Aysel Tuğluk gözaltına alındı

Aysel Tuğluk gözaltına alındı

Aysel Tuğluk gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ile ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, aralarında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ve DBP Eş Genel Başkan Yardımcısını Seydi Fırat'ın bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen Tuğluk'un gözaltına alınması üzerine tepkisini Twitter'daki hesabından "Hukuk ve insan hakları..." yazarak gösterdi.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın DTK ile ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında polis ekipleri sabah erken saatlerinde Ankara ve Diyarbakır'da bir çok eve baskın düzenlendi. Ankara'da, HDP'nin Eş Genel Başkan Yardımcısı ve DTK eski eş Başkanı Aysel Tuğluk gözaltına alınırken, Diyarbakır'da aralarında eski DTK yönetiminde yer alan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat, HDP İl Başkanı Cabar Leygara, DTK eski divan üyesi Edip Yaşar'ın da bulunduğu toplam 5 kişi gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanlar Emniyet Müdürlüğüne götürülürken, Ankara'da gözaltına alınan HDP'nin Eş Genel Başkan Yardımcısı ve eski milletvekili Aysel Tuğluk'un da Diyarbakır'a getirileceği belirtildi.
Başsavcılık yetkilileri, 6 şüphelinin silahlı terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği suçlarından gözaltına alındığını söyledi.

Tuğluk, 2007-2011 ve 2011-2015 yılları arasında iki dönem milletvekilliği yapmıştı.

HDP'DEN İLK AÇIKLAMA

Gözaltı sonrası HDP'nin resmi Twitter hesabından "Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Aysel Tuğluk, Ankara'daki evinden hukuksuzca gözaltına alınmıştır" açıklaması yapıldı.

12 HDP'Lİ MİLLETVEKİLİ TUTUKLU 

Aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da olduğu 12 HDP milletvekili tutuklu bulunuyor.

26.12.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz