İşte Duygu Delen'in Ölümündeki Karanlık Noktalar

İşte Duygu Delen'in Ölümündeki Karanlık Noktalar

YENİ RAPORLAR ORTAYA ÇIKTI

Gaziantep’te Mehmet Kaplan’ın dördüncü kattaki evinden şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybeden Duygu Delen’le ilgili Adli Tıp raporunun kimya ve biyoloji sonuçları ortaya çıktı. Detayları Abdulkadir Selvi, Hürriyet'teki köşesine taşıdı.

Gaziantep’te Mehmet Kaplan’la birlikte olduğu evin dördüncü katından düşerek hayatını kaybeden Duygu Delen’le ilgili Adli Tıp raporunun kimya ve biyoloji sonuçları ortaya çıktı. Ancak soruşturmayı yürüten Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Duygu Delen’le ilgili olarak İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu’na sorduğu soruların yanıtlarının verilmesinin ise biraz zaman alacağı öğrenildi.

Duygu Delen olayıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yürüten Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu’na Duygu Delen’in intihar mı ettiği yoksa öldürüldüğü mü, intihar ettiğine dair emarelerin olup olmadığı, düşmeden önce şuurunun yerinde olup olmadığı gibi sorular sorduğu ortaya çıktı.

İSTANBUL ADLİ TIP DOĞRULADI

İstanbul Adli Tıp Kurumu kimya ve biyoloji ihtisas grupları ise incelemelerini tamamlayarak raporlarını sundular. Adli Tıp raporunda Mehmet Kaplan’ın 257 promil alkollü olduğu tespit edildi. Kaplan’ın kan örneklerinde yapılan incelemede esrar belirlendi. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından Mehmet Kaplan’ın kan ve idrar örnekleri üzerinde yapılan incelemede de “THC (esrar) metabolitleri saptanmıştır” denilmişti. İstanbul Adli Tıp Kurumu bu incelemeyi doğruladı.

Duygu Delen’in kan ve idrar örneklerinde ise alkol veya herhangi bir uyuşturucu tespit edilmedi.

Mehmet Kaplan’ın kanında alkol ve esrar tespit edildi

MEHMET KAPLAN’IN DNA’SI TESPİT EDİLDİ

MEHMET KAPLAN’IN MESAJLARI

Mehmet Kaplan’ın cep telefonunun incelenmesinde ise arkadaşlarına sinirlerine hâkim olmakta zorlandığı ve Duygu Delen’e daha fazla zarar vermek istemediği yönünde mesajlar attığı tespit edildi. Mehmet Kaplan ifadesinde babasının ikinci eşi olan Özbek kökenli annesinin iki yaşındayken terk ettiğini ve annesini hiç görmediğini anlatmıştı.

4 METRE İLERİYE DÜŞMÜŞ

Duygu Delen olayını aydınlatmak için Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından titiz bir soruşturma yürütülüyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şeffaf bir soruşturma yürütülüp olayın aydınlatılmasını istemişlerdi. Kamera görüntülerinde Duygu Delen’in hiçbir hareket yapmadan yere çakılması, şuurunun açık olup olmadığı sorusunu gündeme getirmişti. Olay yerinde yapılan inceleme Duygu Delen’in apartman duvarının tam dibine düşmediği, 4 metre 13 santimetre ileriye düştüğü tespit edildi.

BALKON GÖĞSÜNE GELİYOR

EVDE YOĞUN KAN İZİ

Mehmet Kaplan ile Duygu Delen’in birlikte olduğu evde çok yoğun kan izleri tespit edildi. Mehmet Kaplan ifadesinde Duygu Delen’in telefonunda eski erkek arkadaşına ait fotoğrafları görünce sinirlendiğini, gardırobun camına yumruk attığını, cam kesikleri ile elinin kanadığını, Duygu Delen’in telefonunu almak istemesi üzerine tokat attığını anlatmıştı.

Giriş kapısının iç kolunda, banyo ve yatak odası arasındaki antrenin duvarında, birlikte oldukları genç odasının kapı iç kolunda, oda zemininde, balkon kapısının iç kısmında, balkon zemininde ve balkonun korkuluklarında, genç odasının banyo ve zemini ile odada bulunan iki yatakta yoğun olarak kan izleri tespit edildi. Ancak bu izlerin sadece Mehmet Kaplan’a mı ait olduğu, Duygu Delen’in kan izlerinin bulunup bulunmadığı henüz belirlenmedi.

Ayrıca Mehmet Kaplan’ın yumruk attığını söylediği gardırobun aynalı camı kırılırken, gardıroba ait mobilya parçasının da kırılarak yerde olduğu tespit edildi

ÇOK SAYIDA YARALANMA TESPİT EDİLDİ

Duygu Delen’in vücudunda çok sayıda darp ve yaralanma izi tespit edildi. Mehmet Kaplan ifadesinde Duygu Delen’le bir süre münakaşa ettiklerini söylemişti. Ancak Mehmet Kaplan’ın vücudunda herhangi bir darp izi tespit edilmedi. Duygu Delen’in vücudunda ise çok sayıda darp ve yaralanma izi ile kırık tespit edildi. Bunların hangisinin düşme sonucu olduğu, hangisinin düşmeden önceye ait darp izleri olduğu tespit edilmeye çalışılıyor. Duygu Delen’in vücudunda sıyrık, morluklar ve açık yaralar olduğu belirlendi.

TEMİZLİKÇİNİN İFADESİ

Duygu Delen’in ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında tanık ifadelerine başvuruldu. Üst kattaki temizlik görevlisinin, ifadesinde saat 15.00-15.30 arasında 10 dakika boyunca sürekli bağıran erkek sesi işittiğini ancak kadın sesi duymadığını söylediği öğrenildi.

MÜNAKAŞA SESİ DUYMADIK

Apartman görevlisinin ve Duygu Delen’in düştüğü sırada bisikletiyle geçen çocuğun psikolog eşliğinde alınan ifadesinde bağırma sesi duymadıklarını sadece “pat” sesini duyduklarını söyledikleri ortaya çıktı.

NABIZ VAR MIYDI?

Duygu Delen’in sert bir şekilde yere çakıldığı görüntüyü izleyen uzmanlar, şuurunun açık olmadığı yönünde değerlendirmelerde bulunuyorlar. Ancak bu konudaki soru işaretlerini Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu’nun ve uzman mütalaası hazırlayacak olan Prof. Dr. Hakan Kar’ın vereceği yanıtlar ortadan kaldıracak. Olay yerine intikal eden ambulans görevlileri ifadelerinde Duygu Delen’den nabız alamadıklarını, monitöre bağladıklarında ise 35-39 arasında nabız aldıklarını belirttiler. Ancak Duygu Delen’in üç dakika içinde kalbinin tamamen durduğunu ifade ediyorlar.

Hayatının baharında toprağın altına giren genç bir kız... Ve aydınlatılmayı bekleyen karanlık noktalar... İşte size Duygu Delen olayı...

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/mehmet-kaplanin-kaninda-alkol-ve-esrar-tespit-edildi-41611482

15.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz