ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

Prof.Dr. Levent Seçer

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

Kültür sanat edebiyat akıl ve bilim, aydınlanma noktasında paylaşılması korunması ve desteklenmesi gereken değerlerdir. Tüm bu değerlerin topluma yansıtılmadığı bir ülke, bana göre üçüncü sınıf bir ülke olmaktan öteye geçemez. Toplumun kültürel ve eğitimsel yapısına bakınca, bugünkü durumdan farklısını düşünmek hayalcilik olur sanırım. Okumayan bir toplumdan kendisini yönetenleri bile sorgulama cesareti beklemek mümkün değil. Aydınlık ancak okumak ve eğitime gösterilen önemle sağlanır. Atatürk '' Ben milletime akıl ve bilim değerlerini miras olarak bırakıyorum'' demiş. Ama bugün aksine tüm bu mirastan hızla uzaklaşmış bir durumdayız, İnanç saygınlığının bile siyasete alet edildiğini gördükçe, çağdaş değişim aydınlık ve Atatürk devrimlerinin ışığını beklemek mümkün mü?. Bize çağdaş olmanın aydınlığın anlamını kazanımlarını cumhuriyeti miras olarak bırakmış olan Atatürk'ü,  biz aksine yok etmek inadına yeniden öldürmek istiyoruz.

KÜLTÜREL DEĞERLERİN ADI...

Bugün bir Japon'un yılda 25 kitap okuduğunu düşündüğümde, kendi ülkemde kültür sanat ve edebiyatın saygınlığını yazamıyorum. Türkiye de 7 kişiye bir kitap düştüğünü görmek, ve okumayan bir toplum haline gelmek ürkütücü değil mi?. Tamamıyla siyasal çarkın ortasına kalan bir ülkede zaten bundan daha farklı bir resmi görmek mümkün değil. 80 milyonu aşan bir Almanya'da bugün kütüphanelerinde 170 milyon kitap bulunurken, Türkiye'de bu sayının 13 milyon olduğuna bakınca, sadece Almanya ile aramızdaki korkunç gerçeğin adını koyabiliriz. Batı'da basın hür ve bağımsız, sistemi eleştirmek adına yargılandığını görmek mümkün değil, demokrasi anlayışlarında sağ duyu hakimdir. Türkiye de bugün Batı'da hür bağımsız olan basın aksine tutsak değil mi?. Bir ülkede düşünen yazan düşüncelerini toplumla paylaşamamak korkarak yaşamak düşüncenin tutsak edilmesi anlamına gelmiyor mu?. Cahil eğitimsiz okumayan bir toplumu özgür bırakırsanız özgür bir seçim yapamaz, cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmakça dır. Böyle bir seçimle iktidara gelmek halkın egemenliğini elinden almak değil mi?. Türkiye siyasal tıkanmanın ortasında çırpınırken, sanatın öksüz yalnız kaldığını kimse inkar edemez bu ülkede.

SANATÇI MODELLERİ...

Bir zamanlar sanata bakışta tele vole yazılırdı, şimdi değişen ne var ki?. Şarkı söylemesini bilmeyenlerin, sanattan anlamayanların jüri koltuklarında oturdukları bir dönemdir yaşananlar, şaklabanlık yapmak yada işi magazin sınırlarından bile öteye taşımakla bunun adına sanat diyenlere söyleyecek söz bulamıyorum. Televizyonlara baktığımızda eğitim kültür ve sanat adına seyredilir ne var ki?. Önceden senaryosu yazılmış düzmece evlendirme kadın programları, Survivor saçmalığı, mistik anlamsız sanat değeri olmayan diziler, başka kayda değer bir program var mı?. Toplum bunu günde 7-8 saat seyrediyor ve işte Türk toplumunun yaşadığı sanatın eğitim ve kültürel paylaşımdan uzakta kalmasının sonuçları. Birilerine yalakalık yağdanlık adına gösteri yapanların kendilerine sanatçı demelerine anlam veremiyorum. Sanatçı eseriyle sanatıyla, sporcu başarılarıyla övünmeli, siyasetin  içinde kalmalarını anlamsız buluyorum. Sanatın bu kadar yalnız bırakıldığı bir başka ülke var mı acaba?. Doğu ile Batı arasında sıkışmış kalmış bir ülkede sanattan söz etmek mümkün değil. Kültür sanat edebiyat eğitim değerlerimiz özgür değil bu . The Guardian '' sanatın çağdaş düşüncenin eğitim ve kültürün özgür olmadığı bir ülke Türkiye'' diye yazdı. Bugün baktığımızda bu tanıdan farklı bir değişim var mı?. New york belediyesinin sanata hizmet etmiş zor durumdaki sanatçısına yazarına yaşaması adına ev verdiğini düşündüğümde, kendi ülkemde kapısına kilit vurulmuş binlerce kütüphane var. Bu benim değil (TUİK) Türkiye İstatistik Kurumunun bir haberi. ve (BM) Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu (EPİM) raporunda Türkiye sınıfta kalıyor. Sudan, Honduras, Ruana, Gambiya, Afganistan, Arnavutluk, Afrika ülkeleri, Hindistan,Umman, Siera, Togo, Leona, gibi ülkelerle. Demokrasi ve insan hakları konusunda en alt sıralardan kurtulamıyor. Özellikle düşünce insan hak ve özgürlüğünün kısıtlanması, Twitter, ve YouTube, getirilen yasaklar kabul edilir olmadığı, sanatçı yazar düşün adamının yaşadığı korkular dile getiriliyor bu çalışmada. 

ANAYASA VE BAŞKANLIK...

Biz şimdi yaşanan bu kadar önemli sorunların aksine. Başkanlık sistemine evet mi hayır mı diye uğraştığımız duruma bir bakın. Kültür sanat edebiyat değerlerinin tükendiği, sanata can veren sanatçı düşünen yazan bilim ve akla hizmet eden insanın korkarak yaşadığı, dış politika da hala sağlanamayan saygınlığımız, Orta doğu çıkmazı, en acı tablonun adı olan TERÖR, hala 30 milyon insanın açlık ve yoksulluk yaşadığı görünmeyen yansıtılmayan acı gerçek, ama bizim uğraştığımız tek şey Başkanlık gelsin mi, evet mi hayır mı diyelim. Ülke yönetiminde kalıcı ve  milli değerlerin  uluslararası saygınlığımızın korunması, toplumsal barış ve refahın istihdamı adına yapılan her türlü hizmeti veren anlayışa karşı hiç kimsenin karşı duracağını sanmıyorum. Özellikle cumhuriyetin kazanımları noktasında laik çağdaş düşünceye olan sadakatin önemi elbette bu sorumluluğun başında geliyor. Şimdi halkın önüne gelecek olan karar yeni bir tarihin adı olmalı, ama bu değerlerin ışığında aydınlık bir Türkiye olarak. Dilerim sağ duyu hakim olur ve Türkiye için en doğru kararı cumhuriyete sadakatle halkımız verir. Ama beni burada en çok üzense, sanatın sanatçının siyasete bulaşmadan daha duyarlı davranmasıdır. Dünya akıl ve bilim değerleriyle uğraşırken, biz tükenmişliğin adını koymaya gayret ediyoruz. Birileri belki mutlu olacak, ama aksine Atatürk ve cumhuriyetin tükenmişliğini görmekten mutlu olacak bir toplum olmak bizim tarihimize yakışmayacak. Ama her şeye rağmen ben karanlıklarda değil, aydınlıklar da kalacağımıza inancımı hiç kaybetmedim. Türkiye de özde demokrasi anlayışımızın daima kalıcı olmasını diliyorum. Söylendiği gibi tüm sistemin sadece bir tek anlayışa teslim edilmesi korkusu yerine, insan hak ve özgürlüklerinin toplumsal anlamda paylaşıldığı bir şölene dönüşür. Parlamenter sistemin dışında bir başka modelin getireceği sonuç yıkımdır felakettir. Türkiye bunu hak etmiyor.

Prof. Dr. Levent Seçer

 

29.01.2017 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (3)

Yorum Yaz
Kendimi özgür saymadığım bir anlayışa sonuna kadar HAYIR HAYIR HAYIR diyorum. Tüm değerlerin özgür olmadığı bırakılmadığı bir ülkede nasıl evet diyebilirim. Ülkeme vatanıma değil ama şu andaki anlayışa sonuna kadar HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR diyorum. .filiz Dağlı Mersin
Filiz Dağlı Mersin22 Mar 2017 12:31:39
Demokrası demokrasi sadece özde demokrasi akıl bilim çağdaşlık ve Atatürk başka saygı duyacağım bir şey yok bu memlekette. Şimdi masal anlatılan sistem adını koyduklara yalana HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR DİYORUM.
Kemal Yalnızer27 Şub 2017 11:20:24
Demokrasiyi Atatürk'ü cumhuriyeti hala anlamayanların ülkeyi getirdikleri şu durumdan, gene bu değerlere inanan bizler halk olarak birlikte bağnaz düşünceye karşı gelerek kurtaracağız. Elbette akıl bilim ve sanatla olacak, karanlıklara HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR.
E. M. Kadıoğlu Almanya29 Oca 2017 14:59:36

DİĞER YAZILAR

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...