İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

Prof.Dr. Levent Seçer

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

İnsan hak ve özgürlüklerin inanç saygınlığının alet edildiği bir siyasal sistemin içinde tüketildiğini görmek. İnsan ömrünün yok edildiği bir ülke olmaktan öteye gidememektir. Bir ülke de insanlar aydınlar, yazarlar, bilim adamları, şairler, sanatçılar diri diri yakılıyorsa, düşünen yazan akıl ve bilimden söz edenleri hapsediyorsanız, orada aydınlıktan demokrasiden özgürlükten adaletten söz edemezsiniz.
 
26 yıl önce suçları sadece toplumu aydınlatmak adına bir araya gelenleri biz diri diri yaktık. Bu şimdi insan ömrünün bu ülkede ne kadar değersiz kaldığının bir örneği değil mi? Ama biz hala Atatürk' le  cumhuriyet'le kavga etmekten vazgeçmedik. Birilerini neden Atatürk cumhuriyet çağdaşlık özgür olabilmek rahatsız eder? Bizim neden Mozart, Beethoven, Chopın, Mikis Theodorakis, Arvo Pont, Jahn Tavener, Zalton Kocsis, gibi bestecilerimiz yok?  Dünyaca ünlü besteci Carlo Domeniconi, yüzlerce bestesi var '' Atatürk Türkiye' sine sevdalıyım gönüllü olarak konservatuvar da ders vermek istiyorum'' diyor. Türkiye'e geliyor ama kimse ilgilenmiyor, gönüllü olarak yaptığı çalışmalar sırasında da işine son veriliyor.
 
Aydınlıktan bilimden demokrasiden çağdaşlıktan Atatürk'ten nefret etmek neden? Albert Einstein, Edison, Louis Pasteur, Galilleo, Pierre Curic, İsaac Navton, Nikola Tasla, marie Curie, Robert Darwin, İnsan beyninin yapısını inceleyen James Clerk Maxwell gibi değerlerimiz yok? Tarih boyunca Bilim ve teknolojiyi akılla birleştiren bu insanlar nedense benim ülkemde anılmıyor bilinmiyor. Çünkü eğitim akıl tüketilmiş. İnsan aklının yok edildiğini düşündükce başka bir değişimin olmasını beklemek mümkün değil.
 
En iyi bildiğimiz şey, kurnaz siyasetin akıl dışı yansımaları, uğraştığımız tek şey siyaset seçim ve sen ben kavgası, kendi sistem anlayışının inandına kalmasını sağlamak adına toplumsal mutsuzluk ve korku. Kendi geleceğinden ailesinin hayatından endişe duyan bir toplum, açlık sınırında yaşayan 30 milyon insan, bozulan ve asla düzeltilemeyecek bir ekonomik dengesizlik. yargıya olan güvensizlik, Hak hukuk ve özgür olmak heyecanını kaybetmek. Dünyada 34 ülke arasında en fazla beyin göçü yaşayan ülke Türkiye, Üniversite eğitimini Avrupa da almak isteğen gençlik sayısı yüzde 73, 2014-2018 yılları arasında yurt dışına yerleşmek isteğenlerin sayısında inanılmaz bir artış var. Bilim adamı yetiştirmeyen bir ülke olmak tarihe yazılışımız bumu? Bugün tarihe baktığımızda kendi değerlerimiz de var, Astronomi, tıp, matematik, alanında sayısız eserler kazandırmış Farabi, Ali Kuşcu, Türkiye'nin ilk Atom mühendisi Dr.Ahmet Yüksel, bilim ve teknolojiye yön vermişler. Peki bugün ne kadar bu insanlara değer veriyor anıyor konuşuyoruz acaba? Türkiye sabah kalıyor  kirli siyasetin içinde, akşam aynı sergilenenleri görerek bakıyor geceye. Eğitimi tüketen anlayış, insan beyninin ömrünün tükendiğinin farkında değil, aslında bunun farkında olsa da işine geliyor istenilen bu. Üstün zekalı çocuklarımızın yetişmesi için var olan  okul, anlamsız sebepler yüzünden kapatılıyor. Türkiye kitabın elde ağır bir yük olarak anlatıldığı bir ülke, Bir japon yılda 20 kitap okuyor, yolda metroda trende her yerde, ama biz dünya ekonomisine yön veren bir ülkeden aldığım sadece kadınlara yönelik üniversite açmak. Bugün 60 bine yakın Türk genci  yurt dışında eğitim görüyor, bunun nedeni daha iyi bir gelecek adına alınmış bir karar. Beyin göçünün Türkiye ekonomisine yıllık maliyeti 3 , milyar dolar. Ama bugün beyin göçünü önlemek adına yapılan bir çalışma yok, bunun yarattığı sosyal, kültürel ve ekonomik kaybı önlemek için hala başlatılan yürütülen bir çalışma var mı? bunu birileri açıklasın bilmek faydalı olur. Ama biz yılda 3-4 seçim yaşayan bir ülkeyiz, ülke yararı adına, insanlık adına, toplumsal huzur ve uluslararası saygınlığımız adına bunu düşünmek birilerini ilgilendirmiyor. Siyaseti bilmeyenlerin hakim oldukları sistem içinde tek hakimiyetin önemi var. Yaşanacak bir felaket kimsenin umurunda değil, Aklın yok edildiğini düşündükçe geleceği güzel görebilmek isterdim. Hani bestelenen şarkının sözleri gibi HER ŞEY ÇOK AMA ÇOK GÜZEL OLACAK  olmalı da tek arzum bu benim. Bu ülke yaşananları haketmiyor, Atatürk'ün sözlerinde olduğu gibi '' efendiler memleketi tanımadığınız bilmediğiniz amacı maksadı nedir görmediğiniz kişilere teslim etmeyin''  Ama ne kadar karamsar olsam da, gene de içimde zaman zaman bir umudun kaldığını düşünüyorum. Dilerim kaygılarım karanlıklara sürüklenmez korkular yaşamayız . Yani aklın yok edildiği değil, Aklın kazandığı bir ülke olmanın sevincini yaşarız. 
Prof. Dr. Levent Seçer
9.07.2019 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...