SENİ ESKİMEYEN YAŞLI ELLERİNDEN TANIDIM

A. Mümtaz İdil

SENİ ESKİMEYEN YAŞLI ELLERİNDEN TANIDIM

Bundan tam 92 yıl önce Olimpos Dağı’ndan havalanan bir Anka Kuşu, Orta Anadolu’nun steplerinde bir yerlere kondu.

Yakası paçası dağılmış yaşlı bir çiftçi Anka Kuşu’nun tozları savurarak inişini şaşkınlıkla izledi. Elindeki tırmığı bırakarak etrafına bakınan kuşun yanına gitti ve büyük bir cesaretle, “Sen de kimsin,” diye sordu.

“Tanımıyor musun beni,” diye soruya soruyla karşılık verdi kuş.

“İlk defa görüyorum seni,” diye cevapladı çiftçi. “Buralardan değilsin. Buralarda senin kadar iri bir kuş yok. Nereden geliyorsun?”

“Çok uzaktan,” dedi kuş. “Ama beni tanımamış olmana şaşırdım.”

“Tanımalı mıydım? İlk defa gördüğüm bir şeyi nasıl tanıyabilirim?”

“Beni ilk defa görmüyorsun. Ben asırlar önce de bu topraklardaydım. Ama haklı da olabilirsin. Beni sana kimse anlatmadı.”

“Peki niye gelip tarlamın ortasına kondun? Amacın ne?”

Anka Kuşu, “Bir çocuğum olacak,” diye yanıtladı.

Çiftçi şaşkınlıkla, “Yani bunun, tarlama inişinle ne ilgisi var? Burada mı doğuracaksın?” diye sordu.

Anka Kuşu dev kanatlarından birini açarak, büyük bir vakarla, “Hayır,” dedi. Başını güneşin battığı yöne çevirip, “Orada!” diye gösterdi.

Çiftçi kanadın gösterdiği yöne bakıp, “Orası neresi?” diye sordu. “Öyleyse yolunu şaşırdın.”

Anka Kuşu başını iki yana salladı: “Yolumu şaşırmadım. Kadim bir dostu görmem gerekiyordu.”

Çiftçi şaşkınlıkla iki adım geri atarak, “Kim o,” diye sordu. “Ben miyim?”

“Evet,” dedi kuş. “Beni hala tanımamış olman üzücü. Kaç yaşındasın sen?”

“Bilmem,” diye cevapladı yaşlı adam. “Oldukça yaşlıyım işte...”

“Buradaki yeşillikleri, ağaçlıklıkları hatırlayacak kadar yaşlısın ama, öyle değil mi? Yağmurların kara dönüştüğü zaman aralığı kadar uzun, güneşin ayla yer değiştirdiği kadar kısa, Ege denizi kadar sığ, Termesos kadar yücesin ama, öyle değil mi?

“Söylediklerin yeni şeyler değil, bunları zaten biliyorum.”

“Biliyorsun, çünkü sen Anadolu’sun. Beni çok ama çok eskilerden tanıyorsun. O nedenle şaşırdım beni tanımayışına. Sen bu toprakların sahibisin ve toprağa sahip olan üzerindekilere de sahip olur. Toprağına sahip olan eski kavimlerden birinde şöyle derler: ‘Bir avuç toprak binlerce can doğurur.’ Sen her gün üzerinde kök salan milyonlarca bitkinin özsuyusun. Onların verdiği heyecan, damarlarında dolaşan azgın nehirlerden çok daha yürekli, çok daha mağrur. Altı asır önce geldiğim bu stepler o zamanlar ormandı, hatırlarsın. Şimdi giderek verimsizleşen bir çöle dönmüş. Uyku aklı çıkarıp yerine hayallerle dolduruyor. Gelmek istedim, ama daha önce gelmem mümkün değildi. Çok uykusuzdum.”

Kuş bir an sözlerini kestikten sonra daha canlı devam etti: “Gözlerin bana daha farklı bakmaya başladı ihtiyar çiftçi, sanırım beni hatırladın.”

“Evet,” diyerek derin bir soluk verdi çiftçi. “Seni hatırladım. Asırlar seni hiç değiştirmemiş kadim dostum. Geçen karşılaşmamızda sen Anka Kuşu değildin, o yüzden ilk anda tanıyamadım.”

“Sen de yaşlı çiftçi değildin dostum, ama ben seni tanıdım.”

“Beni nerede bulacağını biliyordun da ondan...”

“Yok, hayır...” diye itiraz etti kuş. “Seni ellerinden tanıdım. Toprağa bulanmış hiç eskimeyen ama hep yaşlanan ellerinden...”

“Ben de seni gözlerinden,” diye araya girdi yaşlı çiftçi. “Gözlerindeki parlaklık aynı... Yine masmavi bakıyorsun camgözlerin avına baktığı gibi... Endişeli, ama kararlı. İçimden bir ses yine gökteki bulutları yere indireceğini söylüyor, yanılıyor muyum? Sen ki, iki kanat çırpışıyla Ay’a kadar uzanabilecekken, buraya geldiğine göre...”

“Ay’a gitmek sorun değil, orada sorun yok.”

“Burada?”

“Burada çıkar, zira burada insanlar yaşıyor.”

Çiftçi onaylar gibi başını salladıktan sonra, “Peki,” diyerek konuyu değiştirmeye çalıştı: “Söyler misin, bu kez doğacak çocuğunun adı ne olacak?”

“Cumhuriyet...”

“Eski Roma’dan bu yana kullanılan bir isim, ama yine de güzel. Peki neden bu kadar geciktin?”

“Sandım ki altı asır önce doğan çocuğum sonsuza dek yaşayacak. Oysa o tıpkı bir kaplanın kediye dönüşmesi gibi büzüldükçe büzüldü. Artık ölecekti ki beni fili ürküten fareler gibi bir şey uyandırdı. Gördüğüm kadarıyla bir zeytin tanesine dönmüş bundan önceki çocuğum.”

“Bu kez de çocuğunu bırakıp derin uykulara dalacak mısın yine? Gagandaki su damlalarına bakılırsa, endişelisin...”

Kuş buz gibi mavi gözleriyle çiftçiye bakarak, “Güven bir kez yitirildi mi, artık tamir edilemez çalı süpürgesine döner yaşlı dostum. Onu değiştirmek gerekir. Cumhuriyetin çok uzun yaşaması için sık sık ona kaya sularından taşımak, onu canlı tutmak gerek. Bunu sen yapacaksın. Ama benim de gözlerim hep üzerinizde olacak. Çok yakında, çocuğum daha ilk asrını tamamlamadan, çöl tarafından esen kuru rüzgarlar onu yalnız ve cılız bırakacak. Bütün suları dev bir filin hortumu tarafından yutulacak, bütün kıyıları pelikan kuşları tarafından içilecek, bütün zenginliklerini çekirge sürüleri kemirecek, sevgi ve kardeşliğin yerini onarılmaz düşmanlıklar alacak, kehanetim bu. Bunu ancak sen engelleyebilirsin.”

Çiftçi endişeyle, “Bunu nasıl yapabilirim ki,” diye sordu. “Ben sonuçta onları sadece besleyebilirim, kollayabilirim, yaşamaları için ne gerekiyorsa sağlarım... Başka?”

“Elinde yeteri kadar malzemen olacak sevgili dostum. Ben Cumhuriyet’i öyle bir yetiştireceğim, köklerini öylesine derinlere salacağım ki, hiçbir insan aklı onu nasıl sökeceğini bilemeyecek. Her şeyi yıkmaya, yeniden ve körelmiş hisleriyle kurmaya çalışacaklar. Bunu yaparken her şeylerini ortaya koyacaklar. Kendilerine sunduğum tüm olumlu şeyleri yok etmeye çalışacaklar. Tüm kan dolaşımını allak bullak etmek için gök tanrıya sığınacaklar. Ama zor olacak, çok zor. Başaramayacaklar. Sen yeter ki onları kollamaya, beslemeye devam et.”

“Kim yapacak bütün bunları?”

“Elbette, her zaman olduğu gibi senin silüetinde görünen insanlar... Kadim dostum, sen de benim kadar iyi bilirsin. İnsanlar piramitlere benzer, inşa edilirken çok can alır, ama en tepeye çıkanlar yok olan canları unutur. Hep böyle değil midir zaten? Aslında güneşe bile bakmaya utanacak kadar karanlığa muhtaçtırlar. Karanlık onların artık tek gıdasıdır. Piramidin en tepesindekiler aşağıdakini yalnızca kendisini yukarıda tutsun diye besler. Sanırsın ki piramitin en ucu güneşe en yakındır. Ne yazık ki ışığa en uzak olan orada oturanlardır. Kalın bir kabuk vardır sırtlarında, kaplumbağalar gibi. Arada bir başlarını çıkarırlar, ama asla tam olarak ortaya çıkmazlar. Yoksulluk ve kölelik umurlarında değildir. Kendi koltukları altlarından alınmasın diye her şeyi satarlar.”

“Kime?”

“Sevgili yaşlı dostum, kime satıldığının ne önemi var? Satılmış olmak artık olmamak demektir. Satanın amacı değildir önemli olan, satılanın artık olmayışıdır.”

Çiftçi bir süre düşündükten sonra, “Endişene hak veremiyorum açıkçası dostum,” dedi. “Bundan önceki çocuğun altı asırdan fazla yaşadı, ama sen daha doğmamış çocuğun için şimdiden endişelisin. Bir bildiğin olmalı.”

Anka Kuşu, “Endişem bir şey bildiğimden değil yaşlı adam. Endişem insanlara güvensizliğim. Çocuğumu en kısa sürede boğmaya çalışacaklar, hissediyorum. Bunun için sana ihtiyacım var, toprağına, havana, suyuna... Ayakları bu toprakların derin sularına, bakir ormanlarına, kartalların ulaşamadığı tepelerine ulaşacak bir çocuk olmalı o. Ökse otunu bir keçi tek hamlede yutar, ama dev bir çınarı yerinden sökecek rüzgar henüz buralara ulaşmadı. Hazırlan, çok iş düşecek sana. Şimdilik hoşçakal, ama içimden bir ses çok yakında yeniden görüşeceğimizi söylüyor. Piramit çok yakında tamamlanacak ve asıl kıyamet ondan sonra başlayacak.”

Anka Kuşu tüm kumları savurarak yeniden havalandı. Çiftçi uzun süre arkasından baktı ve endişe tohumunun içini kavurduğunu hissetti. İçi kavrulmaya başlamıştı. Tırmığını fırlattı ve koşar adımlarla su kuyusunun başına gitti. O güne değin içmediği kadar su içti ve kuyunun başına oturdu. Yeniden içinin kavrulmasından, yeniden susamaktan korkuyordu.

Anka Kuşu haklıydı, su hala içilebilirdi, ama sanki eski tadı yoktu.


Ahmet Mümtaz İDİL
Haber: Editor | Kaynak: halkindostlari.com | Kategori: Türkiye

29.10.2015 (A. Mümtaz İdil)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İdam tartışmalarına hiç bu açıdan bakmadınız

Hala çözülemeyen cinayet

SMS diliyle Anna Karenina

AKP Cadı Avını Kimden Öğrendi

Tek rüzgar buradan geliyor

3. Dünya Savaşı buradan çıkmaz

Vezir'in yetkileri Şah'a devredilse satranç nasıl bir oyun olurdu.Başkanlığı Birde Böyle Okuyun

Yaşantımızı "Evet" ile "Hayır" arasına sıkıştıranlara inat

KİTAPLAR SUÇ ALETİ OLURSA...

BENİ KRALDAN DAHA YETKİLİ KILIN

Referandumlardan hep bu sonuç çıkıyor

Hammurabi kanunları bile daha insaflı

Bilinmeyen Marlon Brando

İşte yine yakalandın alçak!

" Fidel Arkadaşımdı"

Türbanlılar TÜYAP'ta en çok hangi kitapları aldı

Ölüm... Seni yazmak hep bana mı düşecek

Emre Kongar'ın odasında unuttuğum mektup

Terk ettim...

İşte Gerçek Bu...

Mastroianni ve Cep Telefonu

Asrın satranç maçı Erdoğan: Beyaz, Fethullah: Siyah

Hollywood'u ilk kim boyadı

Mastroianni, Connery ve Tarık Akan

Adım adım anarşizme

Erdoğan'ın tek şansı kaldı

ABD bugüne kadar başarısız olmamıştı

Erdoğan, dimdik ayakta kalacağını sanıyordu

Erdoğan tarihe nasıl geçmek istiyor

Numan Kurtulmuş’un pervasızlığı nereden geliyor

Zarrab olayı öyle bir patlayacak ki, bazıları Nagazaki ya da Hiroşima'yı arayacak..

Soruyorum: Topyekün savaşı istiyor musunuz?

Binali Yıldırım bunalacak ve bir süre sonra istifa etmek zorunda kalacak .göreceksiniz

Günün özeti...

O ülkeyi düşük profilli başbakan yönetmişti

ABD kimin başkan olmasını istiyor

Attila Özdemiroğlu'nu yazdı.Kanser yakamıza yapıştı hep güzel insanlarımızı seçiyor

Yandaş gazetecilik tarihinin en önemli örnekleri ne zaman ortaya çıktı

Yandaşlara basın tarihi dersi

En çok satan gazetenin yazarları da bunu diyorsa bırakalım gidelim ülkeyi

Bu diktatör size çok tanıdık gelecek

Cezayir ' kurtarıcı 'olarak bir diktatöre sığınınca neler olmuştu

Marks'tan sonra en büyük beyindi

İslamiyet'teki bu 'mezhep kavgaları'yüzyıllar sürmeyecek

Tek tek avlıyorlar hepimizi

Editörden: Göreve davet ...

Kara Yorgi

Seçimin asıl galibi sosyal medyadır

Alis kâbuslar diyarında

Kadınların umutları ne zaman çiçeğe duracak

Çetin Altan ' Kandırıldığını bile anlayamadan ' veda etti

On gün neredeydin be kadın!

IŞİD'i bir kenara koyun yapanı kutladığına göre...

Artık korkmuyorum Vehbi, arayabilirsin...

Dengesiz

1 Kasım kaosuna doğru adım adım

Neydi Rosenbergler olayı?

Müzik ve dans devrimdir

BİR EYLÜL SABAHIYDI ŞEYTANIN KIPIRDANMAYA BAŞLADIĞI GÜN

Anayasayı ortadan kaldırmak istiyorsunuz

Yanılıyorsun Cemil Bayık

Kavramları pistoletle vuramazsın Yiğit...

Uğur Mumcu hiç beklemediğim bir şey yaptı

Gelen gideni aratır kuralını yaşayacağız gibi.

DARBE KELİMESİNİN İÇİNİ BOŞALTIRSANIZ, YERİNİ DEVRİM ALIR

Osmanlıcayı biz öğreniriz, siz önce Türkçe öğrenin

Rennan Pekünlü

SOSYALİST DEVLET BÖYLE OLUR İŞTE

Halit Çelenk

Unuturuz, çok çabuk unuturuz. Yeni felaketler gelinceye kadar.

Reza Zarrab kaç Faust'u zehirledi

Erdoğan; Berkin'i en azından mezarında rahat bırak

Floransa'dan İstanbul'a uzanan cinayetin içyüzü

IŞİD'ten Spartacus taktiği

Taha Akyol'un konukları bu sorulara yanıt veremiyor

Türk siyasetindeki zarafeti kim bitirdi

Bırakın o polisler bedelini ödesin

Bazı Arkadaşlarım Kemal Kılıçdaroğlu'na bu kadar yüklendiğimi sorguluyor

Şimdi öldüm ve cennetteyim

Bizim kuşak kaybolup gitti

Başbakanlık'ı onun Kürtçe şarkılarıyla inlettik

Gece bu mevsimde karabasan gibi çökmüyor

muhalefetin aklına gelmemiş olması mümkün mü

SOMA ÖNCESİ, ÇOK ÖNCESİ BİR YAZI

BİR İNAT UĞRUNA CUMHURBAŞKANI DAYATMASI

Madımak yobazlar kadar sosyal demokratların da katliamıdır

21 Milletvekili ve BlackJack Örneği

EMine Ülker Tarhan'ın Adaylığı...

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu , Ekmeleddin İhsanoğlu

Düzgün bir aday göster, kaybet

Bunu yazmadan edemeyeceğim.

İşler tuhaflaşıyor.

Gelelim şu bayrak indirme işine.

Yanılmışım..

Enver Aysever- Sırrı Süreyya Önder Üzerine

PİRUS ZAFERİ

UTANMADIN MI HASAN KARAKAYA?

Ali İsmail'i eve gönderen doktor hala hastalara ilaç yazıyor

BEKİR BOZDAĞ ARTIK NEMESİS'TİR GERİSİ BOŞ

'HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR...'

İran'ın paralel devleti neler yapmıştı

Dünya ülkeleri arasında yolsuzlukta durumumuz ne

O kutunun içinde bilmek istemeyeceğiniz şeyler var

DIŞARI DEĞİL, İÇERİ BAKIN

Çarşı'ya yapmadıkları bir bu kalmıştı

Dostoyevski verdiği o sözü niye tutmadı

CHP'nin ABD seyahati geleceğini belirleyecek

Muhalefet rahatını bozmak istemiyor

AKP- Cemaat kavgası Katolik- Protestan kavgası

Eminağaoğlu'na polis tuzağı

Kiraz resmi yapıyorsan kuşlar için yapma

Haddinizi bilin. Yalakalığın sonu ayakçılıktır

İran'ı öpüp başınıza koyun

Ekim Devrimi'nden alacağınız çok ders var

O devlet başkanı Che Guevara'yı neden ziyaret etmişti

' O o..pu Cumhuriyeti başlarına yıkacağız '

Hâlâ bunlardan utanmıyorsan Koyver Türkiye'yi rahvan gitsin

SİLİVRİ ÖLÜLER EVİ

Bu Nobel ödülü muhteşem bir dönüşün habercisidir

Devlet sanatçısı bal gibi olur

O kadar çok kendinde çoğaldın ki...

DERSİM VALİSİ KİM OLUR DERSİNİZ?

Çarşı o maçta hangi sloganı atardı

Bu tartışmaları Türkiye'de asla göremezsiniz

Ali İsmail'in annesi: Utana utana yaşasınlar..

Türkiye yeni bir parti ile Suriye oyununa dahil edilir mi ?

Ulusal Kanal ve Halk tv'ye bu filmleri öneriyorum

AKP TRAMVAYDAN İNDİ, MUHALEFET TREN İSTASYONUNDA TRAMVAY BEKLİYOR

Hangi partilerin karnesinde koca bir sıfır var

Ali'yi bir avukat ordusu savunmalı, yoksa...

İspanya İç savaşı ile Gezi direnişinin ne ilişkisi var

Erdoğan'ın Çapı Yetmedi: Konu Mısır...

İşte bu dönemin unutulmayacak isimleri

Bundan sonra Tarhan değil CHP düşünsün

Duran adamlar akil adamları geçti

AKP bundan sonra ne yapacak

Günü kurtarabilirsin yarını asla

Şapkadan hangi renk tavşan çıkacak?

Masaya biranın dökülüşünü koydu

Sözün Bittiği Yer: Suriye'de şehit olan Türkler var"

Filmci Genel Kurmay Başkanımız

Gündem Değiştirmek için , Bu kadar da aşağılara inilir mi?

CHP'ye biraz anarşizm lazım

Murat Bardakçı Eyfel'i yıkıp avm yapar mı ?

Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDE OLMAK

ABD' DEN EN SERT FIRÇA

Bu karar Fazıl Say'ın susturulmasıdır

Akil adamlar Erdoğan'ın Goebbelsler'i mi

Akil değil sakil adamlar

LEONARDO DA VİNCİ DÖNEMİ BİTTİ...

Dört Bir Taraf müzikten ne anlar

BÖYLE BİR SAHAF VAR MI SİZDE?

ATA SOYER...

Yazar olmak isteyenler bu yazıyı okusun

' ŞEYTAN DÜN BURADAYDI '

HASAN PAŞA KÜTÜPHANESİ

HESAPLAŞMA...

Merhaba...