SANAT VE SANATÇININ KADERİ

Prof.Dr. Levent Seçer

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

Cehalet, ayrıcalıklı bir sınıfın elinde ustaca kullanıldığında bir silahtır. Cehalet, asla sorgulamaz, daima yargılar. Cehalet, asla okumaz ve öğrenmez. Buna gerek duymaz, o hep hatmeder. Günümüz Türkiye'sinde yaşananlar işte budur. Sorgulamayan korkan gözlerini yumarak her söylenene evet diyendir cehalet. Cehalet eğitimi bilmez, çağdaşlığı aydınlığı akıl ve bilim değerlerini yok sayar. Cehalet, körü körüne ne olduğunu bilmediklerine inanandır. Cehalet aslında yaşadığı masumiyetin birilerinin kendi çıkarları adına tüketilmesine karşı koyamamaktır.

Siyasetin tümüyle toplumsal değerlerini kaybettiği bir dönemde ısrarla cehaletten söz etmek istemiyordum. Ancak yaşananlara baktığımızda aksine gelecek korkusunun daha da artığını görmek mümkün. İnanç saygınlığının tümüyle çıkar adına siyasete çekilmesi düşündürücü değil mi? Özellikle Atatürk'ün '' Bu ülkenin adının bugün Türk yarında değişmeyecek Türk olarak kalacak'' sözlerinin miras olarak kalmasının şu anda neresindeyiz? İşte bunları yaşarken 2023 Türkiye'sinde yaşanacakları görür gibiyim.

Cehaletin hızla büyüdüğü, kültür ve sanatın tüketildiği, akıl ve bilim değerlerinin yok sayıldığı, laik değil ümmet anlayışının öne çekildiği bir sistem anlayışı. Latincede Laiklik Çağdaşlıktır kısacası aydınlık değişim demektir, ama nedense bunu biz şimdi kabul etmiyoruz karanlıkta kalmak daha güzel diyoruz. Kitap okumayan kendisini bile sorgulamaktan korkan bir toplum olmak tükenmişlik değil mi? Sanatın sanatçının tüketildiği bir düzen içinde yapacak ne kaldı ki?

Unutulan sanat, unutulan sinema, tiyatro, resim, bale, klasik müzik, çağdaş değerlerimizin yok sayılması. Birde üstüne basa basa vurgulamak istediğim acı bir gerçek var. Hiçbir sanatsal değeri olmayan ardı ardına çekilen diziler, özellikle Osmanlı ruhunu sürekli gündeme taşıyan yapıtlarla TRT saatlerce yayında. Yoksa gelecek Türkiye'sinin içinde olmasını istediğimiz resim bu mudur? Kendilerini din adamı diye yansıtan tüccarlar, din tacirlerinin ardı ardına yaptıkları açıklamalar akıldan bilimden çok uzakta değil mi? Şimdi de bu ülkenin adını koyan Atatürk ve onun devrimlerinin tarihin yok sayılmasının adını biz nasıl koyacağız acaba? Çağdaş toplumsal değişim adını yansıtan kurumlardan Atatürk adı çıkartıldı, resimleri tozlu mahzenlere atılıyor, utanmadan heykelinin üstüne basılıyor boyanıyor kimseden ses yok.

Şimdi merak ediyorum kendilerine kültür ve sanat duayeni sıfatı takılan Orhan Gencebay Hülya Koçyiğit ve diğerleri nerede? Sanatın adını bile koyamayanların yalakalık kültürünü çok iyi becerdiklerini görmek bu ülkede sanata bir ihanet değil mi? Keşke kitap okumayı becerebilseydik, dünyanın tüm çağdaş değişimlerinin izlendiği internet alışkanlığımız bize yararlı biçimde dönseydi. Toplumsal cehaletin şimdi gerçekleri sorgulamasını görecektik. Totaliter rejimlerde eğitim yok, insan olarak değersizleştirme ve izolasyon yoluyla iletişimsizlik var. Böylece istenilen fikrin empoze edilmesi insan hayatının tüketilmesi var. Her gün saatlerce televizyonlarda insanların özel yaşamları aile sorunları birbirleriyle yaşadıkları olaylar, kültürel sanatsal değeri olmayan diziler, anlamsız kadın yemek programları ve bacım edebiyatı yapan sunucular. Sanatın toplumla buluşmasının adını bu programlarla koymak birilerinin işini kolaylaştırıyor aslında

. Victor Hugo ''Sanatı unutan değersiz kılan bir ülke üçüncü sınıf ülke olmaktan kurtulamaz'' sözlerine bakınca bu programların hızla yayılması düşündürücü değil mi? RÜTÜK neden hala bu değersiz içi boş programları denetlemez? Bir anda tüm insanlığı teslim alan virüs nedeniyle Yüzlerce sanat emekçisi açlıkla mücadele ederken biz sanatı sanatçıyı yok sayıyoruz. Yalakalık dalkavukluk kültürünü iyi becerenler açlık sıkıntısı çekmiyorlar. Biz sanatı sanatçıyı değil cehaleti körükledik besledik. Sorgulayamayan korkan bir toplum olmanın sonucunda geldiğimiz durum ortada değil mi? Şimdi biz sanatın adını cehalet olarak koyduk koca bir ülkenin kaderine yazılan bu.
Prof. Dr. Levent Seçer

6.05.2021 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...