ULAŞ, ULAŞ’TIR…

Sibel ÖZBUDUN

ULAŞ, ULAŞ’TIR…

“yani yaşıyor olmak

yaşamakla bağdaşmaz bazen.”[1]

 

“Aşkolsun sana çocuk, aşkolsun!” tümcesini bize bir kez daha terennüm ettiren Ulaş Bayraktaroğlu’nun düştüğü haberini alınca, yüreğim(iz)e saplanan acının tarifi kabil değil.

Yakıp kavurdu yüreğimi(zi) bir kez daha bu acı; Behçet Aysan’ın ‘Bir Eflatun Ölüm’ündeki, “aynı gökyüzü aynı keder,” dizelerini anımsatarak…

* * * * *

Murathan Mungan’ın, “Bazı insanlar meşe ağacı gibidirler; eğilip bükülmezler, sadece kırılırlar,” betimlemesindekilerdendi O...

Ekrem Demirci’nin Onu, “bir devrim hamalı” olarak niteleyip; “Ulaş Bayraktaroğlu, hiçbir sıfata, hiçbir makama hiçbir unvana metelik kadar değer vermezdi yoldaşlar. Söylemek borcumdur; ‘Ben dünyanın en iyi hamalıyım, en ağır yükü taşırım’ derdi ve dediği gibi yapardı,”[2] diye eklemesi boşuna değildi elbet.

“Gerilla, işçi sınıfına ve halklara organik olarak bağlı olan öncü devrimci kuvvettir, özgürlük gücüdür,”[3] diyen Ulaş Bayraktaroğlu, sosyalist insanın ne olduğuna örnekti.

Taksim Gezi Parkı direnişinin unutulmayanlarındandı…

O, Taksim’de plastik mermi yağmuruna maruz kalan SDP barikatlarında en öndekilerdendi.

31 Mayıs ve 1 Haziran 2013’de SDP barikatlarına saldıran TOMA’nın, atılan gaz fişeklerinin, plastik mermilerin, ses bombalarının haddi hesabı yok. Onlarca insan yaralandı. Kiminin kolu kırıldı, kiminin başı yarıldı, kiminin ayağı çatladı ve biri de gözünü kaybetti. Ulaş Bayraktaroğlu bu direniş süresince, en önde o barikatları savunuyordu...

“Gezi’nin Direngen Molotofçusu” ve geri vitessiz, “Eylemse eylem” diyeniydi.

Rakka’da düştü; 11 Mayıs 2017’de kaybettik Onu.

* * * * *

Sosyalist bir ailede doğup-büyüyen Bayraktaroğlu, yaşamı boyunca hep haksızlıklara karşı direndi. Düşündüğü gibi yaşayan ve nerede olursa olsun, sokak barikatında, bir işçi grevinde ya da savaş cephesinde hep önde oldu.

1995 yılında Birleşik Sosyalist Partisi’ne üye olan 19 yaşındaki Ulaş Bayraktaroğlu, tek başına Bağdat Caddesi Çiftehavuzlar’da bulunan bir bankayı soyar. Kısa bir süre sonra polisle girilen çatışmada yaralı olarak yakalanır. Cezaevinde adlilerle kalan Bayraktaroğlu, sosyalizmden ödün vermez. Zindanda da örgütleme çalışmalarını sürdürür. 22 Aralık 2000’de çıkartılan af yasasıyla serbest kalır ve örgütleme çalışmalarını bıraktığı yerden sürdürür.

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi olan Ulaş Bayraktaroğlu, 24 Eylül 2010’da “Devrimci Karargâh Örgütü” ile irtibatı olduğu gerekçesiyle 8 kişiyle beraber tutuklanır. 11 aylık tutukluluğu sırasında cezaevinde partili yoldaşı Ekin ile evlenen Bayraktaroğlu, ilk duruşmada tahliye edilmesinin ardından bir kez daha çalışmalara katılır.

8 Mart 2013’de bir kız çocuğu, Dünya Kurtuluş dünyaya gelir.

15 Haziran 2013’te Taksim Gezi Parkı direnişi sırasında tutuklanan Bayraktaroğlu, 25 Mart 2014’te tahliye edildikten sonra Rojava’da IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleye katılır.

* * * * *

Türkiye Komünist Partisi’nin son Genel Sekreteri (Haydar Kutlu) Nabi Yağcı’nın “Bugünün değiştirici gücü hangi sınıf?” sorusuna, “Ben diyorum ki, bütün sınıflar. Tek bir sınıf tarif edemezsiniz. Kim değişimi istiyorsa, onlar değiştirici güçtür. Türkiye’ye dönersek… Bugün AKP değişim istiyor. Evet, değiştirici güçtür işte,”[4] yanıtını verip; “Bize en yakın parti ANAP,”[5] dediği tabloda; vazgeçişin dört yanı sardığı “Yetmez Ama Evet” çığırtkanlıkları eşliğinde veya bir söyleşisinde oyunu 11 kez AKP’ye verdiğini açıklayıp,[6] “AKP ve BDP varken sol partiye ihtiyaç yoktur.”[7] “AKP yaptıkları ve yapamadıkları ile samimiyet testinden geçmiş durumda ve açıkça söylemek gerekirse Kürt meselesinin çözümü açısından tek anlamlı siyasî aktör konumunda. Kürtlerin özgürlük ve eşitlik hakları, en azından bir on yıl daha, BDP’nin olmadığı bir dünyada çözülebilir, ama AKP’nin olmadığı bir dünyada çözülemez,”[8] diyen Etyen Mahçupyan’ların ya da “Bir tarafı, herhangi bir tarafı tuttuğumuz anda, totaliter olup çıkıyoruz,”[9] yollu Gündüz Vassaf vari ucuzlukların[10] orta yerinde Theodor Adorno’nun, “Gözümüzdeki kıymık en iyi büyüteçtir,” sözünün kanıtıydı Ulaş Bayraktaroğlu…

“Nasıl” mı?

“Tranquillo quilibet gubernator”ken;[11] O fırtınalar ortasında yaşadıklarıyla, hepimizin “gözündeki kıymık büyüteçi”ydi.

Tabiri caiz ise mayasında devrimcilik vardı. DTCF’deki parlak antropoloji öğrenciliğini gözü kırpmadan arkada bıraktı. Parlak bir akademik kariyeri itiverdi elinin tersiyle.

Gözü kara bir dava insanıydı hiç abartısız. Korkusuzdu.

Sınıf kinini sürekli diri tutardı. Örgütlü devrimciydi hep.

Bilinçli/ inançlı bir sosyalistti. Kendisine “sosyalist” diyenlere benzemesi, farklıydı. Sonuna kadar bağlıydı davasına. Önceki Ulaş’ı hatırlatırdı. Daha küçük yaştan itibaren kafaya koymuştu: Davası ve halkı için canını vermeye hazırdı.

Annesi Melike Çakırer, “Kendi yapamayacağı hiçbir şeye insanları yönlendirmezdi” derdi.[12] Gerçekten de kendi yapmayacağı hiç bir şeyi yoldaşlarından istemezdi. Fiili önderdi; Antoine de Saint-Exupéry’nin, “Önder dediğin, sorumluluğu üstlenmeyi bilir. ‘Askerlerim yenildi,’ demez. ‘Ben yenildim,’ der,” betimlemesindeki üzere.

O bilinen, malum “şefler”in aksine, her zaman en öndeydi. Bedel ödemekten korkmaz, çekinmezdi.

Ankara Cebeci’de İşçi Parti’lilerce kafasının arkasından satırla ölümüne yaralanmıştı bir kez...

Hayatının yarısını hapishanelerde geçirmişti.

Romantikti. Değerleri için yaşadı. Hoşsohbet bir insandı.

* * * * *

“Ulaş ölmedi”… Bu bir ajitasyon değil; gerçek…

“Nasıl” mı?

Epikuros’un, “Yıkımların en ürküncü olanı ölüm, aslında bizi hiç ilgilendirmez; çünkü biz varken o yoktur, o varken biz artık yokuzdur”; William Shakespeare’in, “Korkaklar bin kez ölür ölünceye kadar; cesurlarsa ölümü yalnızca bir kez tadar,” sözlerindeki ölüm, yaşamla fiziki bağın sonlandırılmasıdır.

Yani ölüm fiziki varlığın yokluğudur, başka bir şey değil…

Ama unutulmasın: Ölüme yenilmeyen tek şey aşk ile başkaldırıdır… Bu nedenle ölmedi Kerem ile Aslı ya da Spartaküs ve Pir Sultan Abdal…

Aslı sorulursa “ölüm” denen şey, Necati Cumalı’nın, “Sadece seni düşündüğüm geceler,/ Neden ölümü hiç düşünmedim,” dizelerindeki teslim alınamayan sonsuzluk (aşk ve başkaldırı) karşısında çaresizdir.

O hâlde altını çizerek anımsatalım: Canlı maddenin ölümü hiçbir zaman yokluk değildir; yeni doğumları içkindir; bilinçlilik, ölümsüzlüğü doğurur.

Ölümsüzlük, zaman içinde her yerde bulunabilen zaman ötesi olabilmektir. Ya da hep 18 yaşında olmaktır.

Ölümsüzlük, ahlâk felsefesi açısından bir “postulat” olarak mümkünken; genelde bir tür fedakârlık sembolüdür. Fedakârlık-göze almak, ölümsüzlük için “olmazsa olmaz”dır.

Ölümsüzlük bir bakıma sonsuzluktur. Tarihlerden silinmemektir. Ölümsüzlüğün tek yolu hep çocuk olabilmek ve kalabilmektir.

* * * * *

Ulaş, Ulaş’tı…

Adnan Yücel’in, “Ey gözleri şiir yazan çocuklar/ Dünya nasıl da yenik ve yaralı/ Bir tek/ Sizin gülüşünüz var onu güldürecek,” dizelerindeki ölümsüzlerdendi…

Devrim kahramanıydı;[13] hep yaşayacak ve yaşatacaktır sonsuza değin; “hele ulaşa ulaşa/ ulaş benzerdi güneşe,”[14] ezgisi eşliğinde…

 

2 Haziran 2017 11:03:46, İstanbul.

 

N O T L A R

[*]  Umut Gazetesi, Haziran 2017…

[1] Edip Cansever.

[2] Ekrem Demirci, “Ulaş Bayraktaroğlu: Bir Devrim Hamalı”, 18 Mayıs 2017… http://umutgazetesi2.org/bir-devrim-hamali/

[3] Ulaş Bayraktaroğlu, “Gerilla Özgürlük Gücüdür”, 22 Mart 2017… komungucu.com/2017/03/22/gerilla-ozgurluk-gucudur-ulas-bayraktaroglu/

[4] Referans Gazetesi, 10 Ekim 2005.

[5] Star-1 TV, 9 Kasım 1990, aktaran: Naciye Babalık, TKP’nin Sönümlenmesi, s.351-352.

[6] Etyen Mahçupyan, http://t24.com.tr/haber/mahcupyan-ergenekon-kck-ve-cemaat-tartismalari-surecinde-daha-mesafeli-olmaliydim,333770

[7] Etyen Mahçupyan, http://www.zaman.com.tr/etyen-mahcupyan/yeni-sol-akp-ve-bdp_2076083.html

[8] Etyen Mahçupyan, http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazarno=1032

[9] Gündüz Vassaf, Cehenneme Övgü, İletişim Yayınevi, 2012, s.115.

[10] Gündüz Vassaf, kendisi gibi “ideolojiler üstü” bir gazete olan Radikal Gazetesi’ndeki bir yazıda şöyle demişti: “Hatta, Marx’ın ‘Emperyalizm, kapitalizmin son aşamasıdır’ sözlerine kulak verecek olursak yeryüzünde henüz emperyalizm olmadı bile.” (Gündüz Vassaf, “Demokrasi ve Emperyalizm”, Radikal, 7 Ağustos 2011… http://www.radikal.com.tr/yazarlar/gunduz-vassaf/demokrasi-ve-emperyalizm-1059114/)

Gündüz Vassaf, bu cümleyi Marx’ın nerede, hangi kitabında yazdığını söyleme gereği duymaz. Gerek duymuş olsaydı da zaten bu olanaklı değildir. Çünkü böyle bir cümle Marx’ın ağzından ya da kaleminden HİÇBİR ZAMAN çıkmamıştır!

[11] “Sakin havada herkes dümenci.”

[12] Mehmet Şah Oruç-Metin Yoksu, “Anne Çakırer: Ulaş Hayallerine Kavuştu”, 16 Mayıs 2017… http://direnisteyiz5.org/anne-cakirer-ulas-hayallerine-kavustu/

[13] “Devrim Şehitleri” kavramına inanmıyoruz, doğru bulmuyoruz. Şehitlik dini, İslâm’a ait bir kavram değil mi? Devrimci “cenneti” olabilir mi? “Devrim şehitleri”, dinsel vurgulu bir kavramdır. Devrimcilerin işi bu dünyayladır ve kendi cennetlerini kendileri yaratacaklardır.

“Şehadet” dinsel bir terimdir. Şehit, “kutsal bir inanç” uğrunda ölendir. “Şehit” terimi bu coğrafyada “İslâmi Cihad” uğruna ölenleri nitelemekte kullanılır. “Şehadet” için Müslümanca yaşamak ve Müslümanca ölmek gerekir.

Devrim şehidi neyin nesi? Felsefi postulasını madde ve materyal üzerine kuran bir dünyevi düşünce sistemine nasıl olur da şehid tanımını sokarsınız?

Mistisizm ile maddecilik yan yana olamaz. O hâlde “Devrim Kahramanları” demek gerek. Çünkü “devrim” ile “şehit” oksimorondur.

Onlar devrimin kahramanları, ölümsüzleridir tıpkı; On’lar, 17’ler, 12’ler, Paramaz, Mustafa Suphi, Ethem Nejat İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Hüseyin Cevahir, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Mazlum Doğan gibi…

“Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin; savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleri, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaksa, ölüm hoş geldin, safa geldin,” kararlılığıyla canlarını yaşam ve yaşatmak için feda etmiş kişilerdir.

İçeriğinde “daha güzel yarınlar için” mottosu olan Onlar, davaları uğruna düşen kahramanlardır, şehit olarak nitelenmemelidirler.

[14] Sevinç Eratalay, “Hele Ulaşa Ulaşa”

 

8.06.2017 (Sibel ÖZBUDUN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

DİLLERİ YİTİRMEMEK İÇİN…

SORU(N)LARI İLE 15 TEMMUZ

UNUTMAMALI… KANIKSAMAMALI

NE GEÇMİŞ TÜKENDİ, NE YARINLAR… (1920’LERDEN 1970’LERE DEVRİMCİ KADINLAR)

HATIRA DEĞİL, HAFIZADIR ÇELİĞE SU VEREN(LER)

ÖĞRETEN EDEBÎ ZENGİNLİK: STEFAN ZWEIG

ZİNDANLARDAN HAYKIRAN ŞİİRSEL ESTETİK

ARZU ÇERKEZOĞLU’NA AÇIK MEKTUP

KENT(İN) VE KANAL(IN) SORU(N)LARI

ORTADA NE BİLİM KALDI NE DE AKADEMİ

ABDULLAH’IN MESELLERİNDEN SESLENEN ACILAR

KÜLTÜREL ÇÜRÜME VE FAŞİZM

BAŞINI KALDIRAN ŞİİR İNSANLIĞIMIZDIR

YERİMİZ MUTFAK DEĞİL, DÜNYA!

BİLİM, SOSYAL BİLİMLER, SOSYALİZM ÜZERİNE SORULAR, YANITLAR

ABD SEÇİM(SİZLİK)İ: MADE IN USA

DÖRT DAĞ İÇİNDEKİ DERSİM’İN HİKÂYESİ: “MA DİYA, SIMA MEVİNE/ BİZ YAŞADIK, SİZ YAŞAMAYIN” 2

DÖRT DAĞ İÇİNDEKİ DERSİM’İN HİKÂYESİ: “MA DİYA, SIMA MEVİNE/ BİZ YAŞADIK, SİZ YAŞAMAYIN”

KAPİTALİZM KADINLARIN YAĞMALANMASIDIR !

SİNBO DİRENİŞÇİLERİNE BİN SELAM; ÖZELLİKLE KADIN DİRENİŞÇİLERE !

FİGEN’İN (YÜKSEKDAĞ) DİZELERİYLE ŞİİR ÜSTÜNE

GELECEKTEKİ ETİKTİR ESTETİK

AKP “MUHAFAZAKÂR”LIĞI: CEMAATLER NE İŞE YARAR?

“ÖZGÜRLÜK” MÜ DEDİNİZ?!

ENDER ÖNDEŞ’İN YİRMİ ÖYKÜSÜ

YOKSULLARIN BAŞKALDIRISI VE KADINLAR (TARİHSEL BİR BAKIŞ) 2

YOKSULLARIN BAŞKALDIRISI VE KADINLAR (TARİHSEL BİR BAKIŞ)

“KAPİTALİZM VE ATAERKİ” ÜZERİNE NOTLAR

ENGELS, KADIN, AİLE

UNUTMAMAK, DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR...

DERSİMİZ: KOMUTAN(IMIZ) CHE VEYA HASTA SIEMPRE, COMMANDANTE!

“SOSYALİZM VE İSLÂM” TARTIŞMALARINDA ÖNEMLİ BİR KAYNAK: BOLŞEVİK DEVRİMİ VE DİN

ANADOLU’NUN OTOKTON HALKI RUMLARIN HÂLİ ( 2 )

ANADOLU’NUN OTOKTON HALKI RUMLARIN HÂLİ

KİMİNİN DÜŞÜ, ÖTEKİNİN KARABASANIDIR

İKTİDARIN “KAYIKÇI DÖVÜŞÜ”: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

KADINLAR “SAVAŞ GANİMETİ” Mİ?

PANDEMİYLE GELEN(LER): DİSTOPYA MI, ÜTOPYA MI?

KAPİTAL’İN DİYALEKTİK MATERYALİST YORUMU

GEZİ/ HAZİRAN HAKİKÂTİ

“KADIN(LIK) BİLİNCİ” Mİ? (GENÇ BİR KADIN ARKADAŞIN SORUSUNA YANIT

“YASAM KÜÇÜKLERİMİ KORUMAK, BÜYÜKLERİMİ SAYMAK !

COVID-19 BİR TURNUSOL KÂGIDI

COVID-19: BÜYÜK RESMİ YA DA DEKADANS (2)

COVID-19: BÜYÜK RESMİ YA DA DEKADANS

ÜÇLÜ KRİZ SARMALINDA İNSAN MANZARALARI

“AGORAFOBİ”YE TESLİM OLMAMAK

İNFAZ DÜZENLEMESİ: “ADALET” Mİ DEDİNİZ?[*]

AKP, HSK, CORONA VE KADINA ŞİDDET

“İKİ KARDEŞ YAN YANA VE OMUZ OMUZA”: MUZAFFER –İLHAN- ERDOST

YÖNETENLER YÖNETEMEZ OLUP, YÖNETİLENLER YÖNETİLMEK İSTEMEYİNCE

KADINLARIN “YA BASTA!”SI

SAHNEYİ SOKAĞA, SOKAĞI SAHNEYE TAŞIYAN ESTETİĞİN ETİĞİ YA DA “YENİ(LMEYEN) KAPI”NIN MENŞEĞİ VEYA ONLARA DAİR

“VAR GİT ÖLÜM”: ÖLÜM RİTÜELLERİNE ANTROPOLOJİK BİR BAKIŞ

“İSA BOLİVYA’YA DÖNÜYOR” MU? YA DA BOLİVYA DERSLERİ

AKADEMİA’NIN “METAMORFOZ”U: “BAŞKAN”IN “ÜNİVERSİTELER”İ

KOLOMBİYA’NIN “BARIŞ”I!

İKİ “YOL” ÖYKÜSÜ ( 2 )

İKİ “YOL” ÖYKÜSÜ

GÜNDELİK YAŞAMI DÖNÜŞTÜRMEK: EKİM DEVRİMİ DENEYİMLERİ

SORU(N)LARIYLA BAŞKALDIRI(LAR)

“KIZIL’I MOR’A BOYAMAK” MI? HAYIR, TEŞEKKÜRLER!

YANITLAR

100 YIL DAHA YAŞAYASIN, İNSANCIL!

ÖLEN, NEO-LİBERALİZM DEĞİL, KAPİTALİZMİN KENDİSİ

DEVRİMLERE, KADINLARA VE NARODNİKLERE DAİR...

İYİ Kİ YAŞADILAR, İYİ Kİ YAZDILAR

AYŞE ÖĞRETMEN “DAVA”SININ ANIMSATTIĞI ( 2 )

AYŞE ÖĞRETMEN “DAVA”SININ ANIMSATTIĞI

“LÜZUM” ÜZERE: BİR KEZ DAHA İSTANBUL SEÇİMİ

İSTANBUL SEÇİMİ - BİR DEĞERLENDİRME

NEO-FAŞİZM(LER) “FEMİNİST” Mİ?

2019: YERKÜREDE VE COĞRAFYAMIZDA İŞÇİ SINIFI(MIZ)[2)

2019: YERKÜREDE VE COĞRAFYAMIZDA İŞÇİ SINIFI(MIZ)[

MASKELİ FAŞİZM: “POPÜLİST AŞIRI SAĞ”

ELEŞTİRİ, HAYATTIR; YAŞATIR!

“HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK” MI SAHİDEN?!

2019’UN 1 MAYIS’INA KENAR NOTLARI

VENEZÜELLA VE EMPERYALİZM KONUSU 3

VENEZÜELLA VE EMPERYALİZM KONUSU (2)

VENEZÜELLA VE EMPERYALİZM KONUSU

KADINLARIN BAŞKALDIRI TARİHİ VEYA “ÖNCE KADINLARI VURUN!

SEN ÇÜRÜMENİN RESMİNİ ÇİZEBİLİR MİSİN ABİDİN? YA DA MEMLEKETTEN EĞİTİM MANZARALARI

1968’İN 50. YILINDA SARI YELEKLİLER

“YA SEV YA TERKET”: BİR BİAT ARACI OLARAK MOBBİNG

YENİDEN HAYKIRABİLMEK: “YERİMİZ MUTFAK DEĞİL, DÜNYA

“KADINLAR İÇİN OLABİLECEK EN KÖTÜ ALAŞIMIN ORTASINDAYIZ”

ÖLÜMSÜZ ABİ(MİZ) OKTAY ETİMAN

Selam olsun bizden önce geçene

KEŞFEDİLMEMİŞ GELECEĞİN BİÇİMLENMESİ İÇİNDİ SAMİR AMİN

SAHİCİ OLMAK

HAVADIR, SUDUR, ATEŞTİR YANİ HAYATTIR GRUP YORUM

YARGI BAĞIMSIZLIĞI” MI DEDİNİZ ?

“ATAERKİ” ÜZERİNE

ÖFORİNİN ORTASINDA, UNUTULMAMASI GEREKENLER

KAPİTALİZMİN KENDİNİ İMHASI: NEOLİBERALİZM

SEN MİSİN “BARIŞ” DİYEN!

MARKSİZM VE KADINLARIN KURTULUŞU

AKP, İSLÂM, FAŞİZM ve KADINLAR

“KRAL ÇIPLAK” DEME VAKTİ: 2018 İSTANBUL’UNUN 1 MAYIS’(LAR)I

YA SOSYALİZM YA BARBARLIK!

OKTAY AĞABEY(İMİZ)

AKP’NİN “MUHAFAZAKÂR”LIĞI NEYE DENK DÜŞER?

KADIN(LAR) VE DEVRİM(LER)

AFRİN (VE SURİYE), AFRİN (VE SURİYE’N)İN ÖTESİDİR

KÜLTÜR “YERLİ VE MİLLİ” MİDİR? YA DA NEDİR?

EMPERYALİZM, T. “C” VE AFRİN

FAŞİZM VE KADINLAR

“YENİ TOPLUMSAL HAREKETLER” NE KADAR “YENİ”?[

İŞÇİ SINIFININ KADINLAŞMASI

ZAPATİSTALARIN 33. YILI: BİR DEĞERLENDİRME

MARX’TAN ÖĞRENEN BİR ÇUKUROVALI: OKTAY ETİMAN

MURAT’IN DÜŞÜ, LAMBORGHİNİLER VE DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLMEK

MARKSİZM + V. İ. LENİN = EKİM DEVRİMİ (NOTLARI)

AKP’NİN EĞİTİM SİSTEMİ Mİ DEDİNİZ?

HAMZA YALÇIN DERHÂL SERBEST BIRAKILMALIDIR

SOYKIRIMA TANIKLIK(LAR)

BİR İKTİDAR ARACI OLARAK KORKU

EMEKÇİLER, İŞSİZLER, YOKSULLAR NEREDE?[

“HALKIN SOYTARISI” DARIO FO “TİYATRONUN BÜYÜCÜSÜ”YDÜ

AKP’NİN EĞİTİM SİSTEMİYLE İMTİHANI

TOTALİTERLEŞMEYE, İHVAN’LAŞMAYA KARŞI

OĞLUM(UZ) ÖLÜMSÜZDÜR

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VAZGEÇİLEMEZ, ÖNCELİKLİ DEĞERDİR

BAŞKALDIRIDIR MİZAH YA DA HİÇ!

NE OLDU O “İMTİYAZSIZ, SINIFSIZ, KAYNAŞMIŞ KİTLE”YE?

HER KÖYDE BİR “KÖPEK” VARDIR...

“EVET” ÇIKSA DA “HAYIR”!

“MARKSİST-LENİNİST ROMAN YAZARI” : VEDAT TÜRKALİ

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ” VEYA BU KADAR YETKİYİ BABANIZA VERİR MİYDİNİZ

BİR “ELEŞTİRİ”YE KISA KENAR NOTLARI

ALEVÎLİK VE SINIF MÜCADELESİ: KÜLTÜR VE EKONOMİ POLİTİK

“DEMİRİN TUNCUNA, İNSANIN…”

PARANOYA VE MEGALOMANİNİN (“YENİ”) REJİMİ

TOTALİTARYANİZMİ SOKAKTA ALT EDEBİLMEK

FİDEL İÇİN SANCAĞI YARIYA İNDİRMEYİN, DAHA DA YÜKSELTİN!

AKP’NİN KADINLARA KARŞI SAVAŞI: “MADAM GİBİ ÖLMEK”

KRİZ, SAVAŞ VE İŞÇİ SINIFI ÜZERİNE GÖRÜŞLER

“ÇOCUKLAR ÖLMESİN” DEMEK “TERÖR SUÇU” MU?[*]

LATİN AMERİKA: SAĞIN GERİ DÖNÜŞÜ-2/ PARAGUAY: “TEKNİK DARBE”[*]

LATİN AMERİKA: SAĞIN GERİ DÖNÜŞÜ - 1/ BREZİLYA ÖRNEĞİ[*]

DARBE GİRİŞİMİ VE SONRASI[*]

“LAİKLİK” Mİ? HANGİSİ?[*]

KADINLAR GERÇEKTEN DE “SINIFLAR-ÜSTÜ” MÜ?[1]

ÇOCUKLARININ ETİYLE BESLENEN ÜLKE[*]

AKP’NİN “BAŞKAN”LIĞI[*]

GÜNDEM’E, DÜNE VE BUGÜNE DAİR…[1]

RECEP’İN TÜRKÜ(/ŞİİR)LERİ[*]

AKP’NİN MUHAFAZAKÂRLIĞI, İSLÂMCILIĞI, NEOLİBERALİZMİ VE KADINLAR[*]

İBRAHİM KAYPAKKAYA VE KÜRT SORUNU[1]

“BİR DAHA ASLA” DİYEBİLMEK İÇİN: GÖZALTINDA KAYIPLAR[*]

“ESKİ(MEYEN)/ YENİ TÜRKİYE”DE BARIŞ (MI?)![*]

VAHŞETİN ALTERNATİFİ VAR ELBETTE![*]

GERÇEKTEN DE NEDİR “TERÖR”?[1]

1 MAYIS 2016 DERS(LER)İ[1]

LATİN AMERİKA’NIN DESAPARECIDO’LARI[*]

TANTALOS’U YARATMAK[1]

“KÜRESEL KÜLTÜR” MÜ?[*]

2016'DAKİ 1 MAYIS('IMIZ)

"İNSANLAR, BİR ŞİİR OKUDUKLARI, BİR RESME BAKTIKLARI İÇİN İSYAN ETMEZ!"

KAPİTALİZM, KÜLTÜR, DİRENİŞ[*]

“SUSMA, SUSTUKÇA SIRA SANA MUTLAKA GELECEK!”[1]

NİCE ONYILLARA ‘YENİKAPI’LI YOLDAŞLAR[*]

AKADEMİNİN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN[1]

SUSMA! SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK...[1]

HANGİMİZ ÖZGÜRÜZ Kİ?[1]