İşte il il protesto ve gözaltılar

İşte il il protesto ve gözaltılar

İşte il il protesto ve gözaltılar

Beşiktaş Kartal Heykeli Meydanı'nda saat 18.00'de yaklaşık 200 kişilik grup toplandı. Ellerinde pankart ve dövizler bulunan grup, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça lehine sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Çarşıdan geçerek Barbaros Bulvarı'na kadar gelen grubun basın açıklamasına polis izin vermedi. Polis grubun arasına girerek müdahalede bulundu. 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan protestocuların çevik kuvvet polis aracına bindirildikleri görüldü.

Kadıköy'de polis müdahalesi: Gözaltılar var

Kadıköy Khalkedon meydanında Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için yapılmak istenen açlık grevi eylemine polis müdahale etti.

Polis açılan çadırı ve dövizleri dağıttı. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. 

Oağanüstü hâl (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça'nın 73'üncü gününe giren açlık grevine destek amacıyla İstanbul'un Kadıköy ilçesinde başlatılan nöbete polis müdahale etti. 

üksel Caddesi'nde müdahale

Kızılay Yüksel Caddesi'nde açlık grevi yaparken tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destek vermek için eylem yapan gruba polis müdahale etti. Olayda 6 kişi gözaltına alındı.

Gazete Yolculuk'un haberine göre saldırıda şu ana kadar gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar:

Caner Bostancı, Berkay Ustabaş, Hakan Bütün, Ahmet Ediz Kankur, avukat Cem Gök, Tuncay Yazıcı ve Buse Söğütlü.

Kadıköy’de de Nuriye ve Semih’in gözaltına alınmasını protesto etmek ve eylemlerine destek vermek için bir araya gelenlere polis saldırdı. Saldırının gerekçesi olarak "yasadışı slogan atmak" gösterildi. Saldırıda 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Emek Partisi Kadıköy İlçe Başkanı Erhan Demir ve Halkların Demokratik Partisi Kadıköy İlçe Başkanı Ercan Demir de var. 

Eylemciler saldırı sonrası ara sokaklara dağıldı. Polis saldırısı ara sokaklarda da devam ediy

[Haber görseli]

İzmit'te oturma eylemi

KESK Kocaeli Şubeler Platformu üyeleri, Kanun Hükmünde Kararname ile kamudan ihraç edilmeleri nedeniyle açlık grevinde bulundukları sırada tutuklanan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'ya destek vermek için İzmit Sabri Yalım Parkı'nda bir araya geldi. Sendika üyeleri 'Karanlığa teslim olmayacağız', 'Adalet talebi tutuklanamaz' sloganları attı, 'OHAL kaldırılsın, hiç kimsenin yaşam hakkı elinden alınmasın'  pankartI açtı. Sendika üyeleri açlık grevindeki eğitimciler için oturma eylemi yaptı.

Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan yaptığı açıklamada, "Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinin en kritik aşamasındayken tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilmişlerdir. Üyelerimiz ve kamuoyu iki akademisyenin sağlıklarından ve yaşamlarından endişe etmektedirler. Onların iradelerini yok sayabilecek, karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz duruma dair hükümeti ve yetkilileri uyarıyor, Eğitim-Sen'in süreci yakından takip edeceğinin bilinmesini istiyoruz. İş, emek mücadelesi ve adalet talebi tutuklanamaz" dedi.

POLİSİN GAZINDAN SONRA YENİDEN TOPLANDILAR

ürk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK), DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) çağrısıyla Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Sakarya Caddesi'nde yapılan eyleme polis müdahale etti.

Biber gazı ve plastik mermi kullanılan müdahalede çok sayıda gözaltı var.

(HABER MERKEZİ)

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'nın tutuklanmasını "Umudun düşmanlarının son eylemi" şeklinde nitelendirdi.

"HUKUK YOK"

Sabah saatlerinde savcılığa çıkarılan iki akademisyene sorgu sırasında 'akıl ve hukuk dışı' sorular yöneltildiğini belirten Yarkadaş, "Olan biteni artık hukukla izah edebilmek mümkün değil" dedi.

"MÜDÜR SAVCININ YANINDA MIYDI?"

Yarkadaş, Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in ifadelerinin ardından savcının kararı beklenirken Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürü'nün savcının odasına girdiğine ilişkin iddiaların olduğunu da dile getirdi.  Yarkadaş, "Bu iddia doğruysa, 90'lardaki DGM döneminin bile geride kaldığı görülüyor" diye konuştu.

"GÜLÜŞLERİ AKP'Yİ KORKUTUYOR"

Özakça ve Gülmen'in "Kıyım Hükmünde Kararname" zorbalığına karşı tarihi bir direniş sergilediğini belirten CHP'li vekil, "Yıkılmaz sanılan AKP, iki gencin direnişi ve o direnişteki gülümsemesiyle yenildi. Zorbalık dört bir yanda gelincik gibi açan gülümseme karşısında çaresiz kaldı" dedi.

Faşizmin en çok "gülümseyen ve gülebilen" insanlardan korktuğunu belirten Yarkadaş, "AKP bu yüzden 76 gündür aç olan iki bedeni gözaltına aldırttı. O gülümsemenin tüm ülkeye yayılmasından korktular" diye konuştu.

23.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz