Gaziantep'teki imar uygulamaları Meclise taşındı

Gaziantep'teki imar uygulamaları Meclise taşındı

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, konunun bakan tarafından yanıtlanmasını istedi

HDP Gaziantep Milletvekili, TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep'te AKP'li belediyelerin imarda yaptıkları emsal artışları ve şehirçi uygulamalarını meclis gündemine taşıyarak, konunun Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum tarafından  yanıtlanması istemiyle bir  soru önergesi verdi. 

HDP Gaziantep Milletvekili Toğrul'un bakan tarafından yanıtlanmasını istediği sorular şunlar:

Gaziantep’te AKP’li belediyelerin imarda yaptıkları emsal artışları ve şehircilik ilkelerinden imar mevzuatına aykırı olarak uygulan birçok karar bulunmaktadır. İdare Mahkemeleri ve Danıştay tarafından belediyelerin imar değişikliği ve imar tadilatlarına dair çok fazla yürütmeyi durdurma kararları mevcuttur. Fakat Gaziantep’te AKP’li belediyeler, yargı eliyle verilen bu kararları hiçbir şekilde esas almayıp, bu projeleri ve imar mevzuatına aykırı kararlarını uygulamakta ısrar etmekteler. Gaziantep’te STÖ’lerin belediyelerin imar kararlarına dair açmış oldukları davaların boşa düşürülmesi için özel bir çaba sarf ediliyor. Belediye meclisleri imarla ilgili verilen kararları boşa çıkarmak için sürekli yeni meclis kararlarıyla mevcut kararları ya ucundan kırparak ya da arkadan dolanarak uygulamalarından sonuç almak istemekteler. Sonuç alamadığı kararlarda ise idarenin vermiş olduğu kararları hiçe sayarak uygulamalarında ısrarlı olmak istemekteler. Tüm bu uygulamalar, AKP’nin imar ve şehircilik anlayışının ne kadar rant odaklı olduğunu göstermekte ve kamu yararının nasıl ihlal edildiğini ortaya koymaktadır.

Gaziantep’teki sivil toplum örgütlerinin açmış oldukları davalarda Bölge İdare Mahkemesinin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin taşınmaz satışlarını sürdürdüğü ve inşaat faaliyetlerine devam ettiği bilinmektedir. Metro alışveriş merkezinin arkasındaki alanla ilgili yürütmenin durdurma kararından sonra tüm inşaat ruhsatlarının iptal edilmesi gerekiyorken hiçbir ruhsatın iptal edilmediği tam tersi her geçen gün yeni inşaatlar yükselmektedir. 

Bu bağlamda;

  • 2014 yerel seçimlerinden günümüze Gaziantep belediyelerinin imar konusunda almış olduğu karar sayısı kaçtır?
  • 2014’ten sonra imarla ilgili alınan kararlardan kaçına karşı Gaziantep’teki sivil toplum örgütleri tarafından dava açılmıştır?
  • 2014’ten sonraki imar kararlarıyla ilgili açılan davaların kaçında İdare Mahkemeleri yürütmeyi durdurma kararı almıştır?
  • İdare mahkemelerinin imar kararlarına dair vermiş olduğu yürütmeyi durdurma taleplerine rağmen Gaziantep’te devam eden projelerin sayısı kaçtır?
  • Yargı sürecinin devam ettiği imar kararlarında, yürütmenin durdurma kararı aldığı ve bilirkişi raporlarının bulunduğu imar kararlarının olduğu alanlarda ihalelerin askıya alınması veya ertelenmesi gerekmiyor mu?
  • Yargı kararları tavsiye niteliğinde değildir. Tam tersi kesin hükümlerdir. Fakat belediyeler kesin hükümlere uymamak konusunda çok rahat davranmaktalar. Kamu kurum ve kuruluşları yargı kararlarına uymak zorunda iken Gaziantep’teki AKP’li belediyeler neden yargı kararlarına uymamaktalar?
18.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz