Gaziantep ' Olgunlaşma Enstitüleri Çalıştayı'na Ev Sahipliği yaptı

Gaziantep ' Olgunlaşma Enstitüleri Çalıştayı'na Ev Sahipliği yaptı

Gaziantep ' Olgunlaşma Enstitüleri Çalıştayı'na Ev Sahipliği yaptı

Olgunlaşma Enstitüleri "Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Yaşatıyoruz" Çalıştayı Gaziantep’te yapıldı.

 

Kültürel değerlerimizin araştırılmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli rolü olan Olgunlaşma Enstitüsü Çalıştayı şehrimizde yapıldı.

 

Bir otelde düzenlenen çalıştaya Vali Ali Yerlikaya ve Hatice Nur Yerlikaya Hanımefendi, Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Cumhurbaşkanlığı Sanat Danışmanı Hümeyra Şahin, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ile Enstitü Müdürleri katıldı.

 

Çalıştay, tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve ardından istiklal marşımızın okunmasıyla başladı. 

 

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci yaptığı konuşmada "Türkiye'deki soyut veya somut, medeniyetimizin taşımış olduğu bütün birikimi biz olgunlaşmalar ve öğrenciler üzerinden ayakta tutmaya çalışıyoruz." dedi.

 

Demirci, Türkiye genelindeki olgunlaşma enstitülerinin, Osmanlı bürokrasisinin yetiştiği Enderun mekteplerinin dişi versiyonu olarak yine Osmanlı döneminde kurulduğunu ve köklü bir geçmişleri bulunduğunu bildirdi.

 

Daha sonra Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül konuşmasında Türkiye'nin çok büyük bir kültürel mirasa sahip bir coğrafyada var olduğunu ifade ederek güçlü bir mirasa sahip olmanın yanı sıra bunu gelecek nesillere aktarmanın da önemine değindi.

 

Cumhurbaşkanlığı Sanat Danışmanı Hümeyra Şahin ise Türkiye'nin her alanda millileştiği, ekonomiden siyasi yönetime kültürden sanata her alanda milliliğin artı bir vasıf haline geldiği bir dönemde, Türkiye'nin çok önemli bir dönemeçten geçtiğini belirtti.

 

Şahin, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu millilik vurgusu altında kültür ve sanat alanında da yeni bir açılım yapmak üzere olgunlaşma enstitülerini yeniden ele almanın çok önemli bir adım olduğunu kaydetti.

 

Vali Ali Yerlikaya yaptığı konuşmada “Enstitülerimizin geçmişi çok eskiye, Osmanlıya, Selçukluya dayanıyor. Ama 1945’te kurumsallaşmış. Sonra belli bir süre geri planda kalmış. Sizler bunu tekrar canlandırıyorsunuz.

 

Günümüzde küresel dünyaya baktığımızda neyi beğeneceğimize ne yazık ki bizler karar vermiyoruz.  16 devlet kurmuş bu kadim devlet karar vermiyor. 

 

Benim kılığım, kıyafetim, saçım, sakalım, takılarım, hafta sonu kıyafetim, spor kıyafetim. Bunların tamamını belirleyen bizler değiliz. 

 

Biz teknolojinin geldiği noktaya evrensel kuralların geldiği noktalara zinhar karşı değiliz. Onlardan bizim mantığımıza bizim geçmişimize, özümüze uygun olanı alalım. 

 

Ama olduğu gibi taklit ederek değil. Bizimle beraber harman yapıp, bizim yorumumuzla arz edelim. 

 

Bizim öyle bir geçmişimiz var ki; az önce sayın genelmüdürümüz, müsteşarımız çok güzel tarif etti. 

 

Son 4 yıla baktığımızda TRT’yi kutlayarak konuşmaya başlamak istiyorum. Şimdi o hayırlı süreç, hamdolsun özel kanallara da sirayet etti.

Selçuklu döneminde, Osmanlı döneminde, ecdadımızın her dönemiyle ilgili dizilerimiz ortaya çıktı. 

 

Şimdi soruyorum. O dizilerdeki hanımların taktığı takılara imrenmemek mümkün mü? Hanımlarımız bu takı nerede üretiliyor? Nerede satılıyor? Diye sormaya başladı. Aynı şekilde beyler. O kıyafetlerdeki tasarımın ruhuna, renklerdeki uyuma, estetiğe bakın. 

 

Osmanlıya baktığımızda Selçukluyu da sayarsak 800 yıllık muhteşem bir tarih ve kültürümüz var. 

 

Herkes bizim kıyafetimize imreniyordu. Çünkü bizim kıyafetimizin hem inancımızdan, hem örfümüzden kaynaklanan çok derin bir yapısı var. 

 

Yine çocuk kıyafetlerini görüyoruz. Şimdi çocukların kıyafetlerine bakın. Dünyada 210 devletin 184’ünde aynı kıyafet giyiliyor.

 

Milli olmak çağ dışı olmak değil. Hem milli olacağız, hem geçmişimizi bugüne uyarlayacağız. Ama bize ait bir yorumlamayla. Olgunlaşma Enstitülerinin bu noktada olması lazım. 

 

Olgunlaşma Enstitülerinin öyle bir Web sayfası, Facebook, instagram sayfaları olmalı ki; sosyal medyada en çok takip edilen bu kurumlarımızın sayfaları olması lazım. Bu noktaya gelmemiz lazım. 

 

Yemeğimizden, üzerimizde bizim ruh halimize yansıtan kıyafetlerimize, takılarımıza, velhasıl her şeyimize varıncaya kadar, geçmişten feyz alınarak, hatırlatılarak, bugüne uygun yorumlayarak, en güzel şekilde kullanılabilir, istifade edilebilir bir ayna olması gerekiyor.

 

Olgunlaşma enstitülerimizin, toplumun her kesiminden insanımız ve üniversitelerimizde akademisyenlerimizin de katkılarıyla bir vakıf edasında bize ait olan değerlerimizesahip çıkarak bugüne ve geleceğe en güzel şekilde rol model olarak taşıması gerekiyor.

 

 Bunun gerek sosyal medyada, gerekse kendi nefsimizde ve yaşam alanlarımızda paylaşmak açısından daha verimli olur düşüncesindeyim. 

 

Son olarak bu çalıştayın şehrimizde yapılmasından dolayı teşekkür ediyor, yapılacak çalışma ve istişarelerin hayırlı olmasını temenni ediyorum. ” dedi. 

 

Konuşmaların ardından Vali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya Hanımefendi günün anısına konuklara tablo hediye etti.

 

Çalıştay kapsamında Türkiye'nin çeşitli yörelerine ait oyuncak bebeklerin yer aldığı sergi açılarak gezildi.

12.04.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz