Suriye Ekmeği

Cesur Gürsel

Suriye Ekmeği

Suriyede’ki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan 4 milyon Suriyelinin en az 350 bini Gaziantep’de yaşamakta. Gelen Suriyelilerle birlikte onların kültürleri, yeme içme zevkleri de geldi… Bu yazımda Lübnan ekmeği olarak tanınan ama Antep’de Suriye ekmeği olarak geçen ekmeği ele alacağım.

Doğma büyüme Antep’li olarak şahsen ben Suriye ekmeğini beğeniyorum. Ekmeğimi evimde yapmadığım zamanlarda ise alıp tüketiyorum. Çorba dışında hemen hemen tüm yemeklerle güzel gidiyor ve mideyi de yormuyor. Çift katlı lavaş tarzında yumuşak ve uzun süre bayatlamadan saklanabiliyor.

Fiyatı da çok ucuz. Şuan aldığım markette tanesi 30 kuruşa geliyor. Gramajını soracak olursanız ekmeğin tanesi 75 gr. Antep pidesi ise 150 gramdır. Kıyaslayacak olursak Antep pidesi 1 tl’ye satılırken, Suriye ekmeğinin aynı gramajdaki ekmeği 60 kuruşa geliyor. Üstelik ben alırken sadece fırın değil, burada hem market kazanıyor, hem de ekmeği üreten fırın kazanıyor. Yani ben ekmeği aracıdan almama rağmen ucuza geliyor. Artık ekmeğin maliyetini siz düşünün…

Sahi laf açılmışken ekmeğimizi evimizde yapsak maliyeti ne olur? Unun kilo fiyatı toptan alındığı zaman 2 tl’ye geliyor. 1 kg undan ise en az 10 ekmek yapsak tanesi 20 kuruş… Hadi pişirme için doğalgazını, hamur için suyunu, mayasını da katalım tanesi 25 kuruş olsun. Hesap ortada… Tamam fırıncılarımızın da yükü hafif değil. Kirası, vergisi, işçi masrafları da var ama 1 ekmeği de maliyetinin 4-5 katına satmak da bence doğru değil. Sırf bu yüzden ben yakın çevremde de görüyorum ki insanlar ya ekmeğini kendisi yapıyor, ya da daha ucuz olan Suriye ekmeğine yöneliyor.

Çünkü insanların alternatifi var ve suriyeli ekmeğinde, aradaki bu fiyat ve gramaj farkını çok daha net görebiliyoruz.

7.02.2019 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Virüsten Nasıl Kurtuluruz?

Tütün

Yağmurun iki Yüzü

Operatör Depremi!

Yasaklar Kenti!

Eylül Kapıda

İstanbul Seçimi ve Zamlar!

Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Menemen Hanım ve Pilav Bey