YSK, Kadı ve Eşek

Atilla Karaduman

YSK, Kadı ve Eşek

www.yorumcahaber.com sitesi yine siber saldırıya uğrayınca kadim dostumuz, sitenin sahibi Bahattin Gülyuva makalesine bana gönderdi.
 
İŞTE O YAZI
 
Biraz kaba bir fıkrayla başlayalım yazıya. Fakat günün mana ve önemine uygun. Eski bir zamanda bir şehirde kadı efendiye o kadar çok "komşum eşeğimi becerdi, bakkal eşeğimi becerdi" vs. şikayetleri gelir ki, kadı sonunda karar alır ve tüm şehre duyurur. Artık kim eşek becerirse idam cezası alacaktır.
 
Bir süre şehirde artık şikayetler kesilmiştir. Bir gün bir adam getirirler eşek becerdi diye, eşeğin sahibi de orada ve kadı öfkelenir "ulan ben idam cezası vereceğim dedim ve seni idam edeceğim." Eşek beceren sırıtır "kadı efendi beni idam edin ama Çimen Yaylasını unutmayın" deyince, kadı herkesi dışarı çıkarır. Ve sorar "ulan gördün mü yoksa?" der. Çünkü kadı bir kaç gün önce Çimen Yaylası'nda bir eşek becermiş ve adam görmüştür. Kadı der ki;"sen kimseye bir şey söyleme, bir şeye karışma ben seni bırakacağım"
 
Çağırır eşek sahibini ve zaptiyeleri ve katibi; "yaz oğlum" diye kara kaplıyı bir iki karıştırır kararı açıklar. "Hattıysaaaaa huttuysaaaa, eşeğin yularından dutduysa, şifa niyetine bir kere eşeğe çaktıysa, eşek beceren serbest, eşek sahibine 50 sopa" Eşek sahibi aman bu nasıl adalet deyince kadı kükrer "eşeğine sahip çıkaydın" diye.
 
Efendim dün referandum bitti ve türlü şaibelerle. Şikayetler, usulsüzlük tutanakları vs. vs. vs. kimi kime şikayet edeceksiniz. Fıkradaki kadı ile YSK'yı yanyana getirin bakalım. Eşek kim, eşekler kim onu hiç karıştırmayalım. Eşek fıkra figürü olarak kalsın kalpler kırılmasın.
 
Bahattin Gülyuva
18.04.2017 (Atilla Karaduman)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
İlginiz için kardeş sitemiz gaziantephaberler.com'a ve Atilla abimize teşekkür ederiz.
Bahattin Gülyuva18 Nis 2017 07:20:36

DİĞER YAZILAR