Dünya Müzik Günü Gaziantep’te Kutlandı ( TIKLA DİNLE )

Dünya Müzik Günü Gaziantep’te Kutlandı ( TIKLA DİNLE )

TÜRKİYE’DE TEK, ANTEP’TE İLK DEFA YAPILAN ETKİNLİK

Gaziantep’te Dünya Müzik Günü’nde Arap, Kürt ve Türk müzisyenler hep birlikte farklı ezgiler seslendirdi. Fransız Müzik ve Dans Yönetmeni Maurice Fleuret tarafından, yılın en uzun günü olan 21 Haziran günü için tasarlanan ve Kültür Bakanı Jack Lang'in önerisiyle 1981 yılında Fransa'da kutlanmaya başlanan gün, Türkiye’de en son 2005 yılında Ankara’da kutlanmış.

ADETA "KUSURA BAKIYORUZ" MESAJI VERİLDİ

Tam da pandemi gerekçesiyle aylardır müzik yapamayan, açlığa terk edilen, intihara sürüklenen müzisyenlere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kusura bakmayın kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok” dediği saatlerde gerçekleşen Dünya Müzik Günü etkinliğinde müzisyenler ve dinleyiciler tarafından adeta “kusura bakıyoruz” mesajı verildi.

Suriyeliler tarafından kurulan Gate of Sun (Güneşin Kapısı), Düzen Kültür Sanat, Memory of Anteb ve Jazz&Kahve tarafından Düzen Kültür Sanat’ın terasında organize edilen ve Türkçe, Arapça ve Kürtçe seslendirilen ezgilere onlarca müziksever eşlik etti. Etkinlik, çok kısıtlı imkanlarda düzenleniyor olsa da dinleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Suriye'den ya da farklı coğrafyalardan Antep’e gelip farklı dillerde, kültürlerde şarkılar seslendirmek için Nar Sanat Derneği bünyesinde kurulan Hayal Band de etkinlikte sahne aldı.

 

“MÜZİK EVRENSELDİR”

Evrensel’e konuşan Suriyeli Müzisyen Jenin Dehman da etkinlikte müzik yapanlardan. Jenin, üç yıldır Antep’te yaşıyor ve darbuka çalıyor. Jenin ailecek müzik ile ilgilendiklerini ve kendi aralarında sürekli müzik yaptıklarını söylüyor. Dünya Müzik Günü vesilesiyle artık dışarıda da müzik yaptıkları için mutluluğunu dile getiren Jenin, “Sürekli evde müzik yapıyorduk. Sonra dedik ki niye insanlara duyurmuyoruz, niye insanlarla paylaşmayalım? Bu gün de Dünya Müzik Günü ve bu gün müziğimizi paylaşalım dedik. Hem Türkçe, hem Arapça müzik yapmış olduk. Çok güzel oldu” diyor. Jenin, müziğin evrensel olduğunu ve Türkiye’de de sevdiği sanatçıların olduğunu belirterek şunları söylüyor: "Ahmet Kaya, İbrahim Tatlıses, Müslüm baba. Bunları sürekli dinlerim. Hatta Suriye’de de dinleniyordu. Bu yeni bir şey değil. Müzik evrenseldir."

TÜRKİYE’DE TEK, ANTEP’TE İLK DEFA YAPILAN ETKİNLİK

22.06.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz