CUMHURİYETİ ANLAMAK...

Prof.Dr. Levent Seçer

CUMHURİYETİ ANLAMAK...

Demokrasinin  sözde değil özde  ve dolaysız yaşanmasının tek güvencesi Cumhuriyettir,  Atatürk Cumhuriyeti kurduğunda '' Benim savaşım bitmedi. Şimdi cehaletle savaşım başlıyor '' diyerek okuma yazma seferberliğini başlattığında, Cumhuriyetin  cehalete karşı tek güvence olduğunu ifade ediyordu. Cumhuriyet akıl ve bilim saygınlığının çağdaş değişim anlayışının  adıdır. Bugün Cumhuriyetten rahatsızlık duymanın özünde, onu sevmeyenlerin her geçen zamanda hızla artmasının tek nedeni bağnazlık ve cehalettir. Özellikle toplumu eğitimden uzak tutarak çağdaş değerlerin dışına iterseniz, asıl kapanmayacak tehlikelerin felaketlerin tekrar onarılmasına çabalasanız bile bunu başarmak mümkün olmayacak. Cumhuriyet insan hak ve özgürlüklerinin, insanca yaşamanın, aydınlığın akıl ve bilimsel değişimin, huzur ve mutluluğun, uluslararası saygınlığın, çağdaş değişim anlayışının tek güvencesidir. Cumhuriyetten bugün rahatsızlık duyanların tek istediği, İnanç saygınlığını bile siyasetin içine atarak  topluma ılımlı siyasetin getirini aşılamaya gayaret içindeler. Cumhuriyet din saygınlığına her zaman sahip çıkmıştır, ama bunu bilenler topluma bunu farklı yansıtarak olmayan bir anlayışın içine sürüklendiklerini bile zamanla anladıklarında yıkım ağır olacaktır. Cumhuriyeti anlamak fazilettir değişimdir barışın adıdır, medeniyetin sanatın kalkınmanın tüm yönleriyle paylaşımının adıdır.  Cumhuriyet karanlıklara karşı aklın ve aydınlığın adıdır. 

Yedi yıl sonra cumhuriyetin 100 üncü yılını kutlayacağız, 2023 korkularım odur ki, acaba 100 üncü yılında laik aydınlık çağdaş dönem bitecek ılımlı sistem anlayışımı yerleşecek acaba?. Türkiye yaşadığı siyasi tıkanmanın ortasında sıkışıp kaldığı çarkın arasından bir türlü kurtulamıyor, adına ılımlı islam cumhuriyeti dedikleri sistem bu tıkanmayı sona erdirecek mi? Atatürk'ün akıl ve bilim mirası yok mu olacak?   karanlıklar her yeri kapladığı zaman aydınlığı bulmak mümkün olmayacak bunu biliyorum, ama din duygularıyla hala uyuyan halkın yaşananlara tepki göstermemesi üzüyor beni. 

Eğer bir gün iktidar hırsı, vicdan ve aklı devreden çıkarırsa o ülke yıkımı yaşar büyük acılar çeker. Şimdi cumhuriyet bu tehlikenin ortasında bulunuyor. 28.Ekim.1923 Mustafa kemal Atatürk Türk ulusuna cumhuriyeti hediye ediyordu, peki biz cumhuriyete bugün ne kadar sahip çıkabiliyoruz acaba? Atatürk adeta tüm düşünceleriyle yok edilmekte, cumhuriyet her yıl bayram olarak kutlanmıyor artık yasaklar var, geçmişte yaşanan bayramlarda  halkın yaşadığı milli ruh ve heycan yok artık. Gazeteciler, yazar, aydın, bilim adamı, düşünen her bir değerdeki insan hala  tutuklu,

bugün bu görüntü bir cumhuriyet ülkesine yakışıyor mu?  Cumhuriyet tüm yasaklara karşı direnmektir, sevginin barışın özgür düşüncenin yaşanmasında cumhuriyet vardır. Bugün siz bu düşüncenin önünü tıkarsanız, eğitim bilim sanat değerlerinin önünü tıkarsanız, ve sanata bilime  düşünceye can verenleri tutsak ederseniz, bunun adına demokrasi demek mümkün mü?

Almanya 1933 yılında Hitler için kanun çıkardığında kendi kaderini de yok olmayı da onaylamıştı. Fransa dünyaya sekülerizm ve medeniyeti hediye eden bir ülkeydi. Ama akıl ve bilimden korkan bir anlayışa teslim olduğunda Fransz ihtilalleri ardı ardına yaşamıştı,  sonrasında bilim adamlarını bir biri ardına idam etmekten çekinmedi. Ama Türkiye  ve Atatürk işte onun hediyesi Cumhuriyet, aydınlığın, çağdaşlığın, ilmin, aklın, yaşandığı bir eser bırakıyordu bizlere, ama biz ne yaptık adeta bu değerleri kazanımları yok ettik. Tüm dünyanın saygı duyduğu Atatürk ve Cumhuriyeti kendi elimizle yok ettik ondan nefret ettik. Son yıllarda cumhuriyeti bitirdik, kutlamaları iptal ettik neden? Aydınlıktan Akıl ve Bilim den bu kadar nefret etmenin başka bir adı var mı acaba? Cumhuriyet içinde kin ve nefrete düşmanlığa kavgaya izin vermez, onu anlayabilmek için anlamak gerek. Bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan Cumhuriyet. Tüm toplumların bir arada özgürce insanca yaşaması adına barışın ve sevginin  bağımsızlığın demokrasinin tek teminatıdır. Cumhuriyeti adını okumak değil, asıl önemlisi onu anlayabilmek önemli bu gerçeği unutmamalıyız. Cumhuriyeti unutan bir toplumda üçüncü ülke olmanın bedelini toplum yaşarsa, işte o zaman açılan yaralara merhem bulmak mümkün olmayacaktır. Unutmamamız gerek tek gerçek. Atatürk ve Cumhuriyet onun kazanımları değerleri başka bir gerçeğe ihtiyacımız var mı?

Karanlıkların her yeri kapladığı bir Türkiye değil. Aydınlık, laik, çağdaş, insan hak ve özgürlüklerinin sınırsız yaşandığı, kimsenin düşüncesinden dolayı hapsedilmediği bir ülke olmak. İşte bunun da adı ATATÜRK CUMHURİYET. Türk milletinin Cumhuriyet bayramını içten duygularımla kutluyorum.

Prof. Dr. Levent Seçer

28.10.2017 (Prof.Dr. Levent Seçer)

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
Bende ablamın duygu ve düşüncelerine yürekten katılıyorum Atatürk ve Cumhuriyet daima yaşayacaktır.
Meryem Kaytan Antalya9 Kas 2017 11:39:52
Ben artık cumhuriyetin değerlerini fazıletlerini bu ülkede bir daha görememekten endişe duyuyorum bu gerçek içimi canımı acıtıyor. Ha bire konuşan sırf yaklaşan seçimler için pembe tablo çizenlerin bu umurlarında değil. Yazık ettiler bu ülkeye yazık. Ama kimse Atatürk ce cumhuriyeti bitiremeyecekler bunu sakın ola ki unutmasınlar.
Selma Kaytan Antalya9 Kas 2017 11:38:33

DİĞER YAZILAR

SANAT VE SANATÇININ KADERİ

TÜKENEN CHP VE MIRILDAYAN MUHALEFET...

ÖLÜMCÜL CEHALET...

KADIN ÖLDÜRÜLMEYİ DEĞİL SEVİLMEYİ SAYGIYI TERTEMİZ AŞKI HAKEDER.

UMUDUN TÜKENDİĞİ HAYATLAR

UYANIŞ BEKLEYİŞ TÜKENİŞ...

KÖR VE DUYARSIZ BİR TOPLUM...

AKLI VE BİLİMDE EĞİTİM VE SANAT..

ALLAH'IN GÖRMEK İSTEDİĞİ GİBİ BİR DİNE İNANMAK...

SON BALO SON VALS'TA KALAN DEMOKRASİ...

İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

AKIL OYUNLARI VE KİRLENMİŞ SİYASET...

SİYASETİN TESLİM ALDIĞI DELİLİK VE APTALLIK

ÖZGÜR BİR TOPLUM VE UYGAR OLMAK...

Gülümseyen Bebek

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN...

CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

TÜKENEN ÖZGÜRLÜK...

ÖZGÜR BIRAKILMAYAN SANAT...

KORKU VE MUTSUZLUK

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM...

TERKEDİLMİŞ SANAT...

AKIL OYUNLARI...

ÖZGÜR OLMANIN ADI AKIL BİLİM SANATTIR...

AKIL VE BİLİME KARŞI CEHALET

ÜÇÜNCÜ KADERİ YAŞAYAN MİLLET..

KORKAKLIK CEHALET APTALLIK VE CESARET...

ÇARKLAR ARASINA HAPSEDİLMİŞ UMUTLAR...

BONAPARTİZM

UMUDUN TÜKENDİĞİ YERDEYİZ...

KARANLIĞIN TESLİM ALDIĞI AYDINLIK...

AKIL BİLİM CUMHURİYET...

KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT VE BİLİMDE TÜKENEN DEĞERLER...

UYGAR BİR TOPLUM OLABİLMEK...

ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLMANIN BEDELİ...

KORKUYA TESLİM OLMUŞ TOPLUM...

BİLİMSEL DİN GERÇEĞİ

KARANLIK HER YERİ KAPLAMASA...

KİRLENMİŞ SİYASET...

KAYBOLMUŞ HAYATLAR.

SANAT VE SİYASET SOYTARILIĞI...

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KONUŞAMAYAN TOPLUM

KARANLIK SİYASET...

SÖZÜN BİTTİĞİ YER...

APTALLAR VE MASUMLAR...

TEZATLAR ÜLKESİNDE SANATI AĞLATANLAR...

UÇURUM KENARINA SÜRÜKLENEN ÜLKE...

SANATA İHANET EDENLER...

UMUTLARIN GÖLGESİNDE KAYBOLMUŞ HAYATLAR...

FARELER VE İNSANLAR!

ATATÜRK VE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK...

KİRLENMİŞ SİYASET VE CAHİL BIRAKILMIŞ TOPLUM / Prof.Dr.Levent Seçer

Kibir ve intikam hırsının yok ettiği sanat./Prof.Dr.Levent Seçer

YALAKALIK DALKAVUKLUK KÜLTÜRÜNE TESLİM OLAN SİYASET/Prof.Dr.Levent Seçer

BİR MİLLET UYANIYOR/ Prof.Dr.Levent Seçer

SİYASETE KURBAN EDİLEN SANAT VE KADIN...

KİRLENMİŞLİĞİN ADI KURNAZ SİYASET / Prof.Dr.Levent Seçer

ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEVMİYORLAR...

DARAĞACINA MAHKÛM EDİLEN CUMHURİYET...

DEMOKRASİYE BALDIRAN ZEHİRİ/ Prof.Dr.Levent Seçer

BİR İSTANBUL MASALI...

BATI'NIN SORGULADIĞI TÜRKİYE...