Ankara'da Çok Sayıda Kadın Gözaltına Alındı

Ankara'da Çok Sayıda Kadın Gözaltına Alındı

Ankara'da Çok Sayıda Kadın Gözaltına Alındı

Ankara’da “Yaşam Zinciri” eylemi yapmak isteyen kadınlara polis sert müdahale etti. Aralarında M.A  muhabiri Eylem Akdağ’ın da bulunduğu 24 kadın gözaltına alındı.

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesine karşı Kolej Metro çıkışında “Yaşam Zinciri” oluşturmak için bir araya geldi. Eylem öncesi polisler tarafından barikatlarla kapanan alana kadınlar ilk olarak alınmadı.

Polisler yapılan görüşme ardından kadınların etrafı polis tarafından kapatıldı. Kadınların “Yaşam Zinciri” oluşturarak, yürümelerine izin vermeyen polislerle kadınlar arasında gerginlik yaşandı.

KADINLAR MOR BOYA FIRLATTI

Eylemlerine izin verilmesine tepki gösteren kadınlar, polislere mor boya fırlattı. Bu sırada yaşanan gerginlik sonrasında polisler kadınlara sert müdahalede bulundu.

Kadınlara müdahale sırasında bir kadın polis, “içlerinde biri elimi tırmaladı, intikamımı almalıyım” dediği duyuldu. Platform üyesi kadınlar polisler tarafından darp edilerek, ters kelepçe ile gözaltına alındı.

DARP VE TERS KELEPÇE

Ondan fazla kadın polisin bir kadını yere yatırarak, ters kelepçe yapmasını ise eylem sırasında gözaltına alınan bir kadının cep telefonuyla kayda alındı.

Müdahale sırasında aralarında avukat Sevinç Hocaoğulları ve Arzu Kurt’un da bulunduğu 24 kadın gözaltına alındı.

GAZETECİ AKDAĞ DA GÖZALTINA ALINDI

Kadınların eylemini takip eden muhabirimiz Eylem Akdağ da gözaltına alındı.

Gözaltına alındığı öğrenilen isimlerin bazıları şöyle: “Avukat Sevinç Hocaoğulları, Nebiye Merttürk, Buse Üçer, Aysun Gençtanır, Zeynep Tan, Aylin Kalp, Kardelen Demir, Emel Vural, Yağmur Alaz Gülveren, Gülçin Polat, Sena Bademli, Arzu Kurt (avukat), Sude Sivri, Gülbahar Gündüz, Beste Uymaz, Tuğba Koçer, Serap Kaplan, Meziyet Yıldız, Deniz Akıl, Sibel Göktaş, Zelalsu Değirmenci, Fatma Kılıçarslan, gazeteci Eylem Akdağ ile soyadları öğrenilemeyen Meryem.”

Gözaltına alınan kadınların nereye götürüldüğü hakkında bilgi edinilemedi.

12.08.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz