Ocak ayı ortalama konut satış fiyatları 10 büyükşehir için açıklandı.

Ocak ayı ortalama konut satış fiyatları 10 büyükşehir için açıklandı.

Ocak ayı ortalama konut satış fiyatları 10 büyükşehir için açıklandı.

Son zamanlarda mobil teknolojilerde meydana gelen gelişmeler sonrasında insanların pek çok alışkanlıkları ciddi ölçüde değişmiştir. Özellikle, ekonomik anlamda devrim anlamına gelebilecek bazı gelişmeler mobil teknolojiler sayesinde hayatımıza giriş yapmıştır.

 

Ekonomik gelişmelerin en önemlisi kripto paralar olarak adlandırılan Bitcoin ve türevleridir. Kripto paralar, uzun bir süredir ekonomi camiasının gündeminde yer edinen bir konudur.

 

Kripto paralar ile birlikte ekonomide para kavramının insanlar nezdindeki algısı da değişmeye başlamıştır. Bununla birlikte, internet ve mobil teknolojilerin gelişimi ile birlikte insanlar, alışverişlerini de mobil teknolojiler aracılığıyla yapmaya başlamışlardır.

 

Bu teknolojilerin ortaya çıkardığı yeniliklerden gayrimenkul ve emlak piyasası da payına düşeni almıştır. Gayrimenkul satın almak veya kiralamak isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğu emlak ilanlarına internet üzerinden bakmaktadır.

 

Yine de bu sitelerin sayılarının son dönemde çoğalmasının ardından doğru emlak ilanını bulmak için farklı farklı internet sitelerinde araştırma yapılması gerekmektedir.

 

Bu siteleri ayrı ayrı gezerek ev ilanı arama noktasında Flatfy isimli internet sitesi kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Flaty ile emlak ilanı araması yapmak için yapılması gereken tek şey aranılan gayrimenkulün cinsini belirlemek ve bu gayrimenkulün hangi bölgede olacağını belirlemek

yeterlidir. Bu şekilde, ülkemizde emlak ilanı veren tüm internet sitelerindeki emlak ilanları tek bir sayfada kullanıcıların karşısına çıkacaktır.

 

Flatfy’ın emlak ilanı veri tabanında yer alan bütün emlak ilanlarını kullanarak aylık olarak ortalama satılık daire fiyatlarını gösteren raporlar yayınlamaktadır. Flatfy tarafından yayınlanan raporların en sonuncusu olan Ocak ayı raporu geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştır. Haberimizin de konusu olan rapora şimdi hep birlikte bir göz atalım.

 

 

Flatfy’ın yayınladığı ilk rapor yukarıda yer alan ve daire tiplerine göre ortalama satılık daire fiyatlarının belirtildiği rapordur. Raporda; 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelere ilişkin ortalama satılık daire fiyatları yer almaktadır.

 

Rapora göz attığımızda; Gaziantep şehrindeki 1+1 ve 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarının arasındaki fiyatların arasındaki ciddi farktır. 4+1 daire fiyatının 600.000 TL olarak ortaya çıktığı Gaziantep şehrinde 1+1 daire fiyatları ise Ocak ayında ortalama olarak 100.000 TL fiyatı ile ortaya çıkmıştır. 1+1 ve 4+1 daire fiyatları arasındaki 6 katlık fark Gaziantep’te 1+1 dairelere yönelik talebin düşük olduğunu ve 4+1 dairelere yönelik talebin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.

 

Hatta, Gaziantep şehrindeki 4+1 daire fiyatları raporda yer alan 10 büyükşehrin tamamındaki 4+1 daire fiyatlarının en pahalısı olmayı başarmıştır. Ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’dan

dahi yüksek olan bu fiyat, ülkemizin doğu ve güneydoğu bölgelerindeki oturma alışkanlıkları ile ilgilidir. Gaziantep şehrinde yaşayan insanların genel olarak daha büyük evlerde oturma alışkanlıkları bu şehirdeki 4+1 daire fiyatlarının en yüksek seviyede olmasını sağlayan en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Gaziantep şehrinde 4+1 dairelere olan talep o denli yüksektir ki, bu şehirde Gaziantep’in 4+1 ortalama daire fiyatı olan 600.000 TL fiyat seviyesine diğer dairelerin uzaktan dahi yakınlaşması söz konusu olamamaktadır. Gaziantep şehrindeki 4+1 ortalama daire fiyatları, 3+1 daire fiyatlarının 2 katından fazla, 2+1 daire fiyatlarının ise 3 katından fazladır.

 

Diğer yandan, raporda ülkemizin 5 coğrafi bölgesinde yer alan büyükşehirlerin yer aldığı görülmektedir. Ocak ayında en ucuz ortalama satılık daire fiyatlarının İç Anadolu Bölgesi şehirleri olan Ankara, Kayseri ve Konya şehirlerinde ortaya çıktığı görülmektedir. Tüm büyükşehir fiyatlarına bakıldığında 1+1 daire fiyatları dışında diğer tüm daire tiplerinde en ucuz ortalama satılık daire fiyatına sahip olan büyükşehirlerin İç Anadolu bölgesinde yer alan büyükşehirler olduğu görülmektedir.

 

1+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en ucuz büyükşehir Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir büyükşehir olan Gaziantep iken, 2+1 daire tipinde en ucuz büyükşehir Kayseri, 3+1 ortalama daire fiyatlarında Ankara ve 4+1 dairelerde ise en ucuz büyükşehir yine bir İç Anadolu Bölgesi büyükşehri olan Konya şehri olmuştur.

 

En pahalı büyükşehre baktığımızda ise 4+1 daireler dışında diğer tüm daire tiplerinde en pahalı büyükşehir, ülkemizin en büyükşehri olan İstanbul olmuştur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında ise en pahalı fiyatlar Gaziantep satılık daireler nezdinde ortaya çıkmıştır.

Flatfy internet sitesi tarafından yayınlanan raporların ikincisi ise yukarıda yer alan ve Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları ile Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatlarının karşılaştırıldığı rapordur. Raporda yer alan mavi sütunlar Ocak ayından bir önceki ay olan Aralık ayı fiyatlarını temsil etmekte iken, turuncu sütunlar ise Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatlarını temsil etmektedir.

 

Yine, yukarıdaki daire tiplerine göre ortalama satılık daire fiyatlarının belirtildiği raporda yer alan 10 büyükşehir ile aynı büyükşehirlere ilişkin ortalama fiyatların yer aldığı raporda dikkatleri çeken ilk husus, Aralık ayından Ocak ayına bütün şehirlerdeki ortalama satılık daire fiyatlarında yaşanan düşüştür. Ocak ayında ortalama satılık daire fiyatlarında 10 büyükşehrin tamamında bir düşüş meydana gelmiştir.

 

Bununla birlikte, Ocak ayında en yüksek ortalama daire fiyatları İstanbul şehrinde ortaya çıkmıştır. Bu durum, oldukça olası bir durumdur. Zira, İstanbul şehri her bakımdan ülkemizin en büyük ve en gelişmiş şehridir. İstanbul’un ardından ise en yüksek ortalama satılık daire fiyatlarına sahip olan büyükşehirlerimiz ise sırasıyla İzmir ve Antalya şehirleri olmuştur. Aralık ayında en yüksek fiyatlara sahip üçüncü büyükşehir olarak Bursa ve Antalya şehirleri neredeyse aynı fiyatlara sahip iken Ocak ayında Bursa şehrinde meydana gelen yüksek düşüş sayesinde

Antalya şehri Ocak ayında Bursa şehrinden daha yüksek fiyata sahip olarak 10 büyükşehir içerisinde en yüksek ortalama satılık daire fiyatına sahip 3’ncü şehir olmuştur.

 

En düşük ortalama satılık daire fiyatlarına sahip olan büyükşehir ise şaşırtıcı bir şekilde Ankara şehri olmuştur. Ankara’nın en düşük fiyata sahip olması ülkemizin en fazla nüfusa sahip 2’nci büyükşehri ve aynı zamanda başkent olması da göz önünde bulundurulduğunda ilginç bir durumdur. Bu durumun sebebi olarak; Ankara şehrinin sınırlarının geniş olması ve ilçelerinin şehre nazaran daha geniş bir alana sahip olması ve bazı ilçelerindeki fiyatların düşüklüğünün neden olması gösterilebilir.

 

Aralık ayından Ocak ayına fiyat düşüşünün en yüksek düzeyde olduğu büyükşehir yukarıda da belirttiğimiz gibi Bursa şehridir. Fiyat düşüşünün en düşük olduğu büyükşehir ise Adana şehri olmuştur. Adana’nın ardından en düşük fiyat düşüş oranı Ankara şehrinde karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

Flatfy nedir?

 

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere Flatfy bir emlak arama motorudur. Dünyanın 30 farklı ülkesinde aynı işlevi yapmakta olan Flatfy emlak arama motoru sayesinde emlak aramalarınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede, emlak aramalarınızı piyasada yayın yapan emlak ilan sitelerinin tamamında ayrı ayrı arama yapmanıza gerek kalmadan kolay bir şekilde aradığınız emlak ilanlarını tek bir sayfada bulabileceksiniz.

 

Flatfy internet sitesinin kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde çok fazla detay girmeden sadece aradığınız gayrimenkulün satılık ve kiralık olup olmadığını ve nerede olduğu bilgisini girerek aradığınız emlak ilanını kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

 

 

21.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz