YUMURTALAR BOZULUNCA NE OLUR

Mahmut Alınak

YUMURTALAR BOZULUNCA NE OLUR

Kars yüzünü artık kışa döndü. Güneş soğumaya başladı. Serhat'ın donduran beyaz kışlarının ayak sesleri duyuluyor. Leylekler ve sığırcıklar ilkbaharda tekrar dönmek üzere vedalaştılar. Yerli kuşlar kış hazırlığında, sarı bir solukluk geldi ağaçların yapraklarına.   

Dün bir markette, kim ve nereli olduğunu bilmediğim bir hanımefendiyle kısa bir sohbetim oldu. Sepetindeki birkaç eşyayı kasadaki delikanlının önüne bırakırken, kendi kendisiyle konuşur gibi, "Bize alışveriş yapmayı da yasakladılar," dedi.

Hayat pahalılığından şikâyet ediyordu.        

"Halk zorunlu ihtiyaçların dışında alışveriş yapmazsa ne olur?"diye sordum. Bu da kim, der gibi başını kaldırıp bana baktı, ela gözlerinde bir sarı bir alev yanıp söndü.

Yüzünde ışıyan pembe bir gülümsemeyle, "Fiyatları mecburen düşürürler,"dedi. Elindeki kredi kartını kasiyere uzatırken, "Meselâ yumurtayı uzun zaman raflarda tutamazlar, bozulur. Çöpe atmayacaklarına göre fiyatını düşürmek zorunda kalırlar, "diye devam etti.  

Haklıydı.

Halk hayati ihtiyaçların dışında alışveriş yapmazsa, yerli ve yabancı sermayedarlar ya fiyatları düşürürler, ya da iflas edip kapılarına kilit vururlar.

Böyle bir kampanya birçok nedenle AKP'yi kızdıracaktır. Çünkü mimarı olduğu dışa bağımlı kapitalist ekonomi kendisiyle birlikte çökecek...

O çöküşün bağrından halk ekonomisinin bereketli filizleri yeşermeye başlayacaktır.

Hanımefendiye, Emekçilerin Özgürlük Kongresi'nin ZAMLARA VE HAYAT PAHALILIĞINA KARŞI BAŞLATMAK İSTEDİĞİ SİVİL İTAATSİZLİĞİ anlattım.

"Bizi koyun güder gibi yönetmek istiyorlar. Bir şeyler yapmak lâzım. Başkasını bilmem, ama ben bu kampanyaya canı gönülden destek olurum, "dedi.

Elinde iki poşetle marketten çıkarken, "Lütfen fazla gecikmeyin, bu kampanyayı çabuk başlatın,"dedi.

Markette fiyatları el yakan ürünler arasında dolaşırken...

EMEKÇİLERİN ÖZGÜRLÜK KONGRESİ'nin, zamlara ve hayat pahalılığına karşı başlatacağı kampanya genişlerse, sonuçlarının İstanbul depremi kadar sarsıcı olacağını düşündüm.

 

20.09.2018 (Mahmut Alınak)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ALEVİ OLDUĞUNU BİLE SÖYLEYEMEYEN KILIÇDAROĞLU MU KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEK?

BUGÜN YASTA ve AÇLIK GREVİNDE OLACAĞIZ

TÜRKİYE'DE BİR KÜRD'ÜN BARIŞA ARACILIK ETMESİNİN CEZASI YEDİ BUÇUK YIL AĞIR HAPİSTİR

O KÖR KUYULAR HEPİMİZİN ZİNDANIDIR

Bilgisayarımı ve telefonumu Kars çayına atacağım.

ACİL GÜNDEM; HAPİSHANELER NASIL BOŞALTILIR

BUNLAR MARAZİ IRKÇILAR VE İŞGALCİLERDİR

KÜRTÇE VE DİĞER MAZLUM DİLLERE ÖZGÜRLÜK

DEPREMZEDELERİN DAVA AÇMA HAKKI