Gaziantep Valiliği Fiyatını artıran üreticileri uyardı

Gaziantep Valiliği Fiyatını artıran üreticileri uyardı

tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına aldı.

Gaziantep Valiliği, girdi maliyeti ve döviz artış kurunu öne sürerek satış fiyatını artıranlarla ilgili açıklama yaptı.

Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALARI

 Ticaret Bakanlığımız, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına aldı.

 

Bakanlığımızın çalışması, "Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete' de yayımlanarak bugün yürürlüğe girdi.

 Buna göre; girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılması, aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alındı.

 Söz konusu düzenlemeyle Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulunca (Bakanlık uhdesinde) gerekli denetimler yapılacak, bu yöndeki uygulamalar hızlıca tespit edilecek ve 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 77. Maddesi uyarınca gerekli yaptırımlar uygulanacak.

 Böylelikle girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket edenlerle ilgili daha etkin bir gözetim sağlanacak."

31.08.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz