YUMURTALAR BOZULUNCA NE OLUR

YUMURTALAR BOZULUNCA NE OLUR

Kars yüzünü artık kışa döndü. Güneş soğumaya başladı. Serhat'ın donduran beyaz kışlarının ayak sesleri duyuluyor. Leylekler ve sığırcıklar ilkbaharda tekrar dönmek üzere vedalaştılar. Yerli kuşlar kış hazırlığında, sarı bir solukluk geldi ağaçların yapraklarına.   

Dün bir markette, kim ve nereli olduğunu bilmediğim bir hanımefendiyle kısa bir sohbetim oldu. Sepetindeki birkaç eşyayı kasadaki delikanlının önüne bırakırken, kendi kendisiyle konuşur gibi, "Bize alışveriş yapmayı da yasakladılar," dedi.

Hayat pahalılığından şikâyet ediyordu.        

"Halk zorunlu ihtiyaçların dışında alışveriş yapmazsa ne olur?"diye sordum. Bu da kim, der gibi başını kaldırıp bana baktı, ela gözlerinde bir sarı bir alev yanıp söndü.

Yüzünde ışıyan pembe bir gülümsemeyle, "Fiyatları mecburen düşürürler,"dedi. Elindeki kredi kartını kasiyere uzatırken, "Meselâ yumurtayı uzun zaman raflarda tutamazlar, bozulur. Çöpe atmayacaklarına göre fiyatını düşürmek zorunda kalırlar, "diye devam etti.  

Haklıydı.

Halk hayati ihtiyaçların dışında alışveriş yapmazsa, yerli ve yabancı sermayedarlar ya fiyatları düşürürler, ya da iflas edip kapılarına kilit vururlar.

Böyle bir kampanya birçok nedenle AKP'yi kızdıracaktır. Çünkü mimarı olduğu dışa bağımlı kapitalist ekonomi kendisiyle birlikte çökecek...

O çöküşün bağrından halk ekonomisinin bereketli filizleri yeşermeye başlayacaktır.

Hanımefendiye, Emekçilerin Özgürlük Kongresi'nin ZAMLARA VE HAYAT PAHALILIĞINA KARŞI BAŞLATMAK İSTEDİĞİ SİVİL İTAATSİZLİĞİ anlattım.

"Bizi koyun güder gibi yönetmek istiyorlar. Bir şeyler yapmak lâzım. Başkasını bilmem, ama ben bu kampanyaya canı gönülden destek olurum, "dedi.

Elinde iki poşetle marketten çıkarken, "Lütfen fazla gecikmeyin, bu kampanyayı çabuk başlatın,"dedi.

Markette fiyatları el yakan ürünler arasında dolaşırken...

EMEKÇİLERİN ÖZGÜRLÜK KONGRESİ'nin, zamlara ve hayat pahalılığına karşı başlatacağı kampanya genişlerse, sonuçlarının İstanbul depremi kadar sarsıcı olacağını düşündüm.

 

20.09.2018 (Mahmut Alınak)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR