Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

A. Mümtaz İdil

Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

Pek sayın Avni Mutlu, size önce kısa bir öykü anlatayım. Eminim ki bu öyküyle kendi yaptığınız arasında bağlantı kuracaksınız. Konduramayacaksınız belki kendinize, ama beyniniz bu bağlantıyı kuracak ve ağzınız reddetse de, beyniniz reddedemeyecek.

Olayın Türkiye ile uzaktan yakından bağlantısı yok. Bu yüzyılla da ilgili değil, geçen yüzyılın başlarında olan bir olay. Yıl 1905… günlerden 22 Ocak… Petersburg’da işçiler, Çar II. Nikola’ya bir dilekçe sunmak üzere Çar’ın kışlık sarayına doğru sakin bir yürüyüş yaparlar. Ellerinde silah yoktur. Sayıları yüz binin üzerindedi. Başlarında Rahip Gapon vardır. Zararsız bir adam. Çar’ın askerleri bu silahsız kalabalığın üzerine top, makineli tüfek ve benzeri silahlarla ateş açar. Binden fazla insan ölür, iki binden fazla insan da yaralanır. Tarihe “Kanlı Pazar” olarak geçen bu olay asla unutulmamıştır, unutulmaz da…

Ne istiyordu bu zavallı güruh Sn. Vali? İş gününün 8 saate indirilmesini, asgari ücretin daha adil olmasını ve fazla mesainin kaldırılmasını. Hepsi bu. Bedeli: Binden fazla ölü ve çok daha fazla yaralı…

Taksim’de “çukura düşmesinler” diye almadığınız on binlerce kişi dışarıda gaz odasındayken, Hak İş’in cambaz sendikacıları çukurun ardından dolanıp, davul zurnayla girdiler. Çukura düşmeyecek kadar zeki oldukları için onlar Taksim alanına kabul edildiler. Dışarıdaki sakarlar, salaklar çukura düşer diye alınmadılar.

Bu kadar basit işte, değil mi Sn. Vali?

Sonra o zavallı kızcağız… Dilan Alp… Elinde sirke şişesi varmış, ama siz ısrarla molotof kokteyli diye tuturdunuz. Resimlere baktınız, incelettiniz. Hangi “marka” molotof kokeyli olduğunu söyleyemediniz belki ama olsun, ne çıkar. Sonuçta molotof kokteyli bir “markadır” ve ismini de bir Rustan almıştır. Yabancı menşeili yani…

Kızcağız ağır yaralanınca hemen açıklama yapınız: “Majinal militan” diye. Yani bir insan olmanın ötesinde, bir marjinal militan olduğu için başına bomba yemeyi ve kafasının kırılmasını hak etmiş oluyor, öyle mi?

Bir valiye yakışıyor mu bu söyledikleriniz Sn. Vali?

Babası Dilan’ın Çobançeşme İmam Hatip Lisesi’nde okuduğunu söylüyor. Hani bir aralar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “imam hatiplerde terörist yetişmediğini” içeren bir konuşma yapmıştı. Siz şimdi bu sözlerinizle, bu suçlamalarınızla koskoca Başbakanı yalancı çıkarmadınız mı Sn. Vali? Yani bu yaptığınızın partili valilik ile hiçbir haklı bağlantısı olamaz. Partili Cumhurbaşkanı çıkarmaya çalıştığımız şu günlerde, zaten hükümete biat eden memurlar olarak bu yaptığınız hiç şık olmadı.

Şimdi işiniz zor. Majinal militan değilse bu kızcağızımız, kafasını neden kırdınız. Yok eğer gerçekten marjinal militan ise, o halde Başbakan’a nasıl açıklayacaksınız?

Vali olmak zaten çok zor bir iş Sn. Vali de, bu şekilde valilik yapmak cehennem azabı gibi bir şey. Nereye tüküreceğini bilemiyor insan. Hani aşağı sakal, yukarı bıyık misali…

Dilan’ın elindeki şişenin sirke şişesi olduğunu öne sürüldü. Resim incelendiğinde de şişenin sirke şişesi olduğu ortaya çıkıyor zaten. Ama iş o kadarla bitmiyor. Sn. Vali’nin sirke olduğundan emin olması gerek öncelikle. Şişe sirke şişesi de bakalım içindeki sirke mi, bu bir. İkincisi, sirke ile nasıl mücadele edilir, nasıl tehlikeli hale gelir bir şişe sirke, iki. Sirke doğrudan insanın gözüne sıkılırsa, gözde yanma yapar ve geçici de olsa körlük yaratır, üç.

Bu halde sirke bir silah olarak düşünülebilir.

O halde marjinal militan Dilan’ın kafasına bir bomba koymanın hiçbir zararı yoktur.


O SORUYA YANIT YOK

Özel bir konuşma yaptınız özel bir TV’de Sn. Vali ve dediniz ki, “Elbette ki Dilan’ı, Meral’i, herkesi konuşmak gerek. Bu kadar insan yaralandı, bir tek Dilan konuşuluyor. Herşeyden önce karşı durmamız gereken şey, bu yaralanmalara nasıl bir ruh hali neden oluyor. Neden bu göstericilerin içinde yüzü maskeli, eli sapanlı; bilye atan, taş atan, demir bilye atanlar var? Nitekim bir polis memurumuz beyin travması geçirdi atılan bu nesneler yüzünden. Kendi arkadaşlarını da yaraladılar. Bunlar konuşulmuyor. Bir tek bu kızımız konuşuluyor.”

Aynen bunları söylediniz Sn. Vali. Büyük bir dikkatle dinledim. Dilan’ın konuşulması, onun elinde gerçekten zararsız bir şişe olması ve kızcağızın kafasında bombanın patlaması belli ki sizi çok rahatsız etmiş, odak noktasının Dilan olması hiç hoşunuza gitmiyor. Yani “kurular yandı, yaş da arada gitti” muhabbetine girmek istiyor, tek dalıyorsunuz ama olmuyor işte. Zira Dilan bir simge haline gelmiş durumda.

Sonunda o beklenen soru soruluyor Sn. Vali: “Elindeki molotof kokteyli miydi, sirke miydi?”

Doğru dürüst bir yanıt verin be Sn. Vali… O koltuklar laf geçiştirmek için değil, doğruları söylemek için hazırlanmış koltuklar. Vali olmak kolay değil, bunun bedelleri var. Haksızsan haksız olduğunu kabul etmek var.

Ama geçiştiriyorsunuz Sn. Vali, polemik yapıyorsunuz. “Efendim, diyorsunuz, şu şişeydi, bu şişeydi diye bir yığın yorumlar bu yorumların üzerine değerlendirmeler var. Bu iddia sahipleri iddialarını nasıl ispatlıyorlar, bunu ortaya koymak lazım. Bu tip olaylarda bizim genel değerlendirmemiz bakışımızdır. Bununla ilgili yorumları yaparken, kimin hangi doğru üzerinden yapıldığını nasıl saptayacağız?”

Nerede sorunun yanıtı Sn. Vali?

Spiker spiker değil ki, kukla. Soruma yanıt alamadın Sayın Valim diyemiyor.


O KÜFÜRBAZ NEDEN DERDEST EDİLMEDİ

Vali saz elinde bambaşka bir konuya geçiyor hemen. “Bakın bir olay oldu. Basında da çıktı. Disk binası önünde, polislerin yanında Disk binasına birtakım galiz ifadelerle bağıran sivil giyimli bir şahsın emniyetten olduğu ve provokasyon yaptığı yazıldı. Bu konuda yoğun iddialarda bulunuldu. Hata videolarda izledim. Gerçekten polislerin yanında sivil bir kişi durmuş ve Disk binasına küfürler savuruyor. Hemen bakıyorsunuz, bu polis diyorsunuz. Bu konuda çok değerlendirmeler yapıldı. Sonunda incelettik, kişi emniyet memsubu değil. O bölgede ticaret yapanlardan biri.”

Yine olmadı Sn. Vali, yine olmadı. Polislerinizin yanında Disk binasına galiz küfürler savuran biri duruyorsa, polislerinizin bu küfürbazı derdest etmeleri gerekmiyor muydu? Yani arkasını polise veren her Disk karşıtı hoş mu görülmeliydi?

Sn. Vali, ya şu sözlerinize ne anlam yüklemeliyim: “Elinde su şişesi vardı, su içmek için aldı diyebilirsiniz. Herkes bu şişe ile ilgili yorumda bulunabilir. Peki gerçek nedir? Yüzleri kapalı, elinde sapan tutan arkadaşlarıyla aynı yerde görülüyor. Asıl sorun ne biliyor musunuz? Bu çocukların buraya getirilmesi. Bu çocukların normalde elinde kitap olması gerekmiyor mu? Biz çocukları niye yetiştiriyoruz; ailesine, ülkesine, annesine babasına, vatanına yardıcı olması için.”

Sorulan bir soruya bu kadar aykırı yanıt vermek de herhalde valilerin, özellikle de İstanbul Valisi’nin görevi olsa gerek.

Ve final Sn. Vali, muhteşem bir final : “Bunları ‘marjinal radikal gurupların’ içine sokan kim? Polislerimize yapılan saldırılarda şehit verdik, sonradan yakalanan teröristlere bakıyoruz, bunlar genellikle bu tip gösterilerin içinden çıkıyorlar. Taş atan, sapan atan, bilye atan... Buralardan yetişiyorlar. Yoksa o çocuğun elinde molotof olsun ister boş şişe olsun, bu yavru niye orda niye evinde değil?”

Sözün bittiği yer değil yalnızca… Yazının da bittiği yer burası.

Mümtaz İdil
Odatv.com

5.05.2013 (A. Mümtaz İdil)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İdam tartışmalarına hiç bu açıdan bakmadınız

Hala çözülemeyen cinayet

SMS diliyle Anna Karenina

AKP Cadı Avını Kimden Öğrendi

Tek rüzgar buradan geliyor

3. Dünya Savaşı buradan çıkmaz

Vezir'in yetkileri Şah'a devredilse satranç nasıl bir oyun olurdu.Başkanlığı Birde Böyle Okuyun

Yaşantımızı "Evet" ile "Hayır" arasına sıkıştıranlara inat

KİTAPLAR SUÇ ALETİ OLURSA...

BENİ KRALDAN DAHA YETKİLİ KILIN

Referandumlardan hep bu sonuç çıkıyor

Hammurabi kanunları bile daha insaflı

Bilinmeyen Marlon Brando

İşte yine yakalandın alçak!

" Fidel Arkadaşımdı"

Türbanlılar TÜYAP'ta en çok hangi kitapları aldı

Ölüm... Seni yazmak hep bana mı düşecek

Emre Kongar'ın odasında unuttuğum mektup

Terk ettim...

İşte Gerçek Bu...

Mastroianni ve Cep Telefonu

Asrın satranç maçı Erdoğan: Beyaz, Fethullah: Siyah

Hollywood'u ilk kim boyadı

Mastroianni, Connery ve Tarık Akan

Adım adım anarşizme

Erdoğan'ın tek şansı kaldı

ABD bugüne kadar başarısız olmamıştı

Erdoğan, dimdik ayakta kalacağını sanıyordu

Erdoğan tarihe nasıl geçmek istiyor

Numan Kurtulmuş’un pervasızlığı nereden geliyor

Zarrab olayı öyle bir patlayacak ki, bazıları Nagazaki ya da Hiroşima'yı arayacak..

Soruyorum: Topyekün savaşı istiyor musunuz?

Binali Yıldırım bunalacak ve bir süre sonra istifa etmek zorunda kalacak .göreceksiniz

Günün özeti...

O ülkeyi düşük profilli başbakan yönetmişti

ABD kimin başkan olmasını istiyor

Attila Özdemiroğlu'nu yazdı.Kanser yakamıza yapıştı hep güzel insanlarımızı seçiyor

Yandaş gazetecilik tarihinin en önemli örnekleri ne zaman ortaya çıktı

Yandaşlara basın tarihi dersi

En çok satan gazetenin yazarları da bunu diyorsa bırakalım gidelim ülkeyi

Bu diktatör size çok tanıdık gelecek

Cezayir ' kurtarıcı 'olarak bir diktatöre sığınınca neler olmuştu

Marks'tan sonra en büyük beyindi

İslamiyet'teki bu 'mezhep kavgaları'yüzyıllar sürmeyecek

Tek tek avlıyorlar hepimizi

Editörden: Göreve davet ...

Kara Yorgi

Seçimin asıl galibi sosyal medyadır

Alis kâbuslar diyarında

Kadınların umutları ne zaman çiçeğe duracak

SENİ ESKİMEYEN YAŞLI ELLERİNDEN TANIDIM

Çetin Altan ' Kandırıldığını bile anlayamadan ' veda etti

On gün neredeydin be kadın!

IŞİD'i bir kenara koyun yapanı kutladığına göre...

Artık korkmuyorum Vehbi, arayabilirsin...

Dengesiz

1 Kasım kaosuna doğru adım adım

Neydi Rosenbergler olayı?

Müzik ve dans devrimdir

BİR EYLÜL SABAHIYDI ŞEYTANIN KIPIRDANMAYA BAŞLADIĞI GÜN

Anayasayı ortadan kaldırmak istiyorsunuz

Yanılıyorsun Cemil Bayık

Kavramları pistoletle vuramazsın Yiğit...

Uğur Mumcu hiç beklemediğim bir şey yaptı

Gelen gideni aratır kuralını yaşayacağız gibi.

DARBE KELİMESİNİN İÇİNİ BOŞALTIRSANIZ, YERİNİ DEVRİM ALIR

Osmanlıcayı biz öğreniriz, siz önce Türkçe öğrenin

Rennan Pekünlü

SOSYALİST DEVLET BÖYLE OLUR İŞTE

Halit Çelenk

Unuturuz, çok çabuk unuturuz. Yeni felaketler gelinceye kadar.

Reza Zarrab kaç Faust'u zehirledi

Erdoğan; Berkin'i en azından mezarında rahat bırak

Floransa'dan İstanbul'a uzanan cinayetin içyüzü

IŞİD'ten Spartacus taktiği

Taha Akyol'un konukları bu sorulara yanıt veremiyor

Türk siyasetindeki zarafeti kim bitirdi

Bırakın o polisler bedelini ödesin

Bazı Arkadaşlarım Kemal Kılıçdaroğlu'na bu kadar yüklendiğimi sorguluyor

Şimdi öldüm ve cennetteyim

Bizim kuşak kaybolup gitti

Başbakanlık'ı onun Kürtçe şarkılarıyla inlettik

Gece bu mevsimde karabasan gibi çökmüyor

muhalefetin aklına gelmemiş olması mümkün mü

SOMA ÖNCESİ, ÇOK ÖNCESİ BİR YAZI

BİR İNAT UĞRUNA CUMHURBAŞKANI DAYATMASI

Madımak yobazlar kadar sosyal demokratların da katliamıdır

21 Milletvekili ve BlackJack Örneği

EMine Ülker Tarhan'ın Adaylığı...

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu , Ekmeleddin İhsanoğlu

Düzgün bir aday göster, kaybet

Bunu yazmadan edemeyeceğim.

İşler tuhaflaşıyor.

Gelelim şu bayrak indirme işine.

Yanılmışım..

Enver Aysever- Sırrı Süreyya Önder Üzerine

PİRUS ZAFERİ

UTANMADIN MI HASAN KARAKAYA?

Ali İsmail'i eve gönderen doktor hala hastalara ilaç yazıyor

BEKİR BOZDAĞ ARTIK NEMESİS'TİR GERİSİ BOŞ

'HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR...'

İran'ın paralel devleti neler yapmıştı

Dünya ülkeleri arasında yolsuzlukta durumumuz ne

O kutunun içinde bilmek istemeyeceğiniz şeyler var

DIŞARI DEĞİL, İÇERİ BAKIN

Çarşı'ya yapmadıkları bir bu kalmıştı

Dostoyevski verdiği o sözü niye tutmadı

CHP'nin ABD seyahati geleceğini belirleyecek

Muhalefet rahatını bozmak istemiyor

AKP- Cemaat kavgası Katolik- Protestan kavgası

Eminağaoğlu'na polis tuzağı

Kiraz resmi yapıyorsan kuşlar için yapma

Haddinizi bilin. Yalakalığın sonu ayakçılıktır

İran'ı öpüp başınıza koyun

Ekim Devrimi'nden alacağınız çok ders var

O devlet başkanı Che Guevara'yı neden ziyaret etmişti

' O o..pu Cumhuriyeti başlarına yıkacağız '

Hâlâ bunlardan utanmıyorsan Koyver Türkiye'yi rahvan gitsin

SİLİVRİ ÖLÜLER EVİ

Bu Nobel ödülü muhteşem bir dönüşün habercisidir

Devlet sanatçısı bal gibi olur

O kadar çok kendinde çoğaldın ki...

DERSİM VALİSİ KİM OLUR DERSİNİZ?

Çarşı o maçta hangi sloganı atardı

Bu tartışmaları Türkiye'de asla göremezsiniz

Ali İsmail'in annesi: Utana utana yaşasınlar..

Türkiye yeni bir parti ile Suriye oyununa dahil edilir mi ?

Ulusal Kanal ve Halk tv'ye bu filmleri öneriyorum

AKP TRAMVAYDAN İNDİ, MUHALEFET TREN İSTASYONUNDA TRAMVAY BEKLİYOR

Hangi partilerin karnesinde koca bir sıfır var

Ali'yi bir avukat ordusu savunmalı, yoksa...

İspanya İç savaşı ile Gezi direnişinin ne ilişkisi var

Erdoğan'ın Çapı Yetmedi: Konu Mısır...

İşte bu dönemin unutulmayacak isimleri

Bundan sonra Tarhan değil CHP düşünsün

Duran adamlar akil adamları geçti

AKP bundan sonra ne yapacak

Günü kurtarabilirsin yarını asla

Şapkadan hangi renk tavşan çıkacak?

Masaya biranın dökülüşünü koydu

Sözün Bittiği Yer: Suriye'de şehit olan Türkler var"

Filmci Genel Kurmay Başkanımız

Gündem Değiştirmek için , Bu kadar da aşağılara inilir mi?

CHP'ye biraz anarşizm lazım

Murat Bardakçı Eyfel'i yıkıp avm yapar mı ?

YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDE OLMAK

ABD' DEN EN SERT FIRÇA

Bu karar Fazıl Say'ın susturulmasıdır

Akil adamlar Erdoğan'ın Goebbelsler'i mi

Akil değil sakil adamlar

LEONARDO DA VİNCİ DÖNEMİ BİTTİ...

Dört Bir Taraf müzikten ne anlar

BÖYLE BİR SAHAF VAR MI SİZDE?

ATA SOYER...

Yazar olmak isteyenler bu yazıyı okusun

' ŞEYTAN DÜN BURADAYDI '

HASAN PAŞA KÜTÜPHANESİ

HESAPLAŞMA...

Merhaba...