Ne olacak Dolar'ın Hali?

Cesur Gürsel

Ne olacak Dolar'ın Hali?

Öncelikle ekonomist olmadığımı belirteyim. Bu yazı da bilimsel değil tahmini bir yazıdır... Geçtiğimiz Cuma günü dolar sert yükselmişti ve 5.80'leri görmüştü. Sitemizden de haberini yapmıştık. Sosyal medya çalkalanıyordu... Pazartesi ne olacak diye bir soru sordular. Herkes daha da yükselecek, 10 liraları görecek derken, ben Pazartesi Salı gevşeyeceğini söylemiştim.

Dediğim gibi de oldu. Merkez Bankası müdahale etti ve dolar aşama aşama düşmeye başladı... Bu yazıyı yazdığım sabah saatlerinde dolar 5.31'lere kadar düşmüştü. Peki ilerleyen günlerde ne olacak?

Dolar nasıl aşama aşama düştüyse, aşama aşama da yükselecektir diye ön görüyorum. Seçime kadar 5.40- 5.50 seviyelerinde tutmak için çabalanacaktır. Ama sonrasında gerekli adımlar atılmazsa, dolar da yükselmeye devam edecektir. Çünkü Merkez Bankası rezervleri azalmış durumda. Çünkü ülkemizde tarım ve sanayi üretimi tüketimi karşılamayacak seviyelerde. İflaslar, konkordatolar ve işten çıkarmalar devam ediyor. Abd ile halen aramız düzelmedi. Haziran ayında s400'ler alınacak ve Trump yönetimi buna karşı çıkıp Türkiye'yi tehdit etmekten çekinmiyor.

Temennimiz elbette doların düşmesi, ekonominin düzelmesi ve insanların kuyruğa girmeden de ucuza sebze tüketmesidir ama ekonomideki veriler alarm veriyor.

İlerleyen günler ve özellikle seçim sonrası sürpriz gelişmelere gebe. Benim düşüncem dolar daha da yükselecektir. Ama öyle felaket tellallığı yapmaya gerek yok. 10-11 liralara değil. 6- 7 arasında gidip gelmesi daha muhtemel... 

27.03.2019 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Virüsten Nasıl Kurtuluruz?

Tütün

Yağmurun iki Yüzü

Operatör Depremi!

Yasaklar Kenti!

Eylül Kapıda

İstanbul Seçimi ve Zamlar!

Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Menemen Hanım ve Pilav Bey