UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

Prof.Dr. Levent Seçer

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

İKTİDAR HIRSI, VİCDANI VE AKLI DEVREDEN CIKARTIRSA O ÜLKE BÜYÜK ACILAR ÇEKER. KUVVETLER AYRILIĞI BİRİLERİNİN ELİNE GEÇERSE, ÖZGÜRLÜKLER KISITLANIR ÜLKE YIKILIR PERİŞAN OLUR. 
 
Tükenen hayatlar ve bu hayatların içinde yatan umutlar sevinçler heyecanların tümüyle yok olması tükenmesinin adı oldu 2020 yılı. Biz bunca yıl ne yaptık insanlık adına, Atatürk ve devrimlerini tükettik yok
Ettik onun resimlerini kaldırdık tozlu mahzenlere bıraktık. Onun altına imzasını koyduğu sözleri ''Ne Mutlu Türküm diyene'' sözlerinden nefret ettik, Türk sözcüklerini sildik adeta, olmadı insanlara her bayram tarihi heyecanları yaşatan bayramları yasakladık. Milli bayram günleri Atatürk'ün büstüne çiçek bırakmayı yasakladık, çocukların Atatürk'e haykırdığı andımızı kaldırdık. Her yıl onu anmak adına kabri başına korkarak gittik. Toplumun yarısı açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşıyor. Ülke halkının yüzde 68-70'i borçlu ya da taksit ödüyor. Yoksulluk envanterine kayıtlı kişi sayısı yüzde 40 lar üzerinde. Bunlar resmi rakam ve oranlar. Hiçbir ülkeye nasip olmayan tarihimizin saygınlığını tükettik. Cumhuriyetten Akıl ve Bilimden nefret ettik, adının içinde aydınlık ve çağdaşlık olan laikliği değil ümmet anlayışından söz ettik. İnanç din saygınlığını siyasetin içine alınarak toplumun saf duygularını kullandık. Aptal cahil kör bir toplum olduk, '' Ben sizin çobanınızım'' diyenlerin önünde sürü koyun misali sürüklendik durduk, ama hala nereye doğru sürüklendiğimizi bilmiyoruz işin acı tarafı da bu değil mi? Siyasal ihtirasları uğruna birilerinin elinde oradan oraya sürüklendik durduk, Çarkların arasında sıkışıp kaldık, Anayasa 25-26 maddeleri düşüncenin fikirlerin toplumla paylaşımını suç olmaktan çıkardığı halde yazmaya konuşmaya korkar hale geldik. Demokrasinin adını hiç kullanmadık. Cumhuriyetin değil adına ılımlı islam modeli denilen ne olduğu belli olmayan bir senaryonun figüranları dolduk. Kitapları yaktık Atatürk'ün akıl ve bilim mirasını dikkate almadık, cahil eğitimden uzak düşünemeyen bir toplum yaratık. Sonra gerçekleri görmesin diye saatlerce TV de mistik içi boş anlamsız sanattan kültür ve bilimsel değerlerden uzak programlara mahkum edildik. Survivor saçmalıkları ve her sabah saatlerce kadın moda yemek hiçbir anlamı olmayan magazin programları ile uyutulduk. Özel televizyon kanalları ve özellikle TRT. Eğitim sanat edebiyat bilimsel değerler adına seyredilir programlar dışına kaldı, saatlerce halkın gözünün içine baka baka verdiği dizilerle aydınlığın gerisini gösterdi. Son Osmanlı hayalinin senaryolarının yazıldığı filimlerse ardı ardına o dönemi topluma tüm çıplaklığıyla yansıtmaya devam ediyor.
Ama vatan uğruna Sarıkamış'ta soğuktan donarak ölen askerlerden. Dahası kutsal din duygularını kullanarak halkı tahrik eden mollaların acımadan başını gövdesinden ayırdıkları genç bir subay Kubilay'ın katledilişinden söz etmediler. 
 
2023 SENARYOLARI VE SİYASET
 
Cumhuriyetin 100 yılı kutlanacak 2023 yılında. Peki birileri bas bas bağırıyor 2023 bizim yılımız olacak diye. Ne olacak 2023 yılında kim ne biliyor, ama bilinen sadece onların bildikleri yapmak istedikleri adına Yeni bir Türkiye diyorlar. Düne kadar Türk kimliğinden nefret edenler bunu kaldırmayı düşünenler acaba şimdi nasıl bir isimle bu yeni düzeni kuracaklar acaba?  Cumhuriyet laiklik çağdaş eğitim İnsan hak ve özgürlükleri özde bir demokrasi anlayışı aydınlık bağımsız bir adalet anlayışı. Özellikle Atatürk devrimleri ve karanlıkların olmadığı bir dünyanın adı olacak mı? Yeni bir Türkiye kuracaklarını söyleyenlerin bunları tümüyle gerçekleştireceklerini sanmıyorum, onların istedikleri tümüyle çağdaş değerlerin dışında bırakılan adı konulamayan bir sözde demokrasi. Yazan üreten düşünen konuşan Atatürk ''en büyük mirasım ''Akıl ve Bilimdir'' demiş, bunun önemini haykıran yazarların gazetecilerin sabahın altısında toplatıldığı aylarca hapsedildiği, toplumla gerçekleri paylaşmaktan korkar hale getirildiğini unutmak mümkün mü? 2023 işte böyle bir yıl olacak sanırım. Yani demokrasi çağdaş düşünce anlayışı cumhuriyet Atatürk düşünce ve devrimleri akıl ve bilim tümüyle yok sayılacak yasaklanacak. Peki sonrasında ne olacak? Ilımlı İslam Din duygusunu afyonlamak, Osmanlının ayak sesleri o dönemi şekliyle yapısıyla yasalarıyla toplumsal dengelere yerleştirmek. Parlamentonun bütünüyle etkisizleştirilerek demokrasinin tüketilmesini sağlamak, özde dolaysız bir demokrasi yerine sözde bir demokrasiden söz etmek. İşte bizi 2021 ve sonrasında bekleyen gerçekler, ama bu gerçeklerden muhalefet kendisi de farkında değil. Toplumun açlığı yoksulluğu tükenmişliği kimsenin umurunda değil. Birilerinin siyasi ihtirasları uğruna nereye sürüklendiğimizi görmek ne acı.
'' Küstahlık zayıf insanların güçlü olma taktiğidir, yani bağır çağır korku sal ve içinde yalan olsun nasılsa sana mahkum olanlar inanır çaresiz'' Eric hafter öyle demiş yıllar incesinde. Türkiye'de siyasetin geldiği yere bakınca bu sözleri yansıtan bir tablo yok mu? Bugün kendilerine politikacı dediğimiz kişilere sorsak acaba neden siyaset yapmaya karar verdiniz diye? Bunun sağlıklı bir yanıtını vereceklerini sanmıyorum. Özellikle muhalefetin olmadığı bir yerde nasıl siyasetten ve değişimlerden söz edebiliriz? Bir ülkenin yarısından çoğunun açlıkla yoksullukla mücadele ettiğine bakınca, şimdi ülkeyi yönetenlerin hala yaşamsal bir çözüm üretmekten çok kavgayı tercih etmeleri anlaşılır gibi değil. Görünür olmak yalanların gerçeklerin önüne geçmesi siyasetin adı bu bana kalırsa. CHP ve diğer partilerin hala üretmekte zorlandıkları bir politik dengesizlik, bununda ötesinde birileri de hala yorulmadan kazanmanın sevinci heyecanı içinde seyrediyor anlamsız çekişmeleri. CHP bunu kendi içinde çok iyi beceriyor. Bugüne kadar kendine inanan umut bağlayan halktan çok uzakta. Montesovier ''Kuvvetler ayrılığı yaşama yürütme yargı erkleri tek bir kişi ya da kişilerin eline geçtiği taktirde. Özgürlükler kısıtlanır ülke yıkılır perişan olur. Sonrasında bunun adı otoriterlik yani dikta bir yönetimdir'' diyor. Özellikle CHP kendi içinde kendi kendini gittikçe tüketiyor yaşananlara seyirci kalıyor muhalefet yapamıyor.
'' İktidar hırsı, vicdanı ve aklı devreden çıkartırsa o ülke büyük acılar çeker'' İşte bu noktada bu gerçeğin CHP hala farkında değil. Burada özellikle CHP ve diğer muhalefet partilerinin yaşananları acı gerçekleri görerek daha etkin bir mücadele içinde olmalılar, kısır çekişmeler ve tehlikeli polemikler içine çekilmemek adına akıl ve mantık öne çıkmalı. Zira bu kültürden beslenenler bu tarzı her zaman olduğu gibi daha çok kullanacaklardır.  Yazamadıklarımı çaresiz içimde tutacağım bir gün belki sırası gelir ve özgürce bağıra bağıra anlatır yazar paylaşırım. Her şeye rağmen iyimser olmaya çalışacağım gelecek adına insanlık adına.  Bir gün akıl ve bilim Sokrates'ten bu yana, yobazlık cehalet ve hurafeye karşı açtığı savaşı kazanacaktır. Bu vesileyle tüm insanlığa ve sevgili okurlarıma yeni bir yılda sevgi sağlık huzur insan hak ve özgürlüklerinin yaşanır bir yıl olmasını diliyorum.
Prof. Dr. Levent Seçer
28.12.2020 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...