Dışişleri’nden kız isteyen Gaziantepli damat ısrarcı

Dışişleri’nden kız isteyen Gaziantepli damat ısrarcı

Bakanlık Gaziantepli damada " vermiyoruz" dedi.Ancak...

Dışişleri Bakanlığı’ndan kız isteyen ancak mevzuat gereği hakkında yapılan güvenlik soruşturması olumsuz çıkınca “Vermiyoruz” yanıtını alan damat adayı, çetin ceviz çıktı.

Milliyert Gazetesi'nden Önder Yılmaz, bugün ilginç bir habere imza attı. Gaziantep’ten başvuran A.M.K. adlı vatandaş, bir Dışişleri Bakanlığı personeli ile evlenmek istediğini, ancak bakanlığın bu evliliğe izin vermediğini belirterek, TBMM’den yardım istemişti. 

ISRARCI OLDU

Dışişleri Bakanlığı konuyu soran TBMM’ye bir yazı göndererek, “Bu evliliğin gerçekleşemeyeceğini, damat adayının sınavdan geçemeğini!” bildirmişti. Meclis ise, A.M.K.’ya “Kızı vermiyorlar yapacak bir şey yok” yanıtını vermişti. Damat adayı, TBMM’ye başvurarak verilen karara itiraz etti.

A.M.K., TBMM’ye yeni bir başvuru yaparak, dilekçesi hakkında alınan görüşememezlik kararına itiraz etti. Dilekçe Komisyonu, kızı almakta ısrarcı olan A.M.K.’ya mevzuatı anımsatarak kararında bir değişiklik olmadığını bildirdi. Dilekçe Komisyonu’nun Başkanlık Divanı’nın gelen dilekçeleri inceleyerek, “Belli bir konuyu içermeyen, yeni bir kanunu veya bir kanun değişikliğini gerektiren, yargı mercilerinin görevine giren konularla ilgili olan veya haklarında bu merciler tarafından verilmiş bir karar bulunan, yetkili idarî makamlarca verilen kesin cevap suretini kapsamayan, kanunun dilekçede bulunmasını zorunlu gördüğü şartlardan herhangi birini taşımayan” dilekçeleri görüşmediğini kaydetti.

Başkanlık Divanı’nın aldığı kararı bastırıp milletvekillerine dağıttını kaydeden Dilekçe Komisyonu, 15 gün içinde itiraz olmayan kararların kesinleştiğini anımsattı. Görüşülmeyeceğine karar verilen dilekçelerden toplumsal yarar görülenlerin birer örneğinin TBMM Başkanlığı ve bilgi için Cumhurbaşkanlığı’na da gönderildiğini dile getirdi.

VEKİL İTİRAZ EDEBİLİR

Komisyon, A.M.K.’ya “Bu itibarla, komisyonumuz Başkanlık Divanı’nca alınan kararlara karşı, yalnızca milletvekilleri tarafından itiraz edilebileceği; dilekçiler tarafından gerçekleştirilen itirazların komisyonumuzca incelenemeyeceği değerlendirildiğinden, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun ile TBMM İç Tüzüğü’nün 116. maddesi uyarınca karara itiraz talebi içeren bu dilekçe hakkında komisyonumuzca işlem yapılamayacağına karar verildi” dedi.

www.gaziantephaberler.com

 

24.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz