ABD kimin başkan olmasını istiyor

A. Mümtaz İdil

ABD kimin başkan olmasını istiyor

Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık görevini bırakması, Cumurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile“yönetim” anlaşmazlığından doğmuş gibi gösterildi, ama öyle değildi.

Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın aklına ansızın gelip de önce dışişleri danışmanlığı, sonra dışişleri bakanlığı ve son olarak da başbakanlık görevine getirilmesi tesadüf de değildi.

Yıllar öncesine gidelim...

Davutoğlu’nu ilk “keşfeden”, ABD’nin 66. Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice’tı. Rice, 1993 yılında Stanford Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Dekanı olduğunda, Türkiye ile ilgili çalışmalar da yapıyordu ve o zamanlar Ahmet Davutoğlu da Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçentti ve üniversitenin siyaset bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar da bu bölümün başkanlığını yürüttü. Aynı yıl da doçent oldu.

Kendisinden çok uzakta, ABD’de ise aynı yıl Stanford Üniversitesi’nde geleceğin Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, Siyaset Bilimi Bölümü Dekanlığı görevine geliyordu. Rice, buradaki görevini 1999 yılına kadar sürdürdü.

O sıralarda yazdığı bir yazıda Ahmet Davutoğlu’ndan söz ederek, geleceğin önemli bir politikacısı olacağından, ileride Davutoğlu’nun “devlet başkanı” olabileceğinden söz etmişti. Kendisinin ABD’nin 66. Dışişleri Bakanı olacağından henüz haberi yoktu.

Türkiye için henüz “başkanlık” sistemi de dillendirilmemişti. Ama Rice, nasılsa böyle bir“öngörüde” bulunabilmişti.

Davutoğlu aslında ABD’nin, Türkiye’nin başına gelecek “prenslerinden” biriydi, ama ansızın Recep Tayyip Erdoğan ortaya çıktı ve ABD’nin Davutoğlu üzerinde oynadığı gelecek planlarını bozdu.

Ahmet Davutoğlu’na 17 Ocak 2003’te Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve dönemin Başbakanı Abdullah Gül’ün kararıyla “büyükelçi” ünvanı verildi, karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Condoleeza Rice da o sıralarda ABD Başkanı Bush’un dış Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevini üstlenmişti. Rice, Ahmet Davutoğlu’nun yükselişini de adım adım izliyordu. Ahmet Davutoğlu ise sessizce Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politika danışmanlığını sürdürüyor, Condoleezza Rice ile de dirsek temasını kesmiyordu.

Condoleezza Rice, 20 Ocak 2009’da Dışişleri Bakanlığı görevinden ayrılıp yerini Hillary Clinton’a devrederken, Clinton’a verdiği “brifingde” Ahmet Davutoğlu’ndan da söz etti ve “bu isme dikkat etmesini” söyledi.

DAVUTOĞLU’NUN ÖNLENEMEZ TIRMANIŞI

1 Mayıs 2009’da, çeşitli telkin ve baskılar sonucunda Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu’nu parlamenter olmamasına rağmen Dışişleri Bakanı olarak atadı. Bu karar hem ABD’yi hem de çiçeği burnunda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’u fazlasıyla memnun etti. Zaten, Erdoğan’ın aklını da hem Rice hem de Clinton çelmişti.

2011 Genel Seçimleri’nde de Davutoğlu, Konya’dan aday gösterilerek parlamentoya girdi ve Dışişleri Bakanı olarak görevini sürdürdü.

ABD’nin demokrat kanadının “ılımlı” politikası açısından Ahmet Davutoğlu dikkat çekiyordu. Demokrat Parti’nin Dışişleri Bakanı olarak bir süre Obama ile çalışan Hillary Clinton da Ahmet Davutoğlu ile sık görüşüyor ve kanayan yara olarak görülen Ortadoğu politikasında, Davutoğlu’nun “mekik diplomasi ve sıfır sorun” görüşlerini benimsiyordu.

Ardı ardına gelen baskı ve telkinler sonucunda Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın tüm“kuşkularına” rağmen 27 Ağustos 2014’de AKP Olağanüstü Kongresi’nde Genel Başkan, 28 Ağustos 2014’de de Başbakan oldu.

Ahmet Davutoğlu, kendisi için biçilen kılıfı biliyordu ve bunu hızlandırmak da istiyordu. Başkanlık sistemine geçişin de belki kendi hamleleriyle mümkün olabileceğini var sayıyordu. Aceleci davrandı ve bu konudaki ilk hamlesini de geleceğin ABD Başkanı olarak görülen Hillary Clinton ve şimdiki ABD Devlet Başkanı Barrac Obama ile görüşme talebinde bulundu.

Bardağı taşıran son damla bu oldu. Hakkında hemen bir dosya hazırlandı ve Pelikan Dosyası adıyla kamuoyuna sızdırıldı. Dosya, Davutoğlu’nun nihai amacı üzerine çok fazla şey içermiyordu belki, ama Erdoğan’a “rağmen” Davutoğlu’nun kendi başına hareket ettiği üzerine ağır ithamlar getiriyordu.

Pelikan Dosyası’nın yayımlanmasından birkaç gün sonra da, bilindiği üzere, Davutoğlu Saray’a çağrıldı ve görevi bırakması istendi. ABD’nin “prenslerinden” Ahmet Davutoğlu’nun önü“şimdilik” kesilmiş oluyordu.

ABD henüz “B” planını yürürlüğe sokmadı, ama Saray’ın “ayak” oyunlarından hoşlanmadığı açık. Bunu henüz deklare etmiş de değil. Şimdilik beklemeyi uygun görüyor olmalı. Zira Erdoğan, giderek daha fazla hata yapmaya başladı ve kendisi için hayati önem taşıyan Başkanlık sistemi için AKP sıralarından da kayıplar vereceği sinyalini aldı.

Bunu MHP ile ikame etme yoluna gideceği de MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 9 Mayıs 2016’da yaptığı açıklamayla ortaya çıktı.

ŞİMDİ NE OLACAK

ABD’nin Ahmet Davutoğlu’ndan kolay vazgeçmeyeceği, Türkiye’nin başında artık onu görmek istediği bir sır değil. Ama Erdoğan hala hem partide hem halk tabanında çok güçlü ve kolay kolay da Saray’ı bırakmayacağı mesajlarını veriyor. Ancak ABD’nin işin peşini bırakmayacağı da çok açık. Ahmet Davutoğlu da bu yüzden, Başbakanlık’tan ayrılacağını açıklamasının hemen ardında ilk siyasi ziyaretini Konya’ya yaptı ve nabız ölçtü.

Artık Ahmet Davutoğlu, ABD’den esen rüzgârla birlikte Recep Tayyip Erdoğan’ın ciddi bir rakibi konumunda. Başkanlık sistemi için o da kolları sıvayacak, ama merak edilen, hangisinin Başkanlık koltuğuna oturacağı. Ok yaydan çıkmış durumda. Artık mesele başkanlık sistemi değil, o koltuğa kimin oturacağı konusu üzerinde yoğunlaştı. Türkiye’deki parlamenter sistem yanlısı dinamiklerin sesi ne kadar gür çıkarsa çıksın, Türkiye başkanlık sistemine doğru hızla gidiyor. Bunu bozabilecek tek şey de Erdoğan ile Davutoğlu arasında giderek kızışan“başkanlık” savaşı olacaktır. Her ikisi de, kendileri başkan olamayacağını hissettiği anda, başkanlık sistemi hamlelerine ket vurmayı tercih edecektir.

1950’li yıllardan, özellikle de Türkiye’de Marshall Planı uygulamaya konulduğundan bu yana Türkiye’nin başına kimin geçeceği hep ABD tarafından belirlendi. Darbeler bile ABD’nin bilgisi dahilinde yapıldı. Şimdi yeni bir oyun sahneleniyor ve Ahmet Davutoğlu üzerinde “banko”oynayan ABD, oyununu sahneye koymakta zorlanıyor. Çünkü, kendi yarattığı Recep Tayyip Erdoğan efsanesi öylesine güçlendi ki, onu yerinden etmek ABD için başlı başına bir sorun. Çünkü elindeki malzeme, yani Ahmet Davutoğlu, henüz Erdoğan kadar “güçlü” bir imaj çizemiyor ve bu da ABD planlarını bozuyor.

Sırça köşklerdeki savaş şiddetlenmiş durumda. Başbakanlık bekleyen Binali Yıldırım bile artık masaya vurarak konuşuyor ve kendisine yöneltilen “mıy mıy” görünümden uzaklaşmaya, koltuğa hazır olduğunu belirtmeye çalışıyor.

Oysa savaş veya kargaşa ABD ile Erdoğan arasında yürüyor. Kendi istediğini 14 yıldır hep uygulamaya koymuş Erdoğan ile, henüz Başkanlığı dillerde dolaşan Hillary Clinton arasındaki bir savaş bu ve galibini şimdiden kestirmek olanaksız.

12.05.2016 (A. Mümtaz İdil)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İdam tartışmalarına hiç bu açıdan bakmadınız

Hala çözülemeyen cinayet

SMS diliyle Anna Karenina

AKP Cadı Avını Kimden Öğrendi

Tek rüzgar buradan geliyor

3. Dünya Savaşı buradan çıkmaz

Vezir'in yetkileri Şah'a devredilse satranç nasıl bir oyun olurdu.Başkanlığı Birde Böyle Okuyun

Yaşantımızı "Evet" ile "Hayır" arasına sıkıştıranlara inat

KİTAPLAR SUÇ ALETİ OLURSA...

BENİ KRALDAN DAHA YETKİLİ KILIN

Referandumlardan hep bu sonuç çıkıyor

Hammurabi kanunları bile daha insaflı

Bilinmeyen Marlon Brando

İşte yine yakalandın alçak!

" Fidel Arkadaşımdı"

Türbanlılar TÜYAP'ta en çok hangi kitapları aldı

Ölüm... Seni yazmak hep bana mı düşecek

Emre Kongar'ın odasında unuttuğum mektup

Terk ettim...

İşte Gerçek Bu...

Mastroianni ve Cep Telefonu

Asrın satranç maçı Erdoğan: Beyaz, Fethullah: Siyah

Hollywood'u ilk kim boyadı

Mastroianni, Connery ve Tarık Akan

Adım adım anarşizme

Erdoğan'ın tek şansı kaldı

ABD bugüne kadar başarısız olmamıştı

Erdoğan, dimdik ayakta kalacağını sanıyordu

Erdoğan tarihe nasıl geçmek istiyor

Numan Kurtulmuş’un pervasızlığı nereden geliyor

Zarrab olayı öyle bir patlayacak ki, bazıları Nagazaki ya da Hiroşima'yı arayacak..

Soruyorum: Topyekün savaşı istiyor musunuz?

Binali Yıldırım bunalacak ve bir süre sonra istifa etmek zorunda kalacak .göreceksiniz

Günün özeti...

O ülkeyi düşük profilli başbakan yönetmişti

Attila Özdemiroğlu'nu yazdı.Kanser yakamıza yapıştı hep güzel insanlarımızı seçiyor

Yandaş gazetecilik tarihinin en önemli örnekleri ne zaman ortaya çıktı

Yandaşlara basın tarihi dersi

En çok satan gazetenin yazarları da bunu diyorsa bırakalım gidelim ülkeyi

Bu diktatör size çok tanıdık gelecek

Cezayir ' kurtarıcı 'olarak bir diktatöre sığınınca neler olmuştu

Marks'tan sonra en büyük beyindi

İslamiyet'teki bu 'mezhep kavgaları'yüzyıllar sürmeyecek

Tek tek avlıyorlar hepimizi

Editörden: Göreve davet ...

Kara Yorgi

Seçimin asıl galibi sosyal medyadır

Alis kâbuslar diyarında

Kadınların umutları ne zaman çiçeğe duracak

SENİ ESKİMEYEN YAŞLI ELLERİNDEN TANIDIM

Çetin Altan ' Kandırıldığını bile anlayamadan ' veda etti

On gün neredeydin be kadın!

IŞİD'i bir kenara koyun yapanı kutladığına göre...

Artık korkmuyorum Vehbi, arayabilirsin...

Dengesiz

1 Kasım kaosuna doğru adım adım

Neydi Rosenbergler olayı?

Müzik ve dans devrimdir

BİR EYLÜL SABAHIYDI ŞEYTANIN KIPIRDANMAYA BAŞLADIĞI GÜN

Anayasayı ortadan kaldırmak istiyorsunuz

Yanılıyorsun Cemil Bayık

Kavramları pistoletle vuramazsın Yiğit...

Uğur Mumcu hiç beklemediğim bir şey yaptı

Gelen gideni aratır kuralını yaşayacağız gibi.

DARBE KELİMESİNİN İÇİNİ BOŞALTIRSANIZ, YERİNİ DEVRİM ALIR

Osmanlıcayı biz öğreniriz, siz önce Türkçe öğrenin

Rennan Pekünlü

SOSYALİST DEVLET BÖYLE OLUR İŞTE

Halit Çelenk

Unuturuz, çok çabuk unuturuz. Yeni felaketler gelinceye kadar.

Reza Zarrab kaç Faust'u zehirledi

Erdoğan; Berkin'i en azından mezarında rahat bırak

Floransa'dan İstanbul'a uzanan cinayetin içyüzü

IŞİD'ten Spartacus taktiği

Taha Akyol'un konukları bu sorulara yanıt veremiyor

Türk siyasetindeki zarafeti kim bitirdi

Bırakın o polisler bedelini ödesin

Bazı Arkadaşlarım Kemal Kılıçdaroğlu'na bu kadar yüklendiğimi sorguluyor

Şimdi öldüm ve cennetteyim

Bizim kuşak kaybolup gitti

Başbakanlık'ı onun Kürtçe şarkılarıyla inlettik

Gece bu mevsimde karabasan gibi çökmüyor

muhalefetin aklına gelmemiş olması mümkün mü

SOMA ÖNCESİ, ÇOK ÖNCESİ BİR YAZI

BİR İNAT UĞRUNA CUMHURBAŞKANI DAYATMASI

Madımak yobazlar kadar sosyal demokratların da katliamıdır

21 Milletvekili ve BlackJack Örneği

EMine Ülker Tarhan'ın Adaylığı...

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu , Ekmeleddin İhsanoğlu

Düzgün bir aday göster, kaybet

Bunu yazmadan edemeyeceğim.

İşler tuhaflaşıyor.

Gelelim şu bayrak indirme işine.

Yanılmışım..

Enver Aysever- Sırrı Süreyya Önder Üzerine

PİRUS ZAFERİ

UTANMADIN MI HASAN KARAKAYA?

Ali İsmail'i eve gönderen doktor hala hastalara ilaç yazıyor

BEKİR BOZDAĞ ARTIK NEMESİS'TİR GERİSİ BOŞ

'HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR...'

İran'ın paralel devleti neler yapmıştı

Dünya ülkeleri arasında yolsuzlukta durumumuz ne

O kutunun içinde bilmek istemeyeceğiniz şeyler var

DIŞARI DEĞİL, İÇERİ BAKIN

Çarşı'ya yapmadıkları bir bu kalmıştı

Dostoyevski verdiği o sözü niye tutmadı

CHP'nin ABD seyahati geleceğini belirleyecek

Muhalefet rahatını bozmak istemiyor

AKP- Cemaat kavgası Katolik- Protestan kavgası

Eminağaoğlu'na polis tuzağı

Kiraz resmi yapıyorsan kuşlar için yapma

Haddinizi bilin. Yalakalığın sonu ayakçılıktır

İran'ı öpüp başınıza koyun

Ekim Devrimi'nden alacağınız çok ders var

O devlet başkanı Che Guevara'yı neden ziyaret etmişti

' O o..pu Cumhuriyeti başlarına yıkacağız '

Hâlâ bunlardan utanmıyorsan Koyver Türkiye'yi rahvan gitsin

SİLİVRİ ÖLÜLER EVİ

Bu Nobel ödülü muhteşem bir dönüşün habercisidir

Devlet sanatçısı bal gibi olur

O kadar çok kendinde çoğaldın ki...

DERSİM VALİSİ KİM OLUR DERSİNİZ?

Çarşı o maçta hangi sloganı atardı

Bu tartışmaları Türkiye'de asla göremezsiniz

Ali İsmail'in annesi: Utana utana yaşasınlar..

Türkiye yeni bir parti ile Suriye oyununa dahil edilir mi ?

Ulusal Kanal ve Halk tv'ye bu filmleri öneriyorum

AKP TRAMVAYDAN İNDİ, MUHALEFET TREN İSTASYONUNDA TRAMVAY BEKLİYOR

Hangi partilerin karnesinde koca bir sıfır var

Ali'yi bir avukat ordusu savunmalı, yoksa...

İspanya İç savaşı ile Gezi direnişinin ne ilişkisi var

Erdoğan'ın Çapı Yetmedi: Konu Mısır...

İşte bu dönemin unutulmayacak isimleri

Bundan sonra Tarhan değil CHP düşünsün

Duran adamlar akil adamları geçti

AKP bundan sonra ne yapacak

Günü kurtarabilirsin yarını asla

Şapkadan hangi renk tavşan çıkacak?

Masaya biranın dökülüşünü koydu

Sözün Bittiği Yer: Suriye'de şehit olan Türkler var"

Filmci Genel Kurmay Başkanımız

Gündem Değiştirmek için , Bu kadar da aşağılara inilir mi?

CHP'ye biraz anarşizm lazım

Murat Bardakçı Eyfel'i yıkıp avm yapar mı ?

Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDE OLMAK

ABD' DEN EN SERT FIRÇA

Bu karar Fazıl Say'ın susturulmasıdır

Akil adamlar Erdoğan'ın Goebbelsler'i mi

Akil değil sakil adamlar

LEONARDO DA VİNCİ DÖNEMİ BİTTİ...

Dört Bir Taraf müzikten ne anlar

BÖYLE BİR SAHAF VAR MI SİZDE?

ATA SOYER...

Yazar olmak isteyenler bu yazıyı okusun

' ŞEYTAN DÜN BURADAYDI '

HASAN PAŞA KÜTÜPHANESİ

HESAPLAŞMA...

Merhaba...