Mastroianni ve Cep Telefonu

A. Mümtaz İdil

Mastroianni ve Cep Telefonu

Tüm dünyanın Kazanova diye çağırdığı ünlü İtalyan aktör Marcello Mastroianni, cep telefonu ile ilk karşılaştığında (o ölmeden cep telefonları piyasaya çıkmıştı), büyük ihtimale, “İşte tabutuma koyacağım nesne bu!” diye bağırmıştır.
Yetmişlere merdiven dayadığı ve her geçen gün ölümü ensesinde hissettiği bir anda cep telefonu ile karşılaşmak, Kazanova’yı çok heyecanlandırmıştı, ama yakın arkadaşı Biagi tüm hevesini kaçırdı:
“Boşuna heveslenme, o sana yaramaz! Aklından geçenlerin tekini bile yapamazsın onunla.”
Marcello dehşetle, “Niye,” diye sordu. “Baksana küçücük bir şey. Avuç içi kadar... Tam bana göre...”
“Yaramaz dedim,” diye sürdürdü çıkışını arkadaşı. “Çünkü onların sık sık şarj edilmesi lazım. Bir süre sonra pili biter, konuşamazsın.”
1960 yılında kendisine Roma’nın en ünlü mezarlıklarından birinde yer ayırtan Marcello, oraya bir de ahizeli telefon koyulmasını vasiyet etmişti. Cep telefonunu ilk gördüğünden de aklına hemen ahizeli telefonla bu küçük “nesneyi” değiştirmek gelmiş olmalı.
Çaresiz vazgeçti...
Marcello Mastroianni’nin annesinden ve çevresinde dolanan güzel kadınlardan sonra en büyük tutkusu telefondu. Öyle ki, bir telefon ahizesi gördüğü anda hemen üzerine atlar, ceplerinde dağınık halde bulunan kâğıtlara yazılmış yüzlerce telefon numarası içinde eline gelenleri hemen aramaya başlardı.
Set arkadaşları, Marcello’nun bir an ortadan kaybolduğunu fark ettiklerinde, iki olasılık gelirdi akıllarına: Ya Anita Ekberg’e veya Sophia Loren’e veya dişi “starlardan” birine kızmış bir yerlerde uyuklamaya çekilmiştir ya da onlardan biriyle telefonla konuşuyordur.
Mastroianni’nin en büyük “ruhani” tutkusu ise, iflah olmak Katolikliğinden kaynaklanan, ölümsüzlük tutkusuydu. Yani, Katolikliğin önerdiği o “muhteşem” cennete gitmek yerine dünyada kalmanın yollarını arıyordu. Bu tutkusuna tek çözümü de erkenden mezar yeri almasıydı. Zira eski Mısır firavunları gibi o da bazı şeylerini mezara koymak ve yanında götürmek istiyordu. Ama telefon ahizesi koymasının en önemli nedeni, mezara girdikten sonra dış dünya ile irtibat kurma umuduydu.
Telefon ahizesi eğer yanında olursa, ölümsüz olacağını düşünüyordu. Ölümden dehşetli korkuyordu Marcello...
Ama telefon ahizesiyle gömülmek istemesinin altında yatan en büyük neden telefona olan düşkünlüğü değildi. En büyük korkusu diri diri gömülmekti. Öyle ki, sık sık rüyalarında, baş kısmında küçük cam bir pencere olan tabut içinde kendini görüyor ve suratına fırlatılan ilk toprakları da görerek kan-ter içinde uyanıyordu.
Daha da ilginç olanı, düşlerinden hiç çıkmayan tabut sahnesi yüzünden, dostlarından, içine yatırılacağı tabutun bir köşesine, uzandığında hemen yakalayabileceği bir noktaya telefon koymalarını istemişti. Rüyasında olduğu gibi, hani yanlışlıkla diri diri gömülür veya ölüp de aniden dirilirse, hemen yakınlarına telefon edip kendisini kurtarmalarını isteyecekti...
Gerçekten de böyle düşünüyordu Kazanova...
Çevresinde dolaşan birbirinden güzel kadınları görenler, Marcello’nun “cennette yaşadığını” düşünüyordu. Özellikle de erkekler. Ama arkadaşı Biagi aynı şekilde düşünmüyordu:
“Bugün emin olun ki, dünyada cennet yok. Bu, ona dokunmayı başarmış, elinden geçmiş ünlü kadınların dileğinden dolayı kendinden zalimce öç almak isteyen erkeklerin gözünde ve kadınların ‘anlamlı düşlerinde’ yer alan çağdaş Kazanova Marcello Mastroianni için bile cennet bu dünyada değildi.”
Marcello Mastroianni’nin yakın arkadalarından Biagi’nin Kazanova efsanesi için söyledikleri bunlar. Biagi “Suso Cechi d’Amico” adlı kitabında “Marcello her zaman âşıkları tarafından terk edilmek gibi bir şansa sahipti. Eğer bu böyle olmasa kendisine nasıl çeki düzen verebilirdi bilemiyorum,” diyor.
Marcello, Biagi’ye göre her zaman kendi yaşamının kıskanç bir gardiyanıydı.
Çağdaş Kazanova’nın kadınlarla ilk kez karşılaşmasına ilişkin bir anısı var. Bu anı, onun kadınlarla ilişkisinin bazı ipuçlarını vermesi açısından önemli.
“Yaşamımda ilk kez bir çıplak kadın gördüm, hayır iki. Bu olay Parioli’de (Roma’da bir mahalle) bir randevu evinde başıma geldi. Olay çok hızlı gelişti. Sanki biz hiçbir şey yapmamış gibiydik ve çok üzgündük. Kadınlara, ‘Peki şimdi ne olacak,’ diye sorduk. Kadınlar, ‘Bir şey olacağı yok. Bitti. Şimdi defolun,’ dediler.”
Yine Biagi ile görüşmesinin bir yerinde Marcello, kendine ilişkin olarak, “Benim sahip olduklarımdan daha fazla kadına sahip olan ustalar var. Küçük yaşlardayken fiziksel görünüşümden nefret ediyordum. Yakışıklı değildim. Hiçbir zaman da olamadım. Benim halk tipi ve biraz da eşeği andıran bir yüzüm var. Benim bir Kazanova olduğum ise hiç doğru değil. Hele bundan sonra, 70 yaşın getirdiği idrar ve diğer sağlık sorunlarıyla boğuşan bir Kazanova kimliğim var. Kollarımın arasında sürekli olarak güzel kadınların olduğu filmlerde, çekim setinde bulunan herkes, makinistinden elektrikçisine, makyajcısına kadar, bu sahnelerin çekimi sırasında bende ereksiyon olup olmadığını görmek istiyorlardı. Umduklarını bulamayınca da gelip soruyorlardı: “Ama nasıl olur? Sophia Loren, Ursula Andress, Gina Lollobrigida gibi kadınlar elinin altındayken, bu nasıl olur?..”
Almanlar’ın İtalya üzerinde büyük tahakküm kurdukları yıllarda Marcello, Alman güçlerinin yanında harita uzmanı olarak çalışıyordu. Savaş yıllarının getirdiği kargaşalıkta askerliği bir şekilde “atlatmayı” beceren Mastroianni, bir arkadaşı ile birlikte bir yıl kadar İtalya’nın çeşitli kentlerinde dolaştı. Hiçbir işi sürdüremedi. Nerede iş bulsa, mutlaka bir yolunu buluyor ve ayrılıyordu. Sonunda, Roma’da bir başına bıraktığı annesini çok özlediğinden yanına döndü ve bir İngiliz firmasının reklam işlerini üstlendi.
O sıralar Marcello, günlük işlerini bitirir bitirmez hemen sahne eğitimi veren okuluna koşuyor ve provalarını sürdürüyordu.
1948 yılına kadar, yani ünlü İtalyan yönetmen Luchino Visconti tarafından keşfedilinceye kadar yaşamındaki bu koşuşturma dağınık biçimde sürdü gitti. Mastroianni, kendisini sinema dünyasında adam eden kişinin Visconti olduğunu asla reddetmedi.
Yeni gerçekçi akımın en ünlü isimlerinden Visconti için “sinemanın yıldız fabrikası” deniyordu. Visconti’nin Marcello Mastroianni’ye üç kez filmlerinde başrol vermesi, onu bir anda dünyanın en ünlü aktörlerinden biri haline getirmişti. Sonra da sinema onu asla bırakmadı.
Ardından Federico Fellini, 1949 yılında Marcello’yu ikinci kez keşfeden yönetmen oldu. Mastroianni ile “Dolce Vita (Tatlı Hayat, 1960) filmini çekti. Film sayesinde Marcello, zaten dünya çapında yayılan ününü daha da pekiştirdi.
Artık Marcello için “ciddi ve önemli” filmler dönemi başlamıştı...
Dolce Vita’nın özellikle Anita Ekberg’in tarihi Roma Aşk Çeşmesi’ndeki banyo sahneleri akılda kalan en önemli sahnelerden biri oldu. Öyle ki, bu ünlü Trevi Çeşmesi, tanıtımlarında hala Dolce Vita’nın sahnelerini kullanmaktadır. Fellini’nin ölümünün onuncu yılında Fellini adına bir festival düzenlendi ve Anita Ekberg de bu festivale yıllar sonra ilk kez katıldı ve Dolce Vita’nın çekimlerinin nasıl başladığını, rol arkadaşı Marcello’yu uzun uzun anlattı.
“Dolce Vita” macerasına nasıl başladığını da anlattı Anita Erkberg: “İsveç’te biraz da olsa ünlü bir yıldız adayıydım. İsveç dergilerinden biri için Roma Aşk Çeşmesi’nde fotoğraf çekimleri yapıyorduk. Bir an ayağım kaydı ve mermere çarptı. Kanamaya başlamıştı. Ayağımı çeşmeye soktum. Ağustos ayı olduğu için oldukça sıcak bir hava vardı. Su hoşuma gitmişti. Öteki ayağımı da soktum. Fotoğrafçı o halimle birçok resmimi çekti. Sonra, eteklerimi hafifçe sıyırıp çeşmede yürümemi istedi. Bu resimler daha sonra birçok gazete ve dergide yayınlandı. O sıralarda California Films Company ile çalışıyordum. Federico Felli’ni resimleri görmüş olmalı ki, Los Angeles’e beni görmeye geldi. Benimle Aşk Çeşmesi’nde böyle sahneler içeren bir film yapmak istediğini söyledi. ‘Gönderin senaryoyu bakayım. Ben İsveçli’yim, senaryoyu görür, ona göre oynarım,’ dedim. ‘Ne senaryosu,’ diye şaşkınlıkla yüzüme baktı Fellini. Sonra umursamaz biçimde elini sallayarak, ‘O zaman senaryoyu sen yaz,’ dedi. O ana kadar Fellini’yle hiç karşılaşmamıştım. Tanımıyordum. Hayatında hiç senaryo yazmadığını sonradan öğrendim. Genelde çekim sırasında aklına gelirmiş sahneler ve sözlü olarak uygularmış.”
“Filmi çekmeye karar verdik. Dolce Vita’nın en ünlü sahnesini çekmek için gece saat birde çeşmeye geldik. Ocak ayıydı, hiç unutmam. Kadınların üzerinde kürk mantolar, erkeklerde paltolar var. Bir baktım Marcello Mastroianni tir tir titriyor. Birden Fellini, “Hadi Anita, suya gir.” dedi. Titreyen Marcello, benim düşeceğim durumdan olsa gerek, kıs kıs gülüyordu. Kürkümü çıkarttım. Sağ bacağımı suya soktum. Çok soğuktu. Parmaklarımın donduğunu sandım. ‘Hayır, yapamayacağım!’ diye bağırdım. Tam üç saat çekimlerle uğraştık. Sürekli sıcak bir şeyler içiyor, ısınmaya çalışıyorduk. Marcello benden de kötü durumdaydı. Karşıdaki otelin lobisine oturmuş sürekli ayaklarına sıcak su pansumanı yaptırıyordu...”
Marcello Mastroianni, Anita Ekberg’in de bir söyleşide belirttiği gibi, film işlerini de çok ciddiye almıyordu. Bir süre sonra sıkılmaya başlıyor ve sürekli problem yaratıyordu. Aslında alçak gönüllü bir adam olduğu söylenir, ama setlerde kendini kaybettiği oluyordu.
Federico Felli ile çalışmaya başladıktan sonra Marcello, “La Notta (Gece, 1961), “8,5/Otto e Mezzo, 1963”, “Casanova ’70, 1965”, “Liza, 1971” gibi sinema tarihinin kilometre taşı sayılacak filmler çekti.
Bugün, kendi rol aldığı 159 filmlik dev bir sinema koleksiyonu olan Marcello’nun gençlik filmlerinde çektiği “kadınları baştan çıkaran” filmler sayesinde edindiği Kazanova lakabını hep bir yük gibi taşıdı.
“Yesterday, Today and Tomorrow (Dün, Bugün, Yarın, 1964)” adlı filmde dönemine göre oldukça cömert soyunma sahnelerinde rol almayı kabul eden Sophia Loren, bunu yalnızca Mastroianni’nin hatırı için yaptığını söylemiştir. Marcello’nun hatırını kırmamak için kamera karşısına geçen ve gerekirse vücudunu sergilemeyi de kabul eden yalnızca Sophia Loren gibi dev bir yıldız değildi. Mastroianni’nin oldukça kalabalık bir “kadın sanatçı” kolleksiyonu vardır ve hemen hemen yarısı ile de adı aşk dedikodularına karışmıştır. Marina Vlady, Greta Garbo, Silvina Pampanini, Claudia Cardinale, Silvana Mangano, Michele Morgan, Monica Vitti, Brigitte Bardot, Gina Lolobrigida, Anita Ekberg, Jean Moreau, Stefania Sandrelli, Maria Schell gibi bir döneme “dişilik” damgasını vurmuş kadınlarla filmler çeken Mastroianni’nin “kolleksiyonunda” daha birçok dönemin “dişilik” sembolü kadın vardır.
“Casanova 70” filminde Marcello’nun peşinde koşan, ona ulaşmak için kendisini parçalayan onlarca kadın bile, Marcello’nun listesinin ne kadar kabarık olduğunu göstermeye yeter. Tüm zamanların en çok beğenilen erkeklerinden biri olarak tarihe geçen Marcello Mastroianni’de kadınları çeken “şeytan tüyü” neydi?
Erkekler, Marcello için düşüncelerini söylemeye başladıklarında, kendilerindeki kusurları anlatır gibidirler, kadınlar ise, kocalarının Marcello Mastroianni’ye benzemesi için adeta onları özendirmektedirler. Çelişki yumağı gibidir bu. Hem kocanızı seveceksiniz, hem de onun, tüm kadınların hayran olduğu, peşinden koştuğu bir Kazanova gibi davranmasını isteyeceksiniz...
Gerçekte, Mastroianni de kadınların kendisine neden bu denli düşkün oldukları konusunda bir fikri yoktur. O kendini hiç beğenmemektedir ve Clark Gable, Marlon Brando veya “çirkin” diye nitelenen Jean Paul Belmando’ya benzemediği için de kahrolmaktadır ve kendini şöyle açıklar: “Belki de yüzümdeki çocukça çizgileri seviyorlar. Aptalca bakışımı, komik yüzümü...”

5.10.2016 (A. Mümtaz İdil)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İdam tartışmalarına hiç bu açıdan bakmadınız

Hala çözülemeyen cinayet

SMS diliyle Anna Karenina

AKP Cadı Avını Kimden Öğrendi

Tek rüzgar buradan geliyor

3. Dünya Savaşı buradan çıkmaz

Vezir'in yetkileri Şah'a devredilse satranç nasıl bir oyun olurdu.Başkanlığı Birde Böyle Okuyun

Yaşantımızı "Evet" ile "Hayır" arasına sıkıştıranlara inat

KİTAPLAR SUÇ ALETİ OLURSA...

BENİ KRALDAN DAHA YETKİLİ KILIN

Referandumlardan hep bu sonuç çıkıyor

Hammurabi kanunları bile daha insaflı

Bilinmeyen Marlon Brando

İşte yine yakalandın alçak!

" Fidel Arkadaşımdı"

Türbanlılar TÜYAP'ta en çok hangi kitapları aldı

Ölüm... Seni yazmak hep bana mı düşecek

Emre Kongar'ın odasında unuttuğum mektup

Terk ettim...

İşte Gerçek Bu...

Asrın satranç maçı Erdoğan: Beyaz, Fethullah: Siyah

Hollywood'u ilk kim boyadı

Mastroianni, Connery ve Tarık Akan

Adım adım anarşizme

Erdoğan'ın tek şansı kaldı

ABD bugüne kadar başarısız olmamıştı

Erdoğan, dimdik ayakta kalacağını sanıyordu

Erdoğan tarihe nasıl geçmek istiyor

Numan Kurtulmuş’un pervasızlığı nereden geliyor

Zarrab olayı öyle bir patlayacak ki, bazıları Nagazaki ya da Hiroşima'yı arayacak..

Soruyorum: Topyekün savaşı istiyor musunuz?

Binali Yıldırım bunalacak ve bir süre sonra istifa etmek zorunda kalacak .göreceksiniz

Günün özeti...

O ülkeyi düşük profilli başbakan yönetmişti

ABD kimin başkan olmasını istiyor

Attila Özdemiroğlu'nu yazdı.Kanser yakamıza yapıştı hep güzel insanlarımızı seçiyor

Yandaş gazetecilik tarihinin en önemli örnekleri ne zaman ortaya çıktı

Yandaşlara basın tarihi dersi

En çok satan gazetenin yazarları da bunu diyorsa bırakalım gidelim ülkeyi

Bu diktatör size çok tanıdık gelecek

Cezayir ' kurtarıcı 'olarak bir diktatöre sığınınca neler olmuştu

Marks'tan sonra en büyük beyindi

İslamiyet'teki bu 'mezhep kavgaları'yüzyıllar sürmeyecek

Tek tek avlıyorlar hepimizi

Editörden: Göreve davet ...

Kara Yorgi

Seçimin asıl galibi sosyal medyadır

Alis kâbuslar diyarında

Kadınların umutları ne zaman çiçeğe duracak

SENİ ESKİMEYEN YAŞLI ELLERİNDEN TANIDIM

Çetin Altan ' Kandırıldığını bile anlayamadan ' veda etti

On gün neredeydin be kadın!

IŞİD'i bir kenara koyun yapanı kutladığına göre...

Artık korkmuyorum Vehbi, arayabilirsin...

Dengesiz

1 Kasım kaosuna doğru adım adım

Neydi Rosenbergler olayı?

Müzik ve dans devrimdir

BİR EYLÜL SABAHIYDI ŞEYTANIN KIPIRDANMAYA BAŞLADIĞI GÜN

Anayasayı ortadan kaldırmak istiyorsunuz

Yanılıyorsun Cemil Bayık

Kavramları pistoletle vuramazsın Yiğit...

Uğur Mumcu hiç beklemediğim bir şey yaptı

Gelen gideni aratır kuralını yaşayacağız gibi.

DARBE KELİMESİNİN İÇİNİ BOŞALTIRSANIZ, YERİNİ DEVRİM ALIR

Osmanlıcayı biz öğreniriz, siz önce Türkçe öğrenin

Rennan Pekünlü

SOSYALİST DEVLET BÖYLE OLUR İŞTE

Halit Çelenk

Unuturuz, çok çabuk unuturuz. Yeni felaketler gelinceye kadar.

Reza Zarrab kaç Faust'u zehirledi

Erdoğan; Berkin'i en azından mezarında rahat bırak

Floransa'dan İstanbul'a uzanan cinayetin içyüzü

IŞİD'ten Spartacus taktiği

Taha Akyol'un konukları bu sorulara yanıt veremiyor

Türk siyasetindeki zarafeti kim bitirdi

Bırakın o polisler bedelini ödesin

Bazı Arkadaşlarım Kemal Kılıçdaroğlu'na bu kadar yüklendiğimi sorguluyor

Şimdi öldüm ve cennetteyim

Bizim kuşak kaybolup gitti

Başbakanlık'ı onun Kürtçe şarkılarıyla inlettik

Gece bu mevsimde karabasan gibi çökmüyor

muhalefetin aklına gelmemiş olması mümkün mü

SOMA ÖNCESİ, ÇOK ÖNCESİ BİR YAZI

BİR İNAT UĞRUNA CUMHURBAŞKANI DAYATMASI

Madımak yobazlar kadar sosyal demokratların da katliamıdır

21 Milletvekili ve BlackJack Örneği

EMine Ülker Tarhan'ın Adaylığı...

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu , Ekmeleddin İhsanoğlu

Düzgün bir aday göster, kaybet

Bunu yazmadan edemeyeceğim.

İşler tuhaflaşıyor.

Gelelim şu bayrak indirme işine.

Yanılmışım..

Enver Aysever- Sırrı Süreyya Önder Üzerine

PİRUS ZAFERİ

UTANMADIN MI HASAN KARAKAYA?

Ali İsmail'i eve gönderen doktor hala hastalara ilaç yazıyor

BEKİR BOZDAĞ ARTIK NEMESİS'TİR GERİSİ BOŞ

'HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR...'

İran'ın paralel devleti neler yapmıştı

Dünya ülkeleri arasında yolsuzlukta durumumuz ne

O kutunun içinde bilmek istemeyeceğiniz şeyler var

DIŞARI DEĞİL, İÇERİ BAKIN

Çarşı'ya yapmadıkları bir bu kalmıştı

Dostoyevski verdiği o sözü niye tutmadı

CHP'nin ABD seyahati geleceğini belirleyecek

Muhalefet rahatını bozmak istemiyor

AKP- Cemaat kavgası Katolik- Protestan kavgası

Eminağaoğlu'na polis tuzağı

Kiraz resmi yapıyorsan kuşlar için yapma

Haddinizi bilin. Yalakalığın sonu ayakçılıktır

İran'ı öpüp başınıza koyun

Ekim Devrimi'nden alacağınız çok ders var

O devlet başkanı Che Guevara'yı neden ziyaret etmişti

' O o..pu Cumhuriyeti başlarına yıkacağız '

Hâlâ bunlardan utanmıyorsan Koyver Türkiye'yi rahvan gitsin

SİLİVRİ ÖLÜLER EVİ

Bu Nobel ödülü muhteşem bir dönüşün habercisidir

Devlet sanatçısı bal gibi olur

O kadar çok kendinde çoğaldın ki...

DERSİM VALİSİ KİM OLUR DERSİNİZ?

Çarşı o maçta hangi sloganı atardı

Bu tartışmaları Türkiye'de asla göremezsiniz

Ali İsmail'in annesi: Utana utana yaşasınlar..

Türkiye yeni bir parti ile Suriye oyununa dahil edilir mi ?

Ulusal Kanal ve Halk tv'ye bu filmleri öneriyorum

AKP TRAMVAYDAN İNDİ, MUHALEFET TREN İSTASYONUNDA TRAMVAY BEKLİYOR

Hangi partilerin karnesinde koca bir sıfır var

Ali'yi bir avukat ordusu savunmalı, yoksa...

İspanya İç savaşı ile Gezi direnişinin ne ilişkisi var

Erdoğan'ın Çapı Yetmedi: Konu Mısır...

İşte bu dönemin unutulmayacak isimleri

Bundan sonra Tarhan değil CHP düşünsün

Duran adamlar akil adamları geçti

AKP bundan sonra ne yapacak

Günü kurtarabilirsin yarını asla

Şapkadan hangi renk tavşan çıkacak?

Masaya biranın dökülüşünü koydu

Sözün Bittiği Yer: Suriye'de şehit olan Türkler var"

Filmci Genel Kurmay Başkanımız

Gündem Değiştirmek için , Bu kadar da aşağılara inilir mi?

CHP'ye biraz anarşizm lazım

Murat Bardakçı Eyfel'i yıkıp avm yapar mı ?

Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDE OLMAK

ABD' DEN EN SERT FIRÇA

Bu karar Fazıl Say'ın susturulmasıdır

Akil adamlar Erdoğan'ın Goebbelsler'i mi

Akil değil sakil adamlar

LEONARDO DA VİNCİ DÖNEMİ BİTTİ...

Dört Bir Taraf müzikten ne anlar

BÖYLE BİR SAHAF VAR MI SİZDE?

ATA SOYER...

Yazar olmak isteyenler bu yazıyı okusun

' ŞEYTAN DÜN BURADAYDI '

HASAN PAŞA KÜTÜPHANESİ

HESAPLAŞMA...

Merhaba...