Avukatın eteğine karışan hakim görevden uzaklaştırıldı

Avukatın eteğine karışan hakim görevden uzaklaştırıldı

Avukatın eteğine karışan hakim görevden uzaklaştırıldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu, hakim Mehmet Yoylu soruşturma açtı. Hakim Yoylu, HSK tarafından açığa alındı.

Duruşma tutanağında, şu ifadeler yer aldı:

"Davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğu bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olduğu giyim kuşam etik kurallarına aykırı olduğu görüldü. Huzurda dinleyici sıralarında bulunan Av. Mehmet Burhan Zorbay ve Av. Feyza Yüksel de davacı vekilinin etek boyu hakkında fikirleri avukatlık hukukuna mevzuatına örfe uygun olup olmadığı soruldu.

Davacı avukatın etek boyunun çok kısa olduğu ve bir yanlış anlamaya vesile olmaması için hakimin kısa değerlendirmesi ile huzurda bulunan avukatların kısa değerlendirmesinin aynı olmayacağının nazara alınarak cep telefonu ile baro başkanlığına bildirilmesi için etek boyunun cep telefonu ile çekilmesi istendi. Davacı vekilken tek boyumun çekilmesini istemiyorum, dedi."

SAKALLARINI KESTİ AVUKATLARIN TEPKİLERİNDEN KAÇAMADI

Hakim Mehmet Yoylu, öğleden sonra duruşmaya sakallarını keserek sadece bıyıklı olarak geldi. Avukatlar duruşma salonunda Yoylu'ya büyük tepki gösterdi. Yoylu tepkilerin ardından duruşma salonunu terk etti. 

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz da HSK’nin olağanüstü toplandığını söyleyerek hakimin tedbiren görevden uzaklaştırıldığını belirtti.

 

HSK BAŞKANVEKİLİ: TEDBİREN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, hakimin tedbiren görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Yılmaz yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İstanbul (Anadolu) Adliyesi Hakimi Mehmet Yoylu hakkında yürütülen soruşturma sırasında düzenlenen Müfettiş ön raporu HSK ya ulaşır ulaşmaz olağanüstü toplanan HSK 2. Dairesince değerlendirilmiş, ilgili hakimin tüm davranışları, önceki disiplin işlemine konu eylemleri .nazara alınıp bulunduğu hal üzerine göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine varılarak 2802 sayılı yasanın 77 maddesi uyarınca, tedbiren görevden uzaklaştırılmasına karar vermiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyulur.

29.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz