Yanılıyorsun Cemil Bayık

A. Mümtaz İdil

Yanılıyorsun Cemil Bayık

Lozan Antlaşması...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi yani...

1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması’nın yıldönümü olan 24 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetleri “Kürt Özgürlük Hareketi”ne karşı hava saldırısı düzenlemiş, miş...

Söyleyen kim?

Cemil Bayık, PKK'nın Kandil'deki liderlerinden.

Bırakınız Cemil Bayık, bu ordunun 24 Temmuz’da neler olduğundan bile haberi yok. Eğer bir hava saldırısı yaptılarsa, bu 24 Temmuz olduğu için değil, herhangi bir gün olduğu içindir ve eminim ki sizin de bundan haberiniz olmuştur.

Çok ucuz ve “saatli maarif takvimi” çıkışı bu...

Lozan Antlaşması’nda Kürtler azınlık değil ki, bu ülkenin sahibi. Lozan Antlaşması’nın 38. Maddesinde Türk hükümeti bütün Türkiye sakinlerinin doğum, millet, ırk ve din farkı gözetmeksizin hayatlarını ve hürriyetlerini korumayı taahhüt eder,” hükmü var. Yani Kürt vatandaşlar Lozan’da asli yurttaş olarak kabul edilmiş zaten. Ama 15 milyona yaklaşan nüfusla Kürtler'e nedense son otuz yılda birileri “azınlık” sıfatı yakıştırıp, tuhaf bir savunma içine geçtiler.

HEM ULUS KURUP HEM ULUSALCILIĞA SALDIRDINIZ

Bundan otuz yıl önce Türk-Kürt gibi bir ayrım yoktu, bu da sık sık dillendiriliyor ve oraya girmeyi zaten hiç istemiyorum. Ama şunu söylemek zorundayım: 1950 yılıyla başlayan Türkiye’nin “faşizm” özlemi, elbette en çok da Güney Doğu’yu ve orada yaşayan halkı vurdu. Hiç kimse, AKP’nin bunları “yargılayacağız” diye referandum kaçamağı yaptığı, “yetmez ama evetçilerin” de alkışlarla kabul ettiği “12 Eylül” suçlularının yaptığını bağışlayamaz. Referandum “yargı” için yapılmıştı, konu mankeni Kenan Evren ve çoğu “hakkın rahmetine kavuşmuş” arkadaşlarıydı...

Sizler, yani Kandiliyle, İmralısıyla, HDP’siyle Lozan Antlaşması’nı neredeyse Kürtlerin tasfiyesi olarak gördünüz. Ulusal kimliğe büründünüz ve kendi ulus devletiniz olması gerektiğini savunmaya başladınız. Ama ulusalcılığı da faşizm diye yerin dibine geçirdiniz.

Bu “ne yaman çelişki”...

Öyle mizansenler, eski deyimle “komplo teorileri” üretmeye başladınız ki, Lozan Antlaşması’nı kutlamayı, anmayı aklına bile getirmeyen bir TSK’nın bunu "Kürt Özgürlük Hareketi"’ne hava saldırısına dönüştürebileceği sanrısına kapıldınız.

Bu, en uçuk sinema filmlerinde, sürrealist romanlarda bile olamayacak bir 24 Temmuz kurgusu ve bunu siz de iyi biliyorsunuz, ancak elinizde fazla argüman da kalmadı. Açıkçası Cemil Bayık, kertecek yeriniz kalmadı, buradan kertmeye başladınız

Yıllarca AKP ile dans ettiniz, bir de baktınız ki kavalyeniz sürekli ayağınıza basıyor. Daha önce izleyenlerin kavalyenizin beceriksizliğini görmemesi için dişinizi sıkıyordunuz, ama ne zamanki kavalyeniz tangoyu ça-ça’ya çevirdi, o zaman aklınız başınıza geldi ve “maystronun” gözünün içine bakmaya başladınız.

Olmaz...

Şimdi diyorsunuz ki aynı konuşmanın içinde, “CHP doğru yolda.” Bir anlamda AKP’ye mesaj gönderiyorsunuz, “CHP ile koalisyon yapın, yoksa...”

Saray ise, “nesin sen?” diyor en kaba haliyle... “Son adamınız kalana kadar peşinizdeyiz..”

O da atıyor Cemil Bayık, sen de...

KÜRTLER AZINLIK DEĞİL VATANDAŞ

Lozan’da Kürtler ihmal edilmedi, çünkü azınlık değillerdi, bu ülkenin vatandaşlarıydı. Geçelim onu, madem öyleydi de şimdi mi aklınıza geldi, diye sormak isterim.

Kabul etmeyeceğini bildiğiniz halde Erdoğan’a ateşkes koşulları sunuyorsunuz. Koşullar hiç de kabul edilecek gibi değil, ama tıpkı CHP’nin Mevlana vücuduna bürünüp, “gel, ne olursan ol gel,” durumuna düşüyorsunuz, farkında değil misiniz?

CHP ile aynı yolu tutturmanız ise başka bir ilginçlik Cemil Bayık. Doğru yolda olan CHP’nin hangi doğruları olduğundan da söz etmeniz gerek. Parlamentonun bu sorunu ele alması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu’nun parlamento hakimiyeti olmadığını da, olamayacağını da biliyorsunuz. Ama şunu da çok iyi biliyorsunuz ki, bu devleti kuran partinin, CHP’nin başındaki adam en yakın çevresine, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senedi için, “Tanrı buyruğu, kutsal, değiştirilemez metin de değil. Günü gelir, çöpe de atılır,” dediğinden de haberiniz var... “Sezgin”iz sizi yanıltmıyor Cemil Bayık, söylenmiş olan bu sözler sizin de kulağınıza gelmiş olmalı.

Lozan Cemil Bayık, bu siyasetçiler için asla bir Gılgamış Destanı ya da Hamurabi Kanunları değil. Konjonktür denen saçma sapan sözcüğün arkasına sığınarak anında bunu yırtıp çöpe atabilirler. Sonra da derler ki, “biz diyalektiğe inanırız. Lozan Antlaşması da sonu olan, süresi olan ve zamanı geldiğinde imha edilmesi gereken bir antlaşmadır, tersi marksizme de, sosyalizme de, sosyal demokrasiye de aykırıdır. Biz dogmatik değil, diyalektik görüşü benimseriz. O halde Lozan eskimiş bir kağıttır, yırtılıp atılmalı...”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımı bu... En yakın çevresi de bunu biliyor, yalana dolana kaçmanın anlamı da yok. “Ben öyle demedim,” diyebilir, ama ne beni ne de benim gibileri kandırabilir.

Bunun kokusunu aldınız değil mi Cemil Bayık? Bu sizin de kulağınıza fısıldandı, yalan söylemeyin. CHP övgülerinizin arkasında, “doğru yol” alkışlarının kilometre taşlarında bu yok mu söyleyin?

NEDEN O KOALİSYONU DESTEKLİYORSUNUZ

Sanıyorsunuz ki AKP-CHP koalisyonu olacak ve CHP de Anayasa çalışmalarında Kürt sorunu çözülecek...

Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz? Olmayacağını en az benim kadar siz de biliyorsunuz. Savaş kabinesinden haklı olarak korkuyorsunuz.

Yoksa CHP’nin koalisyona girmesi başka bir ittifak ihtimali mi yaratıyor? Açık olun Cemil Bayık, bu ülke ne kaybettiyse yalan söyleyen, takiyye yapan siyasetçilerden kaybetti. CHP ile bir arkeditasyon yaptıysanız, bunu söyleyecek olan sizsiniz, CHP asla söylemez. Ama sizin de söyleyeceğinizi hiç sanmıyorum, hiç!

Kürtler'in oylarına göz diktiyse ve siz o göze göz kırptıysanız, yeni Anayasa çalışmalarında ne gibi bir beklentiniz olduğunu da belirtiniz lütfen. Tıpkı AKP ve Erdoğan’dan beklentiniz gibi, maddeler halinde. Bilelim.

Konuşmanızın gerisi sizi ilgilendiriyor. Lozan meselesidir burada konu edilen. Elbette ölen, öldürülen askerler yoksul çocukları. Elbette çatışmalar ve anlaşmazlıklar sürerken bir kuvvet komutanı Antalya’da golf oynarken yakalandı. Siz kendi çocuklarınızı cepheye sürüp de Kandil sırtlarını cehennem yaylası gibi kullanırken, birileri de Akdeniz ve Ege sahillerini cephe için kum toplamaya gidilecek cennet sahiller olarak kullandılar.

Herkes bizleri kandırdı Cemil Bayık, sizi de ortağınız AKP kandırdıysa çok mu? AKP ne diyor? Bizi de cemaat kandırdı.

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz ki, bizi yönetenlerin tümü birileri tarafından kandırılmış, sıradan halk olarak biz kandırılmadığımıza inanarak dolaşıyoruz?

Şimdi CHP'nin kapısını çalıyorsunuz, doğru kapı olabilir belki...

Ama şunu bilin ki, her ne kadar TSK’nın Lozan’ın yıldönümününden dahi haberi yoksa da, Kılıçdaroğlu ve sizin aksinize bazıları için Lozan Antlaşması hala bu devletin kuruluş metnidir ve çöpe atılmayı asla hak etmemektedir.

14.08.2015 (A. Mümtaz İdil)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İdam tartışmalarına hiç bu açıdan bakmadınız

Hala çözülemeyen cinayet

SMS diliyle Anna Karenina

AKP Cadı Avını Kimden Öğrendi

Tek rüzgar buradan geliyor

3. Dünya Savaşı buradan çıkmaz

Vezir'in yetkileri Şah'a devredilse satranç nasıl bir oyun olurdu.Başkanlığı Birde Böyle Okuyun

Yaşantımızı "Evet" ile "Hayır" arasına sıkıştıranlara inat

KİTAPLAR SUÇ ALETİ OLURSA...

BENİ KRALDAN DAHA YETKİLİ KILIN

Referandumlardan hep bu sonuç çıkıyor

Hammurabi kanunları bile daha insaflı

Bilinmeyen Marlon Brando

İşte yine yakalandın alçak!

" Fidel Arkadaşımdı"

Türbanlılar TÜYAP'ta en çok hangi kitapları aldı

Ölüm... Seni yazmak hep bana mı düşecek

Emre Kongar'ın odasında unuttuğum mektup

Terk ettim...

İşte Gerçek Bu...

Mastroianni ve Cep Telefonu

Asrın satranç maçı Erdoğan: Beyaz, Fethullah: Siyah

Hollywood'u ilk kim boyadı

Mastroianni, Connery ve Tarık Akan

Adım adım anarşizme

Erdoğan'ın tek şansı kaldı

ABD bugüne kadar başarısız olmamıştı

Erdoğan, dimdik ayakta kalacağını sanıyordu

Erdoğan tarihe nasıl geçmek istiyor

Numan Kurtulmuş’un pervasızlığı nereden geliyor

Zarrab olayı öyle bir patlayacak ki, bazıları Nagazaki ya da Hiroşima'yı arayacak..

Soruyorum: Topyekün savaşı istiyor musunuz?

Binali Yıldırım bunalacak ve bir süre sonra istifa etmek zorunda kalacak .göreceksiniz

Günün özeti...

O ülkeyi düşük profilli başbakan yönetmişti

ABD kimin başkan olmasını istiyor

Attila Özdemiroğlu'nu yazdı.Kanser yakamıza yapıştı hep güzel insanlarımızı seçiyor

Yandaş gazetecilik tarihinin en önemli örnekleri ne zaman ortaya çıktı

Yandaşlara basın tarihi dersi

En çok satan gazetenin yazarları da bunu diyorsa bırakalım gidelim ülkeyi

Bu diktatör size çok tanıdık gelecek

Cezayir ' kurtarıcı 'olarak bir diktatöre sığınınca neler olmuştu

Marks'tan sonra en büyük beyindi

İslamiyet'teki bu 'mezhep kavgaları'yüzyıllar sürmeyecek

Tek tek avlıyorlar hepimizi

Editörden: Göreve davet ...

Kara Yorgi

Seçimin asıl galibi sosyal medyadır

Alis kâbuslar diyarında

Kadınların umutları ne zaman çiçeğe duracak

SENİ ESKİMEYEN YAŞLI ELLERİNDEN TANIDIM

Çetin Altan ' Kandırıldığını bile anlayamadan ' veda etti

On gün neredeydin be kadın!

IŞİD'i bir kenara koyun yapanı kutladığına göre...

Artık korkmuyorum Vehbi, arayabilirsin...

Dengesiz

1 Kasım kaosuna doğru adım adım

Neydi Rosenbergler olayı?

Müzik ve dans devrimdir

BİR EYLÜL SABAHIYDI ŞEYTANIN KIPIRDANMAYA BAŞLADIĞI GÜN

Anayasayı ortadan kaldırmak istiyorsunuz

Kavramları pistoletle vuramazsın Yiğit...

Uğur Mumcu hiç beklemediğim bir şey yaptı

Gelen gideni aratır kuralını yaşayacağız gibi.

DARBE KELİMESİNİN İÇİNİ BOŞALTIRSANIZ, YERİNİ DEVRİM ALIR

Osmanlıcayı biz öğreniriz, siz önce Türkçe öğrenin

Rennan Pekünlü

SOSYALİST DEVLET BÖYLE OLUR İŞTE

Halit Çelenk

Unuturuz, çok çabuk unuturuz. Yeni felaketler gelinceye kadar.

Reza Zarrab kaç Faust'u zehirledi

Erdoğan; Berkin'i en azından mezarında rahat bırak

Floransa'dan İstanbul'a uzanan cinayetin içyüzü

IŞİD'ten Spartacus taktiği

Taha Akyol'un konukları bu sorulara yanıt veremiyor

Türk siyasetindeki zarafeti kim bitirdi

Bırakın o polisler bedelini ödesin

Bazı Arkadaşlarım Kemal Kılıçdaroğlu'na bu kadar yüklendiğimi sorguluyor

Şimdi öldüm ve cennetteyim

Bizim kuşak kaybolup gitti

Başbakanlık'ı onun Kürtçe şarkılarıyla inlettik

Gece bu mevsimde karabasan gibi çökmüyor

muhalefetin aklına gelmemiş olması mümkün mü

SOMA ÖNCESİ, ÇOK ÖNCESİ BİR YAZI

BİR İNAT UĞRUNA CUMHURBAŞKANI DAYATMASI

Madımak yobazlar kadar sosyal demokratların da katliamıdır

21 Milletvekili ve BlackJack Örneği

EMine Ülker Tarhan'ın Adaylığı...

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu , Ekmeleddin İhsanoğlu

Düzgün bir aday göster, kaybet

Bunu yazmadan edemeyeceğim.

İşler tuhaflaşıyor.

Gelelim şu bayrak indirme işine.

Yanılmışım..

Enver Aysever- Sırrı Süreyya Önder Üzerine

PİRUS ZAFERİ

UTANMADIN MI HASAN KARAKAYA?

Ali İsmail'i eve gönderen doktor hala hastalara ilaç yazıyor

BEKİR BOZDAĞ ARTIK NEMESİS'TİR GERİSİ BOŞ

'HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR...'

İran'ın paralel devleti neler yapmıştı

Dünya ülkeleri arasında yolsuzlukta durumumuz ne

O kutunun içinde bilmek istemeyeceğiniz şeyler var

DIŞARI DEĞİL, İÇERİ BAKIN

Çarşı'ya yapmadıkları bir bu kalmıştı

Dostoyevski verdiği o sözü niye tutmadı

CHP'nin ABD seyahati geleceğini belirleyecek

Muhalefet rahatını bozmak istemiyor

AKP- Cemaat kavgası Katolik- Protestan kavgası

Eminağaoğlu'na polis tuzağı

Kiraz resmi yapıyorsan kuşlar için yapma

Haddinizi bilin. Yalakalığın sonu ayakçılıktır

İran'ı öpüp başınıza koyun

Ekim Devrimi'nden alacağınız çok ders var

O devlet başkanı Che Guevara'yı neden ziyaret etmişti

' O o..pu Cumhuriyeti başlarına yıkacağız '

Hâlâ bunlardan utanmıyorsan Koyver Türkiye'yi rahvan gitsin

SİLİVRİ ÖLÜLER EVİ

Bu Nobel ödülü muhteşem bir dönüşün habercisidir

Devlet sanatçısı bal gibi olur

O kadar çok kendinde çoğaldın ki...

DERSİM VALİSİ KİM OLUR DERSİNİZ?

Çarşı o maçta hangi sloganı atardı

Bu tartışmaları Türkiye'de asla göremezsiniz

Ali İsmail'in annesi: Utana utana yaşasınlar..

Türkiye yeni bir parti ile Suriye oyununa dahil edilir mi ?

Ulusal Kanal ve Halk tv'ye bu filmleri öneriyorum

AKP TRAMVAYDAN İNDİ, MUHALEFET TREN İSTASYONUNDA TRAMVAY BEKLİYOR

Hangi partilerin karnesinde koca bir sıfır var

Ali'yi bir avukat ordusu savunmalı, yoksa...

İspanya İç savaşı ile Gezi direnişinin ne ilişkisi var

Erdoğan'ın Çapı Yetmedi: Konu Mısır...

İşte bu dönemin unutulmayacak isimleri

Bundan sonra Tarhan değil CHP düşünsün

Duran adamlar akil adamları geçti

AKP bundan sonra ne yapacak

Günü kurtarabilirsin yarını asla

Şapkadan hangi renk tavşan çıkacak?

Masaya biranın dökülüşünü koydu

Sözün Bittiği Yer: Suriye'de şehit olan Türkler var"

Filmci Genel Kurmay Başkanımız

Gündem Değiştirmek için , Bu kadar da aşağılara inilir mi?

CHP'ye biraz anarşizm lazım

Murat Bardakçı Eyfel'i yıkıp avm yapar mı ?

Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDE OLMAK

ABD' DEN EN SERT FIRÇA

Bu karar Fazıl Say'ın susturulmasıdır

Akil adamlar Erdoğan'ın Goebbelsler'i mi

Akil değil sakil adamlar

LEONARDO DA VİNCİ DÖNEMİ BİTTİ...

Dört Bir Taraf müzikten ne anlar

BÖYLE BİR SAHAF VAR MI SİZDE?

ATA SOYER...

Yazar olmak isteyenler bu yazıyı okusun

' ŞEYTAN DÜN BURADAYDI '

HASAN PAŞA KÜTÜPHANESİ

HESAPLAŞMA...

Merhaba...