Vah Gaziantep Vah...Sizce Bu Ne Kuyruğudur ?

Vah Gaziantep Vah...Sizce Bu Ne Kuyruğudur ?

Vah Gaziantep Vah...Sizce Bu Ne Kuyruğudur ?

" İhracatta rekor kırdık"..

" Gaziantep Türkiye'ye örnek"...

"İstihdam yaratıyoruz"

İşte şimdi gerçek ortaya çıktı.Belediyeler işçi alacak. Gaziantep’te Toplum Yararına Program kapsamında kurum ve kuruluşlara yerleştirilecek olan bin 500 kişilik alıma başvuruda bulunmak isteyen binlerce vatandaş Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünce uzun kuyruklar oluşturdu. Bina çevresinde başlayan kuyruk, binanın arka kısmında kalan bölgeye ve ilerisine taşarken, 6 ay süreli geçici iş için binlerce kişinin başvuruda bulunması Gaziantep’te yaşanan işsizliğin boyutunu gözler önüne serdi.

İNSAN SELİ

Gaziantep’te yaşanan işsizlik, işçi sendikaları tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Kent genelinde iş bulma konusunda İş Kur İl Müdürlüğüne başvuruda bulunan çok sayıda insan olduğu ifade edilirken, binlerce kişinin işsizlik aylığı aldığı biliniyor. İstihdamın artırılmasına yönelik olarak yıllardır uygulanan Toplum Yararına Program kapsamında açılan programlara her yıl binlerce vatandaş başvuruda bulunuyor. Gaziantep’te Toplum Yararına Program kapsamında bin 500 kişilik alım programı açıldı.

İŞKUR İL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

31 Aralık Pazartesi günü başlayan başvuruların 7 Ocak Pazartesi günü sona ereceği öğrenilirken, sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce vatandaş, İŞKUR İl Müdürlüğü önünde kuyruk oluşturdular. Yoğunluk nedeniyle zaman zaman görevliler ile vatandaşlar arasında tartışma yaşandı. Yaşanan gerilim nedeniyle sokak çevresinde polis ekipleri yerleştirildi. Kurum önünden başlayan kuyruklar, bina çevresine ve çevre sokaklara kadar uzandı. Bazı vatandaşlar yoğunluk nedeniyle başvurudan vazgeçti. Çok sayıda vatandaş ise işsizlik nedeniyle saatlerce kuyrukta beklediler.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Kurum önünde kuyrukta bekleyen vatandaşlar ise yaşanan durum karşısında tepkilerini dile getirdiler. Çok sayıda vatandaş cep telefonlarından çektikleri görüntüleri sosyal medya üzerinden yayınlayarak duruma tepkilerini dile getirdiler. Bazı vatandaşlar ise ümitsiz oldukları belirterek, gerekli olan başvuruyu yapmak için saatlerce sıra bekleyeceklerini ifade ettiler. Vatandaşlar, “Ne yazık ki ülkemizde insanların durumu bundan ibaret. İşsizlik nedeniyle her birimiz zor günler yaşıyoruz. Açılan kadrolar bizim için umut oluyor. Ancak kadrolarla ilgili çok fazla iddia ortada dolaşıyor. Kimi insanlar, kadroların çoktan belirlendiğini, yapılan başvuruların bir anlam taşımadığını söylüyorlar. Bu tür söylentiler bizlerin umutlarını kırıyor.”

HANGİ BELEDİYE KAÇ KİŞİ ALACAK

Program kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesine 300, Şahinbey Belediyesine 250, Şehitkamil Belediyesine 200, Nizip Belediyesine 100, İslahiye Belediyesine 70, Nurdağı Belediyesine 40, Araban Belediyesine 40, Oğuzeli Belediyesine 25, Karkamış Belediyesine 20, Yavuzeli Belediyesine 20, Gaziantep Üniversitesine 100, Valilik 25, Cumhuriyet Başsavcılığı 15, Bölge İdare Mahkemesi 10, Bölge Adliye Mahkemesi 10, İl Emniyet Müdürlüğü 15, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 10, İl Müftülüğü 50, Orman İşletme Müdürlüğü 20, Milli Parklar 5, Şehitkamil İlçe Emniyet Müdürlüğü 5, Şahinbey Sosyal Yardımlaşma Vakfı 10, Spor İl Müdürlüğü 55 ve Milli Eğitim Müdürlüğüne 100 olmak üzere bin 500 kişilik alım yapılacak.

A.DUMAN

Bir süre önce DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Şube Başkanı Nihat Bencan, Gaziantep Sanayisi'nde ekonomik krizle birlikte 50 bin kişinin ya işinden olduğuna ya da ücretsiz izne gönderildiğine dikkat çekmişti.

3.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz