Microsoft'dan Dobra Açıklama

Cesur Gürsel

Microsoft'dan Dobra Açıklama

Microsoft her bakımdan ilginç bir firma. Bir kere kurucusu bile ilginç. Bill Gates, kendisini ateist olarak tanımlamış ama servetinin büyük bir bölümünü Afrika’daki hastalıkların tedavisi için harcayarak her dinden insanın takdirini kazanmış birisi.

Geçtiğimiz hafta sonu Microsoft kullanıcılarına yeni bir açıklama yaptı. Mobil cihazlar için çıkardığı Windows Phone isimli işletim sistemini kullanmayın dedi. Bunla da kalmayıp Android’e ya da iosa geçebilirsiniz diye yol gösterdi.

İşte ben bu dobralığı alkışlarım. Bir işi beceremiyorsan, sürdürmenin de bir anlamı yok. Antepli tabiriyle söyleyelim, ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmek de üstüne ver. Microsoft, mobil pazarında rakiplerine karşı tutunamadı. Rakipleri, Google ve Apple ise bu işi zaten sorunsuz götürüyordu… Microsoft bu açıklamasıyla hem dikkatleri hem de saygınlığını korumuş oldu. Bana geçmişi de anımsattı.

Takvimler 2006 yılını gösterirken Windows Vista büyük umutlarla piyasaya sürüldü. Ancak bu da tutmadı. Bilgisayar donanımları hazır değildi, kullanıcılar hazır değildi ve sistem çok yavaştı… Microsoft’un bu pisliği temizlemesi gerekiyordu ve aradan 3 yıl geçmeden Windows 7 ile kaybettiği itibarı çok daha güçlü bir şekilde kazanmayı başarmıştı. O dönemlerde de Microsoft’dan bir açıklama gelmişti ve şöyle diyorlardı;

“Bizim için Vista’yı çıkarmak büyük bir hata oldu.”

Eğriye eğri, doğruya doğru… Microsoft’u dürüst ve dobra açıklamalarından ötürü bir kez daha tebrik ederken, aynı özveriyi günümüzdeki bazı siyasetçilerden de beklediğimi açıkça belirtmeliyim. Başaramıyorsanız bunu belirtin ve istifa edin… Gençlerin önünü açın…

Küçülmezsiniz, aksine insanların takdirini kazanırsınız…

23.01.2019 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR