İşte BTP'nin Gaziantep ve Güneydoğu adayları

İşte BTP'nin Gaziantep ve Güneydoğu adayları

İşte BTP'nin Gaziantep ve Güneydoğu adayları

Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) Güneydoğu bölgesi illerindeki belediye başkan adayları tanıtım toplantısı Gaziantep'te düzenlendi.Gaziantep Büyükşehir ile ilçe belediye başkan adayları belli oldu.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) kurmaylarının da katılımıyla Gaziantep'te düzenlenen aday tanıtım programında konuşan Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, Türkiye'nin yaşadığı sorunları ve çözümleri anlattı.

Sempozyumun kapanış konuşmasını Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu yaptı. Konuşmasında asgari ücret ve milli gelir kıyaslaması yapan Eyercioğlu şunları söyledi: "Asgari ücret, verilmesi gereken en az ücret demektir. Türkiye'deki asgari ücret ise ortalama ücretin üstündeki bir meblağdır. Niçin? Birçok insanın eline asgari ücret bile geçmiyor da onun için. Diğer taraftan kişi başına düşen milli gelir için 10 bin doların üzerinde bir rakamdan bahsediliyor. Bu her bir kişinin yıllık 53 bin lira geliri var demektir. Siz 4 kişilik bir aile iseniz yılda evinize 212 bin lira giriyor olması lazım. Bunu 12 aya bölerseniz ortalaması 17 bin 500 TL yapar. Her ay 17 bin 500 TL giren kaç tane ev var. Asgari ücret ise bu söylediğimiz rakamın onda biri. Peki, bu kalan 9 kişinin parası kimin cebinde?"

'Dilenci gibi yaşamak zorunda mıyız?'

Bu sözlerinin ardından konuşmasında ekonomiye dair çarpıcı değerlendirmelerine devam eden Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, "Bize yıllardan beri, 'biz petrol bağımlısı bir ülkeyiz. Petrolü ithal ediyoruz. Onun için de sürekli açık veriyoruz' dediler. Şimdi bakıyoruz; Türkiye'nin her yerinden petrol fışkırıyor. Bu petrol elma bahçesinde yetişir gibi 1-2 yılda mı oluştu? Toprağın altında yüzyıllardır duruyordu. Yabancılar çıkarma hakkını elde ettiğinden bu yana binlerce varil petrolümüzü götürüyorlar, biz yine asgari ücreti konuşuyoruz. Biz millet olarak bu kadar zenginliğin üzerinde dilenci olarak yaşamak zorunda mıyız" şeklinde konuştu.

Servetimiz faize gidiyor

Kapitalizmin tüm insanlığı açlığa mahkûm ettiğini ifade eden Eyercioğlu, 'Prof. Dr. Haydar Baş Milli Ekonomi Modeli ile yeni bir dönem başlattı' dedi ve şunları söyledi: "Prof. Dr. Haydar Baş bütün dünyanın önüne bir ufuk açtı. Hiçbir şeyiniz yoksa size sadece bu ülkenin vatandaşı olduğunuz için vatandaşlık maaşı vereceğini söyledi. Gelin bir hesap yapalım. Bu yıl Türkiye'nin ödemesi gereken faiz miktarı 126 milyar dolar. Şu anda dolar 5.3 seviyesinde. Çarpın bunu ve çıkan sonucu önce 12 aya bölün sonra da 80 milyona bölün. Arkadaşlar kişi başına her ay 650 TL yapar. Kişi başı her ay vatandaşa 650 TL ödeyecek gücümüz var ama bunu biz faiz olarak yabancıya veriyoruz. Sadece buradan 650 TL gelirse Haydar hoca ayda bin TL rahatlıkla verir mi, verir!"

'Yeni dünya düzeninin mimarı Haydar Baş'

Konuşmasında BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın 5 bin lira asgari ücret projesine de dikkat çeken Eyercioğlu, "Şimdi 10 bin dolar yıllık geliri olan bir ülkede 4 kişilik bir eve 17 bin 500 lira girmesi gerekiyordu. Haydar Hoca size 5 bin TL asgari ücret dedi. Bu gelirle bu para verilir mi? Rahatlıkla verilir. O zaman problem nereden kaynaklanıyor? Arkadaşlar sistematik bir yanlış var ortada. Osmanlı'nın son dönemlerinde de aynı bugünleri yaşıyorduk. Borç alan emir alır pozisyonunda Kıbrıs'ı bile İngilizlere verdik. Bugün Kıbrıs'ta yaşadığımız sorunların temelinde Osmanlı döneminde Kırım savaşı sonrasında Kıbrıs'ın İngilizlere kiralanmasından kaynaklanıyor. Niye sormuyoruz Kıbrıs'ı kim neden İngilizlere verdi diye. Gazi Mustafa Kemal geldikten sonra bu ülke Osmanlı'nın borçlarını bir kuruş borç almadan ödedi. Üstelik yatırım yaptı. O zamanın en büyük sanayi şirketlerini, fabrikalarını kurdu. Bunları dışarıdan borç almadan yaptı. Hem de savaştan çıkmış bir halde yaptı bunları. O'nun vefatından sonra yine eskiye dönüldü, Türkiye yine her yıl borç alıyor. Ekonomisini düze çıkarma şansı olmayan bir ülke haline geldik. Ülkemizin her yerinde Türkiye'yi ayağa kaldıracak kaynaklar var. Ama bize bir şey öğretiliyor; kriz var, kemer sıkma politikası var, borç var, hiçbir zaman dengelenemeyen bir bütçe var. İşte bu tablo kapitalist sistemin sonucudur. Bu aslında bütün dünyada böyle. Her kim ki bu sistemin dışına çıkıyorsa yeryüzünde cenneti yaşamaya başlıyor. Bugün dünyanın yeni düzeni oluşmuşsa, tek kutuplu dünya değişmişse bunun mimarı, fikir babası Prof. Dr. Haydar Baş'tır" ifadelerini kullandı.

BTP'nin Güneydoğu bölgesi adayları

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Güneydoğu bölgesi illerindeki belediye başkan adaylarını Gaziantep'te düzenlenen program ile tanıttı.

Programda tanıtılan Bağımsız Türkiye Partili Belediye Başkan adaylarının listesi şöyle:


BTP Gaziantep Belediye Başkan Aday Listesi:

Büyükşehir: Mahmut Özdemir
Şahitkamil: Adil Türköz
Şahinbey: Mehmet Yaşar Yiğit
Nizip: Ejder Karaduman
Karkamış: Lütfü Elmas
Oğuzeli: Ömer Ökeli
Araban: İsmail Zahteroğullları
Yavuzeli: İsmail Vaysal
İslahiye: Mustafa Kamil Eksen
Nurdağı: Hasan Hüseyin Avşar

BTP Şanlıurfa Belediye Başkan Aday Listesi:

Büyükşehir: Rahime Karakeçili
Eyyübiye: Aylagül Tandoğan
Haliliye: Ahmet Akkuş
Karaköprü: Bekir Sedef
Siverek: Mehmet: Karakeçili
Akçakale: Gülay Gözoğlu
Suruç: Meral Güven
Birecik: Abit Görür
Ceylanpınar: Ali Polat
Harran: Malik Etik
Bozova: Mehmet Kayıkçı
Hilvan: Sevim Yağmur
Halfeti: Nurgül Polat
Viranşehir: Hıdır Altundal

BTP Kilis Belediye Başkan Aday Listesi:

Merkez: Mustafa Şener
Elbeyli: Fayat Günoğlu
Musabeyli: Halil Tilki
Polateli: Muhuddin Kaya

BTP Mardin Belediye Başkan Aday Listesi:

Artuklu (Merkez): Ahmet Zeki Türköz
Derik: Seydi Ahmet Karaca
Dargeçit: Can Akın
Kızıltepe: A. Kadir Kurt
Mazıdağı: Nurettin Balcı
Midyat: Duran Gürkan
Nusaybin: Adem Karadağ
Ömerli: Bünyamin Karaduman
Savur: Yunus Düşen
Yeşilli: Tamer Boztepe

BTP Şırnak Belediye Başkan Aday Listesi:

Merkez: Faysal Göktaş
Beytülşebap: Yusuf Kutlu
Cizre: Zuhal Özkar
Güçlükonak: Mehmet Ramazan Kebapçılar
İdil: Zehra Elmacı
Silopi: Ökkeş Uygur
Uludere: Yusuf Kanlı

BTP Hakkari Belediye Başkan Aday Listesi:

Merkez: Mehmet Ekşi
Çukurova: Zehra Yenici
Şemdilli: Abdulgani Akdağ
Yüksekova: Abdullah Elmacı
BTP Van Belediye Başkan Aday Listesi:
Merkez: Muzafer Yağmur
Edremit: Nadir Aykaç
Tuşba: Kadir Demirci
İpekyol: Mehmet Kirişçi
Bahçesaray: Ahmet Rasgeldi
Başkale: Abdurrahman Tandoğan
Çaldıran: Hamza Kayıkçı
Çatak: Cemile Yağmur
Erciş: Muzaffer Kılınç
Gevaş: Abdurrahman Kazık
Muradiye: Mehmet Ali Yenici
Özalp: Zekeriya Bülent Bulut
Gürpınar: Abidin Dokuzluoğlu
Saray: Alaiddin Yıldırım

BTP Batman Belediye Başkan Aday Listesi:

Merkez: Mehmet Şükrü Elbay
Beşiri: Vakıf Serkan Yatalakoğlu
Gercüş: Mustafa Öfkeli
Hasankeyf: Aydın Çalı
Kozluk: M. İzzettin Kepekçi
Sason: İbrahim Hal

25.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz