En çok satan gazetenin yazarları da bunu diyorsa bırakalım gidelim ülkeyi

A. Mümtaz İdil

En çok satan gazetenin yazarları da bunu diyorsa bırakalım gidelim ülkeyi

Neredeyse tüm yazarların ortak noktası: “Evet, bu ülkede çocuklar istismar ediliyor, olabilir, ama bir muhalefet partisi lideri kadın bir bakana bunu söylememeliydi...”

Meryl Streep’in rahibe Aloysius adıyla başrolü üstlendiği, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams gibi isimlerin rol aldığı “Kuşku (Doubt)” adlı filmde okula ilk kez kabul edilen afro-amerikan öğrenci etrafında dönen olaylar anlatılır. Rahibe Aloysius, Peder Flynn’ın (Hoffman) afro-amerikan öğrenciye karşı aşı ilgisi üzerine kuşkuya düşer ve film bu ilişkinin “cinsel” bir ilişki olup olmadığı üzerine kurulur.

Filmde geleneksel Kilise kurallarını korumak isteyen Rahibe ile bu kuralları yıkmak için çaba gösteren Peder arasındaki mücadele anlatılır. Film öyle tuhaf biçimde biter ki, ne Peder ile kara derili çocuk arasındaki ilişki cinsellikle bağlıdır ne de bu net biçimde aktarılır.

Dikkatinizi çekeceğim en önemli nokta, olayın katı kurallarla yönetilen Katolik bir kilisede geçmesi ve çocuğun kara derili olması üzerine kuruludur. Film anlatımı öyle bir noktaya getirir ki izleyiciyi, Peder ile çocuk arasında gerçekten bir ilişki olduğu izlenimi de ortaya çıkar.

Filmi izleyenler anımsayacaktır, zaman zaman Meryl Streep’e öfke duyacak kadar katı kuralların varlığı izleyicileri bile rahatsız eder, ama öyle sahneler vardır ki, rahibenin haklı olabileceği konusunda insan gerçekten “kuşkuya” düşer.

Rahibe Aloysius ve rahibe Amy için kilisenin kuralları katıdır ve aralarında büyük yaş farkı bulunan iki erkek arasındaki bu ilişki hoş görülmemektedir. Bu, bir özen ve dikkat meselesi olarak yansıtılır ve bu yakınlaşma hoş karşılanmaz. Aslında tam olarak Peder’in afro-amerikan çocukla neden o kadar ilgilendiği konusu da net değildir filmde.

Batı dünyası bu filme benzer yüzlerce film çekmiştir ve belki de kıta Avrupa’sının en önemli konularından biridir “pedofili”... Büyük bir suçtur ve şiddetle yasaklanmıştır. En büyük cezalar da bu suçları işleyenler için çalışır.

NEREDEYSE PEDOFİLİYİ NORMAL KARŞILAYACAK HALE GELDİK

Oysa bu ülkede pedofili neredeyse yasalarımıza girerek normal karşılanacak, o hale geldik.

Karaman’da bir veya birden fazla çocuk cinsel istismara uğruyor ve “kocaman”gazetelerimizden tutun da “kocaman” köşe yazarlarımıza kadar herkes neredeyse olayı alkışlıyor, AKP Milletvekilleri, “bir kereden bir şey olmaz” diye Ensar Vakfı’nı aklamaya kalkan Aileden Sorumlu Bakan Ramazanoğlu’nu kutlamak için kuyruğa giriyor.

Bu utanç tablosu da birçok “yazar müsveddesi” tarafından ayakta alkışlanıyor. Akılları sıra da“kadını koruma” kisvesi altına girilerek yapılıyor. Her gün en az iki kadının öldürüldüğü, bilemediğimiz onlarca çocuğun istismar edildiği ülkemizde bir kadın, üstelik de artık kadınlığını bir kenara koyması gereken bir makamda oturduğu halde, çocuklara yapılan istismarı “bir kereden bir şey olmaz” diye savunurken “kadın” olduğu akla getiriliyor.

Muammer Güler’in Zarrab için “önüne yatarım” sözünü Sema Ramazanoğlu’na kullandığı için hedef tahtası haline getirilen Kılıçdaroğlu bir anda kadın düşmanı ilan edildi.

Korku dağları aşmış durumda. Her şey bir kenara bırakıldı... Pozantı olayını ortaya çıkaran gazeteci hapis ile cezalandırıldı, üç yaşındaki çocuklara tecavüz edildi... Toplum suskun... Ama Sema Ramazanoğlu için “önüne yatarım” sözünü kullanan Kılıçdaroğlu “kadın düşmanı”,homongolos ilan edildi ya...

Tecavüze uğrayan evlatların psikolojisinden çok Ensar Vakfı’nın itibarını düşünen Aileden Sorumlu Bakanı’na çocuklar için sesini çıkarmayan ama Bakan için sokağa dökülen toplum... Bakan’ın ruh durumu çocuklarınkinden çok daha önemli...

Pes doğrusu...

EN ÇOK SATAN GAZETENİN YAZARLARI DA BUNU DİYORSA...

Okuyacak gazetenin kalmadığı bu zavallı ülkede, en çok satan gazetenin köşe yazarları çocuklara cinsel istismarı bir kenara bırakıp da, yaşını başını almış ve devlete bakan olmuş bir kadın için amacı ne olursa olsun kullanılmış bir cümle için muhalefet partisi liderini ipe çekiyorsa, bırakalım gidelim bu ülkeyi...

Neredeyse tüm yazarların ortak noktası: “Evet, bu ülkede çocuklar istismar ediliyor, olabilir, ama bir muhalefet partisi lideri kadın bir bakana bunu söylememeliydi...”

Bu mudur Türkiye’nin ahlak anlayışı. Çocuk istismarı ile ilgili araştırma komisyonu kurulmasını Meclis’te kim engelledi... Kim “taş üzerinde taş, baş üzerinde baş bırakılmasın,” diye “devleti cinayete” çağırdı? Bunlar Guetamala’da falan mı oluyor da toplum bu kadar duyarsız?

Ayşe Arman’ı ayakta alkışlıyorum. Tek doğru yazan o oldu. Her şeyden önce bir “kadın” olarak bunu yazmış olması gerçekten çok önemli. Meclis’te “küfürler gırla giderken” sesini bile çıkarmayan, Kadın Meclis Başkan Vekili’nin odasına kapısını bile vurmadan giren vekillerin olduğu bir mecliste kadınlar aşağılanırken, “önüne yatmak” deyimini beyinlerinin en ince kıvrımlarında bambaşka şekilde algılamaya hazır “erkek” vekillere karşı en iyi cevaplardan biriydi Ayşe Arman’ın yazısı.

Kadınlara uyduruk koruma verip, kravat taktığı için tutuksuz yargılanan kadın katillerinin aramızda dolaştığı bu toplumda, tutup da çocuk istismarını “bir kereden bir şey olmaz” diye savunan birine söylenecek çok söz varken, Kılıçdaroğlu yine en “kibar” biçimde anlatmıştır sitayişini...

Ayıptır ya hu! Çocuklar bizim çocuklarımız. Son iki ay içinde bu kaçıncı çocuk istismarı, tecavüzü? Bütün bunlar normal karşılanıyor da, bunları engellemekle görevli bir bakana tek laf edildi diye bütün TBMM’nin AKP-MHP vekilleri nasıl “kadın dostu” oluveriyorlar? Kadınlar hakkında sayfalar dolusu küfürler, aşağılamalar yapan bu “erkek” vekiller, kendi bakanlarına tek laf edildi diye (üstelik lafta bir hakaret de yokken) bir anda “kadın hakları savunucusu” kesilebiliyorlar?

Siyaset bu kadar ucuzladı, bu kadar mı pespaye hale geldi?

Çocuklara tecavüz edilen Karman’daki Ensar Vakfı’na bağlı KAİMDER’deki olay Atatürk zamanında olsaydı neler olurdu, bir düşünsenize?

Duygusal bir yazı oldu, ama olay zaten duygusal. Olay çocuklarımız. Bildiğimiz ve ortaya çıkabilenler bunlar, bu duyarsızlık karşısında duymadıklarımız ve bilmediklerimizi bir hesap edin artık.

Bu taciz ve tecavüzlere uğrayan çocuklarımızın topluma sağlıklı birer birey olarak katılmalarını nasıl bekler ve umarız? Potansiyel insan düşmanları yetiştiriyoruz, ama kimin umurunda?

Tek sorun tatminde ve uçkurda...

Yazıklar olsun!

7.04.2016 (A. Mümtaz İdil)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Öncelikle Mümtaz hocamı bu yazısından dolayı kutluyorum. Bir tek eleştirim var, sayın hocam siz bu ülkeye bakınca koca yazarlar, koskoca gazeteler, koskoca fikir adamları mı görüyorsunuz? Hiç sanmıyorum bu ülkenin bunlara sahip olduğunu...
Bahattin Gülyuva8 Nis 2016 07:15:42

DİĞER YAZILAR

İdam tartışmalarına hiç bu açıdan bakmadınız

Hala çözülemeyen cinayet

SMS diliyle Anna Karenina

AKP Cadı Avını Kimden Öğrendi

Tek rüzgar buradan geliyor

3. Dünya Savaşı buradan çıkmaz

Vezir'in yetkileri Şah'a devredilse satranç nasıl bir oyun olurdu.Başkanlığı Birde Böyle Okuyun

Yaşantımızı "Evet" ile "Hayır" arasına sıkıştıranlara inat

KİTAPLAR SUÇ ALETİ OLURSA...

BENİ KRALDAN DAHA YETKİLİ KILIN

Referandumlardan hep bu sonuç çıkıyor

Hammurabi kanunları bile daha insaflı

Bilinmeyen Marlon Brando

İşte yine yakalandın alçak!

" Fidel Arkadaşımdı"

Türbanlılar TÜYAP'ta en çok hangi kitapları aldı

Ölüm... Seni yazmak hep bana mı düşecek

Emre Kongar'ın odasında unuttuğum mektup

Terk ettim...

İşte Gerçek Bu...

Mastroianni ve Cep Telefonu

Asrın satranç maçı Erdoğan: Beyaz, Fethullah: Siyah

Hollywood'u ilk kim boyadı

Mastroianni, Connery ve Tarık Akan

Adım adım anarşizme

Erdoğan'ın tek şansı kaldı

ABD bugüne kadar başarısız olmamıştı

Erdoğan, dimdik ayakta kalacağını sanıyordu

Erdoğan tarihe nasıl geçmek istiyor

Numan Kurtulmuş’un pervasızlığı nereden geliyor

Zarrab olayı öyle bir patlayacak ki, bazıları Nagazaki ya da Hiroşima'yı arayacak..

Soruyorum: Topyekün savaşı istiyor musunuz?

Binali Yıldırım bunalacak ve bir süre sonra istifa etmek zorunda kalacak .göreceksiniz

Günün özeti...

O ülkeyi düşük profilli başbakan yönetmişti

ABD kimin başkan olmasını istiyor

Attila Özdemiroğlu'nu yazdı.Kanser yakamıza yapıştı hep güzel insanlarımızı seçiyor

Yandaş gazetecilik tarihinin en önemli örnekleri ne zaman ortaya çıktı

Yandaşlara basın tarihi dersi

Bu diktatör size çok tanıdık gelecek

Cezayir ' kurtarıcı 'olarak bir diktatöre sığınınca neler olmuştu

Marks'tan sonra en büyük beyindi

İslamiyet'teki bu 'mezhep kavgaları'yüzyıllar sürmeyecek

Tek tek avlıyorlar hepimizi

Editörden: Göreve davet ...

Kara Yorgi

Seçimin asıl galibi sosyal medyadır

Alis kâbuslar diyarında

Kadınların umutları ne zaman çiçeğe duracak

SENİ ESKİMEYEN YAŞLI ELLERİNDEN TANIDIM

Çetin Altan ' Kandırıldığını bile anlayamadan ' veda etti

On gün neredeydin be kadın!

IŞİD'i bir kenara koyun yapanı kutladığına göre...

Artık korkmuyorum Vehbi, arayabilirsin...

Dengesiz

1 Kasım kaosuna doğru adım adım

Neydi Rosenbergler olayı?

Müzik ve dans devrimdir

BİR EYLÜL SABAHIYDI ŞEYTANIN KIPIRDANMAYA BAŞLADIĞI GÜN

Anayasayı ortadan kaldırmak istiyorsunuz

Yanılıyorsun Cemil Bayık

Kavramları pistoletle vuramazsın Yiğit...

Uğur Mumcu hiç beklemediğim bir şey yaptı

Gelen gideni aratır kuralını yaşayacağız gibi.

DARBE KELİMESİNİN İÇİNİ BOŞALTIRSANIZ, YERİNİ DEVRİM ALIR

Osmanlıcayı biz öğreniriz, siz önce Türkçe öğrenin

Rennan Pekünlü

SOSYALİST DEVLET BÖYLE OLUR İŞTE

Halit Çelenk

Unuturuz, çok çabuk unuturuz. Yeni felaketler gelinceye kadar.

Reza Zarrab kaç Faust'u zehirledi

Erdoğan; Berkin'i en azından mezarında rahat bırak

Floransa'dan İstanbul'a uzanan cinayetin içyüzü

IŞİD'ten Spartacus taktiği

Taha Akyol'un konukları bu sorulara yanıt veremiyor

Türk siyasetindeki zarafeti kim bitirdi

Bırakın o polisler bedelini ödesin

Bazı Arkadaşlarım Kemal Kılıçdaroğlu'na bu kadar yüklendiğimi sorguluyor

Şimdi öldüm ve cennetteyim

Bizim kuşak kaybolup gitti

Başbakanlık'ı onun Kürtçe şarkılarıyla inlettik

Gece bu mevsimde karabasan gibi çökmüyor

muhalefetin aklına gelmemiş olması mümkün mü

SOMA ÖNCESİ, ÇOK ÖNCESİ BİR YAZI

BİR İNAT UĞRUNA CUMHURBAŞKANI DAYATMASI

Madımak yobazlar kadar sosyal demokratların da katliamıdır

21 Milletvekili ve BlackJack Örneği

EMine Ülker Tarhan'ın Adaylığı...

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu , Ekmeleddin İhsanoğlu

Düzgün bir aday göster, kaybet

Bunu yazmadan edemeyeceğim.

İşler tuhaflaşıyor.

Gelelim şu bayrak indirme işine.

Yanılmışım..

Enver Aysever- Sırrı Süreyya Önder Üzerine

PİRUS ZAFERİ

UTANMADIN MI HASAN KARAKAYA?

Ali İsmail'i eve gönderen doktor hala hastalara ilaç yazıyor

BEKİR BOZDAĞ ARTIK NEMESİS'TİR GERİSİ BOŞ

'HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR...'

İran'ın paralel devleti neler yapmıştı

Dünya ülkeleri arasında yolsuzlukta durumumuz ne

O kutunun içinde bilmek istemeyeceğiniz şeyler var

DIŞARI DEĞİL, İÇERİ BAKIN

Çarşı'ya yapmadıkları bir bu kalmıştı

Dostoyevski verdiği o sözü niye tutmadı

CHP'nin ABD seyahati geleceğini belirleyecek

Muhalefet rahatını bozmak istemiyor

AKP- Cemaat kavgası Katolik- Protestan kavgası

Eminağaoğlu'na polis tuzağı

Kiraz resmi yapıyorsan kuşlar için yapma

Haddinizi bilin. Yalakalığın sonu ayakçılıktır

İran'ı öpüp başınıza koyun

Ekim Devrimi'nden alacağınız çok ders var

O devlet başkanı Che Guevara'yı neden ziyaret etmişti

' O o..pu Cumhuriyeti başlarına yıkacağız '

Hâlâ bunlardan utanmıyorsan Koyver Türkiye'yi rahvan gitsin

SİLİVRİ ÖLÜLER EVİ

Bu Nobel ödülü muhteşem bir dönüşün habercisidir

Devlet sanatçısı bal gibi olur

O kadar çok kendinde çoğaldın ki...

DERSİM VALİSİ KİM OLUR DERSİNİZ?

Çarşı o maçta hangi sloganı atardı

Bu tartışmaları Türkiye'de asla göremezsiniz

Ali İsmail'in annesi: Utana utana yaşasınlar..

Türkiye yeni bir parti ile Suriye oyununa dahil edilir mi ?

Ulusal Kanal ve Halk tv'ye bu filmleri öneriyorum

AKP TRAMVAYDAN İNDİ, MUHALEFET TREN İSTASYONUNDA TRAMVAY BEKLİYOR

Hangi partilerin karnesinde koca bir sıfır var

Ali'yi bir avukat ordusu savunmalı, yoksa...

İspanya İç savaşı ile Gezi direnişinin ne ilişkisi var

Erdoğan'ın Çapı Yetmedi: Konu Mısır...

İşte bu dönemin unutulmayacak isimleri

Bundan sonra Tarhan değil CHP düşünsün

Duran adamlar akil adamları geçti

AKP bundan sonra ne yapacak

Günü kurtarabilirsin yarını asla

Şapkadan hangi renk tavşan çıkacak?

Masaya biranın dökülüşünü koydu

Sözün Bittiği Yer: Suriye'de şehit olan Türkler var"

Filmci Genel Kurmay Başkanımız

Gündem Değiştirmek için , Bu kadar da aşağılara inilir mi?

CHP'ye biraz anarşizm lazım

Murat Bardakçı Eyfel'i yıkıp avm yapar mı ?

Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDE OLMAK

ABD' DEN EN SERT FIRÇA

Bu karar Fazıl Say'ın susturulmasıdır

Akil adamlar Erdoğan'ın Goebbelsler'i mi

Akil değil sakil adamlar

LEONARDO DA VİNCİ DÖNEMİ BİTTİ...

Dört Bir Taraf müzikten ne anlar

BÖYLE BİR SAHAF VAR MI SİZDE?

ATA SOYER...

Yazar olmak isteyenler bu yazıyı okusun

' ŞEYTAN DÜN BURADAYDI '

HASAN PAŞA KÜTÜPHANESİ

HESAPLAŞMA...

Merhaba...