ORADA  BİR  KÖY  VAR ....!

ORADA BİR KÖY VAR ....!

İlkokulda bir şarkı öğretirler " Orada bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür, gitmesek te, gelmesek te "

Haydi ordan ne anlamsız şarkı. Belleklerimize işletiyorlar. Köye gidip gelme, köyün sorunlarına el atma sonra o köy bizim köyümüzdür diyeceksin. İnsan ancak kendini kandırır.

İstanbul'da sosyal medya üzerinden örgütlenen " İyi Kalpli Eller " grubu,Türkiye nin her tarafında yardıma muhtaç ana sınıflarına destek veriyor. Oluşum her ana sınıflarının her eksiğini gidermeğe çalışıyorlar. Özellikle güneydoğu ve doğu illerinde ki ana sınıflarında ki eksiklikleri araştırıyor ve gidermeğe çalışıyorlar.

Selin Nurtaç Kantarçeken, Bu oluşumda yer alan bir insan. Çevresindeki yardım etmek isteyen insanları buluyor,onların desteği ile ana sınıflarına yardım sağlıyor. Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Gezdik Köyü İlköğretim okulunun ana sınıfı öğretmeni Burcu Yılmaz la iletişime geçerek sınıfın eksiklerini belirleyerek yardımları ulaştırıyor. İlk etapta halı yollayarak ilk adımı atmış.

GEZDİK KÖYÜ ; Viranşehir ilçesine bağlı bir köydür. Viranşehir Mardin yolu üzerinde bir köy eski adı (Mozona) dır. Köyün evleri yakın değil, dağınık biçimde dir. Gezdik Köyü ilköğretim okulu 2012 yılında açılmıştır. Okul açılmış, öğretmenler atanmış ama okulun araç ve gereçleri tam değil. Öğretmenler özveri içinde görev yapıyorlar. İdareciler kendi olanakları ile okulu yürütmeye çalışıyorlar.


Ana sınıfı öğretmeni Burcu Hoca " Çok kısıtlı olanaklar la görev yapıyoruz. Öğrencilerimizin bir kısmı hala Türkçe bilmiyorlar. Önce Türkçeyi öğretmek zorundayız, sonrası proğram ve eğitim geliyor. Öğrenci velileri duyarlı değiller. Geneli işsiz ve yoksul kesim olduğu için çocuklarını okula göndermek istemiyorlar. Bu zorluklar içinde eğitim ve öğretim yapmaya çalışıyoruz. " .

Okul müdürü Ferhat Hoca " Burcu hocamızın dediği gibi zor şartlarda öğretim yapıyoruz. Öğretmenlerimiz özveri içinde. Her konuda birlikte mücadele veriyoruz. Maddi manevi . Şu kış ayında bile kısa kollu tişörtle okula gelen öğrencilermiz var. Çevrenin yoksul olması çocuklar üzerinde olumsuz etkisi var. Aileler masraf olacak diye çocukları okula yollamıyorlar. Okul müdürü olarak bizzat ailelere giderek göndermeleri konusunda ikna ediyoruz. Okulumuz temizlik,su ve benzeri konularda sorunları var.İyi kalpli eller anasınıfının bir kaç sorununu çözdüler. Bu tip yardımlar oldukça öğrencilerimiz daha iyi bir ortamda eğitim öğretim yapacaklardır.".

Devhaber ekibi olarak bizde bu konuda adımlar atıyoruz. Bu tür sosyal projlerde yer almak, öncü olmak misyonumuzdur.Devhaber Gezdik köyüne iyi kalpli eller le birlikte gitti.

Gezdik köyü bozkır içinde yer alan bir köy. Çevresi taş ve kaya verimsiz topraklarla çevrili. Okul bahçesine girdiğimizde, öğrenciler etrafımızı sardılar. Getirdiğimiz yardımları onlarla birlikte taşıdık okula. Bir an da sevgi yumağı olduk öğrencilerle. Ana sınıfına girdiğimizde, küçükler ellerinde kartondan yaptıkları hoş geldinizle karşıladır. Hayatımın en güzel karşılama törenini yaşadım. Minicikler ellerinde kartoncuklar ve gözlerindeki ışıltı ile karşılamaları beni çok hüzünlendirdi. Bakışlardaki sevecenliği yaşadım . Her öğrenci sevgiye aç kalmışcasına bizden özel ilgi bekliyor. Onlarla olmak onların duygularını birlikte yaşamak çok güzeldi. Bahçeye çıktık onlarla, güzel sohbetler yaptık. Tek tek soruyorum ilerde ne olacak sınız ? diye, %99 zu öğretmen olacam diyor. Az ilerde yalnız duran bir öğrenciye yaklaştım aynıyı soruyu sordum,Doktor olacam dedi. Şaşırdım. Neden doktor ? dedim , cevap şu ; köyümüzde doktor yok ve babam hasta. Küçük bedenleri ile büyük düşünceleri yaşıyorlar.

Bizler iyi kalpli ellerimizi uzatmaya devam edeceğiz. Bu oluşuma destek verecek insanlarında olduğunu biliyorum.İşte doğu ile köprü kurmanın bir yolu. İşte barışın ve kardeşiliğin iyi kalpli eli. Türkiyeli olmak için haydi elele.

GEZDİK, GÖRDÜK... GEZDİK BİR DAHA GELECEĞİZ SİZLERE. . . .

10.12.2015 (Ali Vefa Yurdal)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR