YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

Prof.Dr. Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

VİCTOR MARİE HUGO (1802-1885) '' Dürüstlüğün getirisinin yerine,dalkavukluğun ve yalakalığın getirisini koyarsanız o ülke yok olmaya mahkumdur'' diyor.Bugün Türkiye'de yaşananlara baktığımızda işte gördüğümüz manzara.Bir Tv proğramında Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen,''Başbakana haksızlık yapılıyor'' diyor.Sormak gerek bay dilmene, acaba şu anda Türkiye'nin içine düştüğü siyasal çarkın arasında kalmasında kim yada kimler sorumludur? sen bir spor adamısın senin siyaseti yada bir siyasetci adına yorum yapmak neyine.Türk sporunun içine düştüğü tabloya baktığımızda,dünya ile aramızda kalan uçurumun farkında değil galiba bay dilmen.Başbakana dalkavukluk yapmak adına, böyle bir açıklama yapmayı ben bir spor adamına yakıştıramadım.

DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜ...
Türkiye zor bir dönemden geçiyor,böyle bir anda her Türk vatandaşının elbette sorumlulukları vardır.Ancak Atatürk ve laik düşünce anlayışının,Türk kimliğinin,cumhuriyetin ve tarihin yok edilmesine karşı nefret duygusu taşıyanların yanında yer almak,bana göre hangi tür sorumluluktur bunu Victor Hugo'nun sözlerinde düşünmek gerek.Demokrasi bir ülkede fikirlerin paylaşımıdır,ama siz sadece ''benim düşünce anlayışımı kabul edeceksiniz''derseniz,işte bu demokrasinin o ülkede yara alması demektir.Sanata ''UCUBE'' sanatçıya ''ULAN'' diyen bir anlayışın hala bu ülke de alkışlandığını görmek gelecek adına endişelendiriyor beni. Fransa'da 14'Lui ''kanun benim'' demişti,peki Türkiye'de bunun adı nasıl açıklanıyor acaba? 76 milyon bir ülkede sadece tek bir insanın konuşuyor olmasına nasıl demokrasi var diyebilirsiniz? Başbakan ''Bu ülkede sanat bilim düşünce özgürlüğü vardır'' diyor bu nasıl bir özgürlüktür acaba? Her sabah saat altıda yatağından korkarak kalkan bir insanın bu ülkede yaşama özgürlüğü varmıdır? Basın sansürlenmiş,gazeteciler yazarlar düşünen yazan insanlar hapsedilmiş,ama sadece tek bir güç var konuşan, ve kanun benim diyen.Bir spor adamının bile bu kültürün içinde dalkavukluk yapması anlaşılır gibi değil.Hoşgörüsüz sabırsız kin ve ihtiras dolu bir Başbakan.Türk kimliğini unutun diyor,andımızı yasaklıyor,bu ülkenin var olmasında tarih yazmış iki insana Atatürk ve İsmet İnönü'ye ''iki ayyaş'' diyor,alev almaya hazır bir toplumu ikiye bölüyor,demokrasi istemek için sokakta yürüyen halka ''ben polise emir verdim'' diyor,günahsız insanlar ölüyor bu ülke de.Sana karşı olanı daha hoşgörüyle karşılayarak konuşman gerekirken,sen onların üzerine öfkeyle topla tüfekle gidiyorsun bumu demokras insan hak ve özgürlükleri? Ben düşüncelerimi okurlarımla paylaşmaktan korkar hale gelirsem, bunun adı var dediğiniz düşünce özgürlüğüne nasıl yazılır acaba? Medya yada yandaş medya diyorlar,halkı haber alma bilgilendirme özgürlüğünden neden hala geride bırakıyor,halkın kendisini yönetenleri sorgulama hakkını yok ediyor.Bir ülkede hükümet medya da tüm kanalları elinde tutuyorsa bunun adı otoriter bir rejim yansımasının adı değilmidir?Gazeteci haber alma ve bunu okuruyla paylaşma hakkına sahip değil,bugün hangi ülkede basına yasak getiriliyor? ama hükümet kendi düşüncesini yansıtan,buna dalkavukluk kültürü dediğimiz anlayışa karışmıyor.İnançların esiri olmuş bir toplum,işte Türkiye'nin kaderini bu cahil kesim belirliyor,çünkü anlatılan her yalana inanıyor kendini bile idare edemeyen cahil ''Güdülmüş toplum'' işte Türkiye'de yaşanan gerçeğin ta kendisi.
İNANÇLARA TESLİM TOPLUM...
Türkiye artık inançların siyasete teslimini yaşıyor.Hızla ümmet kültürünün yaygınlaşması ürkütücü bana kalırsa.Eğitim ve bilim değerlerinin kaybolduğu bir toplum yaratırsanız felaketi getirmiş olursunuz.Din her zaman bilimi düşman olarak görmüştür,ama bugün ülkeyi yöneten anlayış bunun böyle olmasını istiyor,toplumun aydınlanmasını istemiyor.Özellikle bugün Avrupa'da yaşayan Türk toplumu bu anlayışın esiri değilmi? Avusturya'dan bir grup milli iradeye saygı adıyla gelmiş ve Başbakana destek vermek için konuşmalar etkinlikler düzenliyor.Bugün dünyanın hiç bir yerinde böyle bir skandal gösteriler yapılmaz,Bu neyin gösterisidir anlamış değilim,bunu Avrupa'da faaliyet gösteren halkın inaç duygusunu kullanarak din sömürüsü altında insan duygularını satın alan bir kuruluş var AKP'nin adeta sözcülüğün yapan (UETD) olması düşündürücü değilmi?Başbakana neyin saygısını gösterecekler merak ediyorum.Türkiye'de son günlerde tüm dünyanın seyrettiği bir deprem yaşandı,12 yıl iktidarda olan bir hükümet.Adalet için varım diyen bir iktidar,ama korkunç manzara inkar edilemeyecek biçimde yaşananlar ortada.Adalet için varım diyen bir zihniyetin toplumun tepkisine kulak asmadan daha duyarlı etkin biçimde kararlar almasını beklemek yerine,bunun bir komplo olarak başka kanallara çekilmesi olayına bir isim verememek düşündürücü değilmidir? Adaletli olmak anlayışı bumudur? Şimdi milli iradeye saygı diye insanları Avrupa'dan getirmek burada neyin haklılığını gösterecek merak ediyorum.Ben bu ülkenin bir daha asla temizleneceğine inanmıyorum.Korkularım asıl bundan sonra başlayacak,AKP her üç seçimden kazançlı çıkarsa,öyle sanıyorum ki Başbakan daha da güç kazanacak ve asıl fırtına işte o zaman kopacak.Siyaset yapmayı düşündüğüm partiye gelince,ne yazık ki her seçin döneminde olduğu gibi yanlış yönetilmenin bedelini AKP pay olarak alacak.Şimdi de Deniz Baykal sahneye çıktı, bugüne kadar CHP'sine zarar vermiş bir lider olarak, nasıl bir oyunun içinde olduğunu sadece kendisi biliyor olmalı.Yazık bu ülkeye çok yazık.
Prof.Dr.Levent Seçer

7.01.2014 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...