KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

Prof.Dr. Levent Seçer

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

Portekiz de uzun yıllar sonra katıldığım uluslararası bir panelde, Portekiz halkının yaşadığı ekonomik felaketin ardından, toparlanarak özgür ve mutlu olabilmenin sevincini nasıl gerçekleştirdiğini gördüğümde, kendi ülkem Türkiye geldi gözlerimin önüne.
 
Portekiz kendisini yöneten sistemi sorgulayan bir toplum, insan hakları ve özgürlük her bir insan adına sınırsız yaşanan bir ülke. Ama benim ülkem Kör ve Duyarsız bir toplum, Türk halkının duyarsızlığı, unutkanlığı ve kolay idare edilebilir olması, zaten kendisini yöneten anlayışa karşı biat etmiş olmasının burada başka bir adını aramadım. Bir toplum nasıl olur da körleşir? Nasıl olurda gözlerinin önünde söylenen yalanları, tükenişleri göremez?
 
Ama çok açık bir cevabı var bunun, 83- 84 milyonluk bir ülkede 3 milyon gazete okuyucuya rüşvet vererek satılıyorsa, halkın sadece %,6,3 kitap okuyorsa ''okumuş insan '' oranı İlkokul mezuniyetiyle eşdeğer tutulursa, içi boş anlamsız mistik dizilere ve Survıvor  denilen saçmalıklara aldanıyorsa, o toplum bakar ama göremez! Bu gerçeği göz ardı edemeyiz. Böylesine körleşmiş bir toplum, doğası gereği her şeye karşı duyarsızdır.
 
Sonunda büyük acılar çekeceğini bile bile ve körü körüne, biat ettiklerine gözlerini kapatarak sadece söylenenleri duyarak konuşamaz susar duyar kördür. Bu tip mazohist toplumlar, kendilerini kandırmak için atasözleri, deyimler bile icat ederek teselli olurlar. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın, Pişmiş aşım, ağrısız başım! Gelen ağam, giden paşam! Bana bakıyor ya! 
 
Ama o yılan bir gün dokunur sokar ezer geçer yok eder, köleleştirir! Sonunda bir lokma ekmeğe muhtaç eder insanı. Duyarsız ve kör bir toplumda düşünceler tüketilmiştir bağlanmıştır, Milliyetçilik adına, Tanrı adına insanların acımasızca sömürülmesi, ama ne yazık ki toplumun büyük bölümü bunun farkında bile değildir. Farkında olanlarda korkudan seslerini çıkaramayanlardır, bir bölümü de satın alınmıştır. Geriye kalanlar da kendi yarattıkları sistemi sürdürenlerdir!...
 
Fakat en acı gerçekte. Fakirleştirilmiş yoksullaştırılmış bir toplum körlükten asla kurtulamaz, işte bu kör toplum ülkenin geleceğinin kaderini çizenlerdir. Sesini çıkaramayan konuşamayan, korkan ve söylenen her yalana inananlardır. Okumayan, körleşmiş ve duyarsız toplumlar aynı zamanda korkak ve unutkandır!... Uyanık ne istediğini bilen, çağdaş toplumlarda yatacak yeri bile olmayan birileri, ne yazık ki körleşmiş duyarsız ve korkak toplumlar da kuruldukları köşelerde halkı kandırma zehirleme görevini başarıyla sürdürürler. Peki, Türk halkı böyle yaşama layık mı? Bunun yanıtını yine Türk halkının kendisi verecektir. Gerçeği görmek seçmek zorundadır. Zira Her halk layık olduğu biçimde yönetilir!...
 
Kör ve duyarsız toplumlarda yazı eskimez, acımasızlığı, korkuyu, baskıyı, ezilmişliği, zalimi, zulmü, üzerine ölü toprağı serilmiş insanı döne döne anlatır.  Karanlığın egemen olduğu
Toplumlarda 30 yıl öncesinin yazısı yazılmış kaderin adı bugünü anlatır. Yapanlar tükenmişliği acı kaderi yaratanlar, yaptıkları yanlarına kar kaldıkça, zalimler kutsandıkça aynı yazı yalnızca tarihler 50-60 yıl sonra yazılsa bile taze kalacaktır. Türkiye'nin içinde bulunduğu bu zor günler bile, Atatürk'ün yazdığı tarihin adını yok sayarak, tükenen tarihin adını karanlığın adı olarak kalmasını sağlayacaklardır. Dünya özgürlükler raporunda bile Türkiye'nin puanı silindi tüketildi neredeyse.  Özgürlük Evi ( Freedom House )  Türkiye'nin özgür olmayan ülkeler arasında olduğunu açıkladı. Daha önce '' Kısmen Özgür'' sınıfındaydı. Afrika Cumhuriyeti, Mali, Burundi, Bahreyn, Moritanya, Etiyopya, Venezuela, Yemen, Macaristan gibi özgürlüklerin sınırlı olduğu ülkeler arasındayız. Demokrasi'nin yok sayıldığı, insan hak ve özgürlüklerinin hapsedildiği, halkının korkar hale getirildiği, yarınından endişe duyduğu mutsuz bir toplum Birilerinin bugün yarattığı resim değil mi? Dünya Adalet Projesi ( World Justice Project-Wjp) 113 ülkeyi hukukun üstünlüğü açısından karşılaştırdığında. Türkiye 107 sırada yer aldı. Adalet ve İnsan haklarında özgür olma adına Türkiye ne yazık ki sınıfta kaldı. Siyaset anlayışının tüketildiği bir ülkede, demokrasi ve çağdaş değerlerin toplum adına paylaşımı mümkün olur mu bilinmez. İnanç saygınlığının siyasal çıkara dönüştürüldüğü bir dönemde , yoksullaştırılmış bir halk buna nasıl ve ne zaman inanır bunun da adını koymak mümkün değil. Birileri yazdıkları senaryonun istedikleri gibi yansımasını gördükçe göbeklerini kaşıyacaklar belli. Ama cehaletin içinden bir türlü çıkartılmayana hapsedilenler, acının, matemin döngüsünde çaresizlikten biteviye dönüp duracaktır!... Ama unutmamalıyız ki. İnsan yalnızca söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumludur. 
 
Prof. Dr. Levent Seçer
27.05.2020 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...