Güvenlik Açıkları ve Zararlı Yazılımlar

İsa Altun UYARIYOR

Güvenlik Açıkları ve Zararlı Yazılımlar

Dünyanın önde gelen siber güvenlik şirketlerinden McAfee, yeni zararlı yazılımlar, fidye yazılımları ve diğer tehditlerin 2017 yılı üçüncü çeyreği merceğinde incelemeye alındığı McAfee Labs Aralık 2017 Tehdit Raporu'nu yayımladı. Saniyede dört yeni çeşit üreten zararlı yazılımların toplamda 57,6 milyon yeni çeşit ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gözlemleyen McAfee Labs, ayrıca zararlı makrolar kullanan yeni dosyasız yazılımlara, Locky fidye yazılımının Lukitus adındaki yeni versiyonuna ve bankacılık odaklı Trickbot ve Emotet Truva Atlarının yeni çeşitlerine ışık tuttu. Raporda, Microsoft'un yazılımlarında yer alan ve 2017 yılının ilk çeyreğinde çıkarılan yamayla kapatılan güvenlik açıklarını hedef alan tehditlerin de hız kesmeden saldırılarını sürdürmesi dikkat çekti. "Üçüncü çeyrek açıkça gösteriyor ki, saldırganların geliştirdiği tehditler PowerShell gibi platform teknolojilerinin dinamik ve yararlı yapısından, bireysel kimlik hırsızlığı mağdurlarının dikkatsizliğinden ve bilinen açıkları mevcut güvenlik güncellemeleriyle kapatmakta yetersiz kalan şirketlerden faydalanmaya devam ediyor," diyen McAfee Baş Bilimcisi Raj Samani, açıklamasına şöyle devam etti: "Siber suçlular yeni geliştirilen inovasyonları ve uzun zamandır kullandığımız platformları bize karşı kullanmanın yollarını aramaya her zaman devam edecek. Ancak bizim yaşadığımız asıl zorluk, bireylerin ve şirketlerin kendi kendilerini tehdit altında bırakmaktan vazgeçmesini sağlamaktır."

 

McAfee Labs Küresel Tehdit İstihbarat bulutu, dünyanın dört bir yanındaki yüz milyonlarca sensör aracılığıyla pek çok tehdit vektöründen gelen veriyi algılıyor. Bu tehdit verileri her çeyrek McAfee Labs tarafından siber tehdit dünyasının mevcut durumunu değerlendirmek için kullanılıyor. McAfee Gelişmiş Tehdit İstihbaratı, McAfee Labs için dünya genelinde gerçekleşen siber saldırıların derinlemesine analizini gerçekleştiriyor.

Siber suçlular 2017'nin üçüncü çeyreğinde de CVE-2017-0199 gibi Microsoft Office güvenlik açıklarını istismar etmeyi sürdürdü. CVE-2017-0199 açığı, Microsoft Office ve WordPad'in içinde özel olarak hazırlanmış dosyalar aracılığıyla uzaktan kod çalıştırmaya olanak tanıyor. Pek çok siber saldırgan, bu saldırıyı gerçekleştirmek için GitHub'da bulunabilen bir araçtan faydalanıyor. Bu araç sayesinde karmaşık kurulumlara gerek kalmaksızın kolay yoldan bir arka kapı (backdoor) saldırısı meydana getirmek mümkün oluyor.

 

İkinci çeyrekte WannaCry ve NotPetya gibi çok büyük ölçekli fidye yazılımı saldırılarına neden olan EternalBlue açığı, bankacılık işlemlerini hedef alan Trickbot Truva atının yeni çeşitlerinde ekli bir kod olarak kullanılıyor. Microsoft'un EternalBlue açığını güvenlik yamalarıyla kapatma çabalarına karşın, yeni Trickbot'u yazanlar bu tekniğin halen işe yaradığını ispatlıyor. Üstelik yeni bu Trickbot çeşitleri, kripto para hırsızlığı ve yeni gönderim yöntemleriyle üçüncü çeyreğin en aktif bankacılık odaklı Truva atları olarak öne çıkıyor.

 

"Tespit edilip 'ortalığa salınan' ya da hacker topluluklarında paylaşılan güvenlik açıkları, onları istismar edecek karmaşık tehditleri geliştirmek isteyen kötü niyetli gruplar için bir kılavuz niteliği taşıyor," diyen McAfee CTO'su Steve Grobman, "2017 yılı, böyle açıkların istismarı sonucunda planlanan WannaCry ve NotPetya fidye yazılımı saldırıları ve Equifax sızıntısı gibi çok daha büyük ölçekli olaylarla hatırlanacak. Teknoloji şirketleri, devletler ve büyük ölçekli kuruluşlar ancak siber güvenlik açıklarının tespit ve iyileştirmesine daha fazla yatırım yaparak, aynı açıkları istismar etmek için durmaksızın çalışan siber suçlulara karşı koyabilir," değerlendirmesini yaptı.

 

PowerShell zararlı yazılımlarının %119 büyümesiyle dosyasız tehditler yılın üçüncü çeyreğinde de artan bir endişe unsuru olmayı sürdürdü. Bu kategoride öne çıkan Emotet bankacılık Truva atı, dünya genelinde büyük spam kampanyalarıyla yayıldı ve kullanıcıları belirli Microsoft Word dokümanlarını indirmeye yönlendirdi. Bu tuzağa düşen kullanıcılar, farkında olmadan bir PowerShell makrosunu aktif hâle getiriyor ve sisteme zararlı yazılım kurulmasına neden oluyor.

 

Temel güvenlik açıklarından ya da kullanıcı davranışlarından faydalanan pek çok siber saldırının aksine, dosyasız tehditlerin doğrudan kullandığımız sistemin yeteneklerini istismar ettiğini ifade eden McAfee Labs Başkan Vekili Vincent Weafer, "Saldırganlar PowerShell veya JavaScrips gibi güvenilir uygulamaları kullanıyor ya da sistem işletim araçlarına erişim sağlıyor. Böylece, en azından saldırının ilk aşamasında bilgisayarlara hiçbir işlem dosyası indirmeye gerek kalmaksızın sistemin kontrolünü ele geçirebiliyorlar," dedi.

Fidye yazılımı alanındaki en önemli gelişmelerden biri, Locky fidye yazılımının yeni bir versiyonu olan Lukitus'un ortaya çıkması oldu. Bu fidye yazılımı, saldırının ilk 24 saatinde 23 milyondan fazla spam e-posta ile dağıtıldı. Kategori genelinde yeni fidye yazılımı çeşitlerinde %36'lık artış gözlenirken, toplam fidye yazılımı çeşidi son dört çeyrekte %44 artarak 12,3 milyona ulaştı.

 

McAfee Gelişmiş Tehdit Araştırmaları ekibi DragonFly 2.0 adını taşıyan ve 2017'nin ilk aylarında enerji sektöründe keşfedilen zararlı yazılımın, ilaç, finansal servisler ve muhasebe gibi diğer sektörleri de hedef aldığını ortaya çıkardı. Güvenilir kuruluşlara aitmiş gibi görünen sahte e-postalarla başlatılan bu saldırılar, kullanıcıları linklere tıklayarak Truva atını indirmeye yönlendiriyor ve böylece saldırganlara ağ erişimi sağlıyor.

 

"DragonFly 2.0 saldırılarını gerçekleştiren eylemcilerin, hedefledikleri sektörün iç dinamikleri hakkında keşif yapma amacıyla bu yöntemlere başvurdukları biliniyor. Öncelikli hedefleri ise enerji ve ilaç sektörleri," açıklamasını yapan McAfee Kıdemli Bilimcisi ve Baş Mühendisi Christian Beek, bu saldırılarla hedeflenen sektörlerde ele geçirilen fikri mülkiyet ve uzman analizlerinin muazzam ekonomik değere sahip olduğunu vurguluyor.

 

2017 Üçüncü Çeyreği Tehdit Faaliyetleri

 

Güvenlik olayları. McAfee Labs üçüncü çeyrekte halka açıklanan 263 güvenlik olayı hesapladı; bu sayı bir önceki çeyreğe oranla %15 düşüş demek oluyor. Üçüncü çeyrekte halka açıklanan güvenlik olaylarının %60'ından fazlası Kuzey ve Güney Amerika'da gerçekleşti.

 

Dikey sektör hedefleri. Üçüncü çeyrekte gerçekleşen olayların %40'ından fazlası sağlık ve kamu sektörlerini hedefledi.

 

o Kuzey Amerika. Sağlık sektörüne yönelik saldırılar, üçüncü çeyrekte dikey sektör saldırılarına öncülük etmeyi sürdürdü.

o Asya. Kamu sektörünü bu çeyrekte teknoloji ve bireysel saldırılar takip etti.

o Avrupa, Okyanusya ve Afrika. Kamu sektörü saldırıları üçüncü çeyreğin öncüsü oldu.

 

Saldırı vektörleri. Açıklanan saldırı vektörlerinde hesap ele geçirme ilk sırada yer alırken, onu sızıntılar, zararlı yazılımlar, DDoS ve hedefli saldırılar izledi.

 

Mobil zararlı yazılım. Toplam mobil zararlı yazılımlar 21,1 milyon çeşide ulaşarak büyümesini sürdürdü. Yeni mobil zararlı yazılımlar ikinci çeyreğe oranla %60 artış gösterirken, bu sıçramada Android ekran kilitleme fidye yazılımlarının hızlı yükselişi önemli rol oynadı.

 

Zararlı yazılımlar geneli. Yeni zararlı yazılım çeşitleri üçüncü çeyrekte %10 artarak 57,5 milyona ulaştı. Toplam zararlı yazılım çeşitleri son dört çeyrekte %27 artarak 781 milyona yükseldi.

 

Dosyasız zararlı yazılım. JavaScript zararlı yazılım büyümesi üçüncü çeyrekte %26 yavaşlasa da, PowerShell zararlı yazılımları %119 büyümeyle iki katı aştı.

 

Fidye yazılımı. Yeni fidye yazılım çeşitleri üçüncü çeyrekte %36 arttı. Toplam yeni fidye yazılımı çeşitleri son çeyrekte %14 artarak 12,2 milyon çeşide ulaştı.

 

Mac zararlı yazılımları. macOS zararlı yazılım çeşitleri üçüncü çeyrekte %7 arttı.

 

Macro zararlı yazılımlar. Toplam makro zararlı yazılımları üçüncü çeyrekte %8 artarak büyümesini sürdürdü.

 

Spam kampanyaları. Gamut botnet üçüncü çeyrekte de en baskın spam botnet'i olmayı sürdürürken, Necurs botnet'i az farkla ikinci sırada yer aldı. Necurs'un çeyrek boyunca "Status Invoice," "Your Payment" ve "Emailing: [Rastgele sayılar].JPG" gibi şablonlarla bazı Ykcol (Locky) fidye yazılım kampanyalarını yayımlaması, fidye yazılımı saldırılarının etkisini artırdı.

 

Raporda bahsedilen tehdit trendleri ve istatistikler hakkında daha fazla bilgi için, bu kaynaklardan faydalanabilirsini

20.12.2017 (İsa Altun UYARIYOR)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Siber suç ile casusluk beraber büyüyor

VERİ KAYBETMEMEK İÇİN

Güncelleme ve güvenlik

Siber korsanlar boş durmuyor

Dijital Çağda Çocuk Olmak

Siber casuslar iş başında

Şirketler neden Bitcoin'e yatırım yapıyor?

SİBER SUÇLULARDA HEDEF YAŞLILAR

Çevrimiçi Uzaktan Gözetmenlik

SİBER SALDIRILARDAN KORUNUN!

“Güvenli Değil” uyarısı

Clubhouse kullanma rehberi

SAHTE VİLLA DOLANDIRICILIĞI!

Kötü amaçlı SMS

BİLİŞİM GÜVENLİĞİ

Yapay zeka ile dolandırıcılık

Linkedin’de Kişisel Marka Olmak

SİBER SALDIRILAR ÜRKÜTÜYOR

NFT, dolandırıcıların hedefinde

Siber saldırılar arttı

İNTERNETTEN HEDİYE ALIRKEN DİKKAT!

İnsan, doğa ve yapay zeka

Dolandırıcılık Raporu 2020

Güvenli şifreler oluşturmak

SAHTE BAYRAM İKRAMİYESİ SMS’LERİNE DİKKAT!

Mobil uygulama güvenliği

HUKUKA AYKIRI ÇEKİLİŞ YAPANLAR

ŞİFRENİZ GÜVENDE Mİ ?

DOLANDIRICILIK E-POSTALARI

SİBER SALDIRILAR VE KİMLİK AVI

Kripto paranın tanımı

KİŞİSEL VERİLERİ GÜVENDE TUTMANIN YOLLARI

Siber Riskler

Şifresiz sanal ortam

Saldırılar KOBİ'lere yapılıyor

Siber hırsızlık hız kesmiyor

EN YAYGIN 5 SİBER TEHDİT

ŞİFRESİZ BİR DİJİTAL DÜNYA

Yedeğiniz yoksa dijital hayatınız tehlikede

YEMEKSEPETİ KULLANICILARININ DİKKATİNE

Sekiz adımda dijital temizlik

PATRON DOLANDIRICILIĞI

Pandemiyi fırsata çevirdiler

Pandemi ve Uyku sorunu

GİYİLEBİLİR CİHAZLAR VE GÜVENLİK RİSKLERİ

SAĞLIK SEKTÖRÜNE SİBER SALDIRILAR

Çalınmış parolalar 15 dolardan satılıyor

GÜÇLÜ AĞLAR İÇİN DİJİTAL TEMİZLİK

Startup'lara güvenlik tavsiyeleri

Siber Güvenlik Yol Haritası

Siber zorbalık

Kripto para dolandırıcılığı

'3 BİN TL PANDEMİ DESTEĞİ' YALANI

WHATSAPP'TAN GELEN KADINLAR GÜNÜ MESAJLARINA DİKKAT!

DİJİTAL TACİZE KARŞI UYARILAR

VODAFONE'DEN DEV YATIRIM

YAŞAM HAKKI KUTSALDIR

VERİ KURTARMA TALEPLERİ

WhatsApp krizi nasıl çözülecek?

ŞİDDETE 'SESSİZ KALMA'

MOBİL UYGULAMA TRENDLERİ ( Y ve Z KUŞAĞI)

VERİ KAYBINA DUR DEMEK İÇİN

TREND MİCRO CLOUDSEC OTURUMU

VERİ ÇALAN SİTELER

Dijital Çağda İnsan Kalmak / Kadın ve Adalet Zirvesi

VERİ İHLALİNİN ARDINDAN NE YAPMALI?

İŞLETİM SİSTEMLERİNİ GÜNCELLERKEN

RIZASIZ KULLANILAN KİŞİSEL VERİLER SUÇ TEŞKİL EDİYOR

VERİLERİN SİLİNME SÜRECİ

Mesajlarınız ifşa olabilir

KİŞİSEL VERİLER VE DEPO

VERİLERİ DARK WEB'E SAÇILAN ŞİRKETLER

VERİLERİNİZ SATILDI MI ?

Sosyal medya bağımlılığı depresyon ve yalnızlığa sebep

Siber güvenlik teknoloji

Güvenlik ihlalleri büyük sorun

Ücretsiz içerik pahalıya mal olabilir

Dijitalde İtibar

Siber suç kurbanı olmayın

Sosyal medya evlilikleri nasıl etkiliyor?

KAYBOLAN VERİLERİ KURTARMANIN YOLU

Suçluların gözü, yeni mobil bankacılıkta

IoT Cihazlarınız Size İhanet Edebilir

Siber vurgunculardan veri tehdidi

Dijital Suçlar Birimi uyardı!

E-atık yönetiminde 7 başlık

Cihazlarınızı şirketlere teslim etmeden önce ne yapmalısınız

Kovid-19 ; Odaklanmak için

Mobil cihazlarda Fortnite ( koronavirüs nedeniyle)

Evden çalışma rutini

COVİD-19 VE SİBER HIRSIZLARIN PUSUSU

Elektronik Sigara ölümleri artıyor

Çocuklar ve internet güvenliği

TÜKECİLER VERİ İHLALİ KONUSUNDA ENDİŞELİ

Gençlerde bağımlılık ve öfke ilişkisi

Fidye yazılımlarında yerel yönetimler hedef

Veri sorumlularına önemli uyarı

Bağımlılıkla savaşta aile tutumu

Bağımlılıkta önleme çalışması

IOT CİHAZLAR İÇİN GÜVENLİK

Eroin illetinin etkileri

Eroin tedavisi

Teknolojide Kadın Derneği

Bağımlılık hakkında sorular ve cevapları

Tiner Bağımlılığı

Kimlik avı

Çocuklar KOAH adayı

ŞİFRE ÇÖZÜCÜ ZARARI ENGELLEDİ

Şirketler ve siber koruma

İnteraktif Güvenlik

Sevgilinizi riske atmayın!

Online alışveriş ve bankacılık

En büyük veri ifşası

Boş vermeyin, dahil olun!

Gizlilik ve ihlal

KULLANICILAR SAHTE MAİLLERİ FARK EDEMİYOR

Hackerleri değil, sevdiklerinizi mutlu edin!

KORSANLAR EN ÇOK BU SEKTÖRLERE SALDIRIYOR!

FİZİKSEL GÜVENLİK SİBER GÜVENLİĞİ RİSKE ATIYOR

Uyuşturucu sorunu tartışıldı

Sosyal medya mahremiyeti ihlal ediyor

Zorbalara dikkat

Saldırganların gözü müşterilerde

GENÇLER SİBER ZORBALIĞA SESSİZ

Bağımlıyı tanıma rehberi

Ucunda ölüm var

Sen içersen o da içer

Kötücül Yazılımlar

Bağımlılık kader değil, çare var

Telefon kaybetmenin stresi oldukça yüksek

Bir Kereden Çok Şey Olur

Hedef mobil bankacılık

Banka müşterileri hedef

Dijital Finans Güvenliği

Akıllı kamera dönemi

AKRAN ZORBALIĞI SİBER ZORBALIĞA DÖNÜŞÜYOR

Okul Güvenliği ve Bağımlılık

Biri sizi izliyor

Gizli ve daha zeki

KODLAMA EĞİTİMİ VERMEK ŞART

İyi parola

Güvenlik teknolojileri yaygınlaşıyor

Bağımlıya Profesyonel destek

Fidyecilere teslim olmayın

Siber suçlular kaçamaz

Siber farkındalık

Dünya Uyuşturucu Raporu

'Bedava', 'ücretsiz' 'kampanyalar

Uygulamalar endişe yaratıyor

BİLİŞİM GRUBU, "Gelecek 5.0"ı konuştu

Bağımlılık tedavisinde başarı

DDos saldırıları

ÇALINAN VERİLER DERİN İNTERNETTE

Dijital sorun yaşama

Siber güvenlik

Nefes Çalışmaları

Çocuklarda online oyunlara daha dikkat etme zamanı

Bayram tatili yaklaşıyor. Siber suçluları engelleyin

ÇOCUKLAR VE DİJİTAL TEHLİKELER

Telefon tacizleri

Instagram sahtekarları

Sahte patron

SİBER SALDIRILAR

Kimlik avı saldırıları

Fidye yazılım saldırıları

Mobil cüzdanlar tehdit altında!

Siberde güvenli sohbet

Yerli çözümler ve yetkin işgücü

Şifre kırmak için 2 Saat Yeterli!

OLTALAMA SALDIRILARI

EVİNİZİN GÜVENLİĞİ

CİHAZLAR DİJİTAL PARA HEDEFİNDE

Dijital itibar ve e koruma

Kripto paraya soygun girişimi

YENİ MEDYA VE KRİPTOPARA

Ofis veri güvenliği

Hırsızlık kurbanları

Hackerların gözü Monero'da

Telefonum olmadan asla

Aşkınız mı internet güvenliği mi?

"AKILLI TELEFON ZİHİNSEL GELİŞİM"

'Dijital Hedef Tahtası'

SAHTE SMS VURGUNU

Bağımlı Köyü Projesi

ÇOCUKLAR TATİLDE SİBER SUÇLULAR İŞ BAŞINDA

Torbacıları bağımlı annelerine sorun

İşlemci açıkları

SOSYAL MEDYA BİLİNCİ

2018: Makinelerin yükselişi

Siber Saldırganlar Yeni Yıl Alışverişinde

TEKNOLOJİDE BİR İLK

Saldırılar nasıl oluyor

Zehirli tuzakta internet'in etkisi

ÇEVRİMİÇİ EMNİYET EĞİTİMİ

Yeşilay teknoloji bağımlılığı

Cihazlar saldırıya açık

SİBER SALDIRGANLAR PUSUDA

Bir Kereden Çok Şey Olur

Bir Kereden Çok Şey Olur

Kimyasal terör

Bilgileri hacklendi

ATM SOYAN YAZILIM

CİHAZLAR TEHLİKE ALTINDA!

Gençleri bekleyen tehlike

Ev Cihazları, Siber Suçlulara Hedef

Veri analiziyle dolandırıcılık

Siber saldırlar artışta

Veri İhlalinin etkisi

Sahte Haber Hizmeti

CANLI BOMBA TESPİT SİSTEMİ TÜRKİYE'DE

MOBİL UYGULAMALAR HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

Bayram ve tatil etkisi Türkiye'yi korudu

Tatildeyken aklınız evde kalmasın

Geleceği Tasarla

Siber saldırganların gözü sanayinin altyapısında

KLİNİĞİN MÜŞTERİLERİNE ÇIPLAK FOTOĞRAF ŞANTAJI

Mobil Ödemenin Akıllı Yolu

Film izlemeye çalışırken, paranızdan olmayın!

Parmaklarınıza ne kadar güvenebilirsiniz

CEZALAR ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA

MOBİLİTE: GÜVENLİ ŞEHİR

Kontrol Bende

Teknoloji okur-yazarı

ŞİRKETLER MİLYON DOLARLAR KAYBEDEBİLİR

GOOGLE DOKÜMANLAR KULLANICILARI TEHLİKEDE!

Veri Merkezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Konu

Wannacry fidye yazılımına karşı önlemler

Kadınlara "Güçlü" Destek

WannaCry saldırısı

Bulut bilişim hakkında 5 efsane!

ÇİFTÇİNİN VERİMLİLİĞİNE DESTEK

ANNENİZE İNTERNETTEN HEDİYE ALIRKEN DİKKAT EDİN!

Siber saldırılara karşı hazır mıyız?

30 İLDE 10 BİN ÇOCUK KODLAMA ÖĞRENECEK

Çocuklara teknoloji için 5 ipucu

Siber suçlular şimdi de Minecraft meraklılarına yöneldi

Sosyal medya fenomenleri dijital pazarda

Saniyede 3 Yeni Siber Tehdit

Veriler her yerde ve çok para ediyor

Enerji sektörü siber güvenlikte teknolojinin hızına yetişemiyor

Bugünkü saldırılar 20 yıl öncesiyle bağlantılı

İnternetle Hayat Kolay Projesi

Şifresiz wi-fi kullananları bekleyen tehlike

Ekranlar iletişimi engelliyor

Acil sağlık ihtiyacı Panik Butonu

Bu çocuklar bizim !

AKILLI CİHAZLARI AKILLICA KULLANIN

Dijital hijyene önem vermemek verileri riske atıyor

Online Güvenli Alışveriş için Nelere Dikkat Etmeli

Türkiye'nin %78'i Neden 4 Megabit Hıza Mahkûm?

Bir milyardan fazla e-arşiv fatura düzenlendi

Bağımlılığa karşı bilinç oluşturmak

Online Güvenli Alışveriş

Mirai Windows'tan yayılıyor...

Günde 350 bin zararlı yazılım

ÇOCUĞUNUZUN KUCAĞINDAKİ CASUS KAYITTA

Bağımlılıkla mücadelede eğitimin önemi

İstenmeyen e-postalardan fidye yazılımı çıktı.

Bu güncellemeye dikkat!

Kadınlar dijitalleşecek

Üzgünüz diyerek 250 bin dolar istiyorlar

Erkekler "like" konusunda daha hassas

PlayLab'dan teknoloji kampı!

ÇOCUĞUNUZLA SOSYAL MEDYA SÖZLEŞMESİ

Teknolojiye daha fazla kadın eli değecek

Zayıf şifre tehlikesi

Çocuklara Hediye Seçerken Güvenliği Göz Ardı Etmeyin

ÇARESİZSENİZ, ÇARE "SİZSİNİZ"

Kaybetme korkusuyla sosyal medyadan uzaklaşamıyoruz.

Resimlerin içine saklanan virüs

Fotoğraf ile ispat dönemi başladı

2016'nın en büyük siber saldırıları

YENİ YILA GİRERKEN TUZAĞA DÜŞMEYİN

Şirketlere 40 Saniyede Bir Saldırı

IBM Siber Güvenliğe 200 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

Zararlı Yazılımların Sayısı 1 Milyara Ulaştı

BİLİŞİMİN KALBİ ANKARA'DA ATACAK

Şifre-fidye yazılımlarına karşı bir adım daha

Teknolojik gelişmeler iş dünyasını nasıl etkileyecek?

Uyuşturucu sorun çözmez, daha da derinleştirir

İnternetten Alışverişe Günde Yarım Saat Harcıyoruz

Veri Güvenliği Geleceğin En Önemli Sorunu

Bilişim ülkelerin geleceğini değiştirecek

Cihazların Sadece %45'i Korunuyor

Fidye Yazılımı Mağdurları Arttı

Siber Güvenlikte 2017'de Neler Yaşanacak?

Yeni bela: 'Kulaktan alınan uyuşturucu'

Siber güvenlikte doğru bilinen 5 yanlış

Bilgisayar oyunlarında kara para aklıyorlar

Parola kâbusuna son!

MOBİL TİCARETTE TÜRKİYE LİDER

Mobil e-ticaret pazarı büyüyor

DİJİTAL GÜVENLİKTE DEV ADIM

Saldırılar ürkütüyor

Gizlilik mi, popülerlik mi?

YETİŞKİNLER; KUMAR, ERGENLER; SOSYAL MEDYA, ÇOCUKLAR; OYUN BAĞIMLISI

Bağımlılık tedavisi ve devletin rolü (2)

Çocuğunuz internette güvende değil!

Siber savaşta uluslar arası işbirliği

Hedefte Türkiye var

Ön Ödeme Dolandırıcılığına dikkat!

Geleceğin eğitim teknolojileri Türkiye'de!

İnternette güvenli Para yöntemleri

Kişisel veriyi korumayan yanacak

Kişisel veriyi korumayan yanacak

Gerçek dünyaya dönün!

"Çalışmalarımız dünya ülkelerine model oluyor"

Türkiye ekonomisine siber saldırılar artışta

Dernek istismarına dikkat!

Okullar açılırken Cep telefonları tehdit unsuru

Öğretmen ve öğrenci sanal ortamda buluşacak

Siber savaş kapıda

Faturayı çocuklar ödüyor

Comodo: GoDaddy kullanıcıları da hacker mağduru

Hackerler Hangi Yaş Grubunu Hedefliyor

Sahtekârlar kredi kartlarını hedef alıyor

Bağımlıya şiddet uygulamayın

Fidye yazılımlarının yeni hedefi: Hastaneler

Sosyal medya hesabınız güvende mi?

VERİ KAYBI MÜŞTERİ KAYBINA NEDEN OLUYOR

Sanal dünyanın kontrolü sizde olsun

"Festival ve konserler torbacıların hedefinde!"

Bilişimde, Babalar 'light' anneler taşfırın

'Rol model' bir bağımlı Danışmanı

Derin internete dikkat

Fotoğrafınızı çeken bir hacker olabilir

'Bu meret bırakılmaz ki '

Tatilde bilgisayara dikkat

Pronet Panik Butonu kadınların yanında!

Maddeyle mücadeleye Tepe damgası

Dolandırıcılık Raporu açıklandı

Hackerlerin hedefi Mac kullanıcıları

Bayev Derneğinden Onur Ödülü

Çocuklara İnternet Zararlarını Öğreten Oyun ve Pokemon GO

Bu Tv Kanallarına Dikkat !