SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

Prof.Dr. Levent Seçer

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

Delilik şüphesiz aptallıktan daha iyidir, delilik var olmamış bir zekanın yok olmasıdır. Aptallık ise var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir. Eğitimsiz ve cahil toplumlara hükmetmek ve etkilemek kolaydır, onlar görmeden bilmeden araştırmadan sorgulamadan inanmaya alıştırılmışlardır. Yaşamak ve hayatta kalmak için her söylenene inanmaktan başka çareleri yoktur. Ama asıl önemli gerçek. Victor Hugo'nun sözierinde yansıyor'' Her zaman yardıma muhtaç hale getirilmiş yoksulluğu yaratanlar, ortadan kaldırılmış yoksulluk için mücadele edenlerden hoşlanmazlar. İşte asıl anlaşmazlık burada başlar'' diyor Hugo. Bugün akıl bilim ve mantığın  gösterdiği gerçeği görmek istemeyenler, yoksulluğun önünü açarak toplumu bir çarkın ortasına kilitlediklerinin farkında değiller. Yoksulluk yaratanlarla bunu istemeyenler bu yüzden anlaşamıyor, farklı farklı fikirlerin ve düşüncelerin paylaşılmadığı bir yerde demokrası aramak mümkünmü? Biz hala demokrasinin ne anlama geldiğini bilmiyoruz, aydınlığın, insan hak ve özgürlüklerinin, çağdaş düşünce anlayışının,
özgür olmanın ve hayatı özgürce sınırsız yaşamanın, korkmadan uyanmanın teminatının demokrasi olduğunu bilmiyoruz. Atatürk ve onun kurduğu cumhuriyetin değerlerine inanmanın önemini yok sayıyoruz. Birileri çıkıp '' Laiklik artık tüketildi yok oldu, bundan sonraki hedefimiz laikliğin daha da tüketilmesi'' diyor. Bunu böyle söyleyenlerin geçmişteki sözleri de bugün gelinen noktada yaşananların bir işaretiydi, '' Laiklik değil ümmet anlayışı kalacaktır'' diyen anlayışın istediği de bu değil mi? Otoriter bir anlayışla inanç saygınlığının siyasetin içine konulmasıyla siyaset yapılabilir mi? İşte yaklaşan seçimlerde, acaba delilikle aptallık nasıl yer alacak merak ediyorum. Tüm çağdaş değişim anlayışı akıl bilim ve mantık  değerlerininin  karşısına, aptallığı inanç ve din saygınlığını kullanarak koymaya çalışmak istenilen de bu aslında. 
 
SİYASETİ TÜKETEN ANLAYIŞ... 
 
Peki böyle bir tıkanma da siyasetin geldiği noktaya baktığımızda, Türkiye de bunun tamamen tükendiğini görüyoruz. Bugün 30 milyona yaklaşan açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan bir ülke, işsizlik ve gelecek umudunu kaybetmiş korkarak yaşayan, kendisinin ve çocuklarının ailesinin geleceğinin ne olacağından endişe duyan mutsuz bir toplum. Cumhuriyetin kazanımlarını yok sayan bir anlayış, özgürlüğün hiç bir ülkede. Türkiye kadar yansıtılmadığını söyleyenlerin aksine , düşüncelerini paylaşmaktan, ve konuşmaktan korkarak yaşamak bunun adına özgürlük demek mümkün mü? Oysa Anayasa 25-26 maddelerinde, herkesin fikirlerini düşüncelerini konuşma anlatma yayma paylaşma hakkına sahip diyor. Delilik ve aptallık şimdi hangisine bakmak gerek acaba? Pembe mistik diziler, survovır denilen saçmalık, karı koca yemek gelin kaynana magazin programlarıyla uyutulan halk. Sadece tek bir kanaldan ayarlanmış tv programları, ve bunun da ötesinde aynı anlayışla çıkan yandaş gazeteler. Televizyon yayınlarına baktığınızda, toplumun kültürel sanatsal eğitimsel değerlerini yansıtan bir program var mı? Seçimlere giden bir Türkiye, üstelik bana göre çok önemli bir seçim süreci yaşıyoruz, ama siyasetin deliliğini ve halkında aptallığını işte burada görmek mümkün. Siyaset adamlarının konuşma tarzlarındaki kültürün yansımasında sadece öfke var, çok seslilik ve farklı kültürlerin fikirlerin topluma yansıması özde demokrasinin bir gereği olmalı. Kendini politikacı sananlara, benim için, çocuklarım ve geleceğimiz için ne yapabileceksin,  bana onlardan bahset?  Barıştan, kalkınmadan, eğitimden, ülkemin uluslararası saygınlığından söz et kavgadan değil dediğinizde, buna vereceği bir cevabı olmayacaktır. Daha siyasetin ne olduğundan haberi olmayan, ya da neden milletvekili olduğunu sorduğunuzda, bunun cevabınıda veremeyecektir çünkü bilmiyor.
 
DAVAYA İHANET EDENLER...
 
1960 senesinde Elazığ akıl hastanesinden 423 deli kaçmış, sonra şehrin tüm caddelerine sokaklarına dağılmışlar, hastane müdürü olayı duyunca bana bir düdük getirin demiş. Sonra tüm idarecilerle birlikte şehre dağılarak delileri toplamak istemişler, müdürün elinde düdük sesini duyan deliler toplanmaya başlamış. Hastane müdürü önde arkasında  toplanan deliler trencilik oynayarak yürümüşler, hastaneye tekrar geldiklerinde kaçan deli sayısı 423 iken 612 olmuş. Bu olay bir masal hikaye değil yaşanmış bir gerçek, şimdi Türkiye de delilik ve aptallık derken, siyaset ve ona yön verdiğini sananların yarattığı acı gerçeğin, bu yaşanmışlığın içinde nasıl durduğunu görmemek mümkünmü?  Kendi çıkarları için davasından kaçanların, kendi sistem anlayışında yarattıkları gücü korumak adına, inanç saygınlığını bile kullanmaktan çekinmeyenlerin yarattıkları toplumsal travmanın sonrasında. Hastaneye tekrar dönen delilere katılacak sayı daha da artacaktır. Türkiye de yaşananların özü bu, Küserek partisini davasını ortada bırakanların  yaşadığı delilikte aslında budur.
Türkiye de siyasetin saygınlığı tümüyle tükenmiş durumda. Sen inandığın bir davada  her ne sebepten olursa olsun arkanı dönüp çıkıp gidemezsin, sen milletvekili olmanın bile saygınlığını anlamını açıklayamadığın gibi bilmiyorsun. Sana sorsalar neden milletvekili olmak istedin diye, buna vereceğin bir cevabın yok. Darılmak küsmek ve  başka bir partiye geçmek, bu mu senin inandığın  davanın adı? Siyaset bir değişimin adıdır, tıkanan bir siyasetin ortasından çıkmak, ve kendi siyaset anlayışının toplumla paylaşımında ülke adına yapılacak mücadelede, küserek darılarak partini bırakıp diğer bir partiye katılmanın  bir adı var mı?. CHP sini her seçimler sonrasında eleştirdim, kendi içinde kendini sorgulamalı dedim, zaman zaman siyaseti kendi çıkarları adına kullanmak isteyenlerin sorgulanması gerek dedim. Bugüne kadar muhalefeti etkin biçimde yapamadığını gördüğümde , işte bugün partiye zarar verenlerin çok iyi seçilmesini önerdim. Halkın CHP sinden beklentileri büyük. CHP si bir değişim istiyor, yenilik ve etkin politikalar üretmesi gerek, deneyimli siyaseti ve toplumsal kalkınmanın özünü kavrayan  kadro istiyor halk. Yoksulluk açlık ve fukaralıktan kurtulup insanca yaşama özgürlüğü istiyor. Cumhuriyetin laik düşünce anlayışının demokrasinin. Atatürk değerlerinin ve parlamenter sisteme dönülmenin şimdi tam sırası. Bu kadar gazeteci, aydın, düşünür, akademisyen, yazar, bilim insanının cezaevlerine kapatıldığı bir anda. 31 Mart Seçimleri, dilerim Türkiye'de insan hak ve özgürlüklerinin yaşanası bir dönemin habercisi olur.
Prof. Dr.Levent Seçer
25.02.2019 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Değerli hocam, gerçekten şu anda kendi ülkemde yaşananlara bakınca akıl değil deliliklerin siyasetçileri demek daha doğru olacak bana göre. Saygıyla.
Derya Becerikli Almanya30 May 2019 12:41:21

DİĞER YAZILAR

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...