Gazeteciye gözaltında çıplak arama dayatması

Gazeteciye gözaltında çıplak arama dayatması

Gazeteciye gözaltında çıplak arama dayatması

KHK ile kapatılan Radyo Dünya çalışanı Mine Kaynak, gözaltında tutulduğu Urfa Emniyet Müdürlüğü'nde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını söyledi.

Urfa'da 2 Aralık tarihinde gözaltına alınan Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) kapatılan Radyo Dünya çalışanı Mine Kaynak, gözaltında tutulduğu Urfa İl Emniyet Müdürlüğü'nde kötü muameleye maruz kaldığını belirtti. Konuya ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'ne başvuruda bulunan Kaynak, hukuki yardım talebinde bulundu. 
 
Hakkında açılan bir soruşturma kapsamında yolda yapılan Genel Bilgi Taraması (GBT) sırasında  gözaltına alınan Kaynak Urfa İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’ne götürüldüğünü belirtti. Emniyette çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını aktaran Kaynak, kabul etmediği halde iç çamaşırlarının çıkartıldığını söyledi. 
 
Kaynak, "Ben buna direnmeme rağmen  gerçekleştirdiler. Üstelik kadın polis bana, 'Sana iyi davranıyoruz. En azından çıplak  elle dokunmuyoruz. Elle bedeninde arama  yapmıyoruz' dedi. Bunu hukuka aykırı olduğunu söylememe rağmen gerçekleştirip, beni nezarethaneye attılar.  Ertesi gün ben çıkarıldığım mahkemece serbest bırakıldım.  Çıplak arama onur kırıcı bir uygulamadır" diye konuştu.
 
İHD'YE BAŞVURDU
 
Kendisinin bu hak ihlaline ilişkin İHD Adana Şubesi’ne hukuki yardım talebiyle başvurduğunu vurgulayan Kaynak, AKP’nin yaşamın her alanını işkencehaneye  dönüştürdüğü ve bu insanlık dışı uygulamalarla insanların iradelerini kırmaya çalıştığını ifade etti. 
 
Urfa’nın işkence iddialarıyla sürekli gündemde olduğunu söyleyen Kaynak,“Urfa Emniyetinde farklı bir uygulama var. Bu uygulamalarla kendi hukuklarını bile çiğniyorlar. Bu hukuksuzlara bir an önce dur denilmesi gerek” dedi. 
 
MA / Hamdullah Kesen
23.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz