Sürdürülebilir Mali Politikalarla Sürdürülemeyen Emeklilik Mahinur Şahbaz

Gölge Adam

Sürdürülebilir Mali Politikalarla Sürdürülemeyen Emeklilik Mahinur Şahbaz

 

Sürdürülebilir Mali Politikalarla Sürdürülemeyen Emeklilik…
 
Parlamento yokmuş gibi kararnamelerle ülke yöneten AKP esnek çalışma yöntemine Bütçe görüşmelerini de ekledi. 2012 yılı Bütçesi Sayıştay tarafından aklanmadı. Denetimden kaçınıldı mı? Kamu harcamalarının neden hesabını vermedi AKP, TBMM’de neyi kabul ettirdi?  
Küresel kapitalizm dünyayı soyuyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından 176 ülkede “Halkın Yolsuzluk Algısı” araştırıldı. Hiç bir ülke “yüzde yüz temiziz” oranına ulaşamadı.90 puanla Danimarka, Yeni Zelanda, Finlandiya birinciliği paylaştı. Türkiye 49 puan aldı.50 puanın altında kalan ülkeler “yolsuzlukla mücadele” konusunda uyarıldı. .(6.12.2012 Vatan-Posta) Küresel Finansal Dürüstlük Örgütü "2001-2010 arasında gelişmekte olan ülkelerde yasa dışı finansal çıkış raporunda" 143 ülke arasında 25. sırada olan Türkiye'den yılda ortalama 2 milyar 896 milyon dolar para yasa dışı yoldan dışarı çıkıyor.(21.12. 2012 Vatan)
 
2013 yılının bütçesinde rekor payı dibi görünmeyen DİB aldı. (Diyanet İşleri Başkanlığı). Yüzde 18’lik bir artışla tek başına on bir bakanlığın bütçesi kadar pay aldı. Silah ve savunma harcamalarındaki artış bütçenin savaş/silah sanayini besleyen bir bütçe olduğunu gösterdi. Güvenlik ve savunma ile kamufle edilen silahlanma ve savaş harcamaları geçen yıla göre yüzde 25 arttı. Ve bu en yüksek artış olurken, eğitim için yapılan artışın yüzdesi en düşük oldu. Sağlık Bakanlığının payı yüzde 25 oldu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının payı yüzde 16 düşürüldü. Kamusal ve toplumsal hizmetler tümden piyasaya terk edildi. Dolaylı vergilerin tüm vergilere oranı yüzde 80’e çıkarıldı. Yani 2013’te de zam yağacak. Yine emeklilerin, çalışanların ücretleri reel olarak azalırken, işsizlerin sayısı artarken insan hakları ve demokrasi soslu “millet aşkı” ile hizmet yalanına devam edilecek. Yoksulluk yaygınlaşacak, adaletsizlik artacak. AKP-Devlet gerçeklerin üzerini İslami yöntemlerle örtme çalışmalarına devam edecek. Gerçeği görüp isyan edenlere, yaşamını sürdüremeyerek itiraz edenlere saldırmayı sürdürecek.
 
Türkiye’de çalışanlar emekli olsam da rahatlasam sözünü çoktan unuttu. Yaşlılığın güvencesi olan emeklilik güvencesiz ve sürdürülemez oldu. Emekliler,  halkın“ Yaşlılıktan daha kötü ne var? Yaşlı ve yoksul olmak.” diye tanımladığı durumda. Yoksulluk şiddeti altında. Bu şiddetin etkileri bilinen alet ve araçlarla yapılan şiddete benzemiyor. İnsanın onurunu kırıyor, değersizleştiriyor fiziksel olarak içten içe çürütüyor. Yoksulluk Devleti yönetenlerin tercihinden doğan aşağılayıcı bir şiddettir. İslami yöntemlerle gizlenmeye çalışılan ve meşrulaştırılan bir tür terördür.
 
Bütçe görüşmelerinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek daha ne istiyorsunuz der gibi “emeklilere intibak için 2,7 milyar ayırdık” dedi. Ayrıca Bakana göre“Türkiye’de emekli aylığı İngiltere’den fazla” imiş. Hemen ertesi gün “Emekli aylığı yüksektir demedim, çarpıtıldı.” diyor.(23.12.2012 Akşam) Devleti Âlide bu tarz veba salgını gibi oldu Bırakın İngiltere’yi son dört yıldır eksi 2,5 büyüyen Yunanistan’da emekli maaş ortalaması 1200 avro, yaşlı aylığı 300 avro, asgari ücret 680 avro. Avrupa ülkeleri içinde alım gücü sıralamasında Yunanistan 27’nci, Türkiye 29’uncu. İngiliz vatandaşı, batık Merill Lynch’nin eski memuru Maliye Bakanı olunca böyle konuşuluyor demek ki.
 
Neyin Adaleti sağlanmış!
Bakan Faruk Çelik. “İntibak düzenlemesini gerçekleştirdik. Adalet sağlandı” diyor. Neyin adaleti ve nasıl sağlanmış? İntibak masalı; 16 Ocak 2012 tarihinde Hükümet Sözcüsü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Bakanlar Kurulu Toplantısından sonra “ İntibak Yasası” açıklaması ile başladı. Arınç “Yapılan müzakereler sonucunda en çok kişinin istifade edebileceği ve en yüksek oranda artış yapılması kabul edilmiştir. Bu düzenlemeden bir milyon dokuz yüz on üç bin emekli istifade edecektir.” dedi. Arınç, “ intibak sorununun kolay bir konu olmadığını çünkü geçmişte Sosyal Güvenlik alanında çok farklı şekillerde emeklilik aylıklarının bağlandığını” belirterek. Sanki on yıllık değil de bir yıllık iktidarmış gibi “Şimdi, bunların arasındaki intibakı çözmek için de ciddi bir teknik çalışma gerekiyor” dedi.
 1985’ten bu yana on bir kez emekli aylıklarının hesaplama sistemi değiştirildi. Hepside emeklilerin aylıklarını olumsuz etkiledi. Bu konuda gelen gideni aratmadı. On üç farklı türde emekli aylığı ödeniyor. Bu değişikliklerin beş tanesi AKP döneminde yapıldı. AKP Sosyal Güvenlik Sistemini organize etti! Tüm kayıtları düzenledi, bilgisayar ortamına aktardı. Emekliler arasında norm ve standart sağlayacak ve bir çatı altında toplayacak “Sosyal Güvenlik Reformu”nu da 1Ekim 2008 de tamamladı. Ama emekli aylık hesaplamalarında ki adaletsizlik, eşitsizlik, hesap hataları düzelmedi. Bir yıldır intibak çalışması yapılıyor. Bizden önce hata yapılmış düzelteceğiz diye emekliler alacaklıdan çok borçlu çıkarıldı. SGK, fazla ödeme yaptık dediği 4 bin 900 emeklinin maaşından kesinti yapmaya başladı.(26.12. 2012 NTV)
 
Söz Konusu Adaletsizlik Nasıl Başladı?
1993 yılında DB raporu kısaca“İnsanlar fazla yaşıyor. Emekliler sisteme yük oluyor. Bu yük azaltılmalı.”dedi ve süreç işlemeye başladı.1994 IMF ile imzalanan kredi anlaşmasının şartı da bu oldu.17 Ağustos 1999 depreminden iki gün sonra Yaşar Okuyanın TBMM sunduğu  “SSK’lı ve Bağ Kurlu emeklilerin aylık hesaplama sistemini değiştiren” kanun teklifi hemen yasalaştı. Bu değişiklikle 2000 yılından bu yana eşitler arasında adaletsizlikler oluştu ve gittikçe arttı. İktidar, muhalefet farklı emekli aylığı alanların mağduriyetinin giderileceği, eşitler arasındaki haksızlığın kaldırılacağını söyledi.
 AKP milletvekili, Türk-İş Konfederasyonu Yönetim Kurulu eski üyesi sendikacı Agâh Kafkas. Irak’ı kan gölüne çeviren işgalin mimarı “ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile hatıra fotoğrafı” çektirecek kadar pentagon hayranı.( Milliyet, 15.03.2005 ) 19 Ekim 2007 tarihinde AKP Çorum Milletvekili iken TBMM’ne sunduğu “Emeklilerin aylıklarına ülkenin büyüme oranının dâhil edilmesi uygulamasının kaldırılmasını” içeren teklifi bir ayda yasalaştı. Emekliler Bütçe dışına atıldı. Milli gelirden pay alamaz oldu. Aynı kıdeme ve prim güne sahip emekliler arasında önemli aylık farklılıkları oldu. O günden bu yana emekli aylıkları üçte bir oranında azaldı. Bu uygulamalar devam ederse;  önümüzdeki beş yıl sonunda emekli aylıkları yüzde elli oranında azalacak.
TC Anayasasının giriş bölümünde ve 10. Mad. Yurttaşlar arasında eşitliğe vurgu yapılmıştır. Bu uygulamalarla emekli maaşı dağıtımında ve maaş hesaplamasında bu eşitliği göremiyoruz. İMBED  (İşçi Memur Bağ kur Emeklileri Derneği) tarafından 2009/734 esas numaralı dava açıldı. Dava gerekçesi “çeşitli tarihlerde emekli olan eşit statüdeki emeklilerin farklı maaş alması ve 2000 yılından beri SSK ve Bağ Kur emeklilerine büyüme oranlarının verilmemesi.”idi.
Ankara 5. İş Mahkemesi davayı haklı buldu. “ Emekli aylığının hesaplanmasında kullanılan kanunların ise Anayasaya aykırı olduğunu belirterek” konuyu Anayasa Mah. taşıdı ve itiraz başvurusunda bulundu. Anayasa Mah. iptal eder ve dava kazanılsa idi Hükümet yeniden yasal düzenleme yapacak. Emekliler 1000-239 lira arasında fark alacak. Bazı SSK’lı ve Bağ Kur emeklilerinin aylığı yüzde yüz oranında artacaktı. Haziran 2010 da Anayasa Mah. Görüşülecek dava öncesinde.13 Mayıs 2010 tarihinde SGK Başkanı Emin Zararsız; “ Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararından sonra yapılacak düzenleme ile 2 milyon 2 yüz bin emekli aylığı 310 TL artacak. Kamuya maliyeti 8,2 milyar lira olacak.”dedi.
Ardından Ömer Dinçer’den açıklama geldi. Ve dedi ki: “Bu yükü SGK kaldıramaz.” DB yük dediği emeklilere o günün Çalışma Bakanı bu günün MEB’nı Ömer Dinçer de yük dedi. DB biatte kusur etmedi.(Emin Zararsız da Bakanı ile birlikte MEB’lığına geçerek müsteşar oldu.)
 Anayasa Mahkemesi Kararını verdi. Emeklilerin eşitlik ve adalet talebi yargıdan döndü. Yerel mahkemenin kararını Anayasa Mahkemesi bozdu.” .( 22.12.2010 cnnturk.com) Emekliler tüm samimiyetleri ile bu kurumdan adalet beklediler.Ama nafile,emeklilerin haklarını sürekli kısıtlayan organize işlerin bir parçası gibi davrandı. Anayasa Mahkemesi Başkanı da ayda 7 bin 600 avroya Mercedes makam aracı kiralıyor.(21.12.2012 Vatan)
Bundan sonra AKP Devletin intibak hazırlığı başladı. Emekliye intibak yasası Başbakanın, Çalışma Bakanlarının dilinden düşmedi. Faruk Çelik “intibak çalışmasından emeklilerin yüzde 72’si yararlanacak. Emekli Dernekleri ile görüştükten sonra son şekli verilecek.”dedi.(18.11.2011 NTV)Organize işlerin demokrasi sosu olan derneklerde devreye girdi.
Adalet, eşitlik söylemi ile emekliler beklenti içine sokuldu. 2000 yılından önceki emekliler için düzenleme yapıldı. Sanki sonra emekli olanların aylıkları arasında eşitsizlik yokmuş gibi. SSK’lılar mağdur da Bağ Kurlular mağdur değilmiş gibi Ankara Sanayi Odasının Meclis toplantısından sonra açıklama yapan Faruk Çelik “2002 de üç aylık dönemde emekli olan Bağ Kurlu yüz-yüz elli lira dezavantajlı imiş. Bunların aylıklarında intibak yapılacak.” dedi. Lobi çalışması etkili oldu.( 25.01.2012) . İntibak yasasına on iki bin Bağ Kurlu da eklendi.   
Sözde intibak yasası ile en yüksek oranda artış yaptık deniyor. Neye göre en yüksek anlaşılır gibi değil. İki milyona yakın emeklinin sadece kırk beş bininin aylık artışı iki yüz elli liranın üzerinde olacak.
 
 Emeklinin Sorunu Tercih Sorunu
 Kamu emeklilik fonlarının kamu denetiminde olması hızlı küreselleşmeye engel oluyor dediler ve fonları finans sektörüne aktardılar. Uluslararası sermaye emekliler yük oluyor dedi. 26 Nisan 2005 tarihinde IMF’ye sunulan niyet mektubunda SGS’ ne yüzde 4,5 olan Bütçe desteğinin yüzde bire düşürülmesi sözü verildi. Bu sözü Başbakan RTE, Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı M. Ali Şahin, Dış İşleri Bakanı olarak Abdullah Gül imzaladı. 2002-2006 yılları arasında ülke ekonomisi yüzde 25 büyüdü. Emeklilere bu büyümeden pay verilmedi. Emekliler arasında ayrımcılık yapmak iktidarın görevi haline geldi.2003, 2005,2007’ de yaptıkları değişiklikle binlerce yetim aylığını kestiler. SGK beş yüz bin dul kadının hak sahibi aylığı almasını mahkeme kararına rağmen engelledi.( 4.08.2012 Posta) “Vakıfbank emekliler 2001’den bu yana ciddi hak kayıplarına uğradılar. Müsteşar maaş tavanından kesilen primlerle ödenen emekli aylıkları SSK tavan maaş sistemine geçirildi.2002-2004 yılları arasındaki SSK’nın yaptığı zamlardan da mahrum bırakıldılar. Bankanın 8 bine yakın emeklisi mahkemede haklarını kazanmalarına rağmen, hükümetin çıkardığı torba yasa ile kaybettiler.” (13.04.2011 Birgün)
 Ülke ekonomisi küresel kapitalist kurallara göre işliyor. Toplumsal yaşam buna göre yeniden organize edildi. Kamu emekliliğinin tüm kazanımları sermayenin kullanımına sunuldu. SGK’nu buna göre yeniden yapılandırıldı. Bakan Çelik “5502 ve 5510 sayılı kanun hükümleri gereği SGK’nun asıl işi sigortacılıktır.” diyor.(17.01.2012 Birgün) Hukuki mücadeleler boşa çıkarılıyor. AKP Devletin tercihi çok açık. Bunu gizlemek için; bu güne kadar yaptığı gibi tahkiye, inkâr ve mazerete devam edecektir.  Emeklilerin bu ülkede üretilen tüm değer ve hizmetlerde emeği, biriken sermayede payı var. Haklılığımızın ve tercihimizin zemini budur. Sorgulamalıyız. Sokrat “sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez” diyor. Emeklilerin geleceği var mı? Geleceğimizi tercihlerimizle, eylemlerimizle şekillendiriyoruz. Sorunlarımızın çözümünü örgütlü yalanlara emanet edemeyiz.
Mahinur Şahbaz
Emekliler-Yaşlılar Dayanışma Hareketi

Sürdürülebilir Mali Politikalarla Sürdürülemeyen Emeklilik…
 
Parlamento yokmuş gibi kararnamelerle ülke yöneten AKP esnek çalışma yöntemine Bütçe görüşmelerini de ekledi. 2012 yılı Bütçesi Sayıştay tarafından aklanmadı. Denetimden kaçınıldı mı? Kamu harcamalarının neden hesabını vermedi AKP, TBMM’de neyi kabul ettirdi?  


Küresel kapitalizm dünyayı soyuyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından 176 ülkede “Halkın Yolsuzluk Algısı” araştırıldı. Hiç bir ülke “yüzde yüz temiziz” oranına ulaşamadı.90 puanla Danimarka, Yeni Zelanda, Finlandiya birinciliği paylaştı. Türkiye 49 puan aldı.50 puanın altında kalan ülkeler “yolsuzlukla mücadele” konusunda uyarıldı. .(6.12.2012 Vatan-Posta) Küresel Finansal Dürüstlük Örgütü "2001-2010 arasında gelişmekte olan ülkelerde yasa dışı finansal çıkış raporunda" 143 ülke arasında 25. sırada olan Türkiye'den yılda ortalama 2 milyar 896 milyon dolar para yasa dışı yoldan dışarı çıkıyor.(21.12. 2012 Vatan)
 


2013 yılının bütçesinde rekor payı dibi görünmeyen DİB aldı. (Diyanet İşleri Başkanlığı). Yüzde 18’lik bir artışla tek başına on bir bakanlığın bütçesi kadar pay aldı. Silah ve savunma harcamalarındaki artış bütçenin savaş/silah sanayini besleyen bir bütçe olduğunu gösterdi. Güvenlik ve savunma ile kamufle edilen silahlanma ve savaş harcamaları geçen yıla göre yüzde 25 arttı. Ve bu en yüksek artış olurken, eğitim için yapılan artışın yüzdesi en düşük oldu. Sağlık Bakanlığının payı yüzde 25 oldu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının payı yüzde 16 düşürüldü. Kamusal ve toplumsal hizmetler tümden piyasaya terk edildi. Dolaylı vergilerin tüm vergilere oranı yüzde 80’e çıkarıldı. Yani 2013’te de zam yağacak.

 

Yine emeklilerin, çalışanların ücretleri reel olarak azalırken, işsizlerin sayısı artarken insan hakları ve demokrasi soslu “millet aşkı” ile hizmet yalanına devam edilecek. Yoksulluk yaygınlaşacak, adaletsizlik artacak. AKP-Devlet gerçeklerin üzerini İslami yöntemlerle örtme çalışmalarına devam edecek. Gerçeği görüp isyan edenlere, yaşamını sürdüremeyerek itiraz edenlere saldırmayı sürdürecek.


 
Türkiye’de çalışanlar emekli olsam da rahatlasam sözünü çoktan unuttu. Yaşlılığın güvencesi olan emeklilik güvencesiz ve sürdürülemez oldu. Emekliler,  halkın“ Yaşlılıktan daha kötü ne var? Yaşlı ve yoksul olmak.” diye tanımladığı durumda. Yoksulluk şiddeti altında. Bu şiddetin etkileri bilinen alet ve araçlarla yapılan şiddete benzemiyor. İnsanın onurunu kırıyor, değersizleştiriyor fiziksel olarak içten içe çürütüyor. Yoksulluk Devleti yönetenlerin tercihinden doğan aşağılayıcı bir şiddettir. İslami yöntemlerle gizlenmeye çalışılan ve meşrulaştırılan bir tür terördür.


 
Bütçe görüşmelerinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek daha ne istiyorsunuz der gibi “emeklilere intibak için 2,7 milyar ayırdık” dedi. Ayrıca Bakana göre“Türkiye’de emekli aylığı İngiltere’den fazla” imiş. Hemen ertesi gün “Emekli aylığı yüksektir demedim, çarpıtıldı.” diyor.(23.12.2012 Akşam) Devleti Âlide bu tarz veba salgını gibi oldu Bırakın İngiltere’yi son dört yıldır eksi 2,5 büyüyen Yunanistan’da emekli maaş ortalaması 1200 avro, yaşlı aylığı 300 avro, asgari ücret 680 avro. Avrupa ülkeleri içinde alım gücü sıralamasında Yunanistan 27’nci, Türkiye 29’uncu. İngiliz vatandaşı, batık Merill Lynch’nin eski memuru Maliye Bakanı olunca böyle konuşuluyor demek ki.


 
Neyin Adaleti sağlanmış!


Bakan Faruk Çelik. “İntibak düzenlemesini gerçekleştirdik. Adalet sağlandı” diyor. Neyin adaleti ve nasıl sağlanmış? İntibak masalı; 16 Ocak 2012 tarihinde Hükümet Sözcüsü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Bakanlar Kurulu Toplantısından sonra “ İntibak Yasası” açıklaması ile başladı. Arınç “Yapılan müzakereler sonucunda en çok kişinin istifade edebileceği ve en yüksek oranda artış yapılması kabul edilmiştir.

 

Bu düzenlemeden bir milyon dokuz yüz on üç bin emekli istifade edecektir.” dedi. Arınç, “ intibak sorununun kolay bir konu olmadığını çünkü geçmişte Sosyal Güvenlik alanında çok farklı şekillerde emeklilik aylıklarının bağlandığını” belirterek. Sanki on yıllık değil de bir yıllık iktidarmış gibi “Şimdi, bunların arasındaki intibakı çözmek için de ciddi bir teknik çalışma gerekiyor” dedi.


 1985’ten bu yana on bir kez emekli aylıklarının hesaplama sistemi değiştirildi. Hepside emeklilerin aylıklarını olumsuz etkiledi. Bu konuda gelen gideni aratmadı. On üç farklı türde emekli aylığı ödeniyor. Bu değişikliklerin beş tanesi AKP döneminde yapıldı.

 

AKP Sosyal Güvenlik Sistemini organize etti! Tüm kayıtları düzenledi, bilgisayar ortamına aktardı. Emekliler arasında norm ve standart sağlayacak ve bir çatı altında toplayacak “Sosyal Güvenlik Reformu”nu da 1Ekim 2008 de tamamladı. Ama emekli aylık hesaplamalarında ki adaletsizlik, eşitsizlik, hesap hataları düzelmedi. Bir yıldır intibak çalışması yapılıyor. Bizden önce hata yapılmış düzelteceğiz diye emekliler alacaklıdan çok borçlu çıkarıldı. SGK, fazla ödeme yaptık dediği 4 bin 900 emeklinin maaşından kesinti yapmaya başladı.(26.12. 2012 NTV)
 
Söz Konusu Adaletsizlik Nasıl Başladı?


1993 yılında DB raporu kısaca“İnsanlar fazla yaşıyor. Emekliler sisteme yük oluyor. Bu yük azaltılmalı.”dedi ve süreç işlemeye başladı.1994 IMF ile imzalanan kredi anlaşmasının şartı da bu oldu.17 Ağustos 1999 depreminden iki gün sonra Yaşar Okuyanın TBMM sunduğu  “SSK’lı ve Bağ Kurlu emeklilerin aylık hesaplama sistemini değiştiren” kanun teklifi hemen yasalaştı. Bu değişiklikle 2000 yılından bu yana eşitler arasında adaletsizlikler oluştu ve gittikçe arttı. İktidar, muhalefet farklı emekli aylığı alanların mağduriyetinin giderileceği, eşitler arasındaki haksızlığın kaldırılacağını söyledi.


 AKP milletvekili, Türk-İş Konfederasyonu Yönetim Kurulu eski üyesi sendikacı Agâh Kafkas. Irak’ı kan gölüne çeviren işgalin mimarı “ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile hatıra fotoğrafı” çektirecek kadar pentagon hayranı.( Milliyet, 15.03.2005 ) 19 Ekim 2007 tarihinde AKP Çorum Milletvekili iken TBMM’ne sunduğu “Emeklilerin aylıklarına ülkenin büyüme oranının dâhil edilmesi uygulamasının kaldırılmasını” içeren teklifi bir ayda yasalaştı. Emekliler Bütçe dışına atıldı. Milli gelirden pay alamaz oldu. Aynı kıdeme ve prim güne sahip emekliler arasında önemli aylık farklılıkları oldu. O günden bu yana emekli aylıkları üçte bir oranında azaldı. Bu uygulamalar devam ederse;  önümüzdeki beş yıl sonunda emekli aylıkları yüzde elli oranında azalacak.


TC Anayasasının giriş bölümünde ve 10. Mad. Yurttaşlar arasında eşitliğe vurgu yapılmıştır. Bu uygulamalarla emekli maaşı dağıtımında ve maaş hesaplamasında bu eşitliği göremiyoruz. İMBED  (İşçi Memur Bağ kur Emeklileri Derneği) tarafından 2009/734 esas numaralı dava açıldı. Dava gerekçesi “çeşitli tarihlerde emekli olan eşit statüdeki emeklilerin farklı maaş alması ve 2000 yılından beri SSK ve Bağ Kur emeklilerine büyüme oranlarının verilmemesi.”idi.


Ankara 5. İş Mahkemesi davayı haklı buldu. “ Emekli aylığının hesaplanmasında kullanılan kanunların ise Anayasaya aykırı olduğunu belirterek” konuyu Anayasa Mah. taşıdı ve itiraz başvurusunda bulundu. Anayasa Mah. iptal eder ve dava kazanılsa idi Hükümet yeniden yasal düzenleme yapacak. Emekliler 1000-239 lira arasında fark alacak. Bazı SSK’lı ve Bağ Kur emeklilerinin aylığı yüzde yüz oranında artacaktı. Haziran 2010 da Anayasa Mah. Görüşülecek dava öncesinde.13 Mayıs 2010 tarihinde SGK Başkanı Emin Zararsız; “ Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararından sonra yapılacak düzenleme ile 2 milyon 2 yüz bin emekli aylığı 310 TL artacak. Kamuya maliyeti 8,2 milyar lira olacak.”dedi.


Ardından Ömer Dinçer’den açıklama geldi. Ve dedi ki: “Bu yükü SGK kaldıramaz.” DB yük dediği emeklilere o günün Çalışma Bakanı bu günün MEB’nı Ömer Dinçer de yük dedi. DB biatte kusur etmedi.(Emin Zararsız da Bakanı ile birlikte MEB’lığına geçerek müsteşar oldu.)


 Anayasa Mahkemesi Kararını verdi. Emeklilerin eşitlik ve adalet talebi yargıdan döndü. Yerel mahkemenin kararını Anayasa Mahkemesi bozdu.” .( 22.12.2010 cnnturk.com) Emekliler tüm samimiyetleri ile bu kurumdan adalet beklediler.Ama nafile,emeklilerin haklarını sürekli kısıtlayan organize işlerin bir parçası gibi davrandı. Anayasa Mahkemesi Başkanı da ayda 7 bin 600 avroya Mercedes makam aracı kiralıyor.(21.12.2012 Vatan)


Bundan sonra AKP Devletin intibak hazırlığı başladı. Emekliye intibak yasası Başbakanın, Çalışma Bakanlarının dilinden düşmedi. Faruk Çelik “intibak çalışmasından emeklilerin yüzde 72’si yararlanacak. Emekli Dernekleri ile görüştükten sonra son şekli verilecek.”dedi.(18.11.2011 NTV)Organize işlerin demokrasi sosu olan derneklerde devreye girdi.


Adalet, eşitlik söylemi ile emekliler beklenti içine sokuldu. 2000 yılından önceki emekliler için düzenleme yapıldı. Sanki sonra emekli olanların aylıkları arasında eşitsizlik yokmuş gibi. SSK’lılar mağdur da Bağ Kurlular mağdur değilmiş gibi Ankara Sanayi Odasının Meclis toplantısından sonra açıklama yapan Faruk Çelik “2002 de üç aylık dönemde emekli olan Bağ Kurlu yüz-yüz elli lira dezavantajlı imiş. Bunların aylıklarında intibak yapılacak.” dedi. Lobi çalışması etkili oldu.( 25.01.2012) . İntibak yasasına on iki bin Bağ Kurlu da eklendi.   


Sözde intibak yasası ile en yüksek oranda artış yaptık deniyor. Neye göre en yüksek anlaşılır gibi değil. İki milyona yakın emeklinin sadece kırk beş bininin aylık artışı iki yüz elli liranın üzerinde olacak.


 
 Emeklinin Sorunu Tercih Sorunu


 Kamu emeklilik fonlarının kamu denetiminde olması hızlı küreselleşmeye engel oluyor dediler ve fonları finans sektörüne aktardılar. Uluslararası sermaye emekliler yük oluyor dedi. 26 Nisan 2005 tarihinde IMF’ye sunulan niyet mektubunda SGS’ ne yüzde 4,5 olan Bütçe desteğinin yüzde bire düşürülmesi sözü verildi. Bu sözü Başbakan RTE, Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı M. Ali Şahin, Dış İşleri Bakanı olarak Abdullah Gül imzaladı. 2002-2006 yılları arasında ülke ekonomisi yüzde 25 büyüdü. Emeklilere bu büyümeden pay verilmedi.


Emekliler arasında ayrımcılık yapmak iktidarın görevi haline geldi.2003, 2005,2007’ de yaptıkları değişiklikle binlerce yetim aylığını kestiler. SGK beş yüz bin dul kadının hak sahibi aylığı almasını mahkeme kararına rağmen engelledi.( 4.08.2012 Posta) “Vakıfbank emekliler 2001’den bu yana ciddi hak kayıplarına uğradılar. Müsteşar maaş tavanından kesilen primlerle ödenen emekli aylıkları SSK tavan maaş sistemine geçirildi.2002-2004 yılları arasındaki SSK’nın yaptığı zamlardan da mahrum bırakıldılar. Bankanın 8 bine yakın emeklisi mahkemede haklarını kazanmalarına rağmen, hükümetin çıkardığı torba yasa ile kaybettiler.” (13.04.2011 Birgün)


 Ülke ekonomisi küresel kapitalist kurallara göre işliyor. Toplumsal yaşam buna göre yeniden organize edildi. Kamu emekliliğinin tüm kazanımları sermayenin kullanımına sunuldu. SGK’nu buna göre yeniden yapılandırıldı. Bakan Çelik “5502 ve 5510 sayılı kanun hükümleri gereği SGK’nun asıl işi sigortacılıktır.” diyor.

 

(17.01.2012 Birgün) Hukuki mücadeleler boşa çıkarılıyor. AKP Devletin tercihi çok açık. Bunu gizlemek için; bu güne kadar yaptığı gibi tahkiye, inkâr ve mazerete devam edecektir.  Emeklilerin bu ülkede üretilen tüm değer ve hizmetlerde emeği, biriken sermayede payı var. Haklılığımızın ve tercihimizin zemini budur. Sorgulamalıyız. Sokrat “sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez” diyor.

 

Emeklilerin geleceği var mı? Geleceğimizi tercihlerimizle, eylemlerimizle şekillendiriyoruz. Sorunlarımızın çözümünü örgütlü yalanlara emanet edemeyiz.

 


Mahinur Şahbaz
Emekliler-Yaşlılar Dayanışma Hareketi

 

29.12.2012 (Gölge Adam)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

FİDAN VE İSTİFA... KAPTAN Yazdı

YAŞASIN CUMHURİYET/ ARZU KÖK yazdı

Dinle Kalkınmış, Devrimle Geri Kalmış Ülke Gösteremezsiniz!

SONRA YAPILACAK TEK ŞEY VAR

Babam/...Arzu Kök

Tahir Canan'dan Yediği yemeğin parası isteniyor...

23 Nisan / ARZU KÖK

ÇÖLDE OLUŞTURULAN VAHALAR / ARZU KÖK

TARİHE DÜŞEN KARA BİR LEKE...PROF.DR.LEVENT SEÇER

SAVAŞA VE SAVAŞLARA HAYIR/ Şenol Eker

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.../ Arzu Kök

TGB ve Sorumluluk...

TGB'liler Sizler Hainsiniz...

Fıkra Selah Hoca'dan Yorum Benden...

Bizim Varak Size Küçük Gelmiş Olabilir Mi?

Gaziantepspor ve İbrahim Kızıl ve de Ata Aksu..

Prensip Sahibi Yaşar Ağyüz !

98 Trilyonluk ihale...

Sizin hiçbir suçunuz yok küçük hanımlar/SUHAM ELMAS- BAHREYN

24 OCAK EKONOMİK KARARLARI -2 / Erkan Türüdü

24 OCAK EKONOMİK KARARLARI-1 / Erkan Türüdü

24 OCAK KARARLARI /Hasan Mahmut Devrez

İSHAK KONYA'YA..

Cehaletin Sesi Aklı Susturuyor.../ Arzu KÖK

Son pişmanlık!

İşte Yılın Fıkrası..

BU UNUTULUR MU ? (Ama malesef unuttuk...)

ERKEK EGEMEN POLİTİKALAR VE TECAVÜZ.../ Arzu KÖK

YAŞASIN CUMHURİYET / Arzu KÖK

ÇARESİZLİĞİN RESMİ YAPILABİLİR Mİ?.../ ARZU KÖK

Issız ada Lütfen okuyun.!!!!!!!!!!!!!!!‏

Kim kaleme aldıysa eline yüreğine sağlık...‏

EKİM AYINDA İDAM EDİLEN YOLDAŞLARIMIZA,

ŞİVEYDİZ/.. Ahmet AYAZ Yazdı..

BATAN GEMİ VE BİREYLER /Arzu Kök

12 EYLÜL DARBE SÜRECİNİ KISACA HATIRLASAK…/Fatih Aydın

bugün oniki eylül...‏/selah özakın

YOK EDİLMİŞ ZENGİNLİKLERİMİZ…/Fatih Aydın

"İKONCAN" lar'dan KUAFÖR' lük Stil'leri / Ali YATKIN

M. Ali DIYARBAKIRLIOGLU..Ressam... Arkadaşlarım

Kayserilinin Biri/ Ali Kıroğlu

ÇOK ÖNEMLİ OKUYUN-OKUYUN-BİR DAHA OKUYUN.......

KANDİL TOPRAKLAMA MI?

SOMALİ ÇIKARTMASI, PARDON SHOW’U../Fatih Aydın

MİHRİ Belli

FUTBOL ASLA SADECE FUTBOL DEĞİLDİR! /Levent Turhan

MEMLEKET’DEKİ OYUN HAVALARI -AŞIRI SICAKLARDA DOST MECLİSLERİ/ ALİ YAT

SOPALI TÜRKLER KİMİN KAHRAMANI ?

DÜNYEVİLEŞ ME

Fatih Aydın / DEMOKRATİKLEŞİYOR MUYUZ?

Acil Haber

Bu Yazı Canınızı Sıkabilir

GAZİANTEP TÜRKİYENİN 6 NCI BÜYÜK ŞEHRİ DENİLİYOR,/‏Mustafa Kurtbey

Mısır Devrimi Devam Ediyor / Ergin Yıldızoğlu

Antep Erkekleri Ne İstiyor Biliyor musunuz?

BATAKLIĞIN ADI SPOR OLURSA…/ Fatih Aydın

ESNAF lardan - ARŞİV ler / Ali YATKIN

yüzde ellinin sırrı?

Siyasi mizah gazetesi: Marko Paşa - Diyar Saraçoğlu

CAN ATAKLININ YAZISI.. DORT GÜN İÇİNDE SADECE 11 KİŞİYE YOLLAYIN‏

BİLGİSAYAR TERİMLERİNİN OSMANLICA MEALLERİ...‏

İcradan yazı gelirse ne yapılmalı‏

Balıklar ve İnsanlar

BİZ MASUMUZ

Bugün Yazı Yok

SEÇİM-LER VE SONRA-LAR / Ali Yatkın

Aday Ama Hücrede/ Orhan Bursalı. Cumhuriyet Gazetesi

Hoca Kendini Helak Edecek

ELDEN ÖDEME!

