Sadece Çanakkale den değil,Tüm Anadolu'dan geçemeyecek Emperyalizm

Sadece Çanakkale den değil,Tüm Anadolu'dan geçemeyecek Emperyalizm

Çanakkale gerçekten geçilmedi.

Hafızlarımızı yoklayalım¸" Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zaptetmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir."Osmanlı dönemimde Türk kavramı mı vardı ? Anadolu da birlikte yaşayan,Kürt,Arap,Çerkez,Rum Ermeni ve daha küçük etnik gruplar yaşıyordu.Kürdistan Teali Cemiyeti,Pontus Rum Cemiyeti ve Başka cemiyetler yaşıyordu..Çanakkale savaşında,Anadolu da yaşayanlar, Emperyal güçlere karşı toprağını savunmak için birleştiler.Çanakkale savaşını bir kuruma mal etmek yanlış.Kürt ve Türklerin ortak mücadelesi ile kazanıldı.Bazı siyasi dengeleri kurmak isteyen,ırkçı,Dinci grupların sahiplendiği bir Çanakkale savaşı değildir.
Anadolu da yaşayan toprağına ve namusuna sahip çıkan insanların savaşadır.Orda şehit olan,sadece Kürt,sadece Türk değildir.Türkiye Cumhuriyeti 23 Nisan 1923 te kurulmadı mı ?Gaziantep,Urfa,Maraş ve Adana da savaşanlar sadece Türk ler mi idi ?
Bir türkü de şunu der " Vurun Antep liler namus günüdür, vurun Kürt uşağı namus gündür."Çoğrafyamızı iyi anımsarsak bu doğruları kabullenmeliyiz.M.Kemal,Samsun'a,Ordan Amasya'ya,Ordan Sivas'a,ordan Erzurum'a neden geçti ? Arap baharı mı vardı ? Bizim haberimiz olmadı.
Anadoluda yaşayan tüm etnik halkla oturup pazarlık yapmıştır. Anadolu'yu özgürleşetirmek adına birlikte savaşma anlaşmaları yapılmıştır.
Osmanlı arşivi gerçek anlamda açılmadığı sürece,bizler ileri yüzyıllarda da bu tartışmalara devam edeceğiz.Ortaya şunu koymak gerek,Türk leşmek yada yalnız başına Kürtleşmek, ırkçı şoven ve Faşizan baskıları doğurur.
Anadolu insanıyız,Kürdü,Türkü,Lazı,Çerkezi,Arabı ile.Birlikte yaşadık,Birlikte savaştık,Birlikte yaşamaya devam etmeliyiz.Toprak bütünlüğümüzü koruyarak,emperyallerle savaşmaya devam ederek.Kahrolsun Irkçılık,Kahrolsun Faşizm.Sadece Çanakkale den değil,Tüm Anadolu'dan geçemeyecek Emperyalizm.Emperyalizme karşı omuz omuza.

21.03.2015 (Ali Vefa Yurdal)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR