HDP ve  DBP yöneticileri adliyeye sevk edildi

HDP ve DBP yöneticileri adliyeye sevk edildi

13 kişi 11 gündür gözaltındaydı

HDP ve DBP'li yöneticilere dönük gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan 13 siyasetçi 11 gün sonra adliyeye sevk edildi. 
 
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 7 Şubat ve sonrasında yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il eşbaşkanları Ali Sincar ve Eylem Amak, il yöneticileri Abidin Unay, Adil Başaran, Halil Yağan, Şehmuz Çalkan ve Hüseyin Alper, üyeleri Vedat Abukan, Ferhat Kalkan, Abdülbari Akalan, Musa Binbir ve Kahraman Samaras ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyesi Beritan Önen, emniyet işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 
 
GÖZALTI SÜRELERİ 3 KEZ UZATILMIŞTI
 
Savcılık tarafından ifadeleri alınması beklenilen 13 siyasetçi, 30 Ocak'ta partilerinin kentte gerçekleştirdiği aday tanıtım programının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilmesi ardından gözaltına alınmıştı.   
 
Gözaltındaki kişilerin şimdiye kadar 3 kez gözaltı sürelerinin uzatılmasına ise, "Delillerin toplanabilmesi, şüphelilerin ifadelerinin daha ayrıntılı olarak alınması, soruşturma dosyasının kapsamlı oluşu ve kalabalık bir toplantı sırasında gerçekleşmiş olduğu" gerekçe gösterilmişti.  
 
18.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz