Anadoludaki kadın, Batıdaki kadın

Figen Göksen

Anadoludaki kadın, Batıdaki kadın

Türk toplumunda, ailenin içindeki kadının önemi ve yeri oldukça büyüktür.

Kadın, ailenin ve toplumun içindeki yerini her zaman almıştır, fakat anadoludaki kadının hala erkeğin gölgesinde olması durumu maalesefki değişmemiştir.

Erkek eğemenliğinin, hala etkin bir şekilde sürdüğü dünyamızda bu çelişkiler devam etmektedir.

Türkiyede, özelliklede anadoluda bu dahada belirgin bir durumdadır. Erkek evin reisi ve söz sahibidir ve erkek adam ağlamaz, kendi kararlarını kendi verir kimse ona karışamaz durumdadır. Daha doğar doğmaz başlamaktadır cinsiyet ayırımı. Küçük kızkardeşler kendisinden küçük olan erkek kardeşlerine hizmet ederler. Hal böyle oluncada anadoluda erkek çocuğu daha küçüçük yaşlarda kadınları kendilerinin hizmetkarı gibi görüyor. Kız çocuklarıda durumu kabulleniyorlar çünkü farklı bir bakış açısını bilmiyorlar, kafalarına böyle kazınıyor. Sonrasıda malum, çocuk yaşta evlendiriliyorlar, kendilerinin rızası bile alınmadan. Görevi erkeğin hizmetini yapmak, kendi adına karar verilen hayatına rıza gösterip kadın olduğunun bile farkına varmadan yaşamak.

Küçük kadınlar dediğimiz bu çocuklar, eğitimsizlik, yoksulluk, cahillik gibi kısır döngü içerisine hapsolurlar ve her türlü özgürlükleri ellerinden alınır. Kaderlerine razı olurlar çünkü, hakkını arayan değilde susan kadın olmayı öğrenmişlerdir.

Batıdaki kadın ise, aldığı eğitimle daha özgüvenli, erkeğe bağımlı olmadan kendi ayakları üstünde durmasını bilen, hak ve özgürlüklerine sahip bir kadındır.

Kadının aile dışındada bir hayatı vardır, ekonomik ve sosyal hayatın her alanında kendilerini ifade ederler ve yaşama daha eşit şekilde katılmanın bilincindedirler. Tabiki bunda eğitimin çok büyük önemi vardır çünkü eğitimli insan belli bir dünya görüşüne sahip olan kişidir ve kendini ifade etmekten kaçınmaz sahip olduğu hakları bilir.

Bu yüzdende erkek çocuğu yetiştirirken ailenin tutumu çok önemlidir. Çünkü kadına değer vermeyen onu aşağılayan ve baskıcı bir ortamda büyüyen çocuk bu rol modelini benimser. Şunu unutmamalıyiz, erkeklerin kadınlara olan davranış ve hareketleri daha bebeklik yaşlarda aile içinde başlar.

Eğitim çok önemlidir, evet ama maalesefki anadolunun ve doğunun bazı kısımlarında, her yerde olmasada çoğunlukta, hala erkek baskısının eğitimlide olsa devam ettiğini biliyoruz. Hatta erkek çocuk doğurmadığı için kocası tarafından boşanan yada kuma getirilen kadınlarımız çoğunluktadır.

Kadın ve erkek, ister anadoluda ister doğuda istersede batıda olsun yani dünyanın neresinde olursa olsun, bu iki cinsin birbirinden üstün bir tarafı yoktur ve eşit olarak yaratılmışlardır. Umarım bunu herkes öğrenir.

3.01.2016 (Figen Göksen)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İlerlemiyoruz...

Sütümüz mü bozuldu?

İnsanoğlu bir tuhaf

Yeni model aile, koruyucu aile modeli

Hayatımıza damga vuranlar; Kadınlar, annelerimiz

23 Nisan Çocuk Bayramı’mız

Rehber köpekler

Çiçek deyip geçmeyelim... B&B Tasarım by Belma Büyükkoç’u dinleyelim.

Kafalar karışık...

YETERRR

KADIN OLMAK

Yaş Alınca neler oluyor ?

engelliler komisyonundan başarılı bir proje

En yakın iki arkadaşımız Facebook, Twitter

Okumuyoruz, okumayı sevmiyoruz

Kitap getirene Markopaşa müzikali biletleri

Beyinleri belden aşağıya çalışan arızalı erkekler

İşte zayıflamanın yeni YÖNTEMİ...

Görmedim, Duymadım, Konuşmuyorum

' HAKUNA MATATA '

Ben, Sen, Biz, Siz, Hepimiz

' Nerde galmıştık '

Yok öyle kı..nızın üstüne oturmak

Kaynayan suda kurbağa olmayın

Adam gibi adam olamayanlar, okumuş adam olamamışlar

Yeni yıl yaklaşırken

Semt pazarı ve sepet hamalı

YOGA...Peki neden yoga yapalım

Kadın ve Estetik

Ağzı Dolu Boş İnsan

RAKI CANDIR...