Gaziantep'te HDP İl Başkanı Dahil 42 Kişi Gözaltına Alındı

Gaziantep'te HDP İl Başkanı Dahil 42 Kişi Gözaltına Alındı

HDP, İHD ve ÖDP' YE YÖNELİK OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Aralarında HDP Gaziantep İl Başkan'ı Ethem Ünal ve avukatların da aralarında bulunduğu ve haklarında gözaltı kararı çıkartılan  60 kişiden  42 si gözaltına alındı.
 
Gaziantep’te KHK ile kapatılan derneklerin üye ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 60 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. 
 
Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA – DER), Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve Kurdî –Der eski üye ve yöneticileri hakkında açılan soruşturma kapsamında 60 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.
 
Soruşturma kapsamında sabah saatlerinde polis tarafından yapılan ev baskınlarında aralarında HDP İl Eşbaşkanı Ethem Ünal, avukat ve dernek yöneticilerinin olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bazılarının ifade işlemi sürerken, gözaltı sürelerini 4 gün uzatıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuldukları öğrenildi. 
 
22 KİŞİNİN İSMİ 
 
Gözaltına alınanlardan 22 kişinin isimleri şu şekilde: Ethem Ünal, Avukatlar Berivan Özpolat ile Alaadin Aslan, Mustafa Denktaş, Bülent Şahin, Mustafa Şahin, İbrahim Demir, Halil İpek, Abdulhakim Yılmazsoy, Ramazan Demir, Selma Avşar, Emin Külter, Osman Girgin, Perişan Akın, Maruf Yüce, Mustafa Bilen, Osman Özkan, Osman Bilgiç, Halim Tekin, Abdurahman Aksoy, Arif Selçuk ve Mehmet Saçlı.
 
Gaziantep, İstanbul, Antalya, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Şırnak'ta çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.
 
Kaynak: Mezopğotamya Ajansı
13.02.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz