Alparslan Kuytul Serbest Bırakıldı...

Alparslan Kuytul Serbest Bırakıldı...

Alparslan Kuytul Serbest Bırakıldı...

Gaziantep'ten sonra Urfa ve Adana'da İtifakta ibadeti sonraso gözaltına alınan Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul ile 3 vakıf üyesi serbest bırakıldı.
 
Adana'da 4 Mayıs günü itikafta bulunmak için gittikleri camilerde polisin gaz bombası kullandığı müdahalesinde Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul ile birlikte 30'u çocuk 400’e yakın kişi gözaltına alınmıştı. Haklarında "inanç hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "kanunlara uymamaya tahrik", "suç işlemeye tahrik" ve "görevi yaptırmamak için direnme" gibi suçlamalarla işlem yapılan gözaltıların çoğu emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.
 
Kuytul ile isimleri öğrenilemeyen 3 vakıf üyesi ise ifade işlemlerinin tamamlanması üzerine dün akşam emniyetten Adana Adliyesi'ne sevk edildi. 
 
Savcılık ifadesi alınması sırasında Kuytul ve diğer 3 kişiye "görevini yaptırmamak için direnme" suçlaması yöneltildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nde sevk edilen Kuytul ve beraberindeki 3 kişi ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bırakıldı. 
 
Gaziantep'te camide güvenlik görevlilerinin bibergazı kullanılmasından sonra Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, emeklilik başvurusu yapmıştı.
8.05.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz