Yaşantımızı "Evet" ile "Hayır" arasına sıkıştıranlara inat

A. Mümtaz İdil

Yaşantımızı "Evet" ile "Hayır" arasına sıkıştıranlara inat

Alaska’nın en büyük kenti Anchorage’ın W 3 rd Avenue üzerinde gece yarısını geçmiş bir saatte Porche 908 otomobiliyle sarışın mavi gözlü, sert yüz hatlı bir adam aşırı hızla kent merkezine doğru yol almaktaydı.

Anchorage, Eskimoların yoğunlukta olduğu, askeri üs bulunduğu için askerlerin ve ailelerinin zorunlu ikamet ettikleri alabildiğine geniş alana yayılmış yüz bini biraz aşan nüfusuyla sakin bir kentti. Arabanın hız kurallarına uymaması bir anda Anchorage polisini harekete geçirmiş ve hız sınırını aşan arabanın peşine takılmışlardı bile.

TUTUKLANMA

Araba, kent merkezine yaklaştıkça, şimdiki Hilton Oteli’nin hemen yanında kıvrılarak, “E St” yoluna saptı. Tam bu sırada da arkadan gelen polis arabaları sirenlerini açarak, önde giden Porche’ye durması uyarısında bulundular.

Porche yavaşladı ve Hilton oteline kısa bir mesafe kala, kısmen dar olan “E St” yolunda sağa çekerek durdu. Polis araçlarından biri tam arkasında durdu ve polis inerek Porche’ye doğru ilerledi. Direksiyondaki genç adam hiç kıpırdamadan ve kayıtsız gözlerle önündeki camdan dışarı bakıyordu. Polis camı açmasını istedi, adam açtı. Ardından gerekli kağıtları göstermesini istedi, adam yine umursamaz tavırlarla kağıtları polise uzattı. Polis kağıtları aldığı sırada Porche’nin sürücü koltuğunda oturan adamı tanıdı.

Adam, o sıralarda ABD’nin en çok kazanan film aktörlerinde Steve McQueen’di.

Bir tuhaflık sezmiş olmalı ki, McQueen’e arabadan inmesini söyledi. Haklıydı da, McQueen arabadan inemeyecek kadar sarhoştu ve o nedenle de kıpırdamadan oturuyordu. Gecenin bir yarısı olmasına rağmen, Temmuz ayının parlaklığı hala dışarıda izlenebiliyordu.

Yıl 1972’ydi...

Neile Adams’tan boşanmak üzereydi ve aklında Gateway filmindeki rol arkadaşı, yeni aşkı Ali MacGraw vardı.

Jack London’un ruhu çekmişti sanki Steve McQueen’i Alaska’ya. Ele avuca sığmaz, her bulunduğu ortamda bir “aksiyon” yaratmayı beceren Steve McQueen alkollü araç kullanmaktan oracıkta tutuklandı.

O sıralarda hem alkol hem de uyuşturucu düşkünüydü ve şöhretinin doruklarında olmasına rağmen çılgınlıklarından asla vazgeçmiyordu.

Nitekim, kefaret ödeyerek çıkabileceği halde,  daha önce de yaptığı gibi kefalet ödemeyi reddetti ve bir süre hapishanede kaldı. Üstelik hesabında ne kadar olduğunu kendinin bile bilmediği kadar yüklü miktarda para vardı.

TÜM ZAMANLARIN EN KARİZMATİK AKTÖRLERİNDEN BİRİ...

Geçen yüzyılın Hollywood sinemasının en parlak ve geleceği en aydınlık oyuncularından biri olarak Steve McQueen, özellikle “The Magnificent Seven (1960), The Great Escape (1963) ve belki de kendisine “şöhret” kapılarını ardına kadar açan en önemli filmlerinden “Bullitt (1968)” gibi filmlere imza atmış önemli bir aktör konumundaydı.

Ancak hırçınlığı ve ele avuca sığmazlığı ile daha çok ün yapmıştı ve belki de James Dean’dan sonra en çok taklit edilen, aranan ve özlenen bir “yıldız” olmuştu.

Terence Steve McQueen (d. 24 Mart 1930-ö. 7 Kasım 1980, gezici bir sirkte dublör olarak görev yapan Terence William McQueen ile, o sıralarda genç ama alkolik bir fahişe olan Jullian Crawford  “Ann”ın sefaletle geçen bir yıllık birlikteliklerinin bir gecelik ürünüydü.

Baba Queen, Steve doğduktan altı ay sonra birlikte olduğu Julian’ı ve oğlunu terk etti ve bir daha da dönmedi. Ancak anne Julian, Steve’e bakamayacak durumdaydı. Bu yüzden de oğlunu amcası Claude Thomson’un yanına yolladı.

Steve McQueen belki de hayatının ilk yıllarındaki en mutlu günlerini burada geçirdi. Ancak amcası yeniden evlenmeye karar verince oradan ayrılmak zorunda kaldı. Ayrılırken amcası Claude ona köstekli altın bir saat hediye etmişti. Saatin arkasında “oğluma” diye bir not da kazınmıştı.

Erken yaşlarda yaşadığı travmaların sonucu olarak Steve’in kişiliğinde bazı sorunlar gelişmeye başladı. Sert ve kendinden emin dış görünüşünün altında kırılgan, sevgi ve şefkate muhtaç, kendine güvensit, duygusal ve utangaç bir çocuk bulunuyordu hep. İşte Steve, bu olumsuz özelliklerine rağmen geleceğin en büyük aktörlerinden biri olacaktı. Ünlü olduktan sonra bile, kendisini seven milyonlarca kişiye rağmen kendisini sevenleri kendinden uzaklaştırmayı çok iyi beceriyor, sık sık sevgili değiştiriyor ve kimseyle yakınlaşamıyordu.

Kendisinden büyük kadınlardan nefret ediyordu. Bunun nedenini de hiç sevgi görmediği annesi Julian’a bağlıyordu. Daha sonraları, oyunculuğunun en başındayken tanıştığı kendi yaşındaki kadınlara da aynı güvensizliği gösterdi ve annesinden kalan nefret “mirasını” onlara kustu.

Steve McQueen iin evlilik kargaşa ve kaos dolu bir havuzda biriyle birlikte yüzmek anlamına geliyordu. Evlilik yeminleri, bağlılık sözleri aslında insanlara başta cazip geliyordu ona göre, ama bir süre ssonra kadınlar tarafından terk edilme korkusu (annesi gibi), onlardan hızla uzaklaşmasına, hatta kaçmasına neden oluyordu.

MCQUEEN Mİ, EASTWOOD MU

Aslında, fiziksel olarak neredeyse tüm film yönetmenlerinin aradığı bir tipti. Yönetmenler, özellikle kendisiyle hesaplaşmasını bitirip kapatmış, iç karışıklıklardan arınmış tipleri filmlerinde karakter oyuncusu olarak görme eğilimindeydiler. Zira bu tür aktörler, drama konularında çok başarılı oluyorlardı. Steve McQueen’de bu aranan özellikler fazlasıyla vardı.

Başkalarına olan güvensizliğinin yanı sıra, kendine olan güveni ise tamdı. Yeteneklerini “eşsiz” buluyordu ve bunları geliştirmek için var gücüyle çalışıyordu. Başlarda sadece fiziksel bir gelişme söz konusuydu ve aklında “sinema oyuncusu” olmak yoktu, ama giderek bu “eşsizliği” oynadığı filmlerde de göstermek için inanılmaz bir çalışma temposuna girişti.

New York’a gelince, Stanislavski yöntemlerinin öğretildiği, Elia Kazan’ın da kurucuları arasında olduğu Actors Studio’ya devam etmeye başladı. Metod yöntemi Steve McQueen’e oyunculuk disiplini ve başarısı sağladı, ancak bir türlü patlamaya hazır bomba gibi dolaşmasına, sinirlerine hakim olmasına yetmedi bu eğitim.

Televizyonda, uzun soluklu “Wanted: Dead or Alive” dizsiyle kendine düzenli bir iş olanağı sağlamayı becermişti. Dizi hem tutuluyordu hem de Steve kendini dış dünyaya tanıtmış oluyordu. Sonunda, 1958 yılında Hollywood’un kapısını çalmaya karar verdi. Aynı dönemlerde, (doğum yılları da aynıydı) kendisine bir anlamda rakip olacak Clint Eastwood da Hollywood kapılarını aşındırmaya başlamıştı. Aralarındaki rekabet Steve McQueen’in ölümüne kadar sürdü. Eğer McQueen 50 yaşında ölmeseydi, bu rekabet kesinlikle hala sürüyor olacaktı.

Steve McQueen ile Clint Eastwood karşılaştırması çok sık yapıldı ABD’de ve Clint Eastwood’un ticari zekasıyla, özellikle de “Dirty Harry” adlı polis tiplemesiyle öne geçmesi tamamen McQueen’in zamansız ölümüyle bağdaştırılmakta.

Zira, Eastwood “Rawhide (1959)” filmininde boy gösterirken, McQueen çok daha önemli sayılan “Wanted: Dead or Alive (1958)” dizisi ve filmiyle zaten bir adım önde yarışa başlamış oluyordu.

Amerikalı biyografi yazarları Clint Eastwood’un sırtında pançosu, elinde sigarı, yalnızlığı yücelten sessizliğiyle var olma yönünde değil, daha çok kadın oyunculara hiç yer vermeden sadece “erkek” egemenliğiyle dikkat çekilebileceği hedeflenmişti. Oysa McQueen bunun tam tersi rollerde görünüyor ve mavi gözleriyle “sert adam”dan çok romantik bir adam portresi çiziyordu.

Bu özelliğine ABD’li sinema eleştirmeni ve tarihçi Andrew Sarris özellikle dikkat çekerek, McQueen’in “ender bulunan metod oyuncularından biri” olduğunu belirtir. Yine Sarris’e göre, Eastwood’un içgüdüsel biçimde ortaya koyduğu aktörlüğünün yanında McQueen’in yönteme (metoda) bağlı bir oyuncu olması, ikisi arasındaki en net farkı ortaya çıkarmaktadır.

MARLON BRANDO VE JAMES DEAN FIRTINASINA FREN

Steve McQueen’in oyunculuk metoduna sıkı sıkıya bağlılığı ve dikkati çeken fiziksel özellikleri 1950’li yıllarda çok etkili olmuştu. Actors Studio’nun genç yetenekleri kendilerine James Dean ve Marlon Brando’yu örnek seçerken, yepyeni bir ekolün gelişmesini sağladı. Üstelik o yıllarda Marlon çılgınlığı ortalığı kasıp kavuruyordu ve James Dean kasırgasının etkileri ise henüz bitmemişti.

Ancak, “An Enemy of the People (1978)” ve “Lee H.Katzin’s Le Mans (1971)” filmlerindeki narsistik rollerde görülmesi, kullandığı Stamislavski metodunu da bırakmasına yol açtı ve bu da kariyerinde kötü bir puan olarak algılandı.

Öte yandan Eastwood, kariyerinin ilk günlerinden başlamak üzere, hiçbir yöntemle ilgilenmedi. Eastwood için iyi bir yönetmen ve kamera karşısında iyi bir görüntü vermek yeterliydi. Onun için bir yönetmen oyuncusuna kamera karşısına geçmesini söyler, oyuncu yönetmene “ne yapması gerektiğini” sorduğunda ise, “Ne yapman gerektiğini zaten söyledim!” demesi gerekirdi.

YAŞASAYDI NE OLURDU

Steve McQueen yaşasaydı başarı boyutlarını nereye taşıyacaktı, bunu bilmek imkansız. Bu, tarihin akışını değiştiren olayların “olsaydı ne olurdu” sorusuna cevabı gibidir. Tarihçi H.Carr’ın dediği gibi: “Sezar Rubikon ırmağını geçerken attan  düştüğünde boğulup ölseydi, tarih nasıl gelişirdi, sorusu saçma ve anlamsız bir sorudur. Zira tarihin alternatifi yoktur.”

Hem Steve McQueen hem  de Clint Eastwood için yazacak elbette çok şey var, ancak bu kadarı bile bir internet sayfası için yeterince uzun. Zamanı geldikçe bu ve diğer aktörler, oyuncular ve edebiyatçılarla ilgili ilginç noktaları paylaşmaya çalışacağım.

Referandum "kılıcına" rağmen...

Yaşantımızı "evet" ile "hayır" arasına sıkıştıranlara inat...

27.03.2017 (A. Mümtaz İdil)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İdam tartışmalarına hiç bu açıdan bakmadınız

Hala çözülemeyen cinayet

SMS diliyle Anna Karenina

AKP Cadı Avını Kimden Öğrendi

Tek rüzgar buradan geliyor

3. Dünya Savaşı buradan çıkmaz

Vezir'in yetkileri Şah'a devredilse satranç nasıl bir oyun olurdu.Başkanlığı Birde Böyle Okuyun

KİTAPLAR SUÇ ALETİ OLURSA...

BENİ KRALDAN DAHA YETKİLİ KILIN

Referandumlardan hep bu sonuç çıkıyor

Hammurabi kanunları bile daha insaflı

Bilinmeyen Marlon Brando

İşte yine yakalandın alçak!

" Fidel Arkadaşımdı"

Türbanlılar TÜYAP'ta en çok hangi kitapları aldı

Ölüm... Seni yazmak hep bana mı düşecek

Emre Kongar'ın odasında unuttuğum mektup

Terk ettim...

İşte Gerçek Bu...

Mastroianni ve Cep Telefonu

Asrın satranç maçı Erdoğan: Beyaz, Fethullah: Siyah

Hollywood'u ilk kim boyadı

Mastroianni, Connery ve Tarık Akan

Adım adım anarşizme

Erdoğan'ın tek şansı kaldı

ABD bugüne kadar başarısız olmamıştı

Erdoğan, dimdik ayakta kalacağını sanıyordu

Erdoğan tarihe nasıl geçmek istiyor

Numan Kurtulmuş’un pervasızlığı nereden geliyor

Zarrab olayı öyle bir patlayacak ki, bazıları Nagazaki ya da Hiroşima'yı arayacak..

Soruyorum: Topyekün savaşı istiyor musunuz?

Binali Yıldırım bunalacak ve bir süre sonra istifa etmek zorunda kalacak .göreceksiniz

Günün özeti...

O ülkeyi düşük profilli başbakan yönetmişti

ABD kimin başkan olmasını istiyor

Attila Özdemiroğlu'nu yazdı.Kanser yakamıza yapıştı hep güzel insanlarımızı seçiyor

Yandaş gazetecilik tarihinin en önemli örnekleri ne zaman ortaya çıktı

Yandaşlara basın tarihi dersi

En çok satan gazetenin yazarları da bunu diyorsa bırakalım gidelim ülkeyi

Bu diktatör size çok tanıdık gelecek

Cezayir ' kurtarıcı 'olarak bir diktatöre sığınınca neler olmuştu

Marks'tan sonra en büyük beyindi

İslamiyet'teki bu 'mezhep kavgaları'yüzyıllar sürmeyecek

Tek tek avlıyorlar hepimizi

Editörden: Göreve davet ...

Kara Yorgi

Seçimin asıl galibi sosyal medyadır

Alis kâbuslar diyarında

Kadınların umutları ne zaman çiçeğe duracak

SENİ ESKİMEYEN YAŞLI ELLERİNDEN TANIDIM

Çetin Altan ' Kandırıldığını bile anlayamadan ' veda etti

On gün neredeydin be kadın!

IŞİD'i bir kenara koyun yapanı kutladığına göre...

Artık korkmuyorum Vehbi, arayabilirsin...

Dengesiz

1 Kasım kaosuna doğru adım adım

Neydi Rosenbergler olayı?

Müzik ve dans devrimdir

BİR EYLÜL SABAHIYDI ŞEYTANIN KIPIRDANMAYA BAŞLADIĞI GÜN

Anayasayı ortadan kaldırmak istiyorsunuz

Yanılıyorsun Cemil Bayık

Kavramları pistoletle vuramazsın Yiğit...

Uğur Mumcu hiç beklemediğim bir şey yaptı

Gelen gideni aratır kuralını yaşayacağız gibi.

DARBE KELİMESİNİN İÇİNİ BOŞALTIRSANIZ, YERİNİ DEVRİM ALIR

Osmanlıcayı biz öğreniriz, siz önce Türkçe öğrenin

Rennan Pekünlü

SOSYALİST DEVLET BÖYLE OLUR İŞTE

Halit Çelenk

Unuturuz, çok çabuk unuturuz. Yeni felaketler gelinceye kadar.

Reza Zarrab kaç Faust'u zehirledi

Erdoğan; Berkin'i en azından mezarında rahat bırak

Floransa'dan İstanbul'a uzanan cinayetin içyüzü

IŞİD'ten Spartacus taktiği

Taha Akyol'un konukları bu sorulara yanıt veremiyor

Türk siyasetindeki zarafeti kim bitirdi

Bırakın o polisler bedelini ödesin

Bazı Arkadaşlarım Kemal Kılıçdaroğlu'na bu kadar yüklendiğimi sorguluyor

Şimdi öldüm ve cennetteyim

Bizim kuşak kaybolup gitti

Başbakanlık'ı onun Kürtçe şarkılarıyla inlettik

Gece bu mevsimde karabasan gibi çökmüyor

muhalefetin aklına gelmemiş olması mümkün mü

SOMA ÖNCESİ, ÇOK ÖNCESİ BİR YAZI

BİR İNAT UĞRUNA CUMHURBAŞKANI DAYATMASI

Madımak yobazlar kadar sosyal demokratların da katliamıdır

21 Milletvekili ve BlackJack Örneği

EMine Ülker Tarhan'ın Adaylığı...

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu , Ekmeleddin İhsanoğlu

Düzgün bir aday göster, kaybet

Bunu yazmadan edemeyeceğim.

İşler tuhaflaşıyor.

Gelelim şu bayrak indirme işine.

Yanılmışım..

Enver Aysever- Sırrı Süreyya Önder Üzerine

PİRUS ZAFERİ

UTANMADIN MI HASAN KARAKAYA?

Ali İsmail'i eve gönderen doktor hala hastalara ilaç yazıyor

BEKİR BOZDAĞ ARTIK NEMESİS'TİR GERİSİ BOŞ

'HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR...'

İran'ın paralel devleti neler yapmıştı

Dünya ülkeleri arasında yolsuzlukta durumumuz ne

O kutunun içinde bilmek istemeyeceğiniz şeyler var

DIŞARI DEĞİL, İÇERİ BAKIN

Çarşı'ya yapmadıkları bir bu kalmıştı

Dostoyevski verdiği o sözü niye tutmadı

CHP'nin ABD seyahati geleceğini belirleyecek

Muhalefet rahatını bozmak istemiyor

AKP- Cemaat kavgası Katolik- Protestan kavgası

Eminağaoğlu'na polis tuzağı

Kiraz resmi yapıyorsan kuşlar için yapma

Haddinizi bilin. Yalakalığın sonu ayakçılıktır

İran'ı öpüp başınıza koyun

Ekim Devrimi'nden alacağınız çok ders var

O devlet başkanı Che Guevara'yı neden ziyaret etmişti

' O o..pu Cumhuriyeti başlarına yıkacağız '

Hâlâ bunlardan utanmıyorsan Koyver Türkiye'yi rahvan gitsin

SİLİVRİ ÖLÜLER EVİ

Bu Nobel ödülü muhteşem bir dönüşün habercisidir

Devlet sanatçısı bal gibi olur

O kadar çok kendinde çoğaldın ki...

DERSİM VALİSİ KİM OLUR DERSİNİZ?

Çarşı o maçta hangi sloganı atardı

Bu tartışmaları Türkiye'de asla göremezsiniz

Ali İsmail'in annesi: Utana utana yaşasınlar..

Türkiye yeni bir parti ile Suriye oyununa dahil edilir mi ?

Ulusal Kanal ve Halk tv'ye bu filmleri öneriyorum

AKP TRAMVAYDAN İNDİ, MUHALEFET TREN İSTASYONUNDA TRAMVAY BEKLİYOR

Hangi partilerin karnesinde koca bir sıfır var

Ali'yi bir avukat ordusu savunmalı, yoksa...

İspanya İç savaşı ile Gezi direnişinin ne ilişkisi var

Erdoğan'ın Çapı Yetmedi: Konu Mısır...

İşte bu dönemin unutulmayacak isimleri

Bundan sonra Tarhan değil CHP düşünsün

Duran adamlar akil adamları geçti

AKP bundan sonra ne yapacak

Günü kurtarabilirsin yarını asla

Şapkadan hangi renk tavşan çıkacak?

Masaya biranın dökülüşünü koydu

Sözün Bittiği Yer: Suriye'de şehit olan Türkler var"

Filmci Genel Kurmay Başkanımız

Gündem Değiştirmek için , Bu kadar da aşağılara inilir mi?

CHP'ye biraz anarşizm lazım

Murat Bardakçı Eyfel'i yıkıp avm yapar mı ?

Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDE OLMAK

ABD' DEN EN SERT FIRÇA

Bu karar Fazıl Say'ın susturulmasıdır

Akil adamlar Erdoğan'ın Goebbelsler'i mi

Akil değil sakil adamlar

LEONARDO DA VİNCİ DÖNEMİ BİTTİ...

Dört Bir Taraf müzikten ne anlar

BÖYLE BİR SAHAF VAR MI SİZDE?

ATA SOYER...

Yazar olmak isteyenler bu yazıyı okusun

' ŞEYTAN DÜN BURADAYDI '

HASAN PAŞA KÜTÜPHANESİ

HESAPLAŞMA...

Merhaba...