Halit Çelenk’e

Yılın Fıkrası

Hangi Hastayı Ameliyat Etmek Daha Kolay ?

“TORBA” landık “ÇUVALLADIK”/Ali YATKIN

Harika Bir Yazı

ÇOCUKLUĞUMUZDA...

EKONOMİK BÜYÜME KANDIRMACASI

RÜZGAR GİBİ GEÇTİ / ALİ Yatkın

68 Kuşağının Anlatılmayan Öyküsü‏

Yetenekli Çocuk !

"DİPLOMA KUAFÖRLER'İ" / Ali Yatkın

AKARYAKITTA NASIL KAZIKLANIYORUZ?/ Mustafa Kızıklı

İLK BATILILAŞMA KAHRAMANIMIZ: II. MAHMUT/ Hasan TÜLÜCEOĞLU

"Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın!"

14 Ocak Cephesi kuruluş bildirgesi - Tunus

"PARA PARA PARA"/ Ali YATKIN

İDEAL ERKEK NASIL BİRİ

"YENİ YIL" ve "TAKVİM YAPRAKLARI" / Ali YATKIN

MİLLETİN VE DEVLETİN BEKAASI İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ /Mustafa KIZIKLI

EŞEĞİNE GÜCÜ YETMEYEN SEMERİNİ DÖVERMİŞ/Mustafa KIZIKLI

Başbakan Bunları Söylemedim Diyebiliyor Mu?/Burhan ÖZBEY

ÇOK DİLLİ SENFONİ /Hasan TÜLÜCEOĞLU

Yolsuzluk iddiaları ve “suskunluk!” /BURHAN ÖZBEY

İki dil mi? İkincisi Laz’ca, Çerkez’ce, Gürcü’ce yoksa Boşnak&

Kılıçdaroğlu ve Batum bunu bize nasıl açıklayacaklar?/BURHAN ÖZBEY

YUMURTAYI HANGİ UCUNDAN ATMALI? /Hasan TÜLÜCEOĞLU

Sosyal patlamanın ayak sesleri /BURHAN ÖZBEY

" O tokat"/ Burhan Özbey

“Utanç yılları”nın acı tablosu /BURHAN ÖZBEY

Beyaz Ayı

Sömürgen ülke yönetimlerinde "dini hassasiyet avcıları!"/ Burhan Özbey

Esaret cesaretsizlikle gelir.../BURHAN ÖZBEY

"3M rüşveti"nin soruşturması ne oldu? Takipçiyiz.../ Burhan Özbey

Papazın Papaganı!..

Tam Aziz Nesinlik....Fıkra gibi ya....!

POLAT’IN SECDESİ /Hasan TÜLÜCEOĞLU

"décapiter" ne demek?‏

TÜRBANA SERBESTLİK GELİR Mİ? /Hasan TÜLÜCEOĞLU

EĞİTİMDE DEĞİŞMEYEN-Hasan TÜLÜCEOĞLU

Kuaförler- Nişantaşlılar- Ali Yatkın

EZANIN TÜRKÇE OKUNMASININ ÖYKÜSÜ

Sezen Aksu'ya Açık Mektup

82 ANAYASASININ KALICILIĞI-Hasan TÜLÜCEOĞLU

HALA EVET DEMEK İSTEYENLER İYİ OKUYUP DÜŞÜNSÜNLER

SULTAN ABDULAZİZ’İN MENDERES BENZERLİĞİ- Hasan Tülüceoğlu

CENNETLİK

Neden Hayır? Celal Topkan- Adıyaman Eski Milletvekili

Biraz da Gülelim

KUŞATILAN ÇEVREMİZ

Yandaşlar nasıl ve niçin vergi kaçırır ?

LAYIGLIG NEDİR?

AZİZ NESİN’İN DEDİĞİ DOĞRU DEĞİLSE! Hasan TÜLÜCEOĞLU

ANAYASA PAKETİ KÖŞESİZ VE DÜZ…

MUCİZE BESİNLER

Araplarda Kadını Adı!..

ASIL FAKTÖR KÜRT HALKI Hasan TÜLÜCEOĞLU

Bu Fıkrayı Yalnızca Türkler Anlar!

GEMİ’DEN EKSEN’E, İŞMAM ANAYASA MAHKEMESİNDE-Hasan TÜLÜCEOĞLU

MAĞDUR PERİNÇEK’İN HAKKINA SAHİP ÇIKMAM, MAĞRUR ERDOĞAN’I ELEŞTİRMEM

SINIF İLE ETNİSİTE: GERÇEKTEN BAĞDAŞMAZ MI?

Kanserin Ölümü( Mutlaka Okuyun)

Öyleyse Çankaya Kimin Taşeronu?

Milli Piyango !...

İnsan Olmak

İnternete Düşenler !...

O GEMİDE ASLINDA KİMLER VARDI?

AYNI TEZGAH-- AYNI EKİP--YENİ AK-TİVİSTLER:

Maillere Bakmak !

Hapı yuttun oğlum....

YENİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEDİKLERİ BU

*HAZIRCEVAP...*

Ölmeyen Deniz'den

Ali Yatkın'dan Mektup Var

Fıkra..Superrr

KADIN KAMYON ŞÖFÖRÜ OLURSA

Siz Potomyayı bilir misiniz?

Ali Yatkın'dan Mektup Var...

Hesap Ortada

''YAKIŞIR OĞLUMUZA''

Öbür Dünyada Maliye Var mı?

Zamane Tıp Fakültesi

Ali Yatkın'dan Mektup Var

*HAZIRCEVAP...*

Ali Yatkın'dan Mektup Var...

Unutmayın ..Bu yalnızca bir Fıkra

TEMEL FBI MÜLAKATINDA !

Mümkünse Okuyun

NEOLİBERAL BELEDİYECİLİK SOYGUNCULUKTUR…

DEVLET BALONLARIMI GERİ VER

Temel ile Fadime

Ali Yatkın'dan Mektup Var

Kızılderililer !

ÖĞRETMEK, SEVMEKLE BAŞLAR

RAHMET OKUMAK......

SOL ne Demek SAĞ ne Demek ?

ZEKİ KADINLARA SAYGILARIMLA……..

Banu Avar'dan Çağrı...

Ağzına sağlık Gülse Birsel...

Eğer Birgün Müdür Olursanız !

Biraz da Gülelim

Hayatın bize 45 dersi‏

Pakize Suda'ya Teşekkürler

MUTHiS BiR ZAHiDE UCAR YAZISI HEMEN OKUYUNUZ

Tüm erkeklere sevgilerimle...‏

TAYYİP ERDOĞAN’A GÜVENDİM ,O BENİM HIYARLIĞIM

TECAVÜZ

BUGÜN YAZI YOK

Önemlidir

AMERİKAN SÜT TOZU

Ali Yatkın'dan Mektup Var

Hayat kurtaran teknikler

Savaş Süzal Amerika'dan Bildiriyor

Bu yazıyı yazan "yürekli" gazeteci hanımı kutluyorum..‏

antepli pambık prenses ve yeddi gudduklar süper ya çok güldüm‏

Kürt sorunu...‏

Haceli’ye acil mektup

Tayyip'in Saati !

TANRI NE MÜHENDİSİ ?

Kalıplaşmış kafalara bunu anlatmak kolay değil.

*Dünya Rakı Günü **

İşte Biz Böyle Yaparız !

Evlilik Nedir ?

Arkadaş Önemli

ALİ YATKIN DOMUZ GRİBİ HAKKINDA YAZI‏

Güler Zere'yi öldürüyorlar

Erzurumlular liyahh..‏

1 KASIM 2009 GÜNÜ SABİT TELEFONLARI SUSTURUYORUZ.

Avusturalya ya mı gitsek ne!!!!!!!!!!

Yeni Evli Çift !

Benim HAKKIMI kim yiyorsa Haram Zıkkım olsun...

ÖNEMLİ BİLGİ... LÜTFEN OKUYUNUZ

Ve kavga böyle başladı...

Biyoloji Sınavı !

İŞBİRLİKÇİLER

Markete gittiniz.

Mafya, Küresel kapitalizm ve Devlet

Günaydınnnn‏....

ONLAR YASAKLIYOR... BİZ YÜRÜYECEĞİZ...

Ne güzel cahildik(!).

Antepli ve Sigara Yasağı !...

Bildirmece

İki Resim Arasındaki Farka Yanıt !

LÜTFEN OKUYUNUZ ..... ( Çok önemli )

MİLLETVEKILLERIMIZ KPSS'YE GIRSIN

YOK BÖYLE BİR TEMEL FIKRASI ::))))‏

KEZBAN SENDEN SONRA NE OROSPULAR TÜREDİ'Kİ!!!

KÜRESEL VAMPİR

**Bir sürpriz, ister inan ister inanma***

Ata Sözlerindeki Tezatlar

Liberalizm, Kapitalizm ve Sol

BU RAKAMLARA DİKKAT!!!!

AÇILIMIN ARKASINDA NE VAR?

Kocanın Has'ı Sarhoşken Belli Olur..

S a d a k a t..... ( ! ) :-))))

ÖNEMLİ........

“Musa’lı Faizli Forex, İsa’lı Sezar Forex’i ve İslami Fa

Vahbi Koç'tan Anlamlı Bir Nasihat

En Derin Çingeneyim…

İki resim iki seçenek ( Doğu Perinçek )

Sigara Yasağı Faşizmdir

İşkencecilerin yargılandığı bir ülke istiyoruz!

Dincileşme, reklam, ticaret... hepsi bir arada

Gericilik Ergenekon'la sıvanır mı?

OHH BEEE....NE MUTLU BİZEEE

İBRET ALINACAK BİR HİKAYE, ZOR BİR SINAV

FALCI

HİTİT DUASI

Su Nasıl İçilmeli?

ERTUĞRUL ÖZKÖK'E YANIT : "BORÇLUSUN!"

Yeni 68'li

Başbakan'a Hindistan'da Ne Verdiler?

VEEE, SAKIN ÇIĞLIK ATMAYIN !

ZEYTİNİN TERİ

İşçinin Parasıyla Sömürü Nasıl Artırılır?

BELKİ OKUDUNUZ AMA BİR DAHA OKUYUNUZ..

Yav Bırak Mustafa Abi Yaa!?

Türkiye'de İnternet siteleri paralı olur mu?

Aşk Antepfıstığı mıdır?

Pezevengin asıl anlamı !

İhanet Fuarı: Gaziantep’ten Antep’e giden yol...

Fıkralar !

KENTİN SESİ - Gaziantep Yazıları

Atatürk Döneminde Torpil Nasıl Yapılır ?

Dikkatli Okumanızı Öneriyorum

Kentin Sesi- Gaziantep Yazıları

ANTEPLİ Bir Kebapçının Reklam Broşüründen Harfi Harfine Alınmıştır

YAZIK OLDU VALİLİK MAKAMINA

Ömür Dediğin

Süperrrr...

ÖPÜCÜK HESABI

Yeter ki Emret '

Kadındır Dikkat !

*SADRAZAM*

Babası Öldü

Can Yücel Efsaneleri

Soykırım yapmadık, vatan savunduk.. özür dilemiyoruz...

erkek beyni pahalı :)

ATATÜRKÜN YAVERİNDEN BİR ANI KESİNLİKLE OKUYUN!....

ÜMRANİYE bOMBALARI

Nasıl Ölmek İstersiniz?

İş görüşmesi

DİLE BENDEN NE DİLERSEN !..

TÜRK CEHENNEMİ

İŞTE ERGENEKON SAVCISI

İmam ve Tanrı ...

Edison Cennete Gider mi? Ve Cansız Hoca

Bizim Temel Hacca Gitmiş !..

İçimizdeki Tehlike