Gaziantep Müze Müdiresinin  ‘olağanüstü’ baskısı ölüme sürüklemiş

Gaziantep Müze Müdiresinin ‘olağanüstü’ baskısı ölüme sürüklemiş

Müdireyi kim kollayıp koruyor...

Gaziantep Müzesi arkeoloğu Merve Kaçmış’ın intiharının arkasında müze müdüresi E.Ö.’nün olduğu ileri sürüldü. Müdürenin normal şartlarda 3 buçuk yıl süren envanter devri işlemini bir ay içinde tamamlamak istediği, Kaçmış’ı işten çıkarmakla tehdit ettiği iddia edildi.

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Antep Müzesi’nde Arkeolog olarak görev yapan Merve Kaçmış’ın mobbing görmesi sonucu 13 Ocak'ta Diyarbakır’da yaşamına son vermesiyle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Kendisine mobbing uygulayanları tek tek anlattığı bir mektup bırakarak yaşamına son veren Kaçmış’ın ölümü üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. Ailesi, kaleme alınan mektubu Emniyet’e teslim etti. Yaşanan intiharın ardından Antep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de olayın araştırılması için Bakanlık’tan müfettiş talebinde bulundu.

Elde edilen son bilgilere göre Kaçmış, müze müdiresi E.Ö. tarafından sistemli biçimde mobbing ve işten atmayla tehdit edilmesi sonucu yaşamına son verdi. Olayın detayları ise adım adım intihara giden sürecin nasıl geliştiğini ortaya koyuyor.

 İddiaya göre 2018 yılında ‘PKK/KCK ile iltisaklı olduğu’ iddiasıyla açığa alınan 13 yıllık müze çalışanı Ümmügülsüm Yaprak Pusat, 9,5 aylık soruşturma sürecinin ardından suçsuz bulunarak göreve iade edildi. Pusat, müzeye döndükten bir hafta sonra müze müdiresi E.Ö. tarafından alanıyla ilgisi olmayan İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne sürgün edildi. Ancak müzedeki tüm tarihi eserlerin envanteri Pusat’ın adına kayıtlı olduğu için devir teslim işleminin yapılması gerekiyordu.

3 YIL SÜRECEK ÇALIŞMA 1 AYA SIKIŞTIRILDI

Mezopotamya Ajansta yer alan habere göre; Müzede kayıtlı 9 bin eserin tek tek kontrol edilip devri için 3 buçuk yıl süren bir çalışma yapılması gerekirken, müdüre E.Ö. bu işlemin bir ay içinde tamamlanması için baskı yaptı. Gördüğü baskılar nedeniyle Ümmügülsüm Yaprak Pusat, Haziran ayında kalp krizi geçirdi ve ölümden döndü. Merve Kaçmış’a ise envanteri hızlı bir biçimde üzerine alması için baskı yapıldı. Pusat alelacele İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gönderildikten sonra gıyabında kurulan bir komisyon aracılığıyla zimmet işlemi gerçekleştirildi. Bu işlem yapılırken de eserler tek tek görülerek değil, liste üzerinden yapıldı.

İŞTEN ATMAKLA TEHDİT ETTİ

Kurum yönetmeliği gereği, hizmet içi eğitim görmediği için envanter devrinin yapılamayacağı Kaçmış, hem bu yüzden hem de tayin isteme hazırlığı yaptığı için bu sorumluluğun altına girmek istemiyordu. Aynı zamanda 4B statüsünde çalıştığı için sürekli işten atılmakla tehdit edilen Kaçmış’a müdüre E.Ö.’nün “Tüm hayatın iki dudağımın arasında. Sayım neden bitmiyor” diye baskı yaptığı da ileri sürüldü. E.Ö.’nün en son Perşembe günü Kaçmış’a “Senin dilin çok uzadı” dediği de iddia edildi. Antep’te bunalan Kaçmış, hafta sonu iznini geçirmek için memleketi Diyarbakır’a gittikten sonra iznini birkaç gün daha uzatmak istedi. Ancak müdürenin izin vermemesi üzerine Kaçmış intihar ederek yaşamına sona verdi.

MÜDÜRE KORUNUP KOLLANIYOR

Müze müdüresi E.Ö.’nün bakanlık düzeyinde birçok bürokratın desteğini aldığı, bu yüzden onca baskıcı yönetimine rağmen koltuğunu koruduğu da iddia edildi. Özellikle Kürt ve demokrat çalışanlara baskı yaptığı ileri sürülen müdürenin, diğer mülki idare amirlerinden de destek gördüğü belirtildi. Sürgün edilen Pusat’ın ölümle tehdit edildiği, yalan yanlış beyanlarla hakkında davalar açılmasının da bizzat kurum yönetimi eliyle yapıldığı ileri sürüldü.

İddiaları sormak için hem arayıp hem de mesaj yoluyla ulaşmaya çalıştığımız müze müdüresi, yanıt vermedi.

gaziantephaberler.com

16.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (7)

Yorum Yaz
Anlamadığım bu d Yılmaz sülalesini belediyeye doldurdu bu adam kaçkez belediye araç iş makinesini yasal olmayan işlerde kullanırken yakalandı müdür beyin üstünü kapatmasındaki sebep ne olabilir acaba çok şey istemiyoruz biraz huzurdan başka bakan hanıma saygılar
Loderci19 Oca 2020 10:35:16
Kardeşimize Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun büyükşehir yol şubedede bakan hanımın haberi olduğunu sanmıyorum insan yemek yediği kaba pislemez ama bu D yılmaz her tarafı pisliğiyle kirletti kadından başkanmı olur otursun evinde işine baksın diyen bir zihniyet nasıl oluyorda amirlik görevine veriliyor zaten daire başkanınında hergün kulakları çınlıyor atadığı bu adam tarafından
Dozerci18 Oca 2020 12:34:43
Bu emekcimize allah rahmet etsin bu yol subedekilerinde biran önce araştırılıp gereğinin yapılmasını bekliyorum
Kepceci17 Oca 2020 16:40:58
Onu milletin başına bela edenin Allah belasını versin
Karababa17 Oca 2020 16:33:01
Önce şamil beydi şimdide bakan hanımın adıla işcileri tehdid ediyo ego tavan
Rıza 17 Oca 2020 14:08:26
Bakan hanımın ismiyle hertürlü naneyi yiyor bakan hanım duyar inşallah
Can 17 Oca 2020 14:00:10
Allah rahmet eylesin rabbim ailesine sabır versin inşallah resmî kurumlar iyice mobbing merkezi haline geldi Gaziantep büyükşehir bel yol şubede yaklaşık 14 yıldır çalışmaktayım son dört yıldır bir iş tevzi amiri siyasi destekle göreve başladı insanlara hakaret insanlara zulüm görevini kötüye kullanma hertürlü haltı yiyor müdür beye şikayet ettiler müdür efendinin kullandığı kelime aynen şöyle biz bunu köpek yerine kullanıyoruz insanlar bunalımda insanlar tehdit altında bizim işyerinde huzurlu olmamız için birilerinin ölmesimi lazım
Vatansever 16 Oca 2020 19:01:09