HDP, DBP ve SYKP'den Gaziantep'teki Gözaltı Açıklaması

HDP, DBP ve SYKP'den Gaziantep'teki Gözaltı Açıklaması

HDP, DBP ve SYKP'den Gaziantep'teki Gözaltı Açıklaması

Gaziantep'te düzenlenen gözaltı operasyonlarına birçok kentte düzenlenen açıklamalarla tepki yükseldi. Mardin'de konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, "AKP’nin kadın kırımı operasyonları, baskıları bizi yıldırmayacaktır" dedi. 

Diyarbakır ve Antep’te yapılan ev baskınlarında aralarında Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ile Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney’in de bulunduğu çok sayıda kadın, siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisinin gözaltına alınması birçok kentte protesto edildi.  

Antep'te HDP, DBP ve SYKP yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin HDP il binasında basın açıklaması düzenlendi.

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve partinin Eş Genel Başkan yardımcısı Şaziye Köse'nin katılımı ile yapılan açıklamada konuşan Köse, Diyarbakır'da ve Antep'te 9 kadın ile eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi. "Niye kadınlar?" diye soran Köse, "AKP iktidarı kadının inancı, kadının mücadelesi, cesareti evden çıkışı ve toplumsal yapıya karışmasından korkuyor. Bu durum AKP iktidarının korkulu rüyası oldu. Onun için bütün zorunu, dikkatini kadınlara çevirmiş. Yapılan operasyonlar da aslında aktif kadın öncüsü arkadaşlarımız gözaltına alınmış. Yine demokratik bir partiyi gayri meşruymuş gibi göstererek partili arkadaşlarımızı gözaltına alıyor. Yine bu partiyi karşına istiyor. Yine tek adam rejimini kalıcılaştırmak istiyor. Bunun zor olduğunu bildikleri için sürekli gözaltı operasyonları yapılıyor. Bizi bitiremeyecekler" dedi.

'TEK SES İSTİYORLAR'

Sonra konuşan Ayşe Sürücü ise, her gün yeni bir siyasi operasyon olduğunu belirterek, "Bu operasyonların amacı demokratik siyaseti tasfiye etmektir. Bu saldırılar ile bize geri adım attıramayacaklar. Sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Tek sesliliği esas alıyorlar. HDP bunların karşısında durduğu için bu kadar saldırıyorlar" dedi.

15.07.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz