Gaziantep HDP Açıklamasına Polis Engeli

Gaziantep HDP Açıklamasına Polis Engeli

Gaziantep HDP Açıklamasına Polis Engeli

HDP'li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına dönük protestolar bir çok kentte polisin engellemelerine rağmen sürdü. 
 
Gaziantep’de de HDP İl Örgütü’nün kayyum atamalarına karşı Yeşilsu Parkı’nda yapmak istediği basın açıklaması polisler tarafından valiliğin 30 günlük eylem etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek engellendi. 
 
Dün akşam saatlerinde zırhlı araçlar ve çevik kuvvet tarafından abluka altına alınan parkta toplanmalarına izin verilmeyen HDP’liler ile polisler arasında tartışma yaşandı. Polisin açıklama yapılması durumunda müdahale tehdidinde bulunması üzerine kitle, parti binasına doğru yürüyüşe geçti. Burada açıklama yapan HDP’liler “Belediyelere atanan kayyımlar hukuksuzdur. Tanımıyoruz” pankartı açıp, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganı attı.
 
‘İKTİDARIN MEŞRUİYETİ KALMADI’
 
Yapılan açıklamada ise, belediyelere kayyum atanmasının halka karşı düşmanca bir tutum olduğunu ifade edildi.
 
Kayyum atamasıyla hak ve özgürlüklerin gasp edilerek, halkın iradesine darbe yapıldığı belirtilen açıklamada, “Belediyeler adeta enkaz haline getirildi. Belediyeler İçişleri Bakanlığı eliyle iktidar tarafından yolsuzlukların merkezi yapıldı. Geçmiş kayyum döneminde yapılan yolsuzlukların ortaya çıkarılmasını, halkın kaynaklarını çalıp çırpanların pisliklerinin ortaya saçılması hazmedilmedi. Asker ve sivil bürokrasi de kayyumların en büyük destekçisi olmuştur. Bu iktidarın zerre kadar bir demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet zoruyla ele geçirmeyi iktidar huy haline getirmiştir. Halk bu uygulamaları kabul etmeyecektir. Geçmişte olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine ve oyuna sahip çıkacaktır. Halkın iradesini gasp eden bu iktidar karşısında tüm demokrasi güçlerini dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.
23.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz