Edip Akbayram ‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ne değer görüldü

Edip Akbayram ‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ne değer görüldü

Tören yarın Moskova'da gerçekleşecek.

Gaziantep'in yetiştirdiği ünlü sanatçı Edip Akbayram, ‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ne değer görüldü. Ödülünü yarın Moskova’da düzenlenecek ‘Nazım Hikmet’i Anma Törenleri sırasında alacak olan Akbayram, “Çok büyük bir onur benim için. Torunlarıma bırakacağım güzel bir miras” dedi.

Nâzım Hikmet, vefatının 56. yıl dönümünde Moskova’da anılacak. Rus – Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organizasyonuyla yapılacak anma töreninde ‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ Edip Akbayram ile Türkolog Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev’e verilecek.

Nâzım Hikmet’in sevgi, barış, dostluk ve özgürlüğü şiirleriyle dünyaya ulaştıran bir dünya şairi olduğunu belirten Edip Akbayram, “Biz Nâzım’ın değerini çok geç anladık” dedi. 50 yıllık sanat hayatında 500’e yakın ödül aldığını belirten Akbayram, “Ancak bu ödülü almak herkese nasip olmaz. Çok büyük bir onur benim için. Çocuklarıma, torunlarıma bırakacağım güzel bir miras” diye konuştu.

MEZARI BAŞINDA ANILACAK

2 Haziran Pazar günü saat 18:00’da Russkaya Pesnya Teatr’da ‘Moğollar’ ve Burhan Şeşen konseri ile başlayacak anma töreni, 3 Haziran Pazartesi günü saat 11:00’da Nâzım Hikmet’in Novodeviçi’deki mezarı başında sona erecek. Törene, Nâzım Hikmet Vakfı temsilcileri, sanatçılar, edebiyatçılar ve sevenleri katılacak.

1.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz