Cumhurbaşkanı'ndan Selah Özakın'a " Jet " Yanıt

Selah Özakın

Cumhurbaşkanı'ndan Selah Özakın'a " Jet " Yanıt

www.gaziantephaberler.com sitemiz yazarlarından, eğitimci-şahir, aktivist Selah Özakın'ın, Hürriyet Gazetesi'nde yer alan 05.09.2000 tarihinde hakkında çıkan haberdir. Lütfen dikkatlice okuyunuz ve geldiğimiz noktayı siz değerlendiriniz.

CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, kendisine sıradan vatandaş olarak faksla gönderilen bir mektubu, 20 dakika içinde cevaplandırdı. Eğitimci Selahattin Özakın,Cumhurbaşkanı Sezer'e faksla gönderdiği mektubuna 20 dakika içinde cep telefonundan yanıt gelince şaşkına döndü.

 

Çağdaş Dershane'nin sahibi Selahattin Özakın, 23 Ağustos Çarşamba günü saat 16.30'da Cumhurbaşkanı ile ilgili düşüncelerini kaleme alarak, Sezer'e bir mektup yazdı. 118 bilinmeyen numaralardan Cumhurbaşkanlığı' nın faks numarasını öğrendi.

 

Ve buraya Cumhurbaşkanı ile ilgili düşüncelerini, bir açılışta gördüğü izlenimlerini, 'Ahmet Necdet Sezer Bey' ifadesini kullanarak, faksladı.

 

SEZER'DEN TEŞEKKÜR ALDI

 

Ancak Özakın, bunun da bürokrasiye takılacağını düşünerek, yanıt beklemedi. Mektubun altına kendi cep telefon numarasını da ne olur, ne olmaz düşüncesiyle ekledi. Ve ‘Sizin tıpkı bir yurttaş gibi, benimle aynı hak ve sorumluluklara sahip bir birey gibi kırmızı ışıkta durmanız, umutsuzluğumuza ışık oldu’ satırlarını da içeren mektubu faksladı. Faksladıktan tam 20 dakika sonra, yani saat 16.50'de odasında cep telefonu çaldı.

 

Açtığında, 'Sayın Cumhurbaşkanımız sizinle görüşmek istiyor' diyen sekreterin sesini duyunca şaşırdı.

 

Daha sonra, telefonu alan Cumhurbaşkanı Sezer, Özakın'a teşekkür ederek, ‘‘Mektubunuzu 20 dakika önce aldım. Çok teşekkür ederim. Duygularım demek ki yüzüme yansıyor’’ yanıtını vererek, kısa bir konuşma yaptı.

 

DOĞRUSU BEKLEMİYORDUM

 

Özakın, heyecanla Cumhurbaşkanı Sezer'i dinlerken, şaşkınlığını gizlemeyerek, ‘‘Ona olan saygım, sevgim bir kez daha arttı. Doğrusu, bir cumhurbaşkanının, sıradan bir vatandaşın gön-derdiği faksa 20 da-kika içinde yanıt ve-receğini beklemezdim’’ dedi.

 

 

İşte o faksı çeken adam

 

Eğitimci Selahattin Özakın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e yazdığı mektup şöyle:

 

‘‘İkimizin de eşit haklara sahip yurttaşları olduğumuz ülkemizde, 'bizden biri' diyebileceğim birinin, 'devletin başı' olabileceği (ya da olması gerektiği) hayaliyle yaşadım yıllarca... Gençlik yıllarımda bu hayali kapsayan kavgaların içinde oldum hep. Bu kavgalar sırasında birçok gözaltı, tutuklanma, sorgulama yaşadım. Sorgulanmaların birinde bir görevli, ne için uğraştığımı sordu. Ben de anlattım: ‘‘Uğruna mücadele ettiğimiz, ezen ve ezilenlerin olmadığı, herkesin insanca yaşama koşullarına sahip olduğu, tüm insanların kardeşliği temelinde yürüyen bir dünya düzeni.’’ Sorgulamakla görevli memur: ‘‘Anlattıkların güzel şeyler. Ama boşuna uğraşma hocam, bu ülkede 2 sınıf var. Yönetenler ve yönetilenler. Senle, ben yönetilenlerdeniz. Bu ülkeyi sana, bana yönettirmezler’’ dedi.

 

İÇİMİZDEN BİRİSİNİZ

 

Evet Ahmet Necdet Sezer Bey, o memurun söylediklerini hiç unutmuyorum. Siz, rastlantıyla Cumhurbaşkanı seçilene kadar, içimde en ufak bir umut ışıltısı kalmamıştı. Çünkü, bu ülkede değil cumhurbaşkanı, bir bakan hatta bir milletvekili geçerken, bile trafik durduruluyor. Üst düzey bir yetkili istese bile insanlarla birlikte olamıyor. Sanki yönetenlerle yönetilenler arasında bir duvar örülmüş gibi. Sınırları aşıp ulaşmıyorlar birbirlerine. Sizi Yalova Çağdaş Yaşam Kenti'nde yakından gördüm. Siz gelmeden önce herşey kontrol edildi. Kent içine park etmiş araçlar kent dışına çıkarıldı. Vali, vali yardımcıları, emniyet görevlileri, her tür düzenlemeyi önceden yaptılar. Sizin yanıltılmanız, önceden programlanmış görüşmeler dışında, kafanıza göre hareket etmemeniz için herşey düzenlenmişti. Etrafınızdaki basın, koruma ve bürokrat çemberini aşabilmek zaten mümkün değildi. Yanaşabildiğim kadar yanaştım. Yüzünüzdeki ifade beni mutlu etti. Benimle eşit koşullarda bir yurttaşın (içimizden birinin) o tantanadan duyduğu rahatsızlığın izleriydi gördüğüm. Sanki yönetilenlerden biri, sıradan bir yurttaş, devletin başına nasıl olduysa birden getirilivermişti. Günlük yaşamın davranışlarını sürdürebilmek ya da getirildiği makamın standartlarının dışına çıkmadan, tıpkı Osmanlı saraylarının hapis olduğu saray duvarlarının arkasındaki görkem içersinde boğulup kalmaları gibi boğulmak ve erişilmesi bile düşlenmeyen bir olgu olarak algılanmak. Bir birey, bir yurttaş değil!

 KIRMIZI IŞIKTA DURDUĞUNUZDA UMUTLANDIM

 İlk trafik ışıklarında arabanızı durdurduğunuzda gözlerim parladı! Yıllardır, bir cumhurbaşkanının geçeceği yollar, saatler önceden kapatılan ve binlerce yurttaşın işinden gücünden alıkonduğu, sağlığını yitirdiği bir ülkenin bireyi olarak duyduğum umutsuzluğa bir ışık oldu sizin kırmızıda durmanız. Tıpkı bir yurttaş gibi. Benimle aynı hak ve sorumluluklara sahip bir birey gibi. Ayrıca, hukukun üstünlüğüne olan inancınızdan kaynaklanan tavrınızın, hiçbir politik yandaşlığı olmayan, sıradan yurttaşlar tarafından olumlu bulunduğunu duyurmak isterim. Kişisel hırslarını ülke çıkarlarının üzerinde tutan ve bu nedenle, KHK konusunda bir bardak suda kriz yaratan anlayışların, kamuoyunda hakettiği yeri bulduğuna inanın. Ahmet Necdet Sezer Bey, bu ülkenin başındasınız. Ama bir yurttaş olarak, sizi bir yurttaşımı yakından tanımak isterdim. Sanattan, kültürden, siyasetten, eğitimden... Bir sürü şeyden konuşurduk. Ortak mülkiyetimizde olan ülkemizin geleceğini kurtarmak için birlikte kafa yorardık. Ne dersiniz? Hoş olmaz mı?’’

 

 

8.07.2018 (Selah Özakın)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Karakola düştün mü hiç

Suç bende

Yolcudan üç

Fatih'te Dört Kardeştiler...

BAK ANNE...( GEZİ )

ben şair değilim

Hakan'ın Şarkıları Ölmedi

Ethem'in babası Muzaffer de öldü Ethem'in ardından

Ah be İzmir...

Yıkılmayasın bir kere

Diyelim ki içerdesiniz ve ölümcül hastasınız

Bazı Güzellikler Basittir...Örneğin.

Yanıp kavruluyor içimiz

Bülent Ecevit için

Anne...

Bu Şiir Atilla Karaduman'ın olsun...

Söyle bana palyaço

İbo’ya

bütün barikatları dağıtıp işgale kalkıyor yasak sokakları

savaş oyunu

İSYAN ÇİÇEKLERİ

Sıçarım sizin demokrasinize!

günaydın ayak takımı

#HastaMahpuslarSerbsetBırakılsın diye haykıranlara ve #CumartesiAnneleri'ne ithaf olunur

Annem..Annem ..GÜZEL Annem

TEMBELLİK ETMEYİN! SONUNA DEK OKUYUN!

Seksen öncesinin 78’li DEV-GENÇ’lileri

"Faşizm nedir?" mi dediniz?

Basına ve kamuoyuna

Ben de Açlık Grevine Başlıyorum

Tapusunu göster

"Hadi! Ama hadi! Bari bu sefer!"

Yılanın sevmediği ot

bekliyorum...

Kemal Kurkut için

hani her Cumartesi saat on ikide

Korkmayın!

Bir Bilmecem Var

sahipsizliktir şiir/bencilliktir de

Yıkacağız Mutlaka

Sakın Ha...

susmanın ne yeri ne zamanı çocuğum

İLGİLİ YETKİLİLERE!

yeni ağaçlar bitmekte devrim bahçelerinde (bizim Fidel'e)

YAPARIZ BİR YASA GEÇERİZ İNSAFIN IRZINA !

Selahattin Demirtaş’a yazacağım mektuptur

cumartesileri bilir misiniz

Ağlamayın Ha

Ben de İMC TV'deydim. İşte o anda yaşadıklarım

Okumayan zararlı çıkar

REKLAMLARA BAK!

Biri CEPHE mi dedi?

RUHİ SU HÂLÂ YAŞIYOR

“YAŞASIN!” Tarık Akan mı “KAHROLSUN! Tarık Akan mı?

bizden bir merhaba bırak Tarık Akan’a

HADDİNİ BİL ATİLLA DORSAY! TARIK AKAN'A...

Bu dinci faşist diktatörlüğe muhalifiz

Tıpış tıpış ifade

Bu çocuklar, bir bunağın sözünü ettiği

Meclis başkanı

Antep'teki Katliamın esas nedeni

Bugünün 140 Karakteri:DİYANET ÇALIŞANLARINDAN BAŞLANARAK

Bugünün 140 karekteri: Kazandım

Bugünün 140 karekteri: Heeey' Duydunuz mu?

Bugünün 140 karakteri: Darbe, OHAL, FETO falan derken...

Bugünün 140 Karakteri:30 gün gözaltı hürriyeti

SES VER EY HALK!

Bugünün 140 karakteri: Ölüye HAİN demek

Bugünün 140 Karakteri: Neden HDP'siz