Erdoğan'ın tek şansı kaldı

A. Mümtaz İdil

Erdoğan'ın tek şansı kaldı

Beş gündür Yunanistan’ın Kos adasındayım. Elbette burada Kos adasını anlatacak değilim, zira adanın bizim kıyılarımızdan çok farkı yok. Bodrum veya Marmaris gibi gelişmiş bir yer değil, kalabalık da değil. Bu da adayı daha da sevimli kılıyor. Denize neredeyse her yerden girebiliyorsunuz ve suyu çok temiz.

Dün Montana Zia dağına çıktık. Manzara muhteşemdi. Küçük hediyelik dükkanlarıyla sevimli bir kasaba görünümünde. Yüksek bina yok. En fazla iki katlı evler ve çoğu da dükkan şeklinde. Lokantalardaki ürünler civarda yetişen hayvan ve sebzelerden oluşuyor.

Yanımda Tedora Vohs var. Onunla ilgili yine Odatv’de bir yazı yazmıştım. Öngörüleri ile şaşırtıcı tahminlerde bulunuyor. Türkiye “Gezi” olaylarıyla dünya gündemine oturmasından önce bugünleri tarif edercesine Tedora, “Ankara’nın üzerinde bombalar patlayacak Meclis ve Anıtkabir bombalanacak” demişti. Dediği oldu. Anıtkabir bombalanmadı belki, ama gerçekten Ankara’nın üzerine bombalar yağdı. İstanbul veya herhangi başka bir ili söylememişti. Israrla Ankara demişti ve beni de uyarmıştı: “Ankara’dan uzaklaş,” diye. Dahası, Tedora “Haziran olayları” sırasında herkes Erdoğan’ın daha fazla işin başında kalamayacağını, AKP döneminin bittiğini söylerken, “Bu iş,” demişti, “Erdoğan’ı daha da güçlendirecek, kariyerinde daha da yükselecek.”

MAKA YERLİLERİNE SÖZ

Tedora’nın yirmili yaşlarda bir oğlu var, Rolf ... İspanyolca, Almanca (zaten ana dili) ve İngilizce’yi rahatlıkla konuşuyor. Tedora’ya çekmiş. Tedora da İsviçre’de yaşıyor, ana dili Almanca ama Türkçe, İspanyolca, İngilizce ve Yunanca da konuşuyor. Belki başka diller de konuşuyordur, bilemiyorum. Ama hangisi lazımsa o dili konuşuyor. Sekiz yıl Paraguay’da kalmış ve Maka yerlileri ile bir süre yaşamış. Tedora’yı tanıdığımda onun bazı öngörülerinin gerçekleştiğine de tanık olmuştum. Ama sonradan anlattığıyla birleştirince işin aslını daha da iyi anladım. Paraguay’dayken, oraya özgü Maka yerlileriyle tanıştığında öngörü yeteneği daha da pekişmiş. Bunun nasıl olduğu konusunu açmamayı yeğliyor, zira kendisine anlatılan bazı şeyler tam anlamıyla sırmış ve söylemeyeceği konusunda Maka yerlilerine söz vermiş.

Annesi Rolf için “asperger sendromlu otist” diyor. Asperger sendromunu bilmem de, ama ben böyle bir otisizm görmedim. Müthiş bir müzik bilgisi var ve sürekli beste yapıyor. İlgi alanı birkaç şey üzerinde ve çok yoğun. Bu da onu diğer insanlardan farklı kılıyor. Bizimle istediği zaman ilgileniyor, kendi dünyasına kapanabiliyor ve o zaman tüm antenlerini de minimuma indiriyor. Sesten ve ışıktan rahatsız oluyor. Ses algısı bizim gibi “sıradan” insanlar için çok farklı olduğu kesin. Bir melodiyi kafasında yüzlerce, binlerce kez çevirip, yeniden modifiye ediyor. Başka bir beste yaratma peşinde sürekli. Yapılan müziklerden farklı kılmak için uğraşıyor. Yaptığı besteler de elektro-senfonik türü. Elektronik aletleri inanılmaz yumuşak kullandığı için de, soft bir müzik çıkıyor ortaya ve senfonik müziğin tadını alabiliyorsunuz. Ama daha farklı. Bir orkestra yok sanki arkada, daha çok enstrümanlar kendi kendine çalıyormuş gibi.

FİLM MÜZİKLERİNİN ETKİSİ

Rolf’un müzikteki asıl ilgi alanı film müzikleri. Bu da bana 1970’li yıllarda bir “kült” haline gelen Komiser Colombo dizisinden bir bölümü hatırlattı. Aklımda kaldığı kadarıyla dizinin o bölümünün adı “Murder a few notes”tu.

Korku filmlerine müzik yapan bir Hollywood bestecisi, genç bir asistanı ile çalışmaktadır. Aslında bütün müzikleri genç asistanı yapar, filmlere ise müzik yapımcısı olarak bestecinin adı konur. Artık genç adam da adının duyulmasını istemektedir. Bunu gider besteci ile konuşur (aynı zamanda katiliyle). Besteci aynı akşam verilecek bir kabul resepsiyonunda genç müzisyeni çevresindekilerle tanıştırmaya ve son filmin müziğini ona borçlu olduğunu açıklamaya söz verir.

Ama öyle olmaz elbette ve besteci genç yardımcısını müzikleri kendisinin yaptığını açıklamasını engellemek için öldürür. Colombo’ya da katili yakalamak düşer. Ancak burada asıl üzerinde durmak istediğim nokta, film müziklerinin ne kadar etkili ve piyasasının ne kadar geniş bir alan olduğunu belirtmek. Bir çalışma sırasında Colombo orkestranın yanına gider. Besteci onu görünce, “Komiser,” der. “Ne iyi ettiniz de geldiniz. Bilir misiniz, aslında film müzikleri filmi yaratan unsurlardır. Bakın şimdi size bir parça çalacağız, siz hangi film olduğunu söyleyeceksiniz. Hitchcock’un “Sapık” filminden bir bölüm çalar, Colombo hatırlar. Ardından Spielberg’in “Jaws” filminin müziğini çalar, Colombo onu da hatırlar. Besteci büyük bir mutlulukla, “Film müziklerinin ne kadar önemli olduğunu şimdi anladınız mı,” diye sorar. Ardından da bir Napolinten çalarlar, Colombo İtalyan asıllı olduğu için. “Müzik,” diye devam eder besteci, “bir görüntüye can veren ana unsurdur. Eğer müzik sizi alıp bir yerlere götürmüyor, bir şeyler anımsatmıyor, anılarınızı canlandırmıyorsa, ona müzik denemez. O salt gürültüdür.”

Rolf ile konuşurken dizi aklıma geldi. Belki de Kos adası aklıma gelmeyecek başka özellikleriyle, ama Rolf’un bana dinlettiği müziği duyduğumda Kos’u anımsayacağım kesin sanki.

Epey müzik üzerine konuştuk. İlgi alanını tamamen müzik üzerine vermiş ve durmaksızın müzikle yaşıyor. Sıradan taverna müzikleri rahatsız ettiği için uzak duruyor. Hatta gürültü olduğu zaman son derece rahatsız oluyor ve bulunduğu yerden kaçıyor. En ince ayrıntılara kadar sesleri duyduğunu sanıyorum. Benden çok farklı bir kulağı olduğu kesin. Bu adada tanıdığım en ilginç tiplerden biri oldu. Saatlerce konuşup, müzik üzerine tartıştık. Albinioni en sevdiği besteci. Bach’a da hayran. Bütün barok müziğin Bach’la başladığını söylüyor ve barok vazgeçemediği bir müzik. Ama bestelerinde barok izi pek yok ya da ben hissetmedim.

TÜRKİYE ÜZERİNE BAZI “ÖNGÖRÜLERİ” KONUŞTUK

Bana bestelerini gönderecek ya da web sayfasını hazırladığında sayfanın linkini verecek. Bazılarını Fazıl Say’a danışmak istiyorum. Ne de olsa benimki “ilkel” kulak, onların değerini ancak profesyonel bir kulak anlayabilir. Kim bilir, belki de ben abartıyorumdur.

Rolf’un annesi Tedora ile Türkiye üzerine bazı “öngörüleri” konuştuk. İlginç olan noktalardan biri de Tedora’nın korktuğu için Türkiye’ye gelmemesiydi. Korku, elbette can korkusu değildi, huzursuzluk, güvensizlik ve kaostu. Geçtim tam anlamıyla Türkiye’yi, hemen yarım saat uzağımızdaki Bodrum sahillerine bile gelmeyi reddediyordu.

Ona göre Türkiye’nin ve bağlı olarak Erdoğan’ın tek şansı kaldı: Rusya ile daha da yakınlaşmak. Ama Tedora da biliyor ki, Rusya ile yakınlaşmaya ABD ve AB asla izin vermeyecek. Yine de “denemeye değer” diyor Tedora ve “belki de bir mucize olur,” diye ekliyor.

Sonra kaldığımız otelde Almanya’da yaşayan bir Türk çift ile tanıştık. Onlar da aynı nedenle Türkiye’ye gelmiyorlarmış. Nedenini sorduğumda, “iç savaş” tehlikesinden söz ediyorlar. Türkiye’nin güvensiz bir ülke olduğu hemen tüm Avrupa’ya yayılmış durumda. Artık Meksika’dan bile daha güvensiz bir ülkede yaşıyoruz belli ki, ama biz içinde olduğumuzdan bunun farkında değiliz sanki.

Kos’a bir daha gelir miyim, bilmiyorum. Karşı sahillere baktığımda, bizim topraklarımızın daha güzel olduğunu düşünüyorum. Ancak gerçekten siyasi gerginlik öylesine yükselmiş ve ayrımcılık almış başını gidiyor ki, batıda yaşayanları dinledikçe insanın içi ürperiyor ve ülkeme uzaktan bakmak hayatımda ilk kez içimi ürpertiyor.

Tedora da içimden geçenleri biliyormuş gibi sanki, “yaşam” diyor “bir kerelik bir şans. Bu şansı en iyi şekilde kullanmak gerek. Korku yaşamın en büyük düşmanı. Korkuyu yenmenin tek yolu da huzur. Daha iyi bir yaşamı tüm insanlar gibi benim halkım Türk halkı da hak ediyor.

10.08.2016 (A. Mümtaz İdil)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İdam tartışmalarına hiç bu açıdan bakmadınız

Hala çözülemeyen cinayet

SMS diliyle Anna Karenina

AKP Cadı Avını Kimden Öğrendi

Tek rüzgar buradan geliyor

3. Dünya Savaşı buradan çıkmaz

Vezir'in yetkileri Şah'a devredilse satranç nasıl bir oyun olurdu.Başkanlığı Birde Böyle Okuyun

Yaşantımızı "Evet" ile "Hayır" arasına sıkıştıranlara inat

KİTAPLAR SUÇ ALETİ OLURSA...

BENİ KRALDAN DAHA YETKİLİ KILIN

Referandumlardan hep bu sonuç çıkıyor

Hammurabi kanunları bile daha insaflı

Bilinmeyen Marlon Brando

İşte yine yakalandın alçak!

" Fidel Arkadaşımdı"

Türbanlılar TÜYAP'ta en çok hangi kitapları aldı

Ölüm... Seni yazmak hep bana mı düşecek

Emre Kongar'ın odasında unuttuğum mektup

Terk ettim...

İşte Gerçek Bu...

Mastroianni ve Cep Telefonu

Asrın satranç maçı Erdoğan: Beyaz, Fethullah: Siyah

Hollywood'u ilk kim boyadı

Mastroianni, Connery ve Tarık Akan

Adım adım anarşizme

ABD bugüne kadar başarısız olmamıştı

Erdoğan, dimdik ayakta kalacağını sanıyordu

Erdoğan tarihe nasıl geçmek istiyor

Numan Kurtulmuş’un pervasızlığı nereden geliyor

Zarrab olayı öyle bir patlayacak ki, bazıları Nagazaki ya da Hiroşima'yı arayacak..

Soruyorum: Topyekün savaşı istiyor musunuz?

Binali Yıldırım bunalacak ve bir süre sonra istifa etmek zorunda kalacak .göreceksiniz

Günün özeti...

O ülkeyi düşük profilli başbakan yönetmişti

ABD kimin başkan olmasını istiyor

Attila Özdemiroğlu'nu yazdı.Kanser yakamıza yapıştı hep güzel insanlarımızı seçiyor

Yandaş gazetecilik tarihinin en önemli örnekleri ne zaman ortaya çıktı

Yandaşlara basın tarihi dersi

En çok satan gazetenin yazarları da bunu diyorsa bırakalım gidelim ülkeyi

Bu diktatör size çok tanıdık gelecek

Cezayir ' kurtarıcı 'olarak bir diktatöre sığınınca neler olmuştu

Marks'tan sonra en büyük beyindi

İslamiyet'teki bu 'mezhep kavgaları'yüzyıllar sürmeyecek

Tek tek avlıyorlar hepimizi

Editörden: Göreve davet ...

Kara Yorgi

Seçimin asıl galibi sosyal medyadır

Alis kâbuslar diyarında

Kadınların umutları ne zaman çiçeğe duracak

SENİ ESKİMEYEN YAŞLI ELLERİNDEN TANIDIM

Çetin Altan ' Kandırıldığını bile anlayamadan ' veda etti

On gün neredeydin be kadın!

IŞİD'i bir kenara koyun yapanı kutladığına göre...

Artık korkmuyorum Vehbi, arayabilirsin...

Dengesiz

1 Kasım kaosuna doğru adım adım

Neydi Rosenbergler olayı?

Müzik ve dans devrimdir

BİR EYLÜL SABAHIYDI ŞEYTANIN KIPIRDANMAYA BAŞLADIĞI GÜN

Anayasayı ortadan kaldırmak istiyorsunuz

Yanılıyorsun Cemil Bayık

Kavramları pistoletle vuramazsın Yiğit...

Uğur Mumcu hiç beklemediğim bir şey yaptı

Gelen gideni aratır kuralını yaşayacağız gibi.

DARBE KELİMESİNİN İÇİNİ BOŞALTIRSANIZ, YERİNİ DEVRİM ALIR

Osmanlıcayı biz öğreniriz, siz önce Türkçe öğrenin

Rennan Pekünlü

SOSYALİST DEVLET BÖYLE OLUR İŞTE

Halit Çelenk

Unuturuz, çok çabuk unuturuz. Yeni felaketler gelinceye kadar.

Reza Zarrab kaç Faust'u zehirledi

Erdoğan; Berkin'i en azından mezarında rahat bırak

Floransa'dan İstanbul'a uzanan cinayetin içyüzü

IŞİD'ten Spartacus taktiği

Taha Akyol'un konukları bu sorulara yanıt veremiyor

Türk siyasetindeki zarafeti kim bitirdi

Bırakın o polisler bedelini ödesin

Bazı Arkadaşlarım Kemal Kılıçdaroğlu'na bu kadar yüklendiğimi sorguluyor

Şimdi öldüm ve cennetteyim

Bizim kuşak kaybolup gitti

Başbakanlık'ı onun Kürtçe şarkılarıyla inlettik

Gece bu mevsimde karabasan gibi çökmüyor

muhalefetin aklına gelmemiş olması mümkün mü

SOMA ÖNCESİ, ÇOK ÖNCESİ BİR YAZI

BİR İNAT UĞRUNA CUMHURBAŞKANI DAYATMASI

Madımak yobazlar kadar sosyal demokratların da katliamıdır

21 Milletvekili ve BlackJack Örneği

EMine Ülker Tarhan'ın Adaylığı...

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu , Ekmeleddin İhsanoğlu

Düzgün bir aday göster, kaybet

Bunu yazmadan edemeyeceğim.

İşler tuhaflaşıyor.

Gelelim şu bayrak indirme işine.

Yanılmışım..

Enver Aysever- Sırrı Süreyya Önder Üzerine

PİRUS ZAFERİ

UTANMADIN MI HASAN KARAKAYA?

Ali İsmail'i eve gönderen doktor hala hastalara ilaç yazıyor

BEKİR BOZDAĞ ARTIK NEMESİS'TİR GERİSİ BOŞ

'HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR...'

İran'ın paralel devleti neler yapmıştı

Dünya ülkeleri arasında yolsuzlukta durumumuz ne

O kutunun içinde bilmek istemeyeceğiniz şeyler var

DIŞARI DEĞİL, İÇERİ BAKIN

Çarşı'ya yapmadıkları bir bu kalmıştı

Dostoyevski verdiği o sözü niye tutmadı

CHP'nin ABD seyahati geleceğini belirleyecek

Muhalefet rahatını bozmak istemiyor

AKP- Cemaat kavgası Katolik- Protestan kavgası

Eminağaoğlu'na polis tuzağı

Kiraz resmi yapıyorsan kuşlar için yapma

Haddinizi bilin. Yalakalığın sonu ayakçılıktır

İran'ı öpüp başınıza koyun

Ekim Devrimi'nden alacağınız çok ders var

O devlet başkanı Che Guevara'yı neden ziyaret etmişti

' O o..pu Cumhuriyeti başlarına yıkacağız '

Hâlâ bunlardan utanmıyorsan Koyver Türkiye'yi rahvan gitsin

SİLİVRİ ÖLÜLER EVİ

Bu Nobel ödülü muhteşem bir dönüşün habercisidir

Devlet sanatçısı bal gibi olur

O kadar çok kendinde çoğaldın ki...

DERSİM VALİSİ KİM OLUR DERSİNİZ?

Çarşı o maçta hangi sloganı atardı

Bu tartışmaları Türkiye'de asla göremezsiniz

Ali İsmail'in annesi: Utana utana yaşasınlar..

Türkiye yeni bir parti ile Suriye oyununa dahil edilir mi ?

Ulusal Kanal ve Halk tv'ye bu filmleri öneriyorum

AKP TRAMVAYDAN İNDİ, MUHALEFET TREN İSTASYONUNDA TRAMVAY BEKLİYOR

Hangi partilerin karnesinde koca bir sıfır var

Ali'yi bir avukat ordusu savunmalı, yoksa...

İspanya İç savaşı ile Gezi direnişinin ne ilişkisi var

Erdoğan'ın Çapı Yetmedi: Konu Mısır...

İşte bu dönemin unutulmayacak isimleri

Bundan sonra Tarhan değil CHP düşünsün

Duran adamlar akil adamları geçti

AKP bundan sonra ne yapacak

Günü kurtarabilirsin yarını asla

Şapkadan hangi renk tavşan çıkacak?

Masaya biranın dökülüşünü koydu

Sözün Bittiği Yer: Suriye'de şehit olan Türkler var"

Filmci Genel Kurmay Başkanımız

Gündem Değiştirmek için , Bu kadar da aşağılara inilir mi?

CHP'ye biraz anarşizm lazım

Murat Bardakçı Eyfel'i yıkıp avm yapar mı ?

Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDE OLMAK

ABD' DEN EN SERT FIRÇA

Bu karar Fazıl Say'ın susturulmasıdır

Akil adamlar Erdoğan'ın Goebbelsler'i mi

Akil değil sakil adamlar

LEONARDO DA VİNCİ DÖNEMİ BİTTİ...

Dört Bir Taraf müzikten ne anlar

BÖYLE BİR SAHAF VAR MI SİZDE?

ATA SOYER...

Yazar olmak isteyenler bu yazıyı okusun

' ŞEYTAN DÜN BURADAYDI '

HASAN PAŞA KÜTÜPHANESİ

HESAPLAŞMA...

Merhaba